Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

5 λεπτά πριν, freedomman είπε

δε ξέρω γιατι βγαίνουν τόσο πίσω

είναι γνωστό πρόβλημα η έκδοση λογαριασμών για τη συγκεκριμένη εταιρία

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

  

είναι γνωστό πρόβλημα η έκδοση λογαριασμών για τη συγκεκριμένη εταιρία

 

οταν θα ερθει ο εκκαθαριστικος θα υπολογιζονται ολες οι kwh στη ρητρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, freedomman είπε

οταν θα ερθει ο εκκαθαριστικος θα υπολογιζονται ολες οι kwh στη ρητρα?

κανονικά ναι , αλλά θα σου επιστρέψουν τα έναντι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, washcloud είπε

...κάτι έχει υποτίθεται γίνει με το σύστημα μέσω του οποίου μέχρι τον Μάρτη ζητούσαν διακοπή ηλεκτροδότησης από τον ΔΕΔΔΗΕ (και πλέον δεν μπορούν, όταν έχεις αλλάξει πάροχο να στο κόψει Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ), αλλά έχε υπ' όψιν ότι παίζει να διΑκινδυνεύεις διακοπή στην μητέρας σου...(Ειδικά από "εναλλακτικούς", που δεν χαρίζουν κάστανα, όταν αφορά ακόμη και μικροποσά : την εντολή, την ΔΙΝΟΥΝ. Ή έστω, όπως είπα, μέχρι πρότινος ΕΙΧΑΝ την δυνατότητα, και το ΚΑΝΑΝΕ...). Αν μπορούσες έστω ν' άλλαζες όνομα στην παροχή της (να την έπαιρνε δλδ άλλο ΑΦΜ - πχ εσύ στο δικό σου) για να είσαι πιο σίγουρος. Εκτός φυσικά κι αν την έχεις πάει σε πρόγραμμα ΔΕΗ και φυσικά θα χάσεις παλιές τιμές (αν τις πρόλαβες), εάν αλλάξεις όνομα (αφού γίνεται νέο συμβόλαιο στην ουσία).

(...επίσης υποτίθεται όταν είσαι σε διαδικασία αμφισβήτησης - αν και για της μητέρα σου έχεις κάνει διάβημα μέσω ΡΑΕ- και πάλι δεν σου το κόβουν,,,,αλλά όλα αυτά στη θεωρία. Στην πράξη,,,,,ποιος ξέρει.)

την καταγγελια στην ΡΑΕ την εκανα για εμενα -για την ΔΕΗ Γ1,ρητρα οχι εγκαιρη προειδοποιηση κ.λ.π.-- οχι για την μητερα μου.εκεινη την πληρωσε κανονικα δυστυχως.και μετα πηγε σε εναλλακτικο και αρχισαν τα χειροτερα.

προσφατα διαβασα οτι εχουν το δικαιωμα να το ζητησουν.ισως η κυβερνηση λογω της γενικης πανωλεθριας που εχει παθει απο τις δυνατες διαμαρτυριες καθε μερα μεσα απο μμε ,ζητησε απο την δεδηε να μην προχωρησει σε καμμια διακοπη.

οπως και να εχει η μητερα μου ειναι κοινωνικο τιμολογιο οποτε δεν μπορουν να τις το κοψουν,αυτο το ξεραμε γιαυτο ειμασταν πιο αποφασισμενοι να προχωρησουμε ετσι. και γιατι φυσικα την πηγαμε ,οπως αναφερα στο προηγουμενο ποστ μου οτι την πηγα σε κλειστο ΔΕΗ με 0,18 που κατεβαινει στο 0,14 περιπου αν θυμαμαι ,οποτε δεν προκειται να πειραξουν την παροχη.γιαυτο την αφησαμε στο ονομα της.

