Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το άρθρο έχει ημερομηνία 16 Ιανουαρίου.

Ρωτάω επειδή ακόμα δεν έχει κλείσει τετράμηνο από τον Δεκέμβριο και ενδεχομένως κάποιοι να δούνε την αύξηση στον επόμενο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Το άρθρο έχει ημερομηνία 16 Ιανουαρίου.

Ρωτάω επειδή ακόμα δεν έχει κλείσει τετράμηνο από τον Δεκέμβριο και ενδεχομένως κάποιοι να δούνε την αύξηση στον επόμενο λογαριασμό.

ποια αύξηση ? Στη ρήτρα ? Αν ναι εννοείται ,είναι μεγαλύτερη μιας και αυξήθηκε η χοντρική αλλά για πρώτη κατοικία παίρνεις και την επιδότηση όπου κάπως κόβει για μέχρι 300kw/μήνα

στο 4 φύλλο απο το excel φαίνονται οι επιδοτήσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 7:44 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Γιατί ?

Δεν είναι, λες ΕΣΥ ?

...λίγο δύσκολο να στο εξηγήσω ακριβώς, γι' αυτό ας πω συνοπτικά,

"...ΧΙΟΥΜΟΡ, ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΟ(Υ), ΧΙΟΥΜΟΡ..."

;)

6 ώρες πριν, StavrosD είπε

Ισχύει αυτό που αναγράφεται στο άρθρο;

https://www.enaklik.com/l/logariasmoi-reymatos-ti-allages-efere-o-dekemvrios-ti-einai-i-ritra-anaprosarmogis-tis-dei-ayxiseis-sta-timologia/

Συνοπτικά:

- Αυξήθηκε η τιμή της "κλειδωμένης" κιλοβατώρας τον Δεκέμβρη.

- Η τιμή θα είναι σταθερή για ένα έτος, όχι για 2.

...ισχύει, μόνο που δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει σε τί αναφέρεται, δηλαδή στο ότι άλλαξε η τιμολόγηση ΓΙΑ ΝΕΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ στο Ονλάιν και τα 2 Εντερ, από 3/12/21 (όπως επίσης άλλαξε η διάρκεια δέσμευσής τους).

6 ώρες πριν, korakios είπε

ποια αύξηση ? Στη ρήτρα ? Αν ναι εννοείται ,είναι μεγαλύτερη μιας και αυξήθηκε η χοντρική αλλά για πρώτη κατοικία παίρνεις και την επιδότηση όπου κάπως κόβει για μέχρι 300kw/μήνα

(μπερδεύτηκε ο Σταύρος. Δικιολογημένα κι όλας, καθώς το άρθρο ΤΑ ΛΕΕΙ κάπως μπερδευτικά. Καμμία σχέση με ρήτρα - για τις αυξήσεις στα σταθερά στις 3/12 γράφουν) 

6 ώρες πριν, StavrosD είπε

Το άρθρο έχει ημερομηνία 16 Ιανουαρίου.

Ρωτάω επειδή ακόμα δεν έχει κλείσει τετράμηνο από τον Δεκέμβριο και ενδεχομένως κάποιοι να δούνε την αύξηση στον επόμενο λογαριασμό.

...αυτό για το οποίο υπογράψανε θα δούνε. Καμμία "αύξηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα επειδή τα χω χάσει λιγο....είμαι στη W&V home energy night και μου έχουν έρθει τους τελευταίους 3 μήνες ΕΝΑΝΤΙ ρητρα αναπροσαρμογης από 110 μέχρι 170 ευρω με σταθερή kw 0.064€....Τι μου προτεινετε?να κάτσω στα αυγά μου ή να το γυρίσω ΔΕΗ?και αν ναι ποιο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Komfoukios είπε

Παιδιά καλησπέρα επειδή τα χω χάσει λιγο....είμαι στη W&V home energy night και μου έχουν έρθει τους τελευταίους 3 μήνες ΕΝΑΝΤΙ ρητρα αναπροσαρμογης από 110 μέχρι 170 ευρω με σταθερή kw 0.064€....Τι μου προτεινετε?να κάτσω στα αυγά μου ή να το γυρίσω ΔΕΗ?και αν ναι ποιο προγραμμα?

