Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κι από 5/8 την πληρώνει 0,08 με την "έκπτωση ενέργειας" της ΔΕΗ. Και 24/8=3. Tί δεν καταλαβαίνεις.

Σε ΟΛΟΥΣ ?

Η μόνο σε αυτούς που βάζει ρήτρα αναπροσαρμογης !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε ΟΛΟΥΣ ?

Η μόνο σε αυτούς που βάζει ρήτρα αναπροσαρμογης !!!!!

σε όλους , ακόμα και σε άλλο πάροχο περνά η ΔΕΗ και βάζει ρήτρα , αν χτυπήσει το κουδούνι πες οτι λείπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, washcloud είπε

...κι από 5/8 την πληρώνει 0,08 με την "έκπτωση ενέργειας" της ΔΕΗ. Και 24/8=3. Tί δεν καταλαβαίνεις.

Δηλαδή, άμα με το καλό πέσουν οι τιμές και σταματήσει η ΔΕΗ να βάζει ρήτρα αναπροσαρμογης, θα σταματήσει την έκπτωση ενέργειας ?

Τι πληροφορίες έχεις ?

Γιατί ΑΝ το κάνει αυτό, ο άλλος δικαιολογημένα θα πει: με χρεωνατε τόσο καιρό 0.08€ και τώρα με πάτε στα 0.11€ !!! Αύξηση 35% !!!

Δεν είναι κατάσταση αυτή !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμμιά πληροφορία, μαν. Δεν είμαι στα μέσα, δεν είμαι στα έξω, ούτε στα επί τα αυτά του ενεργειακού γίγνεσθαι. Ένας φτωχός και μόνος καουμπόης είμαι, εξόν μια Καίτη και 13 γάτες. Για το πώς φτιάχνουν τα τσουρέκια (που λέει και μια ψυχή), στον πιο πάνω κύριο με τα κοράκια 😁

(...όσο για το ότι "δεν είναι κατάσταση αυτή", είναι το μόνο σίγουρο,,,,μέχρι να χειροτερέψει κι άλλο. Μαζεύτε τώρα που άρχισε να κάνει ήλιο, για τον χειμώνα. Θα το χρειαστείτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός-σταύρωμα Μ. Πέμπτη 703€. Να σημειώσω ότι ζω μόνη, λείπω τη μισή μέρα από το σπίτι, τρώω κυρίως στη φοιτητική λέσχη και έχω ηλιακό. Η βασική μεγάλη κατανάλωση που έκανα αυτό το διάστημα (Δεκέμβρης-Μάρτης) ήταν ένας θερμοπομπός 2200W (μέγιστη τιμή) τη νύχτα (+έχω νυχτερινό). Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς βγήκε αυτή η χρέωση και κυρίως τα 600€ της ρήτρας. Τέσσερα χρόνια σε αυτό το σπίτι μια φορά μόνο είχε έρθει λογαριασμός γύρω στα 360€ και τότε μάλιστα ήμασταν 2 άτομα. Δεν μπορώ να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό. ΔΕΝ ΕΧΩ για να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό και έχω πάθει απανωτές κρίσεις άγχους. Επίσης, σε λιγότερο από χρόνο ξενοικιάζω από αυτό το σπίτι λόγω ολοκλήρωσης σπουδών οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μπω σε κάποιο πρόγραμμα που λογικά θα είναι 12μηνο (;)

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τεχνικά ζητήματα, μετρητές, κιλοβατώρες κλπ. Δεν χρειάστηκε ποτέ ως τώρα. Ένας νορμάλ λογαριασμός ερχόταν τόσα χρόνια, τον πλήρωνα και τέλος. Θα πάω από βδομάδα με τη μητέρα μου από τη ΔΕΗ (είναι στο όνομά της) μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Όποια πρόταση/βοήθεια/ιδέα μπορεί να έχετε για επόμενες κινήσεις, είναι καλοδεχούμενη. Συγγνώμη για το μίνι βιογραφικό κι αν έχω σπαμάρει, αγνοήστε το μήνυμα.

Καλή Ανάσταση και καλά ξεμπερδέματα στους/στις ομοιοπαθούντες/σες. 

