Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, annaxkyr είπε

Καλησπέρα σας,

μου ήρθε ο λογαριασμός της ΔΕΗ μέσω ebill τον είδα, 810Ε και έχει  την ρήτρα αναπροσαρμογής να πληρώσω κοντά στα 500Ε. 

Το έχει πληρώσει κανείς άλλος, είναι τόσο υψηλό το ποσό και σε κάποιον άλλο;

Μας είπαν από τη ΔΕΗ ότι αυτή είναι χρέωση της ΡΑΕ και ότι μας είχαν ενημερώσει σε προηγούμενους λογαριασμούς.

Μας είπαν επίσης να μπούμε σε κάποιο από τα 3 προγράμματα της ΔΕΗ δηλαδή το  My Home Online, το My Home Enter  ή το My Home Enter Plus ώστε να μην ξαναπληρώσουμε ρήτρα αναπροσαρμογής για το 12μηνο του συμβολαίου.

Έχει ενημερωθεί κάποιος;Το έκανε κανείς;Ποιο πρόγραμμα να επιλέξω;

 

Κατ' αρχάς καλύτερα ανέβασέ μας (ΟΛΟΚΛΗΡΟ, όχι τμήματα) τον λογαριασμό (σβήνοντας πρώτα προσωπικά στοιχεία), προκειμένου να ρωτάμε πράγματα που με την μία θα πάρουμε απαντήσεις κοιτώντας τον. (Υποθέτω πως μιλάμε για εκκαθαριστικό και όχι έναντι, εν τω μεταξύ.)

Κατά τ' άλλα, αν ΔΕΝ είναι για κύρια κατοικία (δηλωμένη ως τέτοια στην περσινή φορολογική), δεν θα έχεις (από τον Γενάρη κι όλας) την κρατική επιδότηση, που πρακτικά "μειώνει" το 500άρι της αναπροσαρμογής (στα χαρτιά, το 500άρι 500άρι θα είναι, απλά θα έχεις και ποσά με αρνητικό πρόσημο, με ονομασία "πίστωση ΤΕΜ", τα οποία στην ουσία κατεβάζουν το πόσο πραγματικά καλείσαι να πληρώσεις για αναπροσαρμογή "του κόστους προμήθειας ρεύματος", για κάθε μήνα της περιόδου κατανάλωσης του λογαριασμού, ΑΝ όπως είπα είναι δηλωμένη ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική. Σε αντίθετη περίπτωση, απλά έχεις να πληρώσεις ολόκληρο το 500άρι, συν όλα τα υπόλοιπα του λογαριασμού, που τον κάνουν να φτάνει έως τα 810 που είπες...).

ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς σου είπαν από την ΔΕΗ (ή έστω τί ακριβώς κατάλαβες εσύ), αλλά ΔΕΝ είναι "χρέωση ΡΑΕ" - χρέωση της ΔΕΗ είναι, βάσει του κόστους της χονδρικής στα χρηματιστήρια ρεύματος (αν και καταλαβαίνω ότι κάποιοι υπάλληλοι, ή οι ίδιοι δεν,,,καταλαβαίνουν πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν, ή επιλέγουν να λένε "τα δικά τους" στον κόσμο για να τον "αποπροσανατολίσουν"/να τον μπερδέψουν ίσως - γενικά να τον "εμποδίσουν" να,,,ξεσπάει στην ΔΕΗ). Το τί ακριβώς παίζεται πίσω από "όλο αυτό" όμως, δεν είναι ούτε επί του παρόντος, ούτε θα σε βοηθήσει πουθενά : αυτό που "χρειάζεται να ξέρεις" είναι ότι τα,,,λεφτά που καλείσαι να πληρώσεις για την αναπροσαρμογή χρέωσης, στην ΔΕΗ θα πάνε, όχι στην ΡΑΕ (η οποία είναι απλώς ελεγκτικός κρατικός μηχανισμός), όπως πηγαίνουν στον κάθε πάροχο που χρεώνει τα κυμαινόμενης τιμής προγράμματά του, με ποσά αναπροσαρμογής, βάσει του πόσο αγοράζει από τους παραγωγούς ρεύματος. Και τέλος, όντως έχουν προειδοποιήσει για την "ενεργοποίηση της ρήτρας περί αναπροσαρμογής του κόστους προμήθειας", σε λογαριασμούς που εκδόθηκαν είτε λίγο πριν τον Αύγουστο, είτε και κατά. Το τί κατάλαβε, ή μάλλον ΔΕΝ κατάλαβε ο απλός κόσμος από τις ειδοποιήσεις αυτές, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εσύ ψάξε σε λογαριασμό που να εκδόθηκε από αρχές Ιουνίου και μετά, και πες μας αν όντως είχες τότε (και πότε ακριβώς) τέτοια ειδοποίηση.