αλλα εγω θελω να πω σε ολους τους φιλους που ετυχαν τετοιας αισχροκερδιας να μην το αφησουν ετσι και να κανουν παρομοιες κινησεις διαμαρτυριας και να πανε σε συμβιβασμο με λιγοτερα χρηματα ,να πληρωσουν το ρευμα και λιγο παρπανω για ρητρα ,οχι οτι τους ζητανε,ωστε να κουνηθουν λιγο απο την θεση τους και να κατανοησουν επιτελους οτι τους καταλαβαμε.

αλλωστε και εγω εκανα καταγγελια για το Γ1 για επιβολη ρητρας χωρις εγκαιρη προειδοποιηση και μετα πηγα παλι σε..ΔΕΗ σε κλειστο..παρανοια ε? αλλα σιγα μην τους αφηνα.αυτοι προσμενουν σε χαπατα,εγω δεν θα τους κανω την χαρη. αυτες οι εταιρειες πονταρουν οτι μεσα στα βασανα και την σκληρη καθημερινοτητα δεν θα κατσεις να ασχοληθεις και βγαζουν κερδη περισοτερα.τα ιδια εκανα και με ιντερνετικο παροχο που προσπαθησε να πατησει στο γραμμα του νομου για να αποτρεψει να διαμαρτυρηθω.κερδισα μεσω της αρχης τηλεπικοινωνιων μετα απο 6 μηνες μειλ και επιχειρηματα και τους εστειλα απο εκει που ηρθαν !

να ξερετε οτι 6-7 απο συτες τις μεγαλες εταιρειες ρευματος χρωστανε στο δημοσιο τεραστια ποσα και δυσκολευονται ,οποτε υπερχρεωνουν για να τα παρουν απο τον κοσμο και να καλυψουν τις ζημιες τους.στελνουν φουσκωμενους λογαριασμους αδικαιολογητα και οποιος τσιμπησει,ειδικα οι ηλικιωμενοι.καντε και ενα εξωδικο οποιος μπορει οικονομικα να δειτε μετα τι στρωτοι λογαριασμοι θα ερχονται!

Επεξ/σία από mike15
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιος  που έχει γ1 και νυχτερινο και πληρώνει για την ημέρα 0,11 την kw και το βραδυ 0,07 και παίρνει και κοτ , πληρώνει χοντρικά 0,07 την kw με την έκπτωση κοτ  (αν τα έχω υπολογίσει σωστά).

Με την ρήτρα αναπροσαρμογής , εφόσον καλύπτει και το οριο του κοτ και παίρνει και την επιδότηση απο το κράτος , πόσο πάει η kw;;  

ΥΓ. Η ερώτηση μου ειναι κυρίως για να καταλάβω αν καποιος πληρώνει λιγότερα με 0,11 και 0,07 και κοτ β  με ρήτρα όμως , απο οτι σε σταθερό 0,18 /0,13 χωρις ρήτρα ομως. Αν έχω καταλάβει σωστά αν παίρνεις και κοτ πέρα απο το νυχτερινο συμφέρει το γ1.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Καποιος  που έχει γ1 και νυχτερινο και πληρώνει για την ημέρα 0,11 την kw και το βραδυ 0,07 και παίρνει και κοτ , πληρώνει χοντρικά 0,07 την kw με την έκπτωση κοτ  (αν τα έχω υπολογίσει σωστά).

Με την ρήτρα αναπροσαρμογής , εφόσον καλύπτει και το οριο του κοτ και παίρνει και την επιδότηση απο το κράτος , πόσο πάει η kw;;  

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

0,35-0,27 (μείον KOT)

αυτόν το μήνα έδωσαν αρκετά , τον επόμενο άγνωστο

πάντα για <300kw/μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mike15 είπε

οπως και να εχει η μητερα μου ειναι κοινωνικο τιμολογιο οποτε δεν μπορουν να τις το κοψουν

...δεν είναι για να το ανοίξουμε ως κουβέντα στο παρόν thread, αλλά χωρίς να θυμάμαι καλά, νομίζω ότι το παραπάνω δεν ισχύει (κάτι άλλο - νομίζω - ισχύει, ίσως πχ το ύψος του ποσού ή το πόσοι ανεξόφλητοι μπορούν να εκδοθούν πριν την εντολή διακοπής). Ξαναψαξ' το καλύτερα (εκτός φυσικά κι αν είσαι 100% βέβαιος - εγώ θα έστελαν μέιλ στον πάροχο και θα ρώταγα ζητώντας γραπτή απάντηση) για να μη τυχόν βρεθείς προ εκπλήξεως (αν και όπως είπα και χθες, ΚΑΤΙ έχει παιχτεί με την δυνατότητα που είχαν να ζητούν διακοπή ηλεκτροδότησης λόγω χρεών, υποθέτω για την περίπτωση αλλαγής παρόχου μόνο, και ΙΣΩΣ ούτως ή άλλως να μην κινδυνεύει,,,,,,,αλλά καλού-κακού, ψάξου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν είναι για να το ανοίξουμε ως κουβέντα στο παρόν thread, αλλά χωρίς να θυμάμαι καλά, νομίζω ότι το παραπάνω δεν ισχύει (κάτι άλλο - νομίζω - ισχύει, ίσως πχ το ύψος του ποσού ή το πόσοι ανεξόφλητοι μπορούν να εκδοθούν πριν την εντολή διακοπής). Ξαναψαξ' το καλύτερα (εκτός φυσικά κι αν είσαι 100% βέβαιος - εγώ θα έστελαν μέιλ στον πάροχο και θα ρώταγα ζητώντας γραπτή απάντηση) για να μη τυχόν βρεθείς προ εκπλήξεως (αν και όπως είπα και χθες, ΚΑΤΙ έχει παιχτεί με την δυνατότητα που είχαν να ζητούν διακοπή ηλεκτροδότησης λόγω χρεών, υποθέτω για την περίπτωση αλλαγής παρόχου μόνο, και ΙΣΩΣ ούτως ή άλλως να μην κινδυνεύει,,,,,,,αλλά καλού-κακού, ψάξου).

ευχαριστω ..ε καλα δεν μιλαμε για να μην πληρωνεις καθολου λογαριασμους.εμεις δεν ειπαμε οτι δεν θα πληρωσουμε.οπως εγραψα επανελλειμενα στο τοπικ θα πληρωσουμε την αξια του ρευματος ,οπως καναμε μεχρι τωρα και οτι εκαθαριστικο ερθει σε αξια ρευματος πριν κανουμε αλλαγη παροχου .και απο την ρητρα θα πληρωσουμε ενα ευλογο ποσο ..πχ. το κοστος ρευματος το αναλογο που πληρωσαμε περσυ ,δεν θα πληρωσουμε παραπανω ρητρα.δεν θα πληρωσουμε τριπλασιο ρευμα σε σχεση με περσυ επειδη ετσι θελουν καποιοι μην πω.οποτε δεν μπορουν να ισχυριστουν οτι δεν πληρωσαμε λογαριασμους.πληρωνουμε μερος του λογαριασμου και μερος της ρητρας(αν θελουν) με συμβιβασμο.οταν μετα πας σε δεη και κλειστο συμβολαιο δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι η ΔΕΗ  ,δεν τους αφηνει και ειδικα ΚΟΤ.αυτα για ανεξαρτησιες δεδηε κ.λπ. μην ακουτε.η δεη θελει πελατολογιο,θελει τα χρηματα της και δεν κοβει ρευμα σε πελατη γιατι εκτος αυτων εχει και κοινωνικο προφιλ που οι αλλοι δεν εχουν.

ετσι για το σωστο αφου πηραμε την αποφαση μας ,ρωτησαμε και δικηγορο.το ιδιο μας επιβεβαιωσε οποτε ολα καλα.βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες αλλα αν φτασετε νομικα θα δειτε οτι κανουν πισω,ειδικα αν μπλεξετε και ινκα.εχω δει παραδειγματα.υπαρχει ρευμα,λολ,εναντια στην υπερχρεωση και θα γινεται ολο και χειροτερο γιατι τους πλητει ολους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2022 στις 5:06 ΜΜ, marmagia είπε

Υπάρχει κάπου αντίγραφο του συμφωνητικού που υπεγράφη το 1975; Προσωπικα δεν το έχω υπό αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν προβλεπόταν η όχι κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει όμως η νομοθεσία προβλέπει ότι μετά το εξάμηνο μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή όπως και να έχει.