278179069_403966141235581_3745738813894287374_n.jpg

278968801_324818733091506_1100190361479454896_n.jpg

278025927_3125646490986811_1681387134548724881_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PB-gr είπε

Καλησπέρα σας,

Ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός-σταύρωμα Μ. Πέμπτη 703€. Να σημειώσω ότι ζω μόνη, λείπω τη μισή μέρα από το σπίτι, τρώω κυρίως στη φοιτητική λέσχη και έχω ηλιακό. Η βασική μεγάλη κατανάλωση που έκανα αυτό το διάστημα (Δεκέμβρης-Μάρτης) ήταν ένας θερμοπομπός 2200W (μέγιστη τιμή) τη νύχτα (+έχω νυχτερινό). Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς βγήκε αυτή η χρέωση και κυρίως τα 600€ της ρήτρας. Τέσσερα χρόνια σε αυτό το σπίτι μια φορά μόνο είχε έρθει λογαριασμός γύρω στα 360€ και τότε μάλιστα ήμασταν 2 άτομα. Δεν μπορώ να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό. ΔΕΝ ΕΧΩ για να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό και έχω πάθει απανωτές κρίσεις άγχους. Επίσης, σε λιγότερο από χρόνο ξενοικιάζω από αυτό το σπίτι λόγω ολοκλήρωσης σπουδών οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μπω σε κάποιο πρόγραμμα που λογικά θα είναι 12μηνο (;)

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τεχνικά ζητήματα, μετρητές, κιλοβατώρες κλπ. Δεν χρειάστηκε ποτέ ως τώρα. Ένας νορμάλ λογαριασμός ερχόταν τόσα χρόνια, τον πλήρωνα και τέλος. Θα πάω από βδομάδα με τη μητέρα μου από τη ΔΕΗ (είναι στο όνομά της) μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Όποια πρόταση/βοήθεια/ιδέα μπορεί να έχετε για επόμενες κινήσεις, είναι καλοδεχούμενη. Συγγνώμη για το μίνι βιογραφικό κι αν έχω σπαμάρει, αγνοήστε το μήνυμα.

Καλή Ανάσταση και καλά ξεμπερδέματα στους/στις ομοιοπαθούντες/σες. 

278179069_403966141235581_3745738813894287374_n.jpg

278968801_324818733091506_1100190361479454896_n.jpg

278025927_3125646490986811_1681387134548724881_n.jpg

Καλησπέρα.. Δυστυχώς έχεις κάνει πολυ μεγάλη κατανάλωση ρευματος.. Και σε έχει πιασει τρομερά η ρήτρα αναπροσαρμογής..Πρόσεχε από εδώ και περα....Απλα θα ζητήσεις έναν διακανονισμό στον λογαριασμό σου.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, PB-gr είπε

Η βασική μεγάλη κατανάλωση που έκανα αυτό το διάστημα (Δεκέμβρης-Μάρτης) ήταν ένας θερμοπομπός 2200W (μέγιστη τιμή) τη νύχτα (+έχω νυχτερινό). Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς βγήκε αυτή η χρέωση και κυρίως τα 600€ της ρήτρας.

για θερμοπομπό νορμάλ η χρέωση , πλέον πάει στην ανακύκλωση και πας με το φθηνότερο ac  inverter που υπάρχει (ίσχυε απο πάντα αυτό)

η ρήτρα σαν νούμερο δυστυχώς σωστή είναι

είπαν θα παίξει επιδότηση ρεύματος και για φοιτητές , ψάξτε το λίγο, προς το παρών είναι μόνο για κύρια κατοικία απο 1/1/22

και πάλι όπως η επιδότηση που θα πάρεις θα είναι λίγο πάνω απο 120€

23 λεπτά πριν, PB-gr είπε

Όποια πρόταση/βοήθεια/ιδέα μπορεί να έχετε για επόμενες κινήσεις, είναι καλοδεχούμενη.