...το μόνο με ουσιαστικό αντίκρυσμα που σου είπαν από την ΔΕΗ, είναι ότι πράγματι πρέπει να μπεις ΑΜΕΣΑ σε κάποιο από τα προγράμματα ΣΤΑΘΕΡΗΣ τιμής που λες. Ιδανικά στο MyHome Enter, μέσα από το ebill, αλλά αν δεν εμφανίζεται ως επιλέξιμο, τότε έστω στο MyHome Online (το οποίο έχει ως ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ, το να βάλεις πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας, είτε χρεωστικής - δηλαδή κάρτα αναλήψεων από ΑΤΜ - είτε πιστωτικής, έχοντας φυσικά διαθέσιμο σε αυτήν το ποσό της εξόφλησης του λογαριασμού, τουλάχιστον 1-2 μέρες πριν την λήξη του καθώς την τελευταία μέρα τα τραβάει το σύστημα, όπως επίσης να ενεργοποιήσεις την επιλογή για ΜΗΝΙΑΙΑ έκδοση λογαριασμού, αποκλειστικά στο ebill, τέρμα δλδ το χαρτί στο σπίτι). Ιδανικά θα σου λέγαμε να πας από κατάστημα να υπογράψεις για το Εντερ, καθώς με το Ονλάιν (να το πω εν τάχει : ενδέχεται να σου παρουσιάσει προβλήματα), επειδή πιθανώς δεν θα σου φαίνεται το Εντερ (ή το Εντερ+) επιλέξιμο (συμβαίνει σε πολλούς τελευταία), ΑΛΛΑ επειδή ενδέχεται από Δευτέρα κι όλας ν' ανεβάσουν τιμές στα σταθερά τους, βάλε (αν δεν σε χαλάνε τα προαπαιτούμενα) το Ονλάιν μέσα από το ebill για να προλάβεις τις τρέχουσες τιμές στα σίγουρα. Αν παρ' ελπίδα μπορείς να επιλέξεις το Εντερ απ' το ebill, καν' το. ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ. Αν όχι και δεν μπορείς πχ να βάλεις την πάγια εντολή, τότε σταυρώνεις δάχτυλα, μπαίνεις στο σάιτ της ΔΕΗ που έχει φόρμα για κλείσιμο ραντεβού, και κλείνεις για το συντομότερο δυνατόν (αν είσαι σε μεγάλη περιοχή, μπορεί το κατάστημά σου να έχει και απογευματινά, αν σε βολεύουν). Κι αν ΟΥΤΕ αυτό γίνεται για κάποιο λόγο (πχ δεν έχει ραντεβού σε βάθος ημερών από τώρα), πας και στήνεσαι Δευτέρα πρωι (πριν τις 8 ) στην ουρά που κατά πάσα πιθανότητα ήδη θα έχει...

Υπ' όψιν μπορεί στα σταθερά να μην πληρώνεις "αναπροσαρμογή" όπως στα κυμαινόμενης διατίμησης, αλλά είναι ούτως ή άλλως "ακριβά" (πχ σε σχέση με τί πλήρωνες πέρσι τέτοιον καιρό, διότι από 5 Αύγουστου αλλλάξανε τα πάντα με τις τιμές του ρεύματος...). Παραμένουν βέβαια ό,τι φθηνότερο υπάρχει τώρα, σε ΟΛΗ την αγορά, (...με προοπτική να τ' ανεβάσουν κι άλλο, για νέα συμβόλαια, από Δευτέρα, ή στην καλύτερη σε σύντομο διάστημα από τώρα).