Μπες στο διπλανό θρεντ.. Που γράφει για τα προγραμματα Της ΔΕΗ.. Μάλλον πρεπει να φυγεις για εκεί που είπες... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Komfoukios είπε

Παιδιά καλησπέρα επειδή τα χω χάσει λιγο....είμαι στη W&V home energy night και μου έχουν έρθει τους τελευταίους 3 μήνες ΕΝΑΝΤΙ ρητρα αναπροσαρμογης από 110 μέχρι 170 ευρω με σταθερή kw 0.064€....Τι μου προτεινετε?να κάτσω στα αυγά μου ή να το γυρίσω ΔΕΗ?και αν ναι ποιο προγραμμα?

...να μας πεις πόση κατανάλωση έχεις ανά (κάθε) 4μηνο, αν έχεις ποινή προωρης αποχώρησης και πόση, εάν το σπίτι που μένεις το έχεις δηλώσει ως κύρια κατοικία (ασχέτως αν πχ νοικιάζεις) στην περσινή φορολογική - όλα αυτά στο θρεντ για εναλλακτικούς https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1404/

(αν και, το πιθανότερο είναι να σου πούμε να πας ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ, να υπογράψεις για το "MyHome Enter" - το οποίο θέλει 100€ εγγύηση/μπορείς να την πάρεις πίσω ως πίστωση στον 1ο λογαριασμό αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2022 στις 9:51 ΜΜ, washcloud είπε

...να μας πεις πόση κατανάλωση έχεις ανά (κάθε) 4μηνο, αν έχεις ποινή προωρης αποχώρησης και πόση, εάν το σπίτι που μένεις το έχεις δηλώσει ως κύρια κατοικία (ασχέτως αν πχ νοικιάζεις) στην περσινή φορολογική - όλα αυτά στο θρεντ για εναλλακτικούς https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1404/

(αν και, το πιθανότερο είναι να σου πούμε να πας ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΗ, να υπογράψεις για το "MyHome Enter" - το οποίο θέλει 100€ εγγύηση/μπορείς να την πάρεις πίσω ως πίστωση στον 1ο λογαριασμό αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης)

 

1) αποτι καταλαβαινω (γιατι οι έναντι που μου χουν έρθει δεν είναι αντιπροσωπευτικοι μάλλον ε?) Γύρω στις 1300kw?

2)κατά 90% δεν έχω γιατί έχει περάσει το 2χρονο

3)Ναι κυρία κατοικία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Komfoukios είπε

1)

2)

3)

 

Στις 5/4/2022 στις 9:51 ΜΜ, washcloud είπε

(δες τί λέει ο τίτλος του παρόντος θρεντ : "ρήτρα αναπροσαρμογής ΔΕΗ". Είσαι στην W&V. Eίμαστε offtopic. Θα μας δείρουνε. Και δεν πολυσηκώνω ξύλο πλέον.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, washcloud είπε

 

(δες τί λέει ο τίτλος του παρόντος θρεντ : "ρήτρα αναπροσαρμογής ΔΕΗ". Είσαι στην W&V. Eίμαστε offtopic. Θα μας δείρουνε. Και δεν πολυσηκώνω ξύλο πλέον.)

Α με συγχωρείτε άπαντες συμφοριτες μπερδεψα τα θρεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση, sorry αν έχει απαντηθεί ήδη. Η "Πίστωση ΤΕΜ" πως προκύπτει? Διάβασα ότι είναι από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης κτλ, οκ. Η απορία μου είναι τα νούμερα πως βγαίνουν; 

Στον δικό μου λογαριασμό (ΔΕΗ Γ1Ν που έγινε myHome Online στις 13 Μαρτίου - δηλαδή τις τελευταίες 20 μέρες του 4μηνου κατανάλωσης), έχει "Πίστωση ΤΕΜ300KWh" και "Πίστωση ΤΕΜ730KWh". Σε φίλο με ΔΕΗ Γ1 Οικιακό του έχει μόνο "Πίστωση ΤΕΜ290KWh".