κάνεις αμφισβήτηση του λογαριασμού απαραίτητα ,ακολουθώντας τα βήματα ,ρωτάς ότι δεν καταλαβαίνεις

μια λύση είναι και να αλλάξετε το όνομα της παροχής σε άλλο ΑΦΜ (αν είναι εφικτό λόγω ενοικίου) , ο πάροχος φυσικά θα διεκδικήσει με νόμιμες διαδικασίες το ποσό ή μπαίνεις σε διακανονισμό αναγκαστικά

δεν έγινε τίποτα , υπάρχουν πολύ σοβαρότερα πράγματα , απλά να έχεις το νου σου γενικά μιας και απο το καλοκαίρι ξεκίνησε η όλη ιστορία

καλές γιορτές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, PB-gr είπε

Καλησπέρα σας,

Ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός-σταύρωμα Μ. Πέμπτη 703€. Να σημειώσω ότι ζω μόνη, λείπω τη μισή μέρα από το σπίτι, τρώω κυρίως στη φοιτητική λέσχη και έχω ηλιακό. Η βασική μεγάλη κατανάλωση που έκανα αυτό το διάστημα (Δεκέμβρης-Μάρτης) ήταν ένας θερμοπομπός 2200W (μέγιστη τιμή) τη νύχτα (+έχω νυχτερινό). Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς βγήκε αυτή η χρέωση και κυρίως τα 600€ της ρήτρας. Τέσσερα χρόνια σε αυτό το σπίτι μια φορά μόνο είχε έρθει λογαριασμός γύρω στα 360€ και τότε μάλιστα ήμασταν 2 άτομα. Δεν μπορώ να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό. ΔΕΝ ΕΧΩ για να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό και έχω πάθει απανωτές κρίσεις άγχους. Επίσης, σε λιγότερο από χρόνο ξενοικιάζω από αυτό το σπίτι λόγω ολοκλήρωσης σπουδών οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μπω σε κάποιο πρόγραμμα που λογικά θα είναι 12μηνο (;)

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τεχνικά ζητήματα, μετρητές, κιλοβατώρες κλπ. Δεν χρειάστηκε ποτέ ως τώρα. Ένας νορμάλ λογαριασμός ερχόταν τόσα χρόνια, τον πλήρωνα και τέλος. Θα πάω από βδομάδα με τη μητέρα μου από τη ΔΕΗ (είναι στο όνομά της) μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Όποια πρόταση/βοήθεια/ιδέα μπορεί να έχετε για επόμενες κινήσεις, είναι καλοδεχούμενη. Συγγνώμη για το μίνι βιογραφικό κι αν έχω σπαμάρει, αγνοήστε το μήνυμα.

Καλή Ανάσταση και καλά ξεμπερδέματα στους/στις ομοιοπαθούντες/σες. 

278179069_403966141235581_3745738813894287374_n.jpg

278968801_324818733091506_1100190361479454896_n.jpg

278025927_3125646490986811_1681387134548724881_n.jpg

Το 1' βήμα είναι να δηλωθεί το σπίτι φοιτητικη κατοικία για να πάρεις μια επιστροφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, pontez2 said:

Ερώτηση.

 

Υπάρχει κάποιο εργαλείο που υπολογίζουμε το τι θα μας έρθει; Που να περιλαμβάνει ρήτρα, πιθανή έκπτωση κτλ κτλ.

 

Ευχαριστώ

Κανείς χειροκινητα τους υπολογισμούς μπορεί να μην είσαι 100% μέσα αλλά είσαι σε ένα ποσοστό 90%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Κανείς χειροκινητα τους υπολογισμούς μπορεί να μην είσαι 100% μέσα αλλά είσαι σε ένα ποσοστό 90

Βασικά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω για αυτό ρώτησα αν έχουν αναπτύξει κάνα εργαλείο on-line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2022 στις 7:45 ΜΜ, PB-gr είπε

Ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός-σταύρωμα Μ. Πέμπτη 703€. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πώς βγήκε αυτή η χρέωση και κυρίως τα 600€ της ρήτρας. Τέσσερα χρόνια σε αυτό το σπίτι μια φορά μόνο είχε έρθει λογαριασμός γύρω στα 360€ και τότε μάλιστα ήμασταν 2 άτομα.

Δεν μπορώ να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό. ΔΕΝ ΕΧΩ για να πληρώσω ένα τέτοιο ποσό και έχω πάθει απανωτές κρίσεις άγχους. Επίσης, σε λιγότερο από χρόνο ξενοικιάζω από αυτό το σπίτι λόγω ολοκλήρωσης σπουδών οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μπω σε κάποιο πρόγραμμα που λογικά θα είναι 12μηνο (;)

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για τεχνικά ζητήματα, μετρητές, κιλοβατώρες κλπ. Δεν χρειάστηκε ποτέ ως τώρα. Ένας νορμάλ λογαριασμός ερχόταν τόσα χρόνια, τον πλήρωνα και τέλος. Θα πάω από βδομάδα με τη μητέρα μου από τη ΔΕΗ (είναι στο όνομά της) μπας και βγάλουμε κάποια άκρη. Όποια πρόταση/βοήθεια/ιδέα μπορεί να έχετε για επόμενες κινήσεις, είναι καλοδεχούμενη. Συγγνώμη για το μίνι βιογραφικό κι αν έχω σπαμάρει, αγνοήστε το μήνυμα.