Τέλος όλα έχουν να κάνουν και με την κατανάλωσή σου (που για να έχεις 810€ σύνολο, αν μιλάμε για εκκαθαριστικό ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ, έχεις αρκετά μεγάλη κατανάλωση σε κιλοβατώρες) : για όσους έχουν δηλωμένο το σπίτι ως κύρια κατοικία τους, και είναι σε προγράμματα "με ρήτρα αναπροσαρμογής" (όπως το Γ1 σου), μπαίνει επιδότηση για τις πρώτες 300kWh του ΚΑΘΕ μήνα. Όσοι δεν το έχουν ούτως δηλωμένο, δεν παίρνουν τίποτα (από τον Γενάρη που άλλαξαν οι όροι της επιδότησης - μέχρι τότε την έπαιρναν όλοι - κάτι ψίχουλα έπαιρναν μάλιστα ΚΑΙ τα σταθερά προγράμματα). Επίσης οι πέρα από τις 300kWh του κάθε μήνα, τιμολογούνται "κανονικά" (μέχρι τις 300, η κιλοβατώρα σου βγαίνει περίπου 0,15 με την επιδότηση, με βάση την τιμή χονδρικής του Απρίλη. Ε οι υπόλοιπες, 50/100/200 πόσες ξερωγώ, τιμολογούνται στην ουσία με,,,0,40. Και ούτε πού θα πάνε οι τιμές του επόμενους μήνες ξέρουμε, ούτε αν θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις. Γι' αυτό, έχοντας μάλιστα μεγάλη κατανάλωση, πας ΟΥΤΩ ή άλλως σε σταθερό. Και αν δεν έχεις νυχτερινό, αιτήσου το κι αυτό άμεσα στην σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ - κόστος 42€ μια κι έξω,,,,,,και ξανασταυρώνεις δάχτυλα να βάλουν μετρητή σύντομα, γιατί γενικά υπάρχουν καθυστερήσεις. Εκτός κι αν δεν είναι δικό σου σπίτι και είναι να φύγεις σε λιγότερο από έναν χρόνο πχ. Αλλιώς, σε συμφέρει, καθώς θα έχεις μειώσεις, εκτός από τις "νυχτερινές κιλοβατώρες", ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", που δεν έχουν σχέση με τον πάροχο.....Και δες κι αν τυχόν δικαιούσαι εσύ ή άλλος στο σπίτι, "Κοινωνικό Τιμολόγιο", είναι μεγάλη η έκπτωσή του - ιδανικά, ρώτα λογιστή αν δικαιούται κάποιος σας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είμαι στη ΔΕΗ στο Γ1 και μόλις μου ήρθε ο εκκαθαριστικός Δεκεμβρίου-Μαρτίου και παρατηρώ ότι δεν έχω πάρει όλη την επιδότηση ρεύματος αν και έχω κάψει στο 4μηνο αυτό μόλις 314kWh. Υποβάλλω το σχετικό απόσπασμα από τον λογαριασμό.

Με βάση όσα διάβασα, υποθέτω ότι αυτό έγινε επειδή το διαμέρισμα που μένω δεν αποτελεί κύρια κατοικία για μένα , αλλά είναι η δευτερεύουσα των γονιών μου, οπότε επιδότηση από τον Ιανουάριο του 2022 και μετά, δεν δικαιούμαι.

Αν στις φορολογικές δηλώσεις που γίνονται αυτήν την περίοδο και αφορούν το έτος 2021, δηλωθεί ότι μου παραχώρησαν δωρεάν το διαμέρισμα ως κύρια κατοικία μου, λογικά θα πάρω αναδρομικά στον επόμενο λογαριασμό την επιδότηση των μηνών από  Ιανουάριο και μετά,  σύμφωνα με αυτό https://www.imerisia.gr/oikonomia/39382_forologikes-diloseis-pos-xekleidonei-i-epidotisi-ton-192-eyro-gia-reyma , σωστά; 

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petrost8 είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στη ΔΕΗ στο Γ1 και μόλις μου ήρθε ο εκκαθαριστικός Δεκεμβρίου-Μαρτίου και παρατηρώ ότι δεν έχω πάρει όλη την επιδότηση ρεύματος αν και έχω κάψει στο 4μηνο αυτό μόλις 314kWh. Υποβάλλω το σχετικό απόσπασμα από τον λογαριασμό.

Με βάση όσα διάβασα, υποθέτω ότι αυτό έγινε επειδή το διαμέρισμα που μένω δεν αποτελεί κύρια κατοικία για μένα , αλλά είναι η δευτερεύουσα των γονιών μου, οπότε επιδότηση από τον Ιανουάριο του 2022 και μετά, δεν δικαιούμαι.

Αν στις φορολογικές δηλώσεις που γίνονται αυτήν την περίοδο και αφορούν το έτος 2021, δηλωθεί ότι μου παραχώρησαν δωρεάν το διαμέρισμα ως κύρια κατοικία μου, λογικά θα πάρω αναδρομικά στον επόμενο λογαριασμό την επιδότηση των μηνών από  Ιανουάριο και μετά,  σύμφωνα με αυτό https://www.imerisia.gr/oikonomia/39382_forologikes-diloseis-pos-xekleidonei-i-epidotisi-ton-192-eyro-gia-reyma , σωστά; 

Untitled.jpg

ΟΧΙ. Αυτό δεν γίνεται και ούτε γράφει κάτι τέτοιο η ιμερησια που παρέθεσες.

Δες το και αλλιώς: στην φορολογική δήλωση που θα κάνεις φέτος, θα δηλώσεις που έμενες το 2021. Σωστά ?

Όχι, που θα μένεις από 01-01-22.

Για το 2021 όμως έχεις πάρει ΗΔΗ την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην φορολογικη δηλωση που θα κανω τωρα, οντως θα δηλωσω που εμενα το 2021. Προφανως ομως συνεχιζω να μενω και το 2022 αφου η καταναλωση στο ρευμα που ειναι στο ονομα μου , τρεχει κανονικα και το 2022.

Συμφωνα με το σκεπτικο σου, ενας φοιτητης που νοικιασε τον Σεπτεμβριο του 2021 , πως ειναι εγγυημενο οτι ειναι στο σπιτι αυτο και τον Ιανουαριο του 2022;

Να το θεσω και αλλιως. Ενας που δεν ειναι φοιτητης και μπαινει να μεινει σε σπιτι με ενοικιο τον Σεπτεμβριο του 2021, αυτος ειχε επιδοτηση τον Ιανουαριο; Αν οχι, δεν πρεπει να παρει αναδρομικη επιδοτηση τωρα που θα δηλωσει ως κυρια κατοικια το σπιτι που εμεινε το τελευταιο 4μηνο του 2021; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petrost8 είπε

Καλησπέρα.

Είμαι στη ΔΕΗ στο Γ1 και μόλις μου ήρθε ο εκκαθαριστικός Δεκεμβρίου-Μαρτίου και παρατηρώ ότι δεν έχω πάρει όλη την επιδότηση ρεύματος αν και έχω κάψει στο 4μηνο αυτό μόλις 314kWh. Υποβάλλω το σχετικό απόσπασμα από τον λογαριασμό.

Με βάση όσα διάβασα, υποθέτω ότι αυτό έγινε επειδή το διαμέρισμα που μένω δεν αποτελεί κύρια κατοικία για μένα , αλλά είναι η δευτερεύουσα των γονιών μου, οπότε επιδότηση από τον Ιανουάριο του 2022 και μετά, δεν δικαιούμαι.

