Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται η Ειδική Τιμή Αγοράς (Ε.Τ.Α.) ΑΠΕ και ΣΗΘΥΑ να είναι κάτω από 60€/MWh (https://www.dapeep.gr/eidiki-tmii-agoras-e-t-a-texnologiwn-a/) αλλά η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα (https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2022/04/202203-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1_2.pdf) να είναι υπερτετραπλάσια;

Αφου οι ΑΠΕ είναι πολύ πιο οικονομικές, γιατί δεν δίνουν νέες άδειες; Έστω τα Φ/Β σε στέγες μονοκατοικιών θα έπρεπε να παίρνουν άδεια με μια απλή αίτηση.

 

 

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, StavrosD είπε

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται η Ειδική Τιμή Αγοράς (Ε.Τ.Α.) ΑΠΕ και ΣΗΘΥΑ να είναι κάτω από 60€/MWh (https://www.dapeep.gr/eidiki-tmii-agoras-e-t-a-texnologiwn-a/) αλλά η Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας στο Διασυνδεδεμένο Σύστημα (https://www.admie.gr/sites/default/files/attached-files/type-file/2022/04/202203-Mesostathmiki_Timi_Agoras_Hlektrikhs_energeias_sto_Diasyndedemeno_Systima_v1_2.pdf) να είναι υπερτετραπλάσια;

Αφου οι ΑΠΕ είναι πολύ πιο οικονομικές, γιατί δεν δίνουν νέες άδειες; Έστω τα Φ/Β σε στέγες μονοκατοικιών θα έπρεπε να παίρνουν άδεια με μια απλή αίτηση.

 

 

 

Η τιμή στο Δίκτυο είναι η μέγιστη των επιμέρους μονάδων, δηλαδή του φυσικού αερίου. Δεν πηγαίνει αναλογικά (10% ΑΠΕ, 40% Λιγνίτης, 50% Αέριο). Οι ΑΠΕ θέλουν μεγάλο κεφάλαιο επένδυσης, μεγαλύτερο κεφάλαιο αποθήκευσης, δεν είναι αξιόπιστες κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekechagi είπε

Η τιμή στο Δίκτυο είναι η μέγιστη των επιμέρους μονάδων, δηλαδή του φυσικού αερίου. Δεν πηγαίνει αναλογικά (10% ΑΠΕ, 40% Λιγνίτης, 50% Αέριο). Οι ΑΠΕ θέλουν μεγάλο κεφάλαιο επένδυσης, μεγαλύτερο κεφάλαιο αποθήκευσης, δεν είναι αξιόπιστες κτλπ.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Το έψαξα και λίγο πολύ έτσι είναι

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2127901/giati-oi-ananeosimes-phges-den-rihnoyn-tis-times-r.html

Η αύξηση των τιμών θα βγάλει εκτός προϋπολογισμού όσους επέλεξαν σύστημα θέρμανσης (κεντρική αντλία θερμότητας, κλιματιστικό) ή μετακίνησης (ηλεκτρικό αυτοκίνητο, ηλεκτρικό μηχανάκι).

Απ' ότι ακούγεται στους σταθμούς φόρτισης σε αυτοκινητόδρομο/εθνική οδό ήδη χρεώνεται με σχεδόν 0.65€/KWh.

Η αντλία θερμότητας ήταν η πιο οικονομική λύση τον Δεκέμβριο του  2017 με σχεδόν μισό κόστος (0.060 vs 0.112)  σε σχέση με λέβητα πετρελαίου.

Τον Δεκέμβριο του 2021 η διαφορά μειώθηκε σημαντικά (0.106 vs 0.130) και ενδεχομένως με τις τρέχουσες τιμές να είναι ίδιο το κόστος. Δηλαδή όσοι δώσανε 5.000€ ~ 10.000€ για αντλία θερμότητας με πλάνο απόσβεσης 5~8 έτη, με τις τωρινές τιμές δεν θα κάνουν ποτέ απόσβεση.

 

image.png.b4f032bf8d68c5bb5ec4ac620be01b1e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τύπος Υπολογισμού Ρήτρας Αναπροσαρμογής...

https://www.dei.gr/media/wfdn3xou/paradeigma-efarmogis-ritras-anaprosarmogis-xreoseon.pdf

Υ=αΧ+β

όπου Χ = αριθμητικός μέσος της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς...

α = 1.15 (κέρδος 15% επί της τιμής χονδρικής)

β = 0.015 (επιπλέον κέρδος ανά 0.015€/kWh  )

Αφού η ρήτρα αναπροσαρμογής υπερκαλύπτει το κόστος τους, γιατί πληρώνουμε επιπλέον χωριστά ΚΑΙ το κόστος ανά kwh που πληρώναμε παλιά;

Ας μην ξεχνάμε ότι πλέον έχει χωριστεί η παραγωγή ενέργειας, η διανομή και η πώληση ηλεκτρικής ενέργειας.