...και δυστυχώς, "Σταύρωση Χωρίς Ανάσταση"...Διότι είχες την "τύχη" του συνδυασμού διαφόρων γεγονότων :

1) Δεν πήρες χαμπάρι τί συμβαίνει "με το ρεύμα", από το καλοκαίρι του '21 (και ειδικά από την 5η Αυγούστου, που την στιγμή που η χώρα καιγότανε, η ΔΕΗ ενεργοποιούσε την περίφημη "ρήτρα αναπροσαρμογής", για να,,,αποτελειώσει ό,τι είχε απομείνει άκαυτο...).

2) Δεν πήρες χαμπάρι ότι είτε θα έπρεπε να μειώσεις δραματικά καταναλώσεις τον χειμώνα που θα ερχόταν (...τώρα, το "πώς", σηκώνει κουβέντα : ΙΣΩΣ έστω κάνοντας χρήση του κλιματιστικού ΑΝ υπάρχει τέτοιο και ΑΝ είναι τεχνολογίας inverter και όχι παμπάλαιο, αντί του ρημαδοθερμοπομπού που είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρος όταν καίει στο φουλ και για πολλές ώρες), είτε μεταβαίνοντας σε κάποιο από τα σταθερά προγράμματα της ΔΕΗ (το ότι ήσουν/είσαι ΔΕΗ, είναι το μόνο θετικό της υπόθεσης, διότι από άλλο πάροχο η μετάβαση προς ΔΕΗ μπορεί να είναι και μανίκι και γενικά σε όλο αυτό το χάλι που ζούμε, η ΔΕΗ, ΕΙΝΑΙ το φθηνότερο/"ασφαλέστερο" καταφύγιο,,,,εκτός κι αν - όπως στην περίπτωσή σου παίζουν στραβές, που φυσικά θα είχαν τον ίδιο αντίκτυπο Ο,ΠΟΥ κι αν ήσουν...). Θα στεναχωρηθείς, αλλά αν είχες πάει ήδη από Αύγουστο, άντε στη χειρότερη από Οκτώβρη, και βία στην,,,χειροτερότερη μέχρι αρχές Δεκέμβρη σε σταθερό ΔΕΗ μέσω μάλιστα του ebill account σου, μερικά μόλις κλικς θα σου είχε "κοστίσει", και σήμερα ο λογαριασμός θα ήταν,,,500€ λιγότερο (...). Και στην,,,χειροτερότατη, θα ήταν 320. Δεν στα λέω για να "στρίψω το μαχαίρι", αλλά για να χωνέψεις καλά ότι από εδώ και πέρα πρέπει να παρακολουθείς το τί γίνεται στην ενέργεια, έστω μια στον μήνα, έστω μέσα από το παρόν φόρουμ, για να είσαι έτοιμη για όποιες αλλαγές στις κινήσεις σου...

3) Δεν πήρες επίσης χαμπάρι τον "ωραιότατο" κόφτη επιδοτήσεων που βάλανε από 1/1/22, και έκτοτε επιδοτούνται ΜΟΝΟ οι "κύριες κατοικίες" (όπως δηλώνονται στην φορολογική) και το ότι ήταν ο λογαριασμός (και μάλλον - και κυρίως - το μισθωτήριο) στο όνομά της, και φυσικά στην φορολογική έχει δηλωμένο το σπίτι που μένει ως κύρια κατοικία της, με αποτέλεσμα να μην έχεις πάρει τουλάχιστον τα άλλα 120 ως επιδότηση ("Πίστωση ΤΕΜ" στον λογαριασμό), που δόθηκαν...Απροπό, αν έχετε δικό σας λογιστή, καλύτερα ρωτήστε τον τί μπορείτε να κάνετε, καθώς προ μηνός ανακοινώθηκε ότι τα φοιτητικά σπίτια θα πάρουν αναδρομικά την επιδότηση που τυχόν χάσανε, αφού στην φορολογική του '22 προβούν στην όποια "διόρθωση" (με αστερίσκο αυτό, γιατί - ΑΝ όντως το εφαρμόσουν - μπορεί να εννοούν τις περιπτώσεις που απλώς δεν δηλώθηκε η σχετική "κύρια κατοικία" το '21, αλλά πχ ήταν το μισθωτήριο και ίσως και η παροχή στο δικό σου όνομα. Γενικά, ρωτήστε λογιστή πάντως, για πιο σίγουρα του αν θα διακιωθείτε τα αναδρομικά και τί πρέπει να κάνετε. Επίσης με τον λογιστή θα κανονίσετε ΚΑΙ το "από εδώ και πέρα", ΑΝ δεν προχωρήσεις σε μετάβαση σε σταθερό πρόγραμμα, αλλά παραμείνεις στο Γ1, ώστε να παίρνεις επιδότηση από εδώ και πέρα. Το οποίο σηκώνει κουβέντα, διότι έχασες ακόμη και την τελευταία περίπτωση "κάπως φθηνότερου σταθερού", διότι οι τιμές τους πάλι ανέβηκαν από 11/4. Και σημασία (για το σε τί πρόγραμμα θα πας) έχει πόση κατανάλωση θα έχεις από εδώ και πέρα, ως μ.ο./μήνα, όπως και το πότε ακριβώς υπολογίζεις να ασφήσεις το συγκεκριμένο σπίτι. Το να κάνεις "12μηνο συμβόλαιο" σε σταθερό, να μη σε πολυαπασχολεί πάντως, υπό την έννοια της δέσμευσης, καθώς εάν αποχωρήσεις πάνω στο 3μηνο, απλά θα πληρώσεις ποινή 60€, από το 3μηνο και 1 μέρα έως το 6μηνο 40€, και από τους 6 μήνες+1μέρα 20 (μετά το 9μηνο, δεν έχει ποινή) και όλο αυτό είναι το χαμηλότερο της αγοράς (...τί λέγαμε "ευτυχώς τουλαχιστον ήσουν ΔΕΗ"...; ). Σε άλλους, μπορεί και να πλήρωνες και 200άρι ακόμα, ακόμα και τον,,,,23ο μήνα σε πρόγραμμα...(χαλαρά μ.ο. πάνω από κατοστάρι πάντως, ακόμη και μετά από 1 χρόνο παραμονής).

...η γκαντεμιά σου δεν έχει τέλος, καθώς αν είχες ακόμη συγκάτοικο, τουλάχιστον θα μοιραζόσασταν (μάλλον) το καζίκι...Όσο για το "δεν έχω να πληρώσω το 700άρι", δυστυχώς να ξέρεις υπάρχει περίπτωση να σου κόψουν το ρεύμα (αν και η ΔΕΗ - να πάλι "τα καλά της" - αφήνει πιο λάσκα τις ειδοποιήσεις για διακοπή ηλεκτροδότησης, νομίζω είναι γύρω στο 400άρι με 500άρι, ανεξόφλητο, για να δώσει εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ), άρα το νορμάλ που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε σε κατάστημα ΔΕΗ που είπες με την μητέρα και να ζητήσετε επίσημα διακανονισμό (2-3 δόσεις θα τις κάνουν σίγουρα, κατ' ελάχιστο). Από εκεί και πέρα, έστω και μέσω διακανονισμού, θα πρέπει να εξοφληθεί το ποσό, διότι ή που θα το ενσωματώσουν στον λογαριασμό της μητέρας σου στο σπίτι της (αν έχει κι εκεί ΔΕΗ), ή που θα το πάνε δικαστικά (και αν έχει κάτι στο όνομά της, κινδυνεύει να το χάσει "για 700€"...). Ξαναλέω είναι θετικότατο το ότι είσαι έστω ΔΕΗ (οι άλλοι, οι "εναλλακτικοί", επειδή ΔΕΝ είναι "η ΔΕΗ" - με ό,τι αυτό συνεπάγεται με τις σχέσεις της με το κράτος, κι ας έχει πουληθεί το μεγαλύτερο μέρος της πλέον - δεν καταλαβαίνουν τίποτα και είτε "άμεσα" κόβουν ρεύμα, ή σε πάνε δικαστικά...), γιατί δεν έχεις να φοβάσαι τόσο όλα αυτά.

