Προς το περιεχόμενο

Βέλτιστος τρόπος χρήσης HDD πάνω σε λάπτοπ.


teotsigourakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

Αγόρασα πρόσφατα λάπτοπ και θέλω τους σκληρούς εσωτερικούς δίσκους που δούλευα πριν στο pc να τους έχω πλέον συνέχεια συνδεδεμένους στο λάπτοπ.

Σε μια τέτοια περίπτωση ποία είναι η βέλτιστη λύση από πλευράς ταχύτητας επεξεργασίας/εγγραφής των δίσκων; 

Για παράδειγμα να μπορώ να παίξω και εγκατεστημένο game στους συγκεκριμένους δίσκους.

Η περίπτωση File Server / NAS είναι σωστή; Τί μπορώ να κάνω γενικά;

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από teotsigourakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μηχανικους δισκους μιλαμε ? Μην τσιγγουνευεσαι τις λεπτομερειες.

Αν μιλαμε για μηχανικους δισκους , οπου και οπως να τους συνδεσεις , θα περιοριζεσαι απο τις δυνατοