Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αρα μάλλον ενημερωθηκες αλλά δεν το είχες προσεξει όπως πολυ κόσμος.. Δεν τα διαβάζουν και τι γράφουν οι λογαριασμοί και τι γίνεται.. 

διάβασε πιο πάνω τι ισχύει για τροποποίηση , το πρόβλημα δεν ήταν η ενημέρωση , αλλά η καθυστερημένη ατομική ενημέρωση και η μη εφαρμογή των 60 ημερών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια ειχα ενημερωσει και παλιοτερα οτι αλλαξα απο προτεργια σε βατ εν βολτ ηταν χαλια και πηγα τωρα ελπεντισον(elpedison max). 1ος λογσμος 66 ευρω για 399κβ εναντι  ολα οκ και τωρα 2ος 186 ευρω για 406κβ εναντι(10-2/10-3) παραθετω τους λογαριασμους μηπως καταλαβει κανεις τι εχει γινει γιατι μου φαινεται εξωφρενικο

 

 

 

 

Spoiler

 

1484871779_1.jpg.94cebea3d551303dabd789ec531c78fc.jpg

 

Spoiler

541345455_1.jpg.49aabb9528bd74f68c4872f2210276d6.jpg

 

Επεξ/σία από gregorypap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα τον λογαριασμό και κόντεψα να πάθω έμφραγμα. Πάνω από χιλιάρικο, ενώ συνήθως είμαστε στα 100-300. Έχω Γ1Ν Οικιακό (νυχτερινό) και κοινωνικό τιμολόγιο.

Προφανώς όλο αυτό προέρχεται από τη Ρήτρα Αναπροσαρμογής που είναι τα 2/3 του λογαριασμού!

Ενώ έχω διαβάσει αρκετά εδώ στο φόρουμ έχω μπερδευτεί περισσότερο από πριν.. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα;

1) Αξίζει πια να μπω σε σταθερό πρόγραμμα πχ myhome enter? myhome online? Έχω ακούσει ότι η καλή φάση ήταν κατά Νοέμβρη..μετά όχι μόνο αυξήσαν το σταθερός κόστος..αλλά σε αναγκάζουν και σε σταθερή σύμβαση

2) πώς προκύπτει η ρήτρα αναπροσαρμογής; πετάνε ένα νούμερο έτσι στο κουτουρού χωρίς εξήγηση για το πως προκύπτει, πως υπολογίζεται και άντε γεια;

3) Μπορώ να το κυνηγήσω με τον Συνήγορο του Καταναλωτή, εφόσον ποτέ δεν είχα επίσημη (όπως φαντάζομαι όλοι) ενημέρωση ότι θα γίνει αυτό. Έχω δει ότι έχουν γίνει αντίστοιχες κινήσεις, αλλά δεν ξέρω που καταλήξανε. 

Όταν δεν έχεις αργήσει ποτέ λογαριασμό και σου σκάνε έτσι 3πλάσια τιμή..όσο νάναι σε τρελαίνει..

 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κοινωνικο αν δεν εχεις τεραστια διαφορα στην καταναλωση με περσυ δεν παιζει τετοιο ποσο....εκτος αν εχεις ληξιπροθεσμα...αναμενουμε λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, livornian7 είπε

σε κοινωνικο αν δεν εχεις τεραστια διαφορα στην καταναλωση με περσυ δεν παιζει τετοιο ποσο....εκτος αν εχεις ληξιπροθεσμα...αναμενουμε λογαριασμο

όχι ρε τι ληξηπρόθεσμα..δεν προλαβαίνει να έρθει και τον πληρώνουμε συνήθως..για αυτό τσίτωσα και ακόμα παραπάνω.. (λογαριασμό τι εννοείς; τον δικό μου;)

Επεξ/σία από aplosxristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

2) πώς προκύπτει η ρήτρα αναπροσαρμογής; πετάνε ένα νούμερο έτσι στο κουτουρού χωρίς εξήγηση για το πως προκύπτει, πως υπολογίζεται και άντε γεια;

θα τα πω σύντομα γιατί μετακινήθηκε και έχασα ότι έγραψα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/?do=findComment&comment=58789681

21 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Αξίζει πια να μπω σε σταθερό πρόγραμμα πχ myhome enter? myhome online? Έχω ακούσει ότι η καλή φάση ήταν κατά Νοέμβρη..μετά όχι μόνο αυξήσαν το σταθερός κόστος..αλλά σε αναγκάζουν και σε σταθερή σύμβαση

δεν άλλαξαν καμιά τιμή μέχρι τώρα σε υφιστάμενα , αν αξίζει διάβασε το

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Μάρτιος 2022)

22 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

3) Μπορώ να το κυνηγήσω με τον Συνήγορο του Καταναλωτή, εφόσον ποτέ δεν είχα επίσημη (όπως φαντάζομαι όλοι) ενημέρωση ότι θα γίνει αυτό.

