Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, marmagia είπε

Υπάρχει κάπου αντίγραφο του συμφωνητικού που υπεγράφη το 1975; Προσωπικα δεν το έχω υπό αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν προβλεπόταν η όχι κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει όμως η νομοθεσία προβλέπει ότι μετά το εξάμηνο μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή όπως και να έχει.

Από το 1975, έχουν γίνει καμία 20αρια αυξήσεις.

Το θέμα είναι η δίμηνη προθεσμία του καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, GREGORYMO said:

Από το 1975, έχουν γίνει καμία 20αρια αυξήσεις.

Το θέμα είναι η δίμηνη προθεσμία του καλοκαιριού.

Πράγματι.. το ερώτημα είναι εάν τηρήθηκαν τα απαιτόυμενα για την ενημέρωση και τον χρόνο εφαρμογής που μεσολάβησε από την ενημέρωση ως την εφαρμογή. Ξεχνάμε ίσως ότι το τρόπον τινα το μη ηθικό δεν είναι και παράνομο και αντίστροφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Κ δω τα ιδια..Εναντι ηρθε 211 ευρω εκ των οποιων τα 130 ειναι ρητρα κ τα 39 ρυθμιζομενες.Καθαρος αερας κοπανιστος δηλαδη.Κοινως νταβατζιλικι.

Ηδη βλεπω γινονται νομικες κινησεις απο τον ΙΝΚΑ https://syllogiki-inka.gr/ (κατι το οποιο δε το εμφανιζει το search του google με το προφανες λημα "ινκα ρητρα αναπροσαρμογης" αλλα σε πεταει σε αρθρα δεξια αριστερα..)

Βασικη απορια είναι πως μπορει ενα παλιο συμβολαιο -οπως ειναι το 80% των συμβολαιων- να επιβαρυνθει με ρητρες κ λοιπες χρεωσεις,απτη στιγμη που δεν είχε τετοιο ορο οταν υπογραφτηκε το 1975 πχ,η χρεωση ηταν σταθερη,κ ουτε περιεχει καποιο ειδος "τζογου" η "αποδοσης" ωστε να "προσαρμοστει" με κυμενομενες θολες ρητρες κλπ.

Ειναι καθαρα θεμα του προμηθευτη αν ακριβυνε το ρευμα που πουλαει,κ αν τεχνητα ακριβυνε το μειγμα ενεργειας που προμηθευεται κλεινοντας το φτηνο εγχωριο λιγνιτικο ρευμα αγοραζοντας βουλγαρικο λιγνιτικο κ βασιζομενος σε ανεμογεννητριες κ φβ μικρης ηλεκτρικης  αποδοσης κ μεγαλης οικονομικης στις τσεπες των εμπλεκομενων εμπορων/εισαγωγεων/κατασκευαστων.

Καλησπέρα.. Υπήρξε ενημέρωση στους λογαριασμούς και μάλιστα το ζήτησε και η ΡΑΕ.. 

received_1010724659846894.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Υπήρξε ενημέρωση στους λογαριασμούς και μάλιστα το ζήτησε και η ΡΑΕ.. 

received_1010724659846894.jpeg

ανακοίνωση υπήρξε.

Το θέμα είναι αν τηρήθηκε το δίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ανακοίνωση υπήρξε.

Το θέμα είναι αν τηρήθηκε το δίμηνο.

Φαντάζομαι ότι έχει τηρηθεί αυτό που εννοείς.. Δεν νομίζω να υπήρχε παρατυπια.. Έμπαινε  πριν αναπροσαρμογή co2.. Αλλά το άλλαξε κατόπιν εντολής της ΡΑΕ.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Φαντάζομαι ότι έχει τηρηθεί αυτό που εννοείς.. Δεν νομίζω να υπήρχε παρατυπια.. Έμπαινε  πριν αναπροσαρμογή co2.. Αλλά το άλλαξε κατόπιν εντολής της ΡΑΕ.. 

αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες (προς αρχή) , τίποτα δε τηρήθηκε . Η ρήτρα μπήκε άμεσα απο 5/8 άσχετα ημερομηνίας ειδοποίησης , χωρίς 60 μέρες

Η επίσημη απάντηση μέσω ΣτΚ/ΡΑΕ ήταν οτι αναρτήσαν στο site 🤣 μήνες πριν

φυσικά δεν είναι νόμιμο μιας και καμία σχέση δεν έχει με ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ανακοίνωση υπήρξε.

Το θέμα είναι αν τηρήθηκε το δίμηνο.

Σε μένα δεν τηρήθηκε το δίμηνο. Έλαβα την πρώτη ειδοποίηση 19/08/2021 και στο λογαριασμό είχε ήδη ρήτρα.Εχω ήδη αποστείλει στη ραε,ακόμα αναμένω.

Αν θεωρήσουμε δε ότι η υποσημείωση στο λογαριασμό δε θεωρείται ίσως ατομική ενημέρωση σύμφωνα με την τελευταία ανακοίνωση της ΡΑΕ το πράγμα μπλέκει περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μια ερώτηση. έχω 3 λογαριασμούς έναντι με

523kwh ρήτρα 116,60

457kwh ρήτρα 106,28

και στο τελευταίο 1426 ρήτρα 336,05  έδωσα μέτρηση εγώ (βασικά και στους άλλους έδωσα αλλά δεν τα περάσαν δε ξέρω γιατί)

η ερώτηση μου είναι γιατί στο τελευταίο λογαριασμό υπολογίζει όλες τις kwh μαζί? 1426kwhX0,235657=336,05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οπως και εσεις εχω κανει καταγγελια σε ΡΑΕ ..μην περιμενετε συντομα δικαιωση.περιμενω μηνες.αν γινει κατι θα γινει συνολικα.υπαρχει εντολη απο ανωθεν να το δουν ετσι,δεν μπορουν να ασχολουνται με τον καθενα ξεχωριστα γιατι γινεται χαμος.

εγω επειδη μετα την εφαρμογη εν αγνοια μου ,χωρις προειδοποιηση των προηγουμενων 2 μηνων οπως οφειλαν με καποιο μεσο να κανουν,και οχι να μπω εγω στην σελιδα μου μυριζοντας τα νυχια μου που το θεωρω μονο κοροιδια,πληρωσα την ρητρα γιατι απο Γ1 ΔΕΗ πηγα σε κλειστο δεη .

αλλα της μητερας μου που ηταν σε αλλη εταιρεια δεν προκειται να την πληρωσω την ρητρα και ας χοροπηδανε .εχω δηλωσει και τηλεφωνο αλλου και ας ψαχνουν.θα πληρωσω μονο το ρευμα ,την αξια του,τα αλλα ας τα παρουν απο τα υπερκερδη των υπερχρεωσεων αυτων που τα απολαμβανουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, freedomman είπε

η ερώτηση μου είναι γιατί στο τελευταίο λογαριασμό υπολογίζει όλες τις kwh μαζί? 1426kwhX0,235657=336,05

σου αφαιρέθηκαν οι προηγούμενες χρεώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mike15 είπε

αλλα της μητερας μου που ηταν σε αλλη εταιρεια δεν προκειται να την πληρωσω την ρητρα και ας χοροπηδανε .εχω δηλωσει και τηλεφωνο αλλου και ας ψαχνουν.θα πληρωσω μονο το ρευμα ,την αξια του,τα αλλα ας τα παρουν απο τα υπερκερδη των υπερχρεωσεων αυτων που τα απολαμβανουν..

...κάτι έχει υποτίθεται γίνει με το σύστημα μέσω του οποίου μέχρι τον Μάρτη ζητούσαν διακοπή ηλεκτροδότησης από τον ΔΕΔΔΗΕ (και πλέον δεν μπορούν, όταν έχεις αλλάξει πάροχο να στο κόψει Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ), αλλά έχε υπ' όψιν ότι παίζει να διΑκινδυνεύεις διακοπή στην μητέρας σου...(Ειδικά από "εναλλακτικούς", που δεν χαρίζουν κάστανα, όταν αφορά ακόμη και μικροποσά : την εντολή, την ΔΙΝΟΥΝ. Ή έστω, όπως είπα, μέχρι πρότινος ΕΙΧΑΝ την δυνατότητα, και το ΚΑΝΑΝΕ...). Αν μπορούσες έστω ν' άλλαζες όνομα στην παροχή της (να την έπαιρνε δλδ άλλο ΑΦΜ - πχ εσύ στο δικό σου) για να είσαι πιο σίγουρος. Εκτός φυσικά κι αν την έχεις πάει σε πρόγραμμα ΔΕΗ και φυσικά θα χάσεις παλιές τιμές (αν τις πρόλαβες), εάν αλλάξεις όνομα (αφού γίνεται νέο συμβόλαιο στην ουσία).

(...επίσης υποτίθεται όταν είσαι σε διαδικασία αμφισβήτησης - αν και για της μητέρα σου έχεις κάνει διάβημα μέσω ΡΑΕ- και πάλι δεν σου το κόβουν,,,,αλλά όλα αυτά στη θεωρία. Στην πράξη,,,,,ποιος ξέρει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, freedomman είπε

εαν βλεπω σωστά οχι γιαυτό ρωτάω δεν θα έπρεπε? τι λετε να κανω?

έπρεπε στο άλλο να ποστάρεις με τους ενναλακτικούς

τεσπά , οι λογαριασμοί είναι αρχαίοι , οι προηγούμενοι είναι απο το 2021 δηλαδή

αμφισβήτηση και ζητάς επανέκδοση είτε με αφαίρεση των έναντι , είτε να εκδοθεί ξανά έναντι με λιγότερες κιλοβατώρες και να γίνει εκκαθάριση αργότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

έπρεπε στο άλλο να ποστάρεις με τους ενναλακτικούς

τεσπά , οι λογαριασμοί είναι αρχαίοι , οι προηγούμενοι είναι απο το 2021 δηλαδή

αμφισβήτηση και ζητάς επανέκδοση είτε με αφαίρεση των έναντι , είτε να εκδοθεί ξανά έναντι με λιγότερες κιλοβατώρες και να γίνει εκκαθάριση αργότερα

στο άλλο το έβαλα αλλά αφού αφορούσε ρήτρα το έβαλα εδώ. ειναι ο τελευταίος λογαριασμός που μου ήρθε. δε ξέρω γιατι βγαίνουν τόσο πίσω. σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...