...θα πρέπει όμως, για να ανταπεξέρθετε στην οικονομική αιμορραγία του καζικιού (αφού υπάρχει στενότητα), να κάνετε κάποιες κινήσεις ώστε να "ισοφαρίσετε" (πέρα από το είτε να μπεις "στο σωστό πρόγραμμα" ή να δείτε αν μπορείτε να πάρετε αναδρομικά το 120άρι/να δηλωθεί το σπίτι ως κύρια κατοικία ΣΟΥ - υποθέτω ότι έως τώρα δηλωνόσουν ως φιλοξενούμενη στην μητέρα σου) : πχ ίσως μέχρι και να συζητήσετε να αφήσεις το σπίτι (εάν αυτό είναι εφικτό με τον ιδιοκτήτη) και να πετάγεσαι "μόνο για να δίνεις μαθήματα" ξερωγώ στην σχολή (η οποία βέβαια αν είναι στην άλλη άκρη της χώρας,,,,μάματα, διότι θα θέλει κέρατα σε,,,εισιτήρια.......). Ή έστω να μειώσεις "τραγικά" καταναλώσεις στο ρεύμα (κι ένας θεός ξέρει τί θα γίνει τον χειμώνα, αν είναι να παραμείνεις στο συγκεκριμένο σπίτι : η "λύση" του πχ να βάλεις κλιματιστικό, αν δεν υπάρχει ή είναι παλιό, σημαίνει ένα έξοδο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 500άρικου - και λίγα λέω - και είναι ΚΑΙ η τοποθέτηση, όπως και η από-τοποθέτηση όταν φύγεις κλπκλπ, άρα δεν το βλέπω να συμφέρει ως επιλογή...Αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα να δεις την λύση-ανάγκης με σόμπα υγραερίου γεμισμένη από εσένα σε,,,βενζινάδικο με αέριο γαι αμάξια που βγαίνει μισοτιμή, αλλά υποθέτω ότι ως κοπέλα δεν παίζει για εσένα κάτι τέτοιο γιατί έχει μανούρα κλπκλπ....).

Βασικά, καταναλώσεις θα πρέπει ΟΥΤΩΣ ή άλλως να μειώσεις (να μην καίει ΤΙΠΟΤΑ "στον βρόντο", και ειδικά οι ενεργοβόρες συσκευές), καθώς το ζουμί είναι ότι έτσι απλά, από το καλοκαίρι το ρεύμα έχει γίνει πανάκριβο, ακόμη και στα σταθερά προγράμματα (μιλάμε στην καλύτερη για διπλασιασμό του κόστους, ή και τριπλασιασμό κτλ - ανάλογα την κατανάλωση κυρίως). Άρα όσο περισσότερο ξοδεύεις, τόσο χειρότερα. Είναι πες σαν να δεκπαλασιάστηκε η τιμή του ψωμιού, και πλέον είσαι αναγκασμένη να αγοράζεις λιγότερο...

Επίσης, όπως σου είπε ήδη ο Κοράκιος, ό,τι έγινε-έγινε : ΧΩΝΕΨΕ ΤΟ (...για το "700άρι" λέω), γύρνα σελίδα, και σκουμπώσου να κάνετε μαζί με την μητέρα τις καλύτερες δυνατές κινήσεις ώστε α) να το αποπληρώσετε (μάλλον ο διακανονισμός που λέγαμε) και β) να δείτε τί θα γίνει ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ έστω, με υπολογισμό για βάθος χρόνου (κυρίως τον επικείμενο χειμώνα του '23). Τονίζω ότι εκεί που έχουν πάει πλέον οι τιμές των σταθερών ΚΑΙ της ΔΕΗ (...και παραμένουν οι φθηνότερες της αγοράς, στα σταθερά......), ΔΕΝ είναι πανάκεια : αν ξαναεκανες την ίδια κατανάλωση, με τις σημερινές τιμές, το "κόστος προμήθειας ρεύματος", δεν θα ήταν "750", αλλά "550".....(και αν έπαιρνες όλη την επιδότηση στο Γ1, 600)...Θα στο πω λοιπόν άκομψα, αλλά αυτά θέλουν μαχαίρι : οι "κρίσεις πανικού", όσο κι αν ΕΙΝΑΙ οργανικό ζήτημα, κι όχι "επειδή τις γουστάρεις", είναι,,,,πολυτέλεια, σε αυτά που ζούμε. Πείσε λοιπόν τον εαυτό σου να "σκληρύνει", όσο μπορείς, διότι δυστυχώς, όπως πάει ΓΕΝΙΚΑ το πράμμα,,,,,(και όχι μόνο "το ρεύμα" : ενδέχεται να περάσουμε όλοι, ακόμη δυσκολότερες καταστάσεις και με τα πάντα όλα).Τεσπα, εγώ για καλό σου το λέω, και παρ' το για καλό και ό,τι μπορέσεις, κάνε. "...When the goin' gets tough,,,,," είναι η φάση, κι όποιος μείνει πίσω,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,κατάλαβες.