Ρε φιλε τι αντίγραφο, το συμβολαιο οπως καθε συμβολαιο ειναι εκαψες χ επι τιμη του χ= τάδε χρηματα.Ειτε ηταν ρευμα η νερο η τηλεφωνο.

Το θεμα ειναι οτι η τιμη της κιλοβατωρας δεν εχει αλλαξει-αρα πρωτο καμπανακι ενοχης- κ ο.λογαριασμος περιεχει αλλη μια φορά θολες χρεωσεις τυπου "ρητρα αναπροσαρμογής" 

Σε τι προσαρμογή;κατεβαλα προκαταβολικα κατι κ χρωσταω;Μου λες εκαψα τόσα οκ να στα πληρωσω.Αλλιως αφου ταχα εχει ακριβυνει η χονδρικη του ρευματος παιξτο λοτο κ βαλε μου την κιλοβατωρα σημερα 15 αυριο 25 μεθαυριο 35 λεπτα.Δεν το κανεις,αρα εισαι "ενοχος" γιατι κατι σε δεσμευει.Μηπως ειναι το αρχικο αρχαιο συμβολαιο λεω γω τωρα, κ θελουν τεχνιεντως να σπρωξουν τον κοσμο σε νεα με "σύγχρονες χρεωσεις" κ ευκολοτερα να τα φουσωνουν στο μελλον χωρις νομικα κωλυμματα με ταχα σταθερές χρεωσεις για χ διαστημα ως τυρακι;

Το.θεμα ειναι οτι το πολιτικο κοστος ειναι τεράστιο κ αναγκαστικά επειδη μονο αυτο σέβονται οι καρεκλοκενταυροι θα πρέπει να παρουν μετρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, mike15 είπε

ε καλα δεν μιλαμε για να μην πληρωνεις καθολου λογαριασμους.

..πχ. το κοστος ρευματος το αναλογο που πληρωσαμε περσυ ,δεν θα πληρωσουμε παραπανω ρητρα.δεν θα πληρωσουμε τριπλασιο ρευμα σε σχεση με περσυ επειδη ετσι θελουν καποιοι μην πω.οποτε δεν μπορουν να ισχυριστουν οτι δεν πληρωσαμε λογαριασμους

οταν μετα πας σε δεη και κλειστο συμβολαιο δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι η ΔΕΗ  ,δεν τους αφηνει και ειδικα ΚΟΤ.αυτα για ανεξαρτησιες δεδηε κ.λπ. μην ακουτε.η δεη θελει πελατολογιο,θελει τα χρηματα της και δεν κοβει ρευμα σε πελατη γιατι εκτος αυτων εχει και κοινωνικο προφιλ που οι αλλοι δεν εχουν.

ετσι για το σωστο αφου πηραμε την αποφαση μας ,ρωτησαμε και δικηγορο.το ιδιο μας επιβεβαιωσε

...δεν έχεις καταλάβει σωστά κάποια πράγματα πάντως : δεν σου είπε κανείς ότι "δεν πλήρωσες καθόλου λογαριασμούς". Έτερον όμως κι εκάτερον, καθώς αυτό που έχει σημασία, όταν ΔΕΝ έχεις κάνει επισήμως διακανονισμό, είναι το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ανεξόφλητο ποσό. Ακόμη κι 1 Ευρώ, όταν δεν έχει εξοφληθεί,,,ανεξόφλητο είναι.

...πιο πάνω επίσης περιγράφεις κάποια πράγματα "'οπως θέλεις εσύ" (πχ "θα πληρώσω αυτά που καταλαβαίνω εγώ με τον τρόπο που εγώ καταλαβαίνω, διότι δεν θα κάνουν ΑΥΤΟΙ ό,τι θέλουν", χωρίς όπως προείπα, να έχεις έρθει σε επίσημο διακανονισμό. ΑΥΤΟ, αν θέλεις κατάλαβέ το, ΔΕΝ σε καλύπτει νομικά. Και δεν κάνεις αλισβερίσι με τον μπακάλη της γειτονιάς που του χρωστάς κάποια ποσά που τα 'γραψε στο τεφτέρι, κι εσύ πληρώνεις "όσα και όποτε νομίζεις").

...στην τρίτη παράγραφο κι αν τα 'χεις σαλατοποιήσει : αναφέρεις την ΔΕΗ (...τον νέο πάροχο τεσπα). Και του αποδίδεις ιδιότητες,,,που δεν έχει και ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που συζητάμε : Λες για "κλειστά συμβόλαια" (λες κι είναι,,,,απαραβίαστα μπαούλα ξερωγώ), λες ότι "δεν τους αφήνει" (λες και θα την ρωτήσει ο προηγούμενος πάροχος κάτι την ΔΕΗ : η διακοπή ηλεκτροδότησης είναι κάτι που αφορά 3 μέρη : εσένα που θα στο κόψουν, τον προηγούμενο παροχο που θα δώσει εντολή διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι ο ΜΟΝΟΣ υπεύθυνος σχετικά με ηλεκτροδοτήσεις, είτε μιλάμε για έναρξη είτε μιλάμε για διακοπή, και προφανώς και τον ΔΕΔΔΗΕ που είναι "το εργαλείο" που θα κανει το οτιδήποτε. Καμμία ΔΕΗ δεν έχει - ως νέος πάροχος - κανένα λόγο στην διαδικασία. Ούτε ακόμη κι αν εμπλέκεται το ΚΟΤ, το οποίο δεν είναι κάτι που την αφορά - ό,τι καλό σου παρέχει το ΚΟΤ = εκπτώσεις/προνόμια, είναι μεταξύ του ΚΡΑΤΟΥΣ και εσού). Επίσης το "αυτά για ανεξαρτησίες ΔΕΔΔΗΕ" (που "δεν πρέπει να τ' ακούμε" κι όλας...) ούτε που καταλαβαίνω τί σημαίνουν/τί έχεις στο μυαλό σου πως συμβαίνει/πώς λειτουργεί "το σύστημα" στον τομέα "ενέργεια"...Και τέλος, το "τί θέλει η ΔΕΗ" (πελάτες/λεφτά), είναι απολύτως αστείο σαν σκέψη και μόνο να την κάνεις (ώστε να "σου βγει το επιθυμητό για 'σένα αποτέλεσμα" = ΔΕΝ θα γίνει διακοπή). Διότι όπως ήδη πολλές φορές είπα/υπεννόησα, Η ΔΕΗ ΔΕΝ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ - ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙΣ - ΔΕΝ  Μ Π Ο Ρ Ε Ι  ΝΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ.

Όσο περί δικηγόρων, μακάρι να ξέρει τί του γίνεται ο συγκεκριμένος που σου μίλησε, διότι ουκ ολίγοι δεν ξέρουν ΧΡΙΣΤΟ, και η μόνη δουλειά τους είναι να σου ρουφάνε εσένα φράγκα πιστεύοντας πως ο σκοπός τους είναι η διασφάλιση των συμφερόντων σου. Ειδικά σε ζητήματα σχετικά με παρόχους ρεύματος (δωσ' τους κα'να διαζύγιο, δωσ' τους καμμιά διαφορά για αμφισβητούμενα τετραγωνικά μέτρα για κα'να ξεροχώραφο, και παρ' τους την ψυχή). 

Σούμα κι επίλογος : όπως ήδη σου είπα, μέχρι τέλη Φλεβάρη, ΓΙΑ ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΟΣΑ, ο πρηγούμενος πάροχος (όποιος και να 'ταν) είχε δικαίωμα/την ευκαιρία να αποτανθεί στον ΔΕΔΔΗΕ και να ζητήσει διακοπή της παροχής. Κάπου εκεί κάτι έσκασε, νομίζω κάποια απόφαση του ΣτΕ που έχει επαναφέρει την κατάσταση που ίσχυε μια 10ετία πριν, και πλέον ΔΕΝ μπορούν να προβούν στις διακοπές. Βασικά απενεργοποιήθηκε νομίζω το σύστημα που μέσω αυτού έκαναν τα σχετικά αιτήματα. ΧΩΡΙΣ να είμαι σίγουρος ούτε ότι έχει μπει σε εφαρμογή όλο αυτό, ούτε εάν δεν υπάρχει άλλος πλάγιος τρόπος να απευθυνθούν στον ΔΕΔΔΗΕ. Ο οποίος πάντως ΔΕΔΔΗΕ, όσο ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ δούλευε το σύστημα, μέχρι πριν 1,5 μήνα, όταν έπαιρνε εντολή διακοπής, την εκτελούσε άμεσα, διότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ - ήταν υποχρεωμένος. Έχουμε περιπτώσεις κόσμου μέσα στο φόρουμ (αν και πολύ λίγες - ίσως 2-3 να πέτυχα εγώ), που καλή ώρα είχαν αφήσει απλήρωτο ΤΜΗΜΑ του λογαριασμού, και μια χαρά κανονικά τους το έκοψε, ή απλώς είχαν ειδοποίηση ότι έχει δοθεί εντολή διακοπής και πρόλαβαν και το τακτοποίησαν. Χαρακτηριστικότερη όλων θυμάμαι την περίπτωση κάποιου που από Ελπέντισον πήγε ΔΕΗ, άφησε απλήρωτο ποσό 59€ το οποίο μάλιστα αντιστοιχούσε όχι σε χρεώσεις προμήθειας ρεύματος (αναπροσαρμογής ή μη), αλλά σε ποινή πρόωρης αποχώρησης, για την οποία μάλιστα είχε κάνει καταγγελία στην ΡΑΕ (καθ' ότι μη νόμιμη), και 1-2 μέρες μετά το SMS που τον ενημέρωνε από την Ελπέντισον ότι δώσανε εντολή διακοπής, του το έκοψε ο ΔΕΔΔΗΕ, και όλο αυτό κάτι μέρες πριν από τα,,,Χριστούγεννα που μας πέρασαν. Συμπέρασμα : ΜΑΚΑΡΙ να σου πάνε όλα καλά, μακάρι από 22/2/22 να μην έχουν πλέον την δυνατότητα να κόβουν ρεύμα όταν έχεις παέι σε άλλο πάροχο, μακάρι ούτως ή άλλως να ισχύει αυτό που λες ότι "όταν έχεις ΚΟΤ δεν στο κόβουν (εγώ ΝΟΜΙΖΩ ότι δεν στο κόβουν όταν υπάρχει άτομο με διαπιστωμένα προβλήματα υγείας που χρήζουν μηχανικής υποστήριξης αλλά από την στιγμή που "νομίζω" και δεν έχω την όρεξη να το ψάξω, απλά το μεταφέρω βάζοντας ως disclaimer το "νομίζω") - μακάρι γενικά να μην αντιμετωπίσεις θέμα διακοπής. Απλά επειδή ΔΕΝ τα λες καλά (ειδικά στο τελευταίο ποστ σου), σου έγραψα ακόμη μια φορά, όχι "για να κερδίσω κάτι" ΕΓΩ (σαν τί άλλωστε; ), αλλά για να έχεις στον νου σου μη τυχόν και κάνουν καμμιά διακοπή στο σπίτι της μητέρας σου, και μετά θα πρέπει να τρέχεις να διορθώσεις τ' αδιόρθωτα........

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλοί εδώ και μήνες πληρώνουν το ποσό χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Δυστυχώς το σύστημα δεν καταλαβαίνει ότι είναι μορφή διαμαρτυρίας.

