Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, washcloud είπε

Εγώ το άρθρο το διάβασα - εσύ δεν διάβασες καλά τί έγραψα. Ξαναδιάβασε προσεκτικότερα για να το καταλάβεις.

(...τί σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν το είπα όρθιος...; )

Γραμμένα, είναι αυτά για τους φοιτητές.

Τώρα, αν εννοούσες, αλλά αντί άλλων, δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα συμφέρει, μετά πάλι μπορεί να μην συμφέρει.

Τον χειμώνα είναι μειωμένη η ηλιοφάνεια, δεν είχαν μεγάλη παραγωγή τα αιολικά, κλείσανε και τα λιγνητικά εργοστάσια, λογικό ήταν να ακριβύνει. Ενδεχομένως να υπήρξε και κερδοσκοπία οπότε η τιμή πήγε στα ύψη.

 

Τώρα ανοίγουν και πάλι τα λιγνητικά, μεγαλώνει η μέρα οπότε τα ΦΒ έχουν αυξημένη παραγωγή και αν είμαστε τυχεροί και φυσήξει θα μειωθεί πάλι το κόστος παραγωγής οπότε ίσως να μην συμφέρει η ρήτρα για κάποιους μήνες.

 

Η σωστή επιλογή εξαρτάται από πολλές παραμέτρους.

Για παράδειγμα μια παροχή σε καλοκαιρινό σπίτι ή ξενοδοχείο, ίσως να μην συμφέρει να έχει κλειδωμένη τιμή καθώς καταναλώνει ενέργεια την περίοδο του έτους που έχει η ενέργεια και το χαμηλότερο κόστος.

Ένα σπίτι στο βουνό με αντλία θερμότητας το οποίο έχει σημαντικά αυξημένη κατανάλωση τον χειμώνα, λογικά το συμφέρει η κλειδωμένη τιμή.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, είναι όλα ρευστά. Δεν ξέρουμε ακόμα τιμή χονδρικής για τους επόμενους μήνες οπότε μόνο εκτιμήσεις μπορούμε να κάνουμε.

Τέλος του 2021 είχα δημοσιεύσει σε άλλο φόρουμ μια εκτίμηση με βάση τις τιμές χονδρικής μέχρι τότε.

Το πέτυχα;

image.png.eea8bc142efb40f6da7c07a31c6e41fb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και εν συνεχεία το σοκ. Μπορείτε να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ ή να με κατατοπισετε πως υπολογίζεται η ρητρα αναπροσαρμογης; Διότι μου γράφει 770 ευρώ στην ρητρα.  σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και εν συνεχεία το σοκ. Μπορείτε να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ ή να με κατατοπισετε πως υπολογίζεται η ρητρα αναπροσαρμογης; Διότι μου γράφει 770 ευρώ στην ρητρα.  σας ευχαριστώ 

Χωρις να ανεβάσεις λογαριασμό, τι να σου πούμε !

Έχει μόνο ρήτρα ? Δεν έχει μειώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και εν συνεχεία το σοκ. Μπορείτε να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ ή να με κατατοπισετε πως υπολογίζεται η ρητρα αναπροσαρμογης; Διότι μου γράφει 770 ευρώ στην ρητρα.  σας ευχαριστώ 

https://www.dei.gr/media/wfdn3xou/paradeigma-efarmogis-ritras-anaprosarmogis-xreoseon.pdf

https://www.dei.gr/el/dei-omilos/i-dei/dimosiefseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-tis-pro-imiresias-agoras/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Χωρις να ανεβάσεις λογαριασμό, τι να σου πούμε !

Έχει μόνο ρήτρα ? Δεν έχει μειώσεις ?

Έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο Γ1Ν. Κατανοω οτι έχουμε περασει το οριο για το κοινωνικο τιμολογιο κατα 2000 kwh. Σε σχεση με περυσι χωρις να ξέρω τον λόγο εχουμε ξοδεψει 1000 kwh παραπανω.  Για 2500 kwh ήρθε 150 ευρώ περυσι, ενώ με 3400 φέτος ήρθε στα 800 ευρώ με τις εκπτώσεις.

IMG_2625.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο Γ1Ν. Κατανοω οτι έχουμε περασει το οριο για το κοινωνικο τιμολογιο κατα 2000 kwh. Σε σχεση με περυσι χωρις να ξέρω τον λόγο εχουμε ξοδεψει 1000 kwh παραπανω.  Για 2500 kwh ήρθε 150 ευρώ περυσι, ενώ με 3400 φέτος ήρθε στα 800 ευρώ με τις εκπτώσεις.

λίγο είναι , πρέπει να είναι παλιός ο λογαριασμός

άργησες απο Αύγουστο συγκεκριμένα και έχασες και το Δεκέμβριο που ήταν τα τελευταία τα καλά προγράμματα και τα πρόσφατα που σήμερα καταργηθηκαν

πλέον το πας ανα μήνα αν κλείσεις για σταθερό ή μένεις με ρήτρα, πχ για Απρίλιο:

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

λίγο είναι , πρέπει να είναι παλιός ο λογαριασμός

άργησες απο Αύγουστο συγκεκριμένα και έχασες και το Δεκέμβριο που ήταν τα τελευταία τα καλά προγράμματα και τα πρόσφατα που σήμερα καταργηθηκαν

πλέον το πας ανα μήνα αν κλείσεις για σταθερό ή μένεις με ρήτρα, πχ για Απρίλιο:

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Απρίλιος 2022)

αν δεν την παθεις και δεν ψαχνεσαι αυτα παθαινεις. Και αν ερχοταν την προηγουμενη βδομαδα θα προλαβαινα τουλαχιστον να μπω σε συμβολαιο με φθηνοτερη κιλοβατορα γιατι ειδα ηταν 18 και 13 για νυχτα. και τωρα 24.5 και 18 για βραδυ. Πφφφ περαστικα μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, korakios είπε

λίγο είναι , πρέπει να είναι παλιός ο λογαριασμός

...περίοδος κατανάλωσης 29/11 - 27/03 (αν δεν έκανα κα'να λάθος), με βάση τις ΤΕΜ. Και μάλλον (κλασσικά) άργησε να του έρθει με το ταχυδρομείο...(2 βδομάδες μεσ' στο νερό) (κάτι είπε "αν ερχόταν περασμένη βδομάδα"...) : δεν τον λες "παλιό"...

Λίγο όμως γιατί ρε συ; 0,22 βγαίνει κι από το χαρτί κι από τις τιμές ΤΕΑ για το συγκεκριμένο 4μηνο...(παίζει να γλυτώνει κατιτίς, από εκείνο το "2 μέρες από Νοέμβρη", ΑΝ αυτό που κάνουν για τον υπολογισμό, είναι να βάλουν ΚΑΙ την ΤΕΑ Οκτώβρη στην εξίσωση. Δηλαδή αντί για 0,23, 0,22, δηλαδή ένα 35άρι λιγότερο αναπροσαρμογή. Εκτός κι αν εννοούσες αυτό ακριβώς για "λίγο"...)

...εν τω μεταξύ,

Spoiler

...πώς διάλο του βάλανε,,,,,1.388kWh ΚΟΤ, με όριο 1.400 (όπως λέει ότι έχει)...; 

 

4 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και εν συνεχεία το σοκ. Μπορείτε να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ ή να με κατατοπισετε πως υπολογίζεται η ρητρα αναπροσαρμογης; Διότι μου γράφει 770 ευρώ στην ρητρα.  σας ευχαριστώ 

...δεν έχει και πολύ νόημα, αδερφέ, ο τρόπος υπολογισμού της. Σωστή είναι - κράτα αυτό. Μια φορά, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ - διότι αυτό σε απασχολεί προφανώς - ΔΕΝ είναι : το πρόβλημα είναι ότι κατανάλωσες πολύ (μην συγκρίνεις με πέρσι - τουλάχιστον όχι τις χρεώσεις : οι καταναλώσεις, άλλο θέμα. Μήπως φέτος που ήταν πιο βαρύς ο χειμώνας γενικά, έκαιγες περισσότερο, αν όντως χρησιμοποιείς ρεύμα για θέρμανση;

[Για να τσεκάρεις το ρολόι, κλείσε τα πάντα και άσε πχ ένα σεσουάρ που γράφει πάνω τα βατ που τραβάει, στο φουλ για ένα δεκάλεπτο, και δες πριν και μετά το 10λεπτο το ρολόι πόσο έγραψε και πολλαπλασίασε επί 6 : αν το αποτέλεσμα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από την ονομαστική ισχύ του - συνήθως μάλιστα τραβάνε κάπως λιγότερο απ' ό,τι γράφουν - πχ σου βγαίνουν 3.000 βατ ενώ το πσιτολάκι λέει πάνω "2.000", τότε ναι έχει πρόβλημα το ρολόι και να ζητήσεις έλεγχο από τον ΔΕΔΔΗΕ....]

Αν είναι έστω λόγω θερμοσυσσωρευτών/κλιματιστικών (για θέρμανση)/αντλία θερμότητας/kumtel κτλκτλ και το υπόλοιπο διάστημα του έτους θα έχεις πολύ λιγότερη κατανάλωση  (και πόση), κάτι γίνεται...(αν είναι κύρια κατοικία σου - δηλωμένη στην φορολογική - και από εδώ και πέρα δεν θα ξεπερνάς τις 1.200, άντε 1.500 κιλοβατώρες το 4μηνο, ΘΑ την παλαίψεις. Το ζήτημα είναι τί θα κάνεις τον επόμενο χειμώνα όμως, αν συνεχίσουν (ή και χειροτερέψουν...) τα πράγματα. Και φυσικά, αν ΕΧΕΙΣ να τα δίνεις αυτά τα λεφτά, συνεχίζεις έτσι (κάπου στο καλοκαίρι περνάς σε σταθερό με τις νέες τιμές, πχ λίγο πριν αρχίσεις να χρησιμοποιείς ίσως κλιματιστικό). Αλλά και πάλι πολλά θα σου φεύγουν τον χειμώνα, καθώς η θέρμανση με ρεύμα είναι, ΠΙΑ, παλούκι - εκτός κι αν το σπίτι έχει μια τάδε "υποφερτή" μόνωση, και μπορείς να βάλεις 2 νέα κλιματιστικά που με σωστές ρυθμίσεις (αξίας συνολικά 1.000 το ΕΛΑΧΙΣΤΟ, μαζί με τοποθέτηση - για να μην τα δίνεις στον πάροχο) να κατέβεις σε κατανάλωση αρκετά.