Αν στις φορολογικές δηλώσεις που γίνονται αυτήν την περίοδο και αφορούν το έτος 2021, δηλωθεί ότι μου παραχώρησαν δωρεάν το διαμέρισμα ως κύρια κατοικία μου, λογικά θα πάρω αναδρομικά στον επόμενο λογαριασμό την επιδότηση των μηνών από  Ιανουάριο και μετά,  σύμφωνα με αυτό https://www.imerisia.gr/oikonomia/39382_forologikes-diloseis-pos-xekleidonei-i-epidotisi-ton-192-eyro-gia-reyma , σωστά; 

Αναδρομικά λογικά θα πάρεις, εάν στην περσινή φορολογική το ΕΙΧΕΣ δηλωμένο ως κύρια κατοικία και απλά δεν είχες δηλώσει τον αριθμό παροχής. Αν δεν το είχες δηλωμένο και θα το δηλώσεις τώρα (μαζί απαραίτητα προφανώς και την παροχή), λογικά θ' αρχίσεις να παίρνεις μετά από την δήλωση (άρα βιάσου να γίνουν οι δηλώσεις και των γονιών και η δική σου). 

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αναδρομικά λογικά θα πάρεις, εάν στην περσινή φορολογική το ΕΙΧΕΣ δηλωμένο ως κύρια κατοικία και απλά δεν είχες δηλώσει τον αριθμό παροχής. Αν δεν το είχες δηλωμένο και θα το δηλώσεις τώρα (μαζί απαραίτητα προφανώς και την παροχή), λογικά θ' αρχίσεις να παίρνεις μετά από την δήλωση (άρα βιάσου να γίνουν οι δηλώσεις και των γονιών και η δική σου). 

 

Ημουν δηλωμενος στην κυρια κατοικια των γονιων μου ως φιλοξενουμενος.

Στην δευτερεουσα κατοικια των γονιων μου , που ουσιαστικα μενω, ο αριθμος παροχης ειναι κανονικα δηλωμενος στο Ε9 και ειναι δηλωμενος στο ονομα μου στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...δεν έχω ιδέα τί προβλέπεται για τους "φιλοξενούμενους", αλλά σε γενικές γραμμές είναι "οι παρίες" της φάσης, όταν πρόκειται γενικά για επιδόματα (και δεν νομίζω ν' αλλάξει το mindset του νομοθέτη, σχετικά).

Το ότι είναι στο όνομά σου η παροχή είναι θετικό (για το "από εδώ και πέρα", διότι πιθανολογώ να υπήρχε πρόβλημα αν ήταν στων γονιών, κι ας σου κάνανε παραχώρηση το σπίτι), αλλά το κύριο ζήτημα είναι ότι όλο αυτό το διάστημα, για τον Νόμο/την Εφορία, η κατοικία ήταν δηλωμένη ως δευτερεύουσα των γονιών, οπότε δεν νομίζω να πάρεις αναδρομικά.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλοξενουμενος , ημουν το διαστημα 01/2020 εως 12/2020. 

Τωρα που θα κανω φορολογικη δηλωση και θα πω οτι που παραχωρηθηκε δωρεαν η δευτερευουσα κατοικια των γονιων μου και εγινε ουσιαστικα η κυρια δικη μου κατοικια για το διαστημα 01/2021 εως 12/2021 , η λογικη δεν λεει οτι πρεπει να επιδοτηθω απο τον Ιανουαριο του 2022; 

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

αλλά το κύριο ζήτημα είναι ότι όλο αυτό το διάστημα, για τον Νόμο/την Εφορία, η κατοικία ήταν δηλωμένη ως δευτερεύουσα των γονιών, οπότε δεν νομίζω να πάρεις αναδρομικά.

ως δευτερευουσα των γονιων μου ηταν δηλωμενη απο 01/2020 εως 12/2020.

