Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, booogieman είπε

Παιδες αλλαξε τελικα κατι με την ρητρα; Σορι δεν εχω προλαβει να διαβασω το τοπικ, αν εχει απαντηθει.

όχι , σε αναμονή για ΦΕΚ, μη δίνεις σημασία σε άρθρα , τηλεόραση κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει απαντηθεί το ερώτημά μου σε άλλο ποστ αλλά δεν βγάζω άκρη με ότι έχω διαβάσει έως τώρα και με την εξυπηρέτηση της ΔΕΗ η οποία "έχει βλάβη στο σύστημα και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει" από την προηγούμενη βδομάδα...

Παραθέτω τους εκκαθαριστικούς

Περίοδος Κατανάλωσης 20/08/2021 - 21/12/2021

image.png.a8e5fd415cb2854e30d9383d90321b2a.png

 

και ο τελευταίος 22/12/2021 - 18/04/2022

image.png.6aeb401509ba4e976e33c90ec4735560.png

 

Δεν μπορώ λοιπόν να βγάλω άκρη το γιατί δεν έχω αντίστοιχες πιστώσεις ΤΕΜ στον τελευταίο. Από όσα έχω διαβάσει, κρατικές επιδοτήσεις δόθηκαν κανονικά στο διάστημα 22/12/2021 - 18/04/2022. Γιατί έχω μιλήσει και με εκπροσώπους δεή που μου έχουν πει οτι οι κρατικές επιδοτήσεις κόπηκαν από Γενάρη έως Απρίλη.

Επειδή η διεύθυνση του σπιτιού είναι λίγο περίεργη, θεωρώ πως αν η ΔΕΗ στο σύστημά της δεν το θεωρούσε ως πρώτη κατοικία δεν θα είχα ούτε το ΤΕΜ 100. Εκτός και αν είναι για το διάστημα 22/12-31/12.

Αν λοιπόν δε το θωρεί πρώτη κατοικία, ποιος μου το λέει; Που φαίνεται αυτό; Κάνει match με τη διεύθυνση ή με το ΑΦΜ που είναι δηλωμένη η σύνδεση, για την πρώτη σύνδεση. Μιλάμε για πατρικό που είναι δηλωμένο στον κάτοχο με μία και μοναδική παροχή στο όνομά του.

Στη δεη με όσους μίλησα δεν ξέρουν καν τι λέω. Δεν ξέρω με ποιον πρέπει να μιλήσω να ξεκαθαρίσω τι γίνεται.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για το διάστημα μέχρι 31/12 όπως αναφέρεις. 

Από Γενάρη επιδοτούνται μόνο οι πρώτες κατοικίες και προφανώς η δικιά σου δεν είναι. 

Το αν είναι φαινεται στη φορολογική σου δήλωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πρώτη κατοικία. Το θέμα είναι πως επειδή από τα ελτά έχουν θέμα με την περιοχή, η διεύθυνση του σπιτιού που αναγράφει ο λογαριασμός δεν είναι ακριβώς ίδια με αυτή που είναι δηλωμένη στη φορολογική. Γι' αυτό ρωτάω αν το match γίνεται με ακριβή διεύθυνση ή ΑΦΜ στο σύστημα τιμολόγησης της ΔΕΗ.

Πιάσε το αυγό και κούρευτο τώρα. Να δω αν γίνεται αναδρομική διόρθωση. Ούτως ή άλλως πλέον ηλεκτρονικά παίρνουμε τους λογαριασμούς.

Επεξ/σία από NoDsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NoDsl είπε

Είναι πρώτη κατοικία. Το θέμα είναι πως επειδή από τα ελτά έχουν θέμα με την περιοχή, η διεύθυνση του σπιτιού που αναγράφει ο λογαριασμός δεν είναι ακριβώς ίδια με αυτή που είναι δηλωμένη στη φορολογική. Γι' αυτό ρωτάω αν το match γίνεται με ακριβή διεύθυνση ή ΑΦΜ στο σύστημα τιμολόγησης της ΔΕΗ.

Πιάσε το αυγό και κούρευτο τώρα. Να δω αν γίνεται αναδρομική διόρθωση. Ούτως ή άλλως πλέον ηλεκτρονικά παίρνουμε τους λογαριασμούς.

Στη φορολογική δήλωση πέρα από την διεύθυνση της πρώτης κατοικίας δηλώνεις και τον αριθμό παροχής ηλεκτρικού ρεύματος. Δες μήπως δεν συμφωνούν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το match πιθανότατα γίνεται με τον αριθμό μετρητή που δηλώνεις στη φορολογική δήλωση, όπως γράφει και ο φίλος από πάνω. Αναδρομική διόρθωση μάλλον θα γίνεται, κάτι τέτοιο είχαν ανακοινώσει στην αρχή.