όχι μιας και αφορούσε τη μη έγκαιρη ειδοποίηση τον Αύγουστο , πλέον φτάσαμε Μάρτιο

22 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Όταν δεν έχεις αργήσει ποτέ λογαριασμό και σου σκάνε έτσι 3πλάσια τιμή..όσο νάναι σε τρελαίνει..

καταλαβαίνω όσους την έφαγαν στον πρώτο εκκαθαριστικό μετά το καλοκαίρι

μετά βούιξε ο τόπος , δυστυχώς έπρεπε να το ψάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 18/3/2022 στις 7:15 ΜΜ, ekrepali είπε

Το Άρθρο 30, παράγραφος 2 του ΚΠΗΕ αναφέρει ξεκάθαρα ότι:

"Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ΑΤΟΜΙΚΉ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν."

Η ανάρτηση στην ιστοσελίδα δε λογίζεται ως ατομική ενημέρωση, επομένως οι 60 μέρες μετράνε από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.

σε ευχαριστω!

εχω μια ερωτηση ακομα.

Η ΡΑΕ δεν γνωριζει ακριβως τι πρεπει να γινει σε μια περιπτωση σαν αυτη,απο τη στιγμη που εχουμε επεξηγησει το προβλημα με αποδειξεις?Γιατι πρεπει να απανταμε με Αρθρα και δεν το αναλαμβανει κατευθειαν η ΡΑΕ?Ενας που δεν εχει τις γνωσεις ουτε και ιντερνετ ,λογικα δεν ξερει πως να το διαχειριστει και το αφηνει στο ελεος...δεν ειναι λιγο αδικο?

 αν πατησω το κοκκινο σημαινει οτι κλεινει και αναλαμβανει η Ραε?

Firefox_Screenshot_2022-03-19T21-21-06_784Z.png.132d6b2c070e4e9efcabd22ae8a973d4.png

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν πατήσεις κόκκινο, ή σου δίνεται η δυνατότητα να απαντήσεις στη ΔΕΗ... ή αν έχεις πατήσει ήδη αρκετές φορές το κόκκινο, τότε το αίτημα θα κλείσει ως ανεπίλυτο και μετά θα πρέπει να ανοίξεις νέο αίτημα ξεκινώντας το κείμενο "Ως συνέχεια του προηγούμενου αιτήματος #xxxx που δεν επιλύθηκε..."

Σε καμία περίπτωση δε πατάς το πράσινο αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημα σου. Αν η στην επόμενη επικοινωνία δεν αλλάξει στάση η ΔΕΗ, ζήτα τη παρέμβαση της ΡΑΕ. Μπορεί να πάρει και μήνες βέβαια να παρέμβει... ίσως χρειαστεί να στείλεις κι ένα mail στο [email protected] για να τους επιστήσεις τη προσοχή.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

θα τα πω σύντομα γιατί μετακινήθηκε και έχασα ότι έγραψα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/776834-ρήτρα-αναπροσαρμογης-δεη/?do=findComment&comment=58789681

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι κάνεις σε αυτό το πόστ. Συγκρίνεις την τιμή χωρίς ρήτρα, η οποία σου βγαίνει 0,15596 €/kWh, ενώ με τη ρήτρα βγαίνει 0.08 προσαύξηση ανά κιλαβατόρα αλλά πόσο είναι η βασική τιμή κιλοβατόρας ώστε να κάνω απευθείας σύγκριση;

Αναφορά σε κείμενο

το 0,39 με 0,44 €/kw που αναφέρεται;

Από όσο καταλαβαίνω πάντως η ουσία που λες είναι ότι αν είσαι <300kwh ανά μήνα μένεις με κυμαινόμενο.. εγώ πέρσι Μάρτη-Ιούλη είμαι 308kwh/μήνα, οπότε μάλλον με συμφέρει οριακά..

Αναφορά σε κείμενο

όχι μιας και αφορούσε τη μη έγκαιρη ειδοποίηση τον Αύγουστο , πλέον φτάσαμε Μάρτιο

Ε και τι πάει να πει αυτό; Δεν πρέπει να ενημερωθώ ξεκάθαρα για αυτή την αλλαγή ώστε να πάρω τις αποφάσεις μου;

Άσε που τον Νοέμβρη έχει μέσα Αύγουστο που μπορεί να λείπεις, ενώ εμείς κιόλας έχουμε πρόβλημα με τη μόνωση οπότε το πρόβλημά μας είναι κυρίως με το κρύο. Εμάς λοιπόν του Νοέμβρη ήρθε 120 ευρώ "μόνο", οπότε δεν έδωσα καν σημασία στη ρήτρα.

Αναφορά σε κείμενο

καταλαβαίνω όσους την έφαγαν στον πρώτο εκκαθαριστικό μετά το καλοκαίρι

μετά βούιξε ο τόπος , δυστυχώς έπρεπε να το ψάξεις

Όπως είπα, το καλοκαίρι δεν είδα τίποτα. Επίσης αυτό το "να το ψάξεις" δεν το καταλαβαίνω.. Δηλαδή πρέπει ανά πάσα ώρα και στιγμή (ενώ δεν βλέπω κάτι περίεργο στο λογαριασμό μου) να του κάνω ολόκληρη μαθηματική ανάλυση για να βλέπω μήπως άλλαξε κάτι; 

Άσε που το έναντι το προηγούμενό μου ήρθε το ΜΙΣΟ του περσινού..πώς γίνεται αυτό; άρα ούτε από εκεί μπορούσα να ψιλιαστώ κάτι.

 

Ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι κάνεις σε αυτό το πόστ.

(1,15*MCP+11,5-50)/1000=

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις αρχικές τιμές (πλέον με 30% έκπτωση και 5% συνέπεια)

μερας 0,0735  και νύχτας 0,0525

δυστυχώς δε μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά , ότι κατάλαβες

13 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

το 0,39 με 0,44 €/kw που αναφέρεται;

στις τιμές χοντρικής 1-15 Μαρτίου συν αρχικές τιμές σε διάφορα προγράμματα

15 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Από όσο καταλαβαίνω πάντως η ουσία που λες είναι ότι αν είσαι <300kwh ανά μήνα μένεις με κυμαινόμενο..

εξαρτάται , αν είσαι σε πάροχο που δεν υπολογίζει χοντρική προηγούμενου μήνα για τον τρέχων τότε την έκατσες για τον Μάρτιο

Το Γ1 έχει ~0,29 τελική λόγω χοντρικής του προηγούμενου μήνα

όταν κλείσει ο Μάρτιος , στο Γ1 θα υπάρχει και μια στάνταρ τιμή για τον Απρίλιο .

Άγνωστο σε τι τιμή θα κλείσει ,όπως και άγνωστο αν παραμείνουν οι τιμές επιδοτήσεων που ανακοινώθηκαν για τον Απρίλιο μέχρι να βγει καινούριο ΦΕΚ

Για Γ1 δηλαδή , ναι μέχρι τέλος Μαρτίου ισχύει το κλασσικό <300kw/μήνα

18 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Ε και τι πάει να πει αυτό; Δεν πρέπει να ενημερωθώ ξεκάθαρα για αυτή την αλλαγή ώστε να πάρω τις αποφάσεις μου;

απλά αναφέρω οτι στην καλύτερη θα μπει ρήτρα CO2 και θα αφαιρεθούν οι ρήτρες και επιδοτήσεις για τις επόμενες 60 μέρες απο την στιγμή της ειδοποίησης . Φυσικά παραμένει απλά μια γνώμη, εννοείται κινείσαι όπως καταλαβαίνεις ,

20 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Όπως είπα, το καλοκαίρι δεν είδα τίποτα.

 

19 ώρες πριν, korakios είπε

πρώτο εκκαθαριστικό μετά το καλοκαίρι

 

21 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Δηλαδή πρέπει ανά πάσα ώρα και στιγμή (ενώ δεν βλέπω κάτι περίεργο στο λογαριασμό μου) να του κάνω ολόκληρη μαθηματική ανάλυση για να βλέπω μήπως άλλαξε κάτι; 

όχι , απλά να έβλεπες την ειδοποίηση . Μη νομίζεις οτι σε κατηγορώ για κάτι , κανένας μέχρι τώρα δε διάβαζε σημειώσεις στο λογαριασμό , πλέον όμως είναι απαραίτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

(1,15*MCP+11,5-50)/1000=

το αποτέλεσμα το προσθέτεις στις αρχικές τιμές (πλέον με 30% έκπτωση και 5% συνέπεια)

μερας 0,0735  και νύχτας 0,0525

δυστυχώς δε μπορώ να στο εξηγήσω πιο απλά , ότι κατάλαβες

Οκ το υπολόγισα για MCP(Φεβρ.2022) 0,20497 + 0,0735 *0.7(έκπτωση) * 0.95(συνέπεια)= 0,2436 για ημέρας

και 0,20497 + 0,0525 * 0.7(έκπτωση) * 0.95 (συνέπεια) = 0,2399 για νύχτας

ενώ χωρίς ρήτρα είναι: 0,15596 €/kWh 

Άρα ξεκάθαρα συμφέρει το χωρίς ρήτρα..

Αναφορά σε κείμενο

Για Γ1 δηλαδή , ναι μέχρι τέλος Μαρτίου ισχύει το κλασσικό <300kw/μήνα

Άρα εγώ που είμαι >300 ακόμα και τους πιο "χαλαρούς" μήνες..πρέπει να πάω σε myhome

Αναφορά σε κείμενο

πρώτο εκκαθαριστικό μετά το καλοκαίρι

ναι ρε συ..αυτό λέω..το εκκαθαριστικό μέσα Ιουλίου - με μέσα Νοεμβρίου που είχε ρήτρα ήταν 120 ευρώ (ρήτρα 88 ευρώ)...

εγώ από που πρέπει να υποπτευθώ ότι όταν έρθει ο βαρύς χειμώνας...θα με πηδήξει η ρήτρα;

 

Ωστόσο προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το excel σου και συγχαρητήρια που το έφτιαξες..

Δεν καταλαβαίνω εδώ τι βάζω στα πορτοκαλί; edit: είναι για τα άλλα τετράμηνα..άρα αν τα βάλω 0..βλέπω τι θα πλήρωνα για το τρέχον 4μηνο;

image.png.858cfe88d58ec9215dae9826e9f53168.png

 

Πάντως μου έβγαλε αυτά:

image.png.51c625aa59133bc8c516eee6613ffa62.png

 

Από το οποίο όπως καταλαβαίνω το καλύτερο είναι το myhome online..και ο συνολικό λογαριασμός θα ερχόταν 234+232?.

Στην καρτέλα με τη ρήτρα..κατάλαβα..ότι άκρη δεν βγαίνει..

 

Και αφού το συζητάμε..ένας φορέας που είναι τίμιος..θα δημοσιοποιούσαι και ανανέωνε ένα κομπιούτερ όπου θα έβγαιναν τα σωστά ποσά..να ξέρεις τι να πληρώσεις..όχι να γίνει γκουρού τον μαθηματικών..και της νομικής..

image.png

image.png

 

Τέλος..αξίζει (έστω και τώρα) να κάνω τη διαδικασια που αναφέρεις μέσω myRAE..υπάρχει κόσμος που έβγαλε άκρη; (έστω μια ανθρώπινη μείωση)

Επεξ/σία από aplosxristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Οκ το υπολόγισα για MCP(Φεβρ.2022) 0,20497 + 0,0735 *0.7(έκπτωση) * 0.95(συνέπεια)= 0,2436 για ημέρας

δεν είναι 0,0735*0,7*0,95 αλλά 0,11 , το  0,0735 είναι το αποτέλεσμα

27 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Άρα εγώ που είμαι >300 ακόμα και τους πιο "χαλαρούς" μήνες..πρέπει να πάω σε myhome

ναι (με δεδομένα μέχρι σήμερα)

27 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Δεν καταλαβαίνω εδώ τι βάζω στα πορτοκαλί; edit: είναι για τα άλλα τετράμηνα..άρα αν τα βάλω 0..βλέπω τι θα πλήρωνα για το τρέχον 4μηνο;

όχι , αν θες να δεις ανα τετράμηνο βάλε ίδιες καταναλώσεις σε όλα τα τετράμηνα και κάνε αποτέλεσμα δια 3

υπόψιν στην τελική τιμή πλέον έχω και τυχών δώρα/εκπτώσεις

31 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Από το οποίο όπως καταλαβαίνω το καλύτερο είναι το myhome online..

κάνε αυτό με τα τετράμηνα (ίδια και στα 3 και αποτέλεσμα δια 3) ,αν δεν έχεις στοιχεία και για τα 3 τετράμηνα ξεχωριστά

32 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Στην καρτέλα με τη ρήτρα..κατάλαβα..ότι άκρη δεν βγαίνει..