Μείνε στο θρεντ, υπάρχουν και άλλα σχετικά, πχ για τα σταθερά της ΔΕΗ, για το νυχτερινό - έχει ωράρια ανά εποχή/περιοχή, μελέτα τα καλά γαι να είσαι σίγουρη ότι το εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο, και δεν δεν είναι "μόνο" η φθηνότερη κιλοβατώρα "νύχτας", αλλά έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις 'Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις, αρκεί να έχεις καταναλώσεις εντός του ανάλογου ωραρίου - και τέλος υπάρχει θρεντ ΚΑΙ για το "κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο" ("ΚΟΤ") - δες αν το δικαιούσαι είτε εσύ - αλλά θα πρέπει να έχεις ενοικιαστήριο στο όνομά σου - είτε η μητέρα σου (τα όρια κατανάλωσής του θέλουν επίσης μελέτη, αλλά αν μη τί άλλο φοιτήτρια είσαι, ξέρεις από μελέτη. Και να ξέρεις ότι το νυχτερινό βοηθάει να μην περνάς τα όρια του ΚΟΤ, γιατί οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες ΔΕΝ προσμετρούνται σε αυτά) . Ιδανικά ρωτήστε τα όλα αυτά στον λογιστή, ειδικά για το ΚΟΤ και αν/ποιος μπορεί να το δικαιωθεί, είναι σημαντική η έκπτωσή του. Μέχρι και ΚΕΑ ρωτήστε τον εάν και πώς μπορεί να δικαιωθεί κάποιος (εκεί θα χρειαστεί "να αλλάξουν τα φορολογικά", και κυρίως ποιος είναι δηλωμένος πού). Γενικά διάβασε ό,τι περισσότερο μπορείς, είτε στα λινκ του Κοράκιου είτε γενικά στις παλιότερες σελίδες των θρεντς : ξεκίνα πχ απ' την αρχή της χρονιάς, με "γρήγορο διάβασμα", και κάνε στοπ σε ποστ που "σου τραβάνε το μάτι", ή έχουν κάποια πληροφορία που σ' ενδιαφέρει. Και δεν χρειάζεται να τα πάρεις "μονοκοπανιά", καν' το σιγά-σιγά ακόμη και σε βάθος εβδομάδων, καθώς υπάρχουν μέσα σημαντικές πληροφορίες γενικής φύσεως "για τους λογαριασμούς" που θα πρέπει να ξέρεις πια, ώστε να μην την ξαναπάθεις... Και να μπαίνεις μια στο τόσο να παρκαολουθείς τις εξελίξεις (1-2 φορές τον μήνα ΕΣΤΩ). δε χρειάζεται ΟΥΤΕ τα πάντα να διαβάσεις, ούτε να τα συγκρατήσεις, και στην αρχή πιθανώς θα σου φαίνονται Κινέζικα, αλλά ΘΑ μπεις στο πνεύμα. Δες το σαν να διαβάζεις ένα "δύσκολο" βιβλίο, που όμως έχει μέσα θησαυρό πληροφοριών.