Εγω λεω οτι απο 01/2021 εως 12/2021 θα δηλωθει ως κυρια δικια μου κατοπιν δωρεαν παραχωρησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ναι, τώρα κατάλαβα τί λες, ότι τώρα θα δηλώσεις την δωρεάν παραχώρηση, "με ισχύ για το οικονομικό έτος 2021", άρα η "διασταύρωση" (που δεν έχω ιδέα πώς διάολο την κάνουν - αν πχ "ξεκινάνε" από την παροχή/"τσεκάρουν" το συδνεδεμένο ΑΦΜ/και κατ' επέκταση αν ταυτοποιούνται παροχή με δηλωμένη κύρια κατοικία......) οφείλει να πει "ναι, δώστε του και αναδρομικά από Γενάρη". Ίσως η προϋπόθεση να είναι να δηλώνεται συγκεκριμένος χρόνος παραχώρησης (όπως ένα μισθωτήριο), να καλύπτει δηλαδή και το '22...

ΔΕΝ γνωρίζω, και νομίζω ότι ελάχιστοι στην,,,χώρα θα γνωρίζουν πώς δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα (για τις "υποπεριπτώσεις" του - λογικά το μηχανεύτηκαν με την χοντροκομμένη λογική του "κύρια κατοικία ιδιοκτητών" ώστε να το διαχωρίσουν από τις "δευτερεύουσές τους", χωρίς να υπολογίσουν/ή και να μη δίνουν δεκάρα........για ενοικιαστές, φοιτητές κλπ). Θα το δεις μάλλον στην πράξη τί θα γίνει (αν και, λογικά, ρωτάς για να ξέρεις ΚΑΙ τα δικαιώματά σου, ώστε στην περίπτωση που κακώς δεν θα πάρεις αναδρομικά, να τα διεκδικήσεις, που σημαίνει ότι μάλλον θα,,,περιμένεις να κάτσει στραβή, για να δεις τί θα κάνεις ΜΕΤΑ....). Αυτά τα ολίγα και μη τόσο βοηθητικά από εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, petrost8 είπε

Στην φορολογικη δηλωση που θα κανω τωρα, οντως θα δηλωσω που εμενα το 2021. Προφανως ομως συνεχιζω να μενω και το 2022 αφου η καταναλωση στο ρευμα που ειναι στο ονομα μου , τρεχει κανονικα και το 2022.

Συμφωνα με το σκεπτικο σου, ενας φοιτητης που νοικιασε τον Σεπτεμβριο του 2021 , πως ειναι εγγυημενο οτι ειναι στο σπιτι αυτο και τον Ιανουαριο του 2022;

Να το θεσω και αλλιως. Ενας που δεν ειναι φοιτητης και μπαινει να μεινει σε σπιτι με ενοικιο τον Σεπτεμβριο του 2021, αυτος ειχε επιδοτηση τον Ιανουαριο; Αν οχι, δεν πρεπει να παρει αναδρομικη επιδοτηση τωρα που θα δηλωσει ως κυρια κατοικια το σπιτι που εμεινε το τελευταιο 4μηνο του 2021; 

Διαβασες, το άρθρο ?

Αναφέρει ΜΟΝΟ φοιτητές και κάποιους που από λάθος δεν είχαν δηλώσει σωστά τον αριθμό παροχής.

Είσαι τέτοια περίπτωση ?

ΥΓ. Σιγα μην αφήσουν όλη την Ελλάδα να αρχίσουν να δηλώσουν ότι θέλουν για να πάρουν την επιδότηση.

Εσύ, προφανως, δηλωνες ΨΕΥΔΩΣ φιλοξενούμενος για να γλιτώνεις τεκμήρια η όχι ? 

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...δεν έχω ιδέα τί προβλέπεται για τους "φιλοξενούμενους", αλλά σε γενικές γραμμές είναι "οι παρίες" της φάσης, όταν πρόκειται γενικά για επιδόματα (και δεν νομίζω ν' αλλάξει το mindset του νομοθέτη, σχετικά).

