Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, partaloudis είπε

την οποία εγώ έκανα αλλά πότε θα περαστεί η αλλαγή δεν ξέρω

Αν έγινε και η εκκαθάριση δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Μήπως να μιλήσεις με τον πάροχο σου; κι άλλοι θα έχουν παρόμοιο θέμα φαντάζομαι. Στείλε τους και τα σχετικά αποδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η εκκαθάριση γίνεται απευθείας.

με τον πάροχο μίλησα και το μόνο που μου είπαν είναι ότι μόλις τους δώσει τα καινούρια στοιχεία ο δεδδηε που τα παίρνει κι αυτούς με τη σειρά του απο την ΑΑΔΕ θα βάλουν αναδρομικά το επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Κάποτε υπήρχε επιλογή για υποβολή ερωτήματος στο τότε Τάξις. Μήπως υπάρχει ακόμα;

το σκέφτηκα κι εγω.. δεν ξέρω πότε θα μου απαντήσουν βέβαια.. αλλα δεν χάνω κάτι. θα στείλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, partaloudis είπε

η εκκαθάριση γίνεται απευθείας.

με τον πάροχο μίλησα και το μόνο που μου είπαν είναι ότι μόλις τους δώσει τα καινούρια στοιχεία ο δεδδηε που τα παίρνει κι αυτούς με τη σειρά του απο την ΑΑΔΕ θα βάλουν αναδρομικά το επίδομα.

Τοτε κανε λιγο υπομονη... Δεν δινει καθε μερα στοιχεια η ΑΑΔΑΕ στον Δεδδηε...Μπορει να τα δωσει μετα απο 2-3 μηνες...Θα τα παρεις αναδρομικα.. Μπορει να γινει με το κλεισιμο των φορολογικων δηλωσεων...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Τοτε κανε λιγο υπομονη... Δεν δινει καθε μερα στοιχεια η ΑΑΔΑΕ στον Δεδδηε...Μπορει να τα δωσει μετα απο 2-3 μηνες...Θα τα παρεις αναδρομικα.. Μπορει να γινει με το κλεισιμο των φορολογικων δηλωσεων...

ισχύει δηλαδή αυτή η διαδικασία? οτι τα στοιχεία πάνε όντως έτσι? γιατί δεν πολυεμπιστεύομαι τι μου λέει και ο πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, partaloudis είπε

ισχύει δηλαδή αυτή η διαδικασία? οτι τα στοιχεία πάνε όντως έτσι? γιατί δεν πολυεμπιστεύομαι τι μου λέει και ο πάροχος.

Ετσι δεν γινεται με το ΚΟΤ....Τα στοιχεια τα δινει η ΑΑΔΑΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, partaloudis είπε

ισχύει δηλαδή αυτή η διαδικασία? οτι τα στοιχεία πάνε όντως έτσι? γιατί δεν πολυεμπιστεύομαι τι μου λέει και ο πάροχος.

Αν έχεις λογιστή, ρώτα τον (όχι ότι σώνει και καλά θα ξέρει...). Αν δεν έχεις, φορτώσου σε κάποιον που έχει δικό του να τον ρωτήσει (βασικά πες σε φίλους/συγγενείς να ρωτήσουν. Καμμιά 10αριά διαφορετικοί λογιστές, ίσως κάποιος να ξέρει περισσότερα...). Κι αν δεν χαλιέσαι, ρώτα και στην εφορία σου (και μέιλ και αν είσαι,,,τολμηρός, δοκίμασε να τους βρεις στο τηλέφωνο...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@NTC Labs το comment που πάτησες like, δεν ισχύουν πλέον οι τιμές. Έχουν σχεδόν 3πλασιαστεί, δε συμφέρουν τα σταθερά.

 

Μαλακια μου ναι , δεν ειδα την ημερομηνια :) δε ξερω γτ μεβγαλε εκει μολις πατησα το θεμα .

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

@NTC Labs το comment που πάτησες like, δεν ισχύουν πλέον οι τιμές. Έχουν σχεδόν 3πλασιαστεί, δε συμφέρουν τα σταθερά.

Spoiler

...βασικά δεν θα συμφέρουν (γενικώς) ΑΝ από τον Ιούνη ο Κ. γκρεμίσει τον Ρητροαναπροσαρμογισμό - αλλά μέχρι τότε σίγουρα θα συμφέρουν για μη κύριες κατοικίες ή για κύριες πάνω από ~400 κιλοβατώρες/μήνα, ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 1comment είπε

απο "θα" χορτάσαμε , μένει να δούμε ποιος θα πληρώσει τις επιδοτήσεις και τα πλαφόν στην πράξη

προς το παρών 99% θα συνεχιστεί για Μάιο ο μέχρι τώρα τρόπος επιδοτήσεων (σε αναμονή για ΦΕΚ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην δημοπρασία ενέργειας, λογικά η τιμή αρχίζει από το κόστος και ανεβαίνει με τις προσφορές.

Η διαφορά τελικής προσφοράς μείον το κόστος είναι το κέρδος κάποιου.

Το κέρδος αυτό που πηγαίνει; Ποιος το καρπώνεται;

 

 

 

Στις 29/4/2022 στις 9:26 ΜΜ, Skrobo είπε

Protip: Οταν κάτι το πληρώνει το "Κράτος" το πληρώνουμε όλοι μας. Και λεφτά γενικά δεν υπάρχουν. 
Οσοι δεν πληρώνετε τις ρήτρες "γιατι έτσι", μην βρίζετε αυριο οταν θα θέλετε να πάτε κάπου και οι δρόμοι είναι θα χάλια.

Οι δρόμοι θέλουν ένα θέμα μόνοι τους. Πληρώνουμε:

  1. Διόδια
  2. Τέλη κυκλοφορίας
  3. Δημοτικά τέλη
  4. Εφάπαξ εισφορά στα φορτηγά 
  5. Φόρο στη βενζίνη
  6. Φόρο στο πετρέλαιο κίνησης
  7. Φόρο στο υγραέριο κίνησης
  8. Ειδικό τέλος στο ΚΤΕΟ
  9. Ιατρικές εξετάσεις οδηγών
  10. Τέλη ταξινόμησης
  11. Φόρο πολυτελείας (σε ορισμένες περιπτώσεις)
  12. Πράσινο Τέλος στην κατανάλωση πετρελαίου κίνησης (diesel) 

Οι αρμόδιοι για την συντήρηση του δικτύου είναι τόσοι που βαριέμαι να τους αντιγράψω από εδώ https://www.civilprotection.gr/sites/default/gscp_uploads/ap_7910_08-11-2017_teuxos_xarton_armodotiton_odikou_diktiou_05-12-2017.pdf

 

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...