Εγώ άλλαξα στη φετινή δήλωση την πρώτη κατοικία. Ήρθε ο λογαριασμός για την περυσινή πρώτη κατοικία με επιδότηση. Σύντομα θα βγει λογαριασμός και για την φετινή κατοικία. Άραγε θα έρθει με επιδότηση και αυτή; Θα συνεχίσει να μπαίνει επιδότηση στην παλιά; Και τα δύο σπίτια έχουν κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε απο ΕΚΠΟΙΖΩ , αναμένουμε και απο ΙΝΚΑ και φυσικά το πόρισμα και της ΡΑΕ όταν ολοκληρώσει τις ακροάσεις των πάροχων

ένα μεγάλο μπέρδεμα ξεκινά 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή το ρευμα μου ειναι ούτε το μισό ουσιαστικά απο αυτο που θα πλήρωνα!

180 η έκπτωση!!!

Και μιλάμε για συνολικά 909 kWh σε ένα 4μηνο!!! 

Spoiler

1.jpg.ad3cd6cf77e868ea9588e35863586d68.jpg2.jpg.0595650f5d7b55c17255ac64caf2a1ed.jpg

Το προηγούμενο τετράμηνο, με 950 kwh και τον ιδιο έναντι πλήρωσα λιγότερα :P :P 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

Ξεκίνησε απο ΕΚΠΟΙΖΩ , αναμένουμε και απο ΙΝΚΑ και φυσικά το πόρισμα και της ΡΑΕ όταν ολοκληρώσει τις ακροάσεις των πάροχων

ένα μεγάλο μπέρδεμα ξεκινά 😂

 

Η πλάκα θα είναι να αναγκαστούν τελικά να εφαρμόσουν καμία αναδρομική μείωση της ρήτρας και να τιμωρηθούν επί της ουσίας πάλι όσοι δεν πρόλαβαν να κλείσουν σταθερά με τις τιμές Νοεμβρίου, επειδή δεν είχαν πάρει είδηση τις αυξήσεις.

Μεγάλο μπάχαλο αναμένεται για μία ακόμα φορά, αλλά αυτά συμβαίνουν όταν υπάρχουν στρεβλώσεις στην αγορά ενέργειας και ουδείς ασχολείται μέχρι να μετατραπεί το πρόβλημα σε δυσαρέσκεια προς την κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα δε μπορω να χονεψω πως αν δεν υπηρχε η κρατικη παρεμβαση θα έπρεπε να πληρωσω 350 ευρω για 900kwh!!!!

Εκει που ως πέρσι θα έδινα κοντά στα 110 ευρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ένας παραγωγός ΑΠΕ πουλάει με 32,97€/MWh και η ενέργεια αυτή πωλείται χονδρική στα 274,869€/MWh, ποιός καρπώνεται την διαφορά 241,899€ ;

 

Οι παραγωγοί ενέργειας πληρώνονται με την συμφωνημένη τιμή τους. Οι προμηθευτές αγοράζουν στην τιμή χονδρικής. Μήπως γίνεται το μεγαλύτερο φαγοπότι της ιστορίας;

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο link έχει τις τιμές.

Όλοι οι πάροχοι υπολογίζουν την ρήτρα αναπροσαρμογής με βάση την μεσοσταθμική τιμή ενέργειας. Έχουν την εξίσωση αΧ+β όπου το Χ είναι η μεσοσταθμική τιμή ενέργειας. Στην ΔΕΗ το α είναι 1.15, δηλαδή έχει κέρδος 15% επί της τιμής αυτής. Στην πράξη έχει παραπάνω κέρδος επειδή συνεχίζουν να χρεώνουν και την παλιά τιμή ανά kwh παρά το γεγονός ότι βάζουν την ρήτρα. 

Σχετικά με το τι είναι η μεσοσταθμική τιμή ενέργειας, σίγουρα δεν υπάρχει διαφάνεια. Βρήκα αυτό αλλά είναι παλιό.https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/67715b2c-ec81-4f0c-ad6a-476a34d732bd/11462544.pdf

 

Σχετικά με την δημοπρασία ενέργειας επίσης τα πράγματα είναι θολά.

https://rae.gr/wp-content/uploads/2021/01/ΑΠΟΦΑΣΗ-820-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ.pdf

 

Μια απορία που έχω ακόμα: Σε τι τιμή εξάγουμε;

Είδα π.χ. εδώ https://www.enexgroup.gr/el/c/document_library/get_file?uuid=cb88a351-572c-5b12-dd83-52235613c9af&groupId=20126 ότι η εξαγωγή ενέργειας είναι συγκρίσιμη με την παραγωγή των λιγνιτικών.