Το ότι είναι στο όνομά σου η παροχή είναι θετικό (για το "από εδώ και πέρα", διότι πιθανολογώ να υπήρχε πρόβλημα αν ήταν στων γονιών, κι ας σου κάνανε παραχώρηση το σπίτι), αλλά το κύριο ζήτημα είναι ότι όλο αυτό το διάστημα, για τον Νόμο/την Εφορία, η κατοικία ήταν δηλωμένη ως δευτερεύουσα των γονιών, οπότε δεν νομίζω να πάρεις αναδρομικά.

Δεν είναι παρίες.

Απλά, φιλοξενούνται και δεν έχουν τα έξοδα που έχει κάποιος που ενοικιάζει ένα σπίτι.

2 ώρες πριν, washcloud είπε

χωρίς να υπολογίσουν/ή και να μη δίνουν δεκάρα........για ενοικιαστές, φοιτητές κλπ). 

Υπάρχει ειδική πρόβλεψη για φοιτητές.

Έχεις διαβάσει το άρθρο ?

Και κάθεσαι και λες ότι δεν δίνουν δεκάρα για τους φοιτητές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GREGORYMO

Το αρθρο το διαβασα και ξερω οτι δεν εχει ρητα την περιπτωση μου, απλα αναρωτιομουν αν συμφωνα με αυτο , μηπως δικαιουμαι και εγω αναδρομικη επιδοτηση. Γνωμες ζητουσα στο φορουμ, οποτε δεν καταλαβαινω το υφος σου.

Οσο για το σιγα μην αφησουν ολη την Ελλαδα να δηλωνει οτι θελει, που κολλαει με την περιπτωση μου; Προφανως δεν την καταλαβες αλλιως δεν θα το ελεγες. Περι τεκμηριων, οχι μονο ειναι ασχετο με το θεμα και φυσικα δεν σου πεφτει λογος, απλα να σε ενημερωσω οτι το πραγματικο μου εισοδημα ειναι μακραν μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο (δημοσιος υπαλληλος ειμαι). Τεσπα, δεν βοηθας στη συζητηση ετσι και αλλιως.

 

@washcloud

να' σαι καλα για τη συζητηση. Αυτο που λες στην 1η σου παραγραφο ειναι ακριβως αυτο που περιγραφω. Εχω μπει σε μια κυρια κατοικια απο 01/2021 εως και σημερα και δεν μπορουσα να το δηλωσω τοσο καιρο παρα τωρα που ηρθε η χρονικη συγκυρια να δηλωθει στην εφορια με τις σημερινες φορολογικες δηλωσεις, οποτε αντικειμενικα, θεωρω οτι ειναι σωστο να παρω επιδοτηση απο Ιανουαριο 2022. Οπως και ενας ενοικιαστης που μπηκε σε σπιτι μεσα στο 2021. Τωρα θα δηλωσει στο Ε1 του , οτι εχει κυρια κατοικια το ακινητο που μενει. Λογικα πρεπει και αυτος να παρει αναδρομικη επιδοτηση. Σιγουρα το δημοσιευμα δεν αναφερει αυτες τις περιπτωσεις, οποτε θα δειξει αν οντως τα προεβλεψαν ολα ή οχι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, petrost8 είπε

@GREGORYMO

Το αρθρο το διαβασα και ξερω οτι δεν εχει ρητα την περιπτωση μου, απλα αναρωτιομουν αν συμφωνα με αυτο , μηπως δικαιουμαι και εγω αναδρομικη επιδοτηση. Γνωμες ζητουσα στο φορουμ, οποτε δεν καταλαβαινω το υφος σου.

Οσο για το σιγα μην αφησουν ολη την Ελλαδα να δηλωνει οτι θελει, που κολλαει με την περιπτωση μου; Προφανως δεν την καταλαβες αλλιως δεν θα το ελεγες. Περι τεκμηριων, οχι μονο ειναι ασχετο με το θεμα και φυσικα δεν σου πεφτει λογος, απλα να σε ενημερωσω οτι το πραγματικο μου εισοδημα ειναι μακραν μεγαλυτερο απο το τεκμαρτο (δημοσιος υπαλληλος ειμαι). Τεσπα, δεν βοηθας στη συζητηση ετσι και αλλιως.