- Για την παραγωγή πληρώνονται οι προμηθευτές με τιμή χονδρικής

- Για την διανομή πληρώνουμε χωριστά στον λογαριασμό την ΔΕΔΔΗΕ και την ΑΔΜΗΕ

 

Στους λογαριασμούς χωρίς ρήτρα καταλαβαίνω την χρέωση με την κατανάλωση όπως γινόταν πάντα αλλά στους λογαριασμούς με ρήτρα αναπροσαρμογής δεν καταλαβαίνω γιατί χρεωνόμαστε και με το κόστος της kwh ΚΑΙ με το κόστος της ρήτρας αναπροσαρμογής. ΔΙΠΛΟΧΡΕΩΣΗ ή πληρώνουμε από συνήθεια και το ποσό που πληρώναμε παλιά!!!

 

 

Επεξ/σία από StavrosD
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Καλησπέρα. Σήμερα έλαβα αυτό απο την ΔΕΗ.

Απο 1 Φεβρουαρίου έχω αλλάξει πάροχο, και μάλιστα έχω πληρώσει και έναν λογαριασμό στον νέο πάροχο. Εννοείται η ΔΕΗ είχε στείλει τελικό λογαριασμό τέλος Γενάρη ο οποιος εξοφλήθηκε.

Σήμερα λοιπόν λαμβάνω αυτον τον λογαριασμό απο ΔΕΗ, οπου μάλιστα αναφέρει οτι 279 ευρώ είναι για τον Δήμο και την ΕΡΤ...

Δεν παίζονται οι άνθρωποι..

IMG_3310.jpg

Επεξ/σία από tuxpower
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tuxpower είπε

 

Καλησπέρα. Σήμερα έλαβα αυτό απο την ΔΕΗ.

Απο 1 Φεβρουαρίου έχω αλλάξει πάροχο, και μάλιστα έχω πληρώσει και έναν λογαριασμό στον νέο πάροχο. Εννοείται η ΔΕΗ είχε στείλει τελικό λογαριασμό τέλος Γενάρη ο οποιος εξοφλήθηκε.

Σήμερα λοιπόν λαμβάνω αυτον τον λογαριασμό απο ΔΕΗ, οπου μάλιστα αναφέρει οτι 279 ευρώ είναι για τον Δήμο και την ΕΡΤ...

Δεν παίζονται οι άνθρωποι..

IMG_3310.jpg

Έκανες καμιά τακτοποίηση 4495/2017 και αύξησες τα τμ του ακινήτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου δεν χαντάκωσαν όλους  με τις τράπεζες και τα δάνεια, είπαν να κανουν κίνηση σε κάτι που έχουν όλοι και να τα πάρουν από εκεί. Το προηγούμενο τετράμηνο    που δεν έχω στην φωτο εχει ρήτρα  1800 ευρώ  και ο επόμενος (φωτο) με 3200 ευρώ ρήτρα. 

1800 ευρώ το ρεύμα και σύνολο λογαριασμού μαζί με το έναντι 5100. Το τελευταίο τετράμηνο. Εγώ το λαμβάνω ότι βρήκαν το μέσω για να βάλουν παντου λουκέτα για να ανοίξουν δρόμο.

Δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ. Πλήρωνα γύρω στα 2500 τετράμηνο και τωρα έρχεται τα διπλα και παραπανω.

received_7548674235204408.jpeg

received_346301117481353.jpeg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αφου δεν χαντάκωσαν όλους  με τις τράπεζες και τα δάνεια, είπαν να κανουν κίνηση σε κάτι που έχουν όλοι και να τα πάρουν από εκεί. Το προηγούμενο τετράμηνο    που δεν έχω στην φωτο εχει ρήτρα  1800 ευρώ  και ο επόμενος (φωτο) με 3200 ευρώ ρήτρα. 

1800 ευρώ το ρεύμα και σύνολο λογαριασμού μαζί με το έναντι 5100. Το τελευταίο τετράμηνο. Εγώ το λαμβάνω ότι βρήκαν το μέσω για να βάλουν παντου λουκέτα για να ανοίξουν δρόμο.

Δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ. Πλήρωνα γύρω στα 2500 τετράμηνο και τωρα έρχεται τα διπλα και παραπανω.

received_7548674235204408.jpeg

received_346301117481353.jpeg

:o

 

μαγαζι υποθέτω... 

πως να κινηθεις? δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι οπως ολοι μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2022 στις 4:39 ΜΜ, tuxpower είπε

 

Καλησπέρα. Σήμερα έλαβα αυτό απο την ΔΕΗ.