Είμαστε από τους ακριβότερους στην Ευρώπη. Πουλάμε σε μεγαλύτερη τιμή στο εξωτερικό απ' ότι στην Ελλάδα ή είμαστε τόσο large που εξάγουμε οικονομικά την ενέργεια που παράγουν τα λιγνιτικά και αρμέγουμε τους Έλληνες πουλώντας την ενέργεια από πιο ακριβές πηγές ενέργειας;

image.png.2d7fc35d65e1594ccc22a01748559b62.png

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Στο link έχει τις τιμές.

το είδα , αλλά γιατί λες οτι είναι τιμή πώλησης ? υποθέτω το κόστος αγοράς είναι (μέρος του), αλλά ποτέ δεν ποστάρω κάτι αν δεν είμαι 100% σίγουρος

@MasterBlaster μπορείς να ρίξεις φως ?ουσιαστικά που μπορεί να δει κάποιος την τιμή πώλησης ενέργειας στο χρηματιστήριο ενέργειας ? υπάρχει στον ΑΔΜΗΕ κάπου ?

και γενικότερα όποιος έχει ασχοληθεί ας βοηθήσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω τιμή πώλησης επειδή η τιμή της δημοπρασίας είναι η τιμή με την οποία πωλείται η ενέργεια ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΧΟΥΣ ενέργειας.

Αναλύω:

1) Οι παραγωγοί ενέργειας  πουλάνε σε μια συμφωνημένη τιμή. Αυτοί που συνδέθηκαν στην τελευταία δημοπρασία (για παραγωγούς ενέργειας) έπεσαν κάτω από τα 33€/kwh.

2) Οι πάροχοι ενέργειας αγοράζουν χονδρική την ενέργεια σε πολύ υψηλότερη τιμή που βγαίνει από το χρηματιστήριο ενέργειας. Η τιμή αυτή πλέον είναι 250 με 300€/MWH.

https://www.ertnews.gr/eidiseis/oikonomia/elladaoikonomia/ayximenoi-logariasmoi-reymatos-ponokefalos-gia-noikokyria-kai-epicheiriseis-i-ritra-anaprosarmogis-video/

"Η χονδρική τιμή της ηλεκτρικής ενέργειας είναι ένα μέγεθος χρηματιστηριακό που μεταβάλλεται καθημερινά και καθορίζει την τιμή με την οποία αγοράζει ηλεκτρική ενέργεια καθημερινά ο όποιος Πάροχος."

(Πάροχος = ΔΕΗ, NRG, Volton, Protergeia, κλπ)

Άρα ανάμεσα στο (1) και στο (2) υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που κερδίζει την διαφορά. 

Από την στιγμή που μιλάμε για δημοπρασία σίγουρα αρχίζουν από την τιμή κόστους και ανεβαίνουν. Κάποιος εισπράττει την αύξηση αυτή αλλά δεν την δίνει στους παραγωγούς αφού αυτοί έχουν κλειδωμένη τιμή με συμβόλαιο. Που πάει αυτή η διαφορά;

 

Υ.Γ.

- Τα πρώτα Φ/Β στις στέγες είχαν ξεκκινήσει από τα 550€/MWh αλλά από την μία "κουρέψανε" τις τιμές και από την άλλη έχουν σχετικά χαμηλή συμμετοχή στην συνολική παραγωγή. 

Ενα σημερινό πάρκο 1MW ισοδυναμεί με τουλάχιστον 100 οικιακά (ήταν μέχρι 10kW τα οικιακά).

Προφανώς αφού τα προηγούμενα έτη το ρεύμα ήταν πολύ πιο οικονομικό, τώρα που συνδέθηκαν περισσότερα πάρκα με χαμηλότερη τιμή μεσοσταθμικά η ενέργεια από ΦΒ είναι ακόμα πιο οικονομική κατά μέσο όρο.

- τα τελευταία χρόνια τα οικιακά ΦΒ λειτουργούν με συμψηφισμό.

Όποιος παράγει περισσότερη ενέργεια από όση καταναλώνει χαρίζει την περίσσεια στο δίκτυο. 

Και αυτή την δωρεάν ενέργεια χρεώνεται κανονικά σε όποιον την απορροφήσει. Είναι καθαρό κέρδος για τον "ενδιάμεσο" ίσο με την τιμή χονδρικής επί τις kwh.

 

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...