 

@washcloud

να' σαι καλα για τη συζητηση. Αυτο που λες στην 1η σου παραγραφο ειναι ακριβως αυτο που περιγραφω. Εχω μπει σε μια κυρια κατοικια απο 01/2021 εως και σημερα και δεν μπορουσα να το δηλωσω τοσο καιρο παρα τωρα που ηρθε η χρονικη συγκυρια να δηλωθει στην εφορια με τις σημερινες φορολογικες δηλωσεις, οποτε αντικειμενικα, θεωρω οτι ειναι σωστο να παρω επιδοτηση απο Ιανουαριο 2022. Οπως και ενας ενοικιαστης που μπηκε σε σπιτι μεσα στο 2021. Τωρα θα δηλωσει στο Ε1 του , οτι εχει κυρια κατοικια το ακινητο που μενει. Λογικα πρεπει και αυτος να παρει αναδρομικη επιδοτηση. Σιγουρα το δημοσιευμα δεν αναφερει αυτες τις περιπτωσεις, οποτε θα δειξει αν οντως τα προεβλεψαν ολα ή οχι...

Δεν θέλω να σε δυσαρέστησω αλλά το άρθρο είναι ΣΑΦΕΣ: ΜΟΝΟ για τους φοιτητές υπάρχει αυτή η πρόνοια και για όσους από λάθος δεν δηλώθηκε σωστά ο αριθμός παροχής.

ΑΝ πρόσεξες, μιλάει το άρθρο για ΟΛΟΥΣ τους φοιτητές και όχι για αυτούς που έγιναν η άλλαξαν σπίτι το 2021. ΚΑΝΕΙΣ φοιτητης δεν πήρε επιδότηση ρεύματος και για αυτό μπαίνει η πρόβλεψη να μπει κωδικός στο ΦΕΤΙΝΟ Ε1.

Ο ενοικιαστής που άλλαξε κατοικία μέσα στο 2021, πιθανότατα το έχει πάρει ΗΔΗ. Γιατί ? Κάπου ΑΛΛΟΥ έμενε πριν αλλά και εκεί ήταν η προηγούμενη ΚΥΡΙΑ κατοικία του.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟ 2021, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΥΡΙΑ ΤΟ 2020, ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.

Δηλαδή, αν έμενε σε κύρια και πήγε σε κύρια, ΟΚ. Εσύ, ήσουν σε δευτερεύουσα και πηγές σε κύρια.

Γνώμες ζήτησες και είναι ΣΕΒΑΣΤΟ. Και εσύ όμως πρέπει να δεχθεις ότι για τον α β λόγο, έκανες ψευδή δήλωση στο Ε1 και την πάτησες. Δεν σου κάνω τον άγιο.

Το παρηγορο είναι ότι η κατανάλωση σου είναι μικρή και άρα η χασουρα μικρή. Ποια η λύση ? Μπες σε ένα ΣΤΑΘΕΡΟ πρόγραμμα ΔΕΗ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν θέλω να σε δυσαρέστησω αλλά το άρθρο είναι ΣΑΦΕΣ: ΜΟΝΟ για τους φοιτητές υπάρχει αυτή η πρόνοια 

Και να εχουν υποχρεωτικά την παροχή στο όνομα τους και μόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, xraxra είπε

Και να εχουν υποχρεωτικά την παροχή στο όνομα τους και μόνο?

Δεν ορίζεται με σαφήνεια αυτή η παράμετρος αλλά θεωρώ ότι ΔΕΝ αποτελεί εμπόδιο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2022 στις 12:22 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Έχεις διαβάσει το άρθρο ?

Και κάθεσαι και λες ότι δεν δίνουν δεκάρα για τους φοιτητές !!!

Εγώ το άρθρο το διάβασα - εσύ δεν διάβασες καλά τί έγραψα. Ξαναδιάβασε προσεκτικότερα για να το καταλάβεις.

(...τί σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν το είπα όρθιος...; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...