Τέλος, υπάρχει και η περιπτωση "αμφισβήτησης των χρεώσεων αναπροσαρμογής", όπως σου υπέδειξε ο Κοράκιος (που είναι ο πρωτομάστορας στα σχετικά θρεντ), αλλά ΔΕΝ μιλάμε για κάτι που θα έχει άμεσα αποτελέσματα (ΑΝ έχει καθόλου....), οπότε ΑΝ πεις ν' ασχοληθείς, ξέχνα την ελπίδα "να γλυτώσεις το 700άρι"...ΑΝ έρθει κάτι, θα έρθει ΑΦΟΥ πρώτα πληρώσετε, και μετά πό ΠΟΛΥ καιρό (μέχρι στιγμής, εδώ κι 6μηνο που έχουν κάνει κάποιοι σχετικές κινήσεις, η ΡΑΕ δείχνει ωσεί παρούσα, "στου κουφού την πόρτα", και το άλλο με τον Πολυχρόνη και τους ευζώνους....). Κοιτάξτε εσείς να τα κάνετε όλα "σωστά, μελετημένα και νόμιμα", και αν είναι κάνεις ΚΑΙ την διαδικασία για "αμφισβήτηση της αναπροσαρμογής", και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει (μπορεί πχ κάποια στιγμή να βγάλει καμμιά μαζική απόφαση για όσους έχουν κάνει σχετικές κινήσεις - αν και χλωμό - και να σκάσει "έκπληξη"....). Γενικά από εδώ και πέρα, θέλει μελέτη, ΣΚΕΨΗ, και πολύ κουπί για το πώς θα τα διαχειριστείς "όλα αυτά". Καλή δύναμη λοιπόν, αν ζαλίζεσαι με κάτι να κάνεις λίγο πίσω να ξεθολώνεις και μετά ξανά βουρ στον πατσά, και αν χρειάζεται κάτι, να ρωτάς, διότι είμαστε εδώ για να βοηθάμε, ΑΛΛΑ : α) όχι μεμψιμοιρίες/πελαγώματα β) ΜΕΛΕΤΗ-ΜΕΛΕΤΗ-ΜΕΛΕΤΗ γ) "συν Αθηνά" κτλ......Να ξέρεις πάντως είσαι στο καλύτερο μέρος για να λάβεις την όποια βοήθεια. Μην αγχώνεσαι "αν κουράζεις" - όποιος "κουράζεται" να πάει να ξεκουραστεί, κι όποιος αντέχει, θα βοηθάει. Τόσο απλά και πρακτικά. Απλά να βάζεις κι εσύ το χεράκι σου (...ΜΕ-ΛΕ-ΤΗΗΗΗΗ!!) και να μην,,,περιμένεις να σε παίρνουν από το χεράκι....

Πολλά είναι τα παραπάνω "και όλα μαζί ένα μπράφ", το ξέρω, αλλά,,,,σπασ' τα σε κομμάτια και μελέτα τα ;ρ 

Ξανά και ξανά.

Χρόνια πολλά και κοίτα να φανείς δυνατή.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Βασικά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω για αυτό ρώτησα αν έχουν αναπτύξει κάνα εργαλείο on-line.

  στην αρχική τιμή Γ1 με 30% έκπτωσης και 5% συνέπειας 0,0735  μέρας και  0,0525 νύχτας προσθέτεις

Στις 21/4/2022 στις 9:11 ΜΜ, korakios είπε

(1,15*ΤΕΑ+11,5-50)/1000

ΤΕΑ κοιτάς ένα μήνα πριν την περίοδο κατανάλωσης του λογαριασμού σου (για τη ΔΕΗ) ,

πχ αν είναι απο 2/1/22 τότε βάζεις στο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

απο 1/1/22

επειδή κολλά , επέλεξε πρώτα "last year" και μετά βάλε ημερομηνίες

και παίρνεις το "Average Price" σαν ΤΕΑ στον τύπο υπολογισμού

πολλαπλασιάζεις με τα kw που έκαψες

μετά αφαιρείς τις επιδοτήσεις του κάθε μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Βασικά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω για αυτό ρώτησα αν έχουν αναπτύξει κάνα εργαλείο on-line.

...έχουν, αλλά γενικά μακρυά από αυτά. Το καλύτερο εργαλείο που θα βρεις είναι το φύλλο Excel που υπάρχει στην υπογραφή του korakios. Δεν είναι τυφλοσούρτικο βέβαια, θέλει να το μελετήσεις λίγο (αν και γενικά ΓΡΑΦΕΙ οδηγίες o koarakios), αλλά ΕΙΝΑΙ το πιο τίμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...