Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν έχω τον λογαριασμό να τον ανεβάσω.

ανέβασέ τον όταν τον βρεις

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι Γ1, ο λογαριασμός ήρθε έναντι, αλλά ΕΧΕΙ ρήτρα αναπροσαρμογης.

Στέκει αυτό ?

το ίδιο έχω δει και σε άλλους 2 πρόσφατα , παίζει να το ξεκίνησε ωστε να μην έρχεται φουσκωμένος ο εκκαθαριστικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

ανέβασέ τον όταν τον βρεις

το ίδιο έχω δει και σε άλλους 2 πρόσφατα , παίζει να το ξεκίνησε ωστε να μην έρχεται φουσκωμένος ο εκκαθαριστικός

Έχει βάση αυτό.

ΥΓ. Πίστωση ΤΕΜ, δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

κακό αυτό , στείλε email στη ΔΕΗ , (κύρια κατοικία φαντάζομαι)

Ευχαριστώ.

Είναι φοιτητικό σπίτι και περιμένουμε. (Ελπίζω Ιούνιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

το ίδιο έχω δει και σε άλλους 2 πρόσφατα , παίζει να το ξεκίνησε ωστε να μην έρχεται φουσκωμένος ο εκκαθαριστικός

Επιβεβαιώνω:

Spoiler

image.jpeg

 

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είμαι Γ1, ο λογαριασμός ήρθε έναντι, αλλά ΕΧΕΙ ρήτρα αναπροσαρμογης.

Στέκει αυτό ?

Το ίδιο και σε μένα έγινε.  Ο τελευταιος που ήρθε που έπεσε με την αλλαγή προγράμματος σε my home enter. Εναντι λογαριασμος έγραφε, είχε δηλαδή τις δικές μου ενδείξεις ( είχα γράψει ποσες τους είχα δώσει και το τσέκαρα ). Αλλά πέρα απο την ρήτρα  που έλεγε για όσο ήμουν στο γ1 , είχε  και τις πιστώσεις απο το κράτος και έγραφε πάνω πάνω οτι έχει γίνει έκπτωση στον λογαριασμό 50 ευρώ.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 7:42 ΜΜ, korakios είπε

ανέβασέ τον όταν τον βρεις

το ίδιο έχω δει και σε άλλους 2 πρόσφατα , παίζει να το ξεκίνησε ωστε να μην έρχεται φουσκωμένος ο εκκαθαριστικός

Κ δω τα ιδια..Εναντι ηρθε 211 ευρω εκ των οποιων τα 130 ειναι ρητρα κ τα 39 ρυθμιζομενες.Καθαρος αερας κοπανιστος δηλαδη.Κοινως νταβατζιλικι.

Ηδη βλεπω γινονται νομικες κινησεις απο τον ΙΝΚΑ https://syllogiki-inka.gr/ (κατι το οποιο δε το εμφανιζει το search του google με το προφανες λημα "ινκα ρητρα αναπροσαρμογης" αλλα σε πεταει σε αρθρα δεξια αριστερα..)

Βασικη απορια είναι πως μπορει ενα παλιο συμβολαιο -οπως ειναι το 80% των συμβολαιων- να επιβαρυνθει με ρητρες κ λοιπες χρεωσεις,απτη στιγμη που δεν είχε τετοιο ορο οταν υπογραφτηκε το 1975 πχ,η χρεωση ηταν σταθερη,κ ουτε περιεχει καποιο ειδος "τζογου" η "αποδοσης" ωστε να "προσαρμοστει" με κυμενομενες θολες ρητρες κλπ.

Ειναι καθαρα θεμα του προμηθευτη αν ακριβυνε το ρευμα που πουλαει,κ αν τεχνητα ακριβυνε το μειγμα ενεργειας που προμηθευεται κλεινοντας το φτηνο εγχωριο λιγνιτικο ρευμα αγοραζοντας βουλγαρικο λιγνιτικο κ βασιζομενος σε ανεμογεννητριες κ φβ μικρης ηλεκτρικης  αποδοσης κ μεγαλης οικονομικης στις τσεπες των εμπλεκομενων εμπορων/εισαγωγεων/κατασκευαστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Κ δω τα ιδια..Εναντι ηρθε 211 ευρω εκ των οποιων τα 130 ειναι ρητρα κ τα 39 ρυθμιζομενες.Καθαρος αερας κοπανιστος δηλαδη.Κοινως νταβατζιλικι.

Ηδη βλεπω γινονται νομικες κινησεις απο τον ΙΝΚΑ https://syllogiki-inka.gr/ (κατι το οποιο δε το εμφανιζει το search του google με το προφανες λημα "ινκα ρητρα αναπροσαρμογης" αλλα σε πεταει σε αρθρα δεξια αριστερα..)

Βασικη απορια είναι πως μπορει ενα παλιο συμβολαιο -οπως ειναι το 80% των συμβολαιων- να επιβαρυνθει με ρητρες κ λοιπες χρεωσεις,απτη στιγμη που δεν είχε τετοιο ορο οταν υπογραφτηκε το 1975 πχ,η χρεωση ηταν σταθερη,κ ουτε περιεχει καποιο ειδος "τζογου" η "αποδοσης" ωστε να "προσαρμοστει" με κυμενομενες θολες ρητρες κλπ.

Ειναι καθαρα θεμα του προμηθευτη αν ακριβυνε το ρευμα που πουλαει,κ αν τεχνητα ακριβυνε το μειγμα ενεργειας που προμηθευεται κλεινοντας το φτηνο εγχωριο λιγνιτικο ρευμα αγοραζοντας βουλγαρικο λιγνιτικο κ βασιζομενος σε ανεμογεννητριες κ φβ μικρης ηλεκτρικης  αποδοσης κ μεγαλης οικονομικης στις τσεπες των εμπλεκομενων εμπορων/εισαγωγεων/κατασκευαστων.

Εκπτώσεις από το κράτος, δεν έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εκπτώσεις από το κράτος, δεν έχει ?

Με την εκπτωση ειναι τοσο.211 τελικη.Με περσινη καταναλωση 780 KWh

Και δεν περασαν 2 μηνες που ηρθε εκκαθαριστικος αλλα 400.Δηλαδη θα ταιζουμε τη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από magicnumbers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Με την εκπτωση ειναι τοσο.Περιεχει περσινη καταναλωση 780 KWh

Η αγωγή θέλει 20€ για αρχή και 50€ για ΚΑΘΕ φάση της διαδικασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η αγωγή θέλει 20€ για αρχή και 50€ για ΚΑΘΕ φάση της διαδικασίας.

Ναι θελει.Ακομα κ ετσι "συμφερει" αφου μονο οι δυο τελευταιοι λογαριασμοι ειχαν πανω απο 350ε ρητρες.Λεφτα κλεμμενα κ πεταμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, magicnumbers said:

Κ δω τα ιδια..Εναντι ηρθε 211 ευρω εκ των οποιων τα 130 ειναι ρητρα κ τα 39 ρυθμιζομενες.Καθαρος αερας κοπανιστος δηλαδη.Κοινως νταβατζιλικι.

Ηδη βλεπω γινονται νομικες κινησεις απο τον ΙΝΚΑ https://syllogiki-inka.gr/ (κατι το οποιο δε το εμφανιζει το search του google με το προφανες λημα "ινκα ρητρα αναπροσαρμογης" αλλα σε πεταει σε αρθρα δεξια αριστερα..)

Βασικη απορια είναι πως μπορει ενα παλιο συμβολαιο -οπως ειναι το 80% των συμβολαιων- να επιβαρυνθει με ρητρες κ λοιπες χρεωσεις,απτη στιγμη που δεν είχε τετοιο ορο οταν υπογραφτηκε το 1975 πχ,η χρεωση ηταν σταθερη,κ ουτε περιεχει καποιο ειδος "τζογου" η "αποδοσης" ωστε να "προσαρμοστει" με κυμενομενες θολες ρητρες κλπ.

Ειναι καθαρα θεμα του προμηθευτη αν ακριβυνε το ρευμα που πουλαει,κ αν τεχνητα ακριβυνε το μειγμα ενεργειας που προμηθευεται κλεινοντας το φτηνο εγχωριο λιγνιτικο ρευμα αγοραζοντας βουλγαρικο λιγνιτικο κ βασιζομενος σε ανεμογεννητριες κ φβ μικρης ηλεκτρικης  αποδοσης κ μεγαλης οικονομικης στις τσεπες των εμπλεκομενων εμπορων/εισαγωγεων/κατασκευαστων.

Υπάρχει κάπου αντίγραφο του συμφωνητικού που υπεγράφη το 1975; Προσωπικα δεν το έχω υπό αυτή την έννοια δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν προβλεπόταν η όχι κάτι τέτοιο. Όπως και να έχει όμως η νομοθεσία προβλέπει ότι μετά το εξάμηνο μπορεί να γίνει αναπροσαρμογή όπως και να έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...