Όταν πληρώσει κάποιος τον επόμενο λογαριασμό, η πληρωμή χρησιμοποιείται πρωτα για την εξόφληση του προηγούμενου λογαριασμού και εφόσον υπάρχει υπόλοιπο ξεχρεώνει μέρος του επόμενου λογαριασμού.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Πολλοί εδώ και μήνες πληρώνουν το ποσό χωρίς την ρήτρα αναπροσαρμογής.

Δυστυχώς το σύστημα δεν καταλαβαίνει ότι είναι μορφή διαμαρτυρίας.

Όταν πληρώσει κάποιος τον επόμενο λογαριασμό, η πληρωμή χρησιμοποιείται πρωτα για την εξόφληση του προηγούμενου λογαριασμού και εφόσον υπάρχει υπόλοιπο ξεχρεώνει μέρος του επόμενου λογαριασμού.

Πολλοί επισης δε πληρωνουν τιποτε γιατι δεν έχουν να πληρωσουν.

Να δουμε ποτε θα σταματήσει αυτή η κοροιδία με τη ρητρα γιατι στους εκαθαριστικους Απριλίου ο κόσμος θα ξεπεράσει τα όριά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, christarass είπε

1235 τα 850 ειναι ρητρα. protergia

Υπαρχει καποιος παροχος που δεν εχει ρητρα αναπροσαρμογης? 

...ναι υπάρχουν πάροχοι που ακόμα διατηρούν προγράμματα σταθερής τιμής. Όχι πολλοί, 4-5 είναι πλέον, και στην ουσία συμφέρουν μόνο για μεγάλες καταναλώσεις (πάνω από 1.800kWh/4μηνο), ή έστω για την "εξασφάλιση" (στα σταθερά της ΔΕΗ τουλάχιστον, γιατί οι άλλοι μετά το 6μηνο ενδέχεται να σε γυρίσουν σε ρητροπρόγραμμα, καθώς ο Νόμος τους δίνει το δικαίωμα) ότι τα πράγματα δεν θα πάνε χειρότερα (με τιμές χονδρικής/επιδοτήσεις). Πιο πάνω υπάρχει ποστ του μέλους korakios και στην υπογραφή του θα βρεις 2 χρησιμότατα λινκς. Διάβασε τί γράφουν τα κέιμενα στα οποία οδηγούν, διαβάσε τα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, κατέβασε το Εξέλ το οποίο αναφέρεται, και σε πρώτη φάση, με μια απλώς ματιά, δες τί πληρώνεις σε κάθε πάροχο (χωρις καν να βαλεις δικες σου κιλοβατώρες) και σε καθε είδος προγράμματος (σταθερά και κυμαινόμενα, στο 1ο και δεύτερο tab του Εξέλ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Να δουμε ποτε θα σταματήσει αυτή η κοροιδία με τη ρητρα γιατι στους εκαθαριστικους Απριλίου ο κόσμος θα ξεπεράσει τα όριά του.

...βασικά "κοροϊδία" ΔΕΝ είναι ακριβώς - "απλά" το ΟΛΟ σύστημα που έχουν στήσει από το τέλος '20 (κάπου 'κει τεσπα) με το "Target Model",,,,,αυτά έχει ως αποτέλεσμα. Και παίζουν και ένα κάρο άλλα (όπως μη μακροπρόθεσμα διμερή συμβόλαια με τους παραγωγούς που θα έριχναν τις τιμές στην λιανική, όπως πχ συμβαίνει στις "βόρειες χώρες"), που σημαίνει ότι μας "κλέβουν" (μας υπερχρεώνουν για την ακρίβεια, χωρίς να συμμετέχει ο παραγωγός ή κι ο πάροχος στο "ρίσκο" του "επιχειρείν") μεν,,,,,νόμιμα δε. Θέλω να πω, δεν είναι οι "χρεώσεις αναπροσαρμογής" απλά ένα αυθαίρετο φασόλι που κοτσάρανε (όπως κάποτε με το "χαράτσι" για τις κατοικίες, στους λογαριασμούς ρεύματος)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...