Απο 1 Φεβρουαρίου έχω αλλάξει πάροχο, και μάλιστα έχω πληρώσει και έναν λογαριασμό στον νέο πάροχο. Εννοείται η ΔΕΗ είχε στείλει τελικό λογαριασμό τέλος Γενάρη ο οποιος εξοφλήθηκε.

Σήμερα λοιπόν λαμβάνω αυτον τον λογαριασμό απο ΔΕΗ, οπου μάλιστα αναφέρει οτι 279 ευρώ είναι για τον Δήμο και την ΕΡΤ...

Δεν παίζονται οι άνθρωποι..

IMG_3310.jpg

Εκει, φαίνεται συγκεντρωτικά.

Δείξε μας την πίσω πλευρά που φαίνεται η ανάλυση.

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Αφου δεν χαντάκωσαν όλους  με τις τράπεζες και τα δάνεια, είπαν να κανουν κίνηση σε κάτι που έχουν όλοι και να τα πάρουν από εκεί. Το προηγούμενο τετράμηνο    που δεν έχω στην φωτο εχει ρήτρα  1800 ευρώ  και ο επόμενος (φωτο) με 3200 ευρώ ρήτρα. 

1800 ευρώ το ρεύμα και σύνολο λογαριασμού μαζί με το έναντι 5100. Το τελευταίο τετράμηνο. Εγώ το λαμβάνω ότι βρήκαν το μέσω για να βάλουν παντου λουκέτα για να ανοίξουν δρόμο.

Δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ. Πλήρωνα γύρω στα 2500 τετράμηνο και τωρα έρχεται τα διπλα και παραπανω.

received_7548674235204408.jpeg

received_346301117481353.jpeg

ΟΧΙ, ότι είναι λίγο αλλά έχεις χρεωθεί 2.000€ (και όχι 3200).

Δηλαδή, ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή την κιλοβατώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Το προηγούμενο τετράμηνο    που δεν έχω στην φωτο εχει ρήτρα  1800 ευρώ 

γιατί δεν έκλεισε σε σταθερό τότε ????

επίσης η ρήτρα που έχεις ανεβασμένη δεν αντιστοιχεί με την κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί δεν έκλεισε σε σταθερό τότε ????

επίσης η ρήτρα που έχεις ανεβασμένη δεν αντιστοιχεί με την κατανάλωσή σου

Τι ενοεις  με την ρητρα; πως την υπολογιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgewrgi είπε

Τι ενοεις  με την ρητρα; πως την υπολογιζεις;

€ ρήτρας δια κιλοβάτ που έκαψες = προσαύξηση

επαλήθευση :

=(1,15*ΤΕΑ+11,5-50)/1000

ΤΕΑ κοιτάς ένα μήνα πριν την περίοδο κατανάλωσης του λογαριασμού σου (για τη ΔΕΗ) ,

πχ αν είναι απο 2/1/22 τότε βάζεις στο

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

απο 1/1/22

επειδή κολλά , επέλεξε πρώτα "last year" και μετά βάλε ημερομηνίες

και παίρνεις το "Average Price" σαν ΤΕΑ στον τύπο υπολογισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΟΧΙ, ότι είναι λίγο αλλά έχεις χρεωθεί 2.000€ (και όχι 3200).

Δηλαδή, ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή την κιλοβατώρα.

...αφού υπολογίζεις (και σωστά κάνεις) την "έκπτωση ενέργειας" (που άλλωστε προέκυψε με την εφαρμογή της αναπροσαρμογής από 5/8), τότε η σωστή διατύπωση είναι "3πλάσια την κιλοβατώρα".

4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τι ενοεις  με την ρητρα;

...εννοεί ότι σου βάλαν,,,,λίγη (κα'να 500άρι λιγότερη).

Όσο για το πώς να κινηθείς,,,,ή το κλείνεις, ή μετακυλίεις σημαντικό μέρος από το καζίκι της ρήτρας στις τιμές σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις πωλήσεις σου..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...αφού υπολογίζεις (και σωστά κάνεις) την "έκπτωση ενέργειας" (που άλλωστε προέκυψε με την εφαρμογή της αναπροσαρμογής από 5/8), τότε η σωστή διατύπωση είναι "3πλάσια την κιλοβατώρα".

...εννοεί ότι σου βάλαν,,,,λίγη (κα'να 500άρι λιγότερη).

Όσο για το πώς να κινηθείς,,,,ή το κλείνεις, ή μετακυλίεις σημαντικό μέρος από το καζίκι της ρήτρας στις τιμές σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις πωλήσεις σου..... 

Δεν το έπιασα αυτό !!!!

0.12€, δεν πληρώνε την κιλοβατώρα μέχρι 05/08 ?

0.24€ δεν βγήκε ΤΩΡΑ ?

ΠΟΥ είναι το τριπλάσιο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...