Εγώ είχα 800KWh παραπάνω κατανάλωση από αυτόν, και στο τέλος πληρώσαμε το ίδιο (εγώ έχω το νυχτερινό, συν κάτι εκπτώσεις λόγω του MyHomeOnline το τελευταίο 20ημερο κτλ). Έχει μια λογική, αλλά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά στις Πιστώσεις ΤΕΜ, γιατί 290KWh σε αυτόν και σε μένα συνολικά 1030ΚWh? Και ποσοστιαία να το πάρω πάνω στις καταναλώσεις δεν βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spahar είπε

Να κάνω μια ερώτηση, sorry αν έχει απαντηθεί ήδη. Η "Πίστωση ΤΕΜ" πως προκύπτει? Διάβασα ότι είναι από το Ταμείο Ενεργειακής Μετάβασης κτλ, οκ. Η απορία μου είναι τα νούμερα πως βγαίνουν; 

Στον δικό μου λογαριασμό (ΔΕΗ Γ1Ν που έγινε myHome Online στις 13 Μαρτίου - δηλαδή τις τελευταίες 20 μέρες του 4μηνου κατανάλωσης), έχει "Πίστωση ΤΕΜ300KWh" και "Πίστωση ΤΕΜ730KWh". Σε φίλο με ΔΕΗ Γ1 Οικιακό του έχει μόνο "Πίστωση ΤΕΜ290KWh".

Εγώ είχα 800KWh παραπάνω κατανάλωση από αυτόν, και στο τέλος πληρώσαμε το ίδιο (εγώ έχω το νυχτερινό, συν κάτι εκπτώσεις λόγω του MyHomeOnline το τελευταίο 20ημερο κτλ). Έχει μια λογική, αλλά δεν καταλαβαίνω τη διαφορά στις Πιστώσεις ΤΕΜ, γιατί 290KWh σε αυτόν και σε μένα συνολικά 1030ΚWh? Και ποσοστιαία να το πάρω πάνω στις καταναλώσεις δεν βγαίνει.

4o φύλλο του excel θα δεις τις επιδοτήσεις (10kw/μέρα = ~300kw/μήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά δεν βγάζω άκρη πάλι.

Πρώτα απ'όλα γιατί εμένα έχει TEM300 + TEM730, ενώ στον φίλο μου έχει μόνο ΤΕΜ290; 120 ημέρες κατανάλωση εγώ (από 02/12), 122 αυτός (από 03/12). Δεν βγάζω άκρη από το 4ο φύλλο του excel ή κάτι δεν πιάνω εκεί.

O φίλος μου έχει κατανάλωση 2747KWh, άρα αναλογικά τον μήνα έχει 686KWh. Άρα δεν θα έπρεπε για κάθε μήνα να παίρνει την φουλ επιδότηση? Αυτός πήρε TEM290 = -47,85€. Σύμφωνα με το excel τον Ιανουάριο μόνο είναι Ιαν :

Αναφορά σε κείμενο

0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ, 

Άρα αν το καταλαβαίνω σωστά 150*0,16 + 150*0,12 = 42€, μόνο για τον Γενάρη; Τι πιάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spahar είπε

Δεν βγάζω άκρη από το 4ο φύλλο του excel ή κάτι δεν πιάνω εκεί.

γράψε ακριβώς τι δεν καταλαβαίνεις , αν δε βγάζεις άκρη γενικότερα δε μπορώ να βοηθήσω παραπάνω

3 λεπτά πριν, spahar είπε

ενώ στον φίλο μου έχει μόνο ΤΕΜ290; 120 ημέρες κατανάλωση εγώ (από 02/12), 122 αυτός (από 03/12)

δεν πήρε απο 1/1/2022 μιας και είναι για κύρια κατοικία ,

6 λεπτά πριν, spahar είπε

O φίλος μου έχει κατανάλωση 2747KWh, άρα αναλογικά τον μήνα έχει 686KWh.

έφυγε για σταθερό , αν δικαιούται για κυρια και ήταν συστημικό λάθος τα ζητά κάνοντας αμφισβήτηση λογαριασμού και πάλι όμως σήμερα μπαίνει ebill για online/enter (και αίτηση για νυχτερινό)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...