πάλι καλά , οι περισσότεροι απλά βάζουν ετήσια κατανάλωση και κάνουν σύγκριση χωρίς να καταλαβαίνουν οτι επιδοτήσεις και χοντρική αλλάζει . Είναι μόνο για σύγκριση μεταξύ προγραμμάτων με ρήτρα

33 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Και αφού το συζητάμε..ένας φορέας που είναι τίμιος..θα δημοσιοποιούσαι και ανανέωνε ένα κομπιούτερ όπου θα έβγαιναν τα σωστά ποσά..να ξέρεις τι να πληρώσεις..όχι να γίνει γκουρού τον μαθηματικών..και της νομικής..

υπάρχει το energycost της ΡΑΕ το οποίο όμως κατα καιρούς είχε προγράμματα που δεν ήταν ενημερωμένα ή καταργημένα και είχε και μια  μεγάλη χοντράδα για ένα ευτυχώς σύντομο διάστημα .

35 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

Τέλος..αξίζει (έστω και τώρα) να κάνω τη διαδικασια που αναφέρεις μέσω myRAE..υπάρχει κόσμος που έβγαλε άκρη; (έστω μια ανθρώπινη μείωση)

φαντάσου απο Σεπτέμβρη/Οκτώβρη που κάνανε κάποιοι , δεν έχουν πάρει κάποια απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις υπεραναλυτικές απαντήσεις..

Αναφορά σε κείμενο

όχι , αν θες να δεις ανα τετράμηνο βάλε ίδιες καταναλώσεις σε όλα τα τετράμηνα και κάνε αποτέλεσμα δια 3

ok το έκανα..και ακόμα και αν στα άλλα τετράμηνα βάλω αυτό το τετράμηνο που είναι το πιο κοστοβόρο, βγαίνω σύνολο (με ρυθμιζόμενες) 478 (μετά την διαίρεση).. 

Όσον αφορά το DEH απλό vs enter vs online.. από το πίνακα βλέπω ότι με διαφορά με συμφέρει online.

Το μόνο - είναι να πληρώνω ηλεκτρονικά με πάγια εντολή (άρα να φεύγουν μόνα τους απ' την κάρτα..που ούτως ή άλλως πληρώνουμε στην ώρα μας) και η 12μηνη δέσμευση.Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

image.png.c7e76421fcadffa94795e1dfd1b4a87e.pngΑπό όσο έχω δει..αν το σπάσω (πχ μετακόμιση) το κόστος είναι ΜΑΞ 60 ευρώ..τρίχες μπροστά σε αυτά που πιθανόν να φάω..

Αναφορά σε κείμενο

φαντάσου απο Σεπτέμβρη/Οκτώβρη που κάνανε κάποιοι , δεν έχουν πάρει κάποια απάντηση για το συγκεκριμένο θέμα ...

2 ερωτήσεις πάνω σε αυτό γιατί διάβασα 5-6 σελίδες και δεν κατέληξα κάπου..

1) χάνω τίποτα / κοστίζει η διαδικασία / κινδυνεύω να πάθω κάτι αν δεν δεχτούνε την καταγγελία; 

2) υπάρχει κάποιο στάνταρ κείμενο που λέω ότι δεν ενημερώθηκα σωστά κτλ κτλ να μην κάθομαι απ΄το 0 να γράφω?

image.png

Επεξ/σία από aplosxristis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

1) χάνω τίποτα / κοστίζει η διαδικασία / κινδυνεύω να πάθω κάτι αν δεν δεχτούνε την καταγγελία; 

όχι

7 λεπτά πριν, aplosxristis είπε

2) υπάρχει κάποιο στάνταρ κείμενο που λέω ότι δεν ενημερώθηκα σωστά κτλ κτλ να μην κάθομαι απ΄το 0 να γράφω?

όχι

γράφεις περίπου για το οτι δεν έγινε έγκαιρη ατομική ειδοποίηση για την αλλαγή όρων και ούτε ήταν κατανοητός ο υπολογισμός της ρήτρας αναπροσαρμογής

ουσιαστικά πατάς στα του κώδικα προμήθειας

Στις 18/3/2022 στις 7:15 ΜΜ, ekrepali είπε

Το Άρθρο 30, παράγραφος 2 του ΚΠΗΕ αναφέρει ξεκάθαρα ότι:

"Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ΑΤΟΜΙΚΉ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν."

Αναφορά σε κείμενο

στ. Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος της κατανάλωσης,

στ. Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής μεθοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και κατανοητή στον Πελάτη.

 

έχουν γράψει κείμενο κάποια παιδιά σε προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...