Αλλιώς, σόμπες υγραερίου (απαραίτητα με γέμισμα φιαλών σε βενζινάδικο, που είναι ό,τι πιο φτηνό μπορείς ώστε να επιβιώσεις οικονομικά του χρόνου)....

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@washcloud καλημέρα. Αρχικά σε ευχαριστώ για την ανάλυση. Δυστυχώς για θέρμανση χρησιμοποιώ σώμα με ρεύμα από αυτά που υπήρχαν παλιά και το οποίο ήταν ανοιχτό τα βράδια όπου έγινε και η κυριότερη κατανάλωση. 2900 kwh στο νυχτερινό και μόλις 500 στο ημερήσιο. Επίσης το σπίτι είναι παλιό χωρίς καλή μόνωση γιαυτό και εκαιγε πολλες ώρες. Βέβαια συγκριτικά με πέρυσι θεωρώ πως ίδια περίοδο το είχα ανοιχτό. Επειδή δεν έχει καλή μόνωση και από πάνω είναι πλάκα το καλοκαίρι έχει καύσωνα στο σπίτι οπότε κλιματιστικό αλλιώς λιώνεις. Βέβαια από τους προηγούμενους λογαριασμούς είμαστε γενικά κοντά στο όριο των 1400. Αντε να πάει μέχρι 1800. Όσον αφορά για τους άλλους δύο εκκαθαριστικους εννοώ. Θα δοκιμάσω όταν μπορέσω αυτό με σεσουάρ που είπες να δω μήπως υπάρχει τυχόν πρόβλημα στο ρολόι, να ξέρουμε ότι δεν είναι αυτό. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα η "ζημιά" έγινε από το σώμα και από θερμοσιφωνα. Και δυστυχώς δεν παρακολουθουσα τις εξελίξεις ώστε να δω τι έρχεται για να μπω σε συμβόλαιο. 

 

ΥΓ. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της απάντησης για την περίοδο κατανάλωσης που υποθετεις είναι αυτή που αναφέρεις. Γιαυτό είπα αν ερχόταν την προηγούμενη βδομάδα ίσως να έκανα συμβόλαιο για χαμηλότερη κιλοβατωρα απότι είναι τώρα 

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοιράζει εγκεφαλικά αυτές τις μέρες η ΔΕΗ και οι άλλοι πάροχοι στον κόσμο.

Λυπήθηκα ένα ζευγάρι ηλικιωμενων που τους ηρθε 3.400 διότι δεν ειχαν περάσει για 12 μηνες να κάνουν μέτρηση και τους έρχονταν μονο κάτι έναντι, 100-150 ευρω. Το θεώρησαν φυσιολογικο 2 άτομα σε 80 τετραγωνικά σπίτι. Ε δε πρόσεξαν οτι ήταν έναντι και οχι εκαθαριστικός, την έπαθαν...

Δεν έχω τον λογαριασμό να τον ανεβάσω. Μου έλεγε ο γιός τους οτι εχουν καψει συνολικά 4.500 κιλοβαρώρες αυτο το 12μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Μοιράζει εγκεφαλικά αυτές τις μέρες η ΔΕΗ και οι άλλοι πάροχοι στον κόσμο.

Λυπήθηκα ένα ζευγάρι ηλικιωμενων που τους ηρθε 3.400 διότι δεν ειχαν περάσει για 12 μηνες να κάνουν μέτρηση και τους έρχονταν μονο κάτι έναντι, 100-150 ευρω. Το θεώρησαν φυσιολογικο 2 άτομα σε 80 τετραγωνικά σπίτι. Ε δε πρόσεξαν οτι ήταν έναντι και οχι εκαθαριστικός, την έπαθαν...

Δεν έχω τον λογαριασμό να τον ανεβάσω. Μου έλεγε ο γιός τους οτι εχουν καψει συνολικά 4.500 κιλοβαρώρες αυτο το 12μηνο.

Δεν είχαν περάσει η ο μετρητής δεν ήταν προσβάσιμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν είχαν περάσει η ο μετρητής δεν ήταν προσβάσιμος ?

Δεν ειχαν περάσει καθόλου. 

Κάθονται οι παππούδες στο σπίτι και τους περιμένουν όταν γράφει οτι θα περάσουν αλλά αυτοι δεν πέρναγαν. 

Ε πήρε ο γιος (που μένει σε άλλη πόλη) τηλέφωνο τη ΔΕΔΗΕ, οταν του ειπαν οτι έχει να περάσει τοσους μηνες και ηρθε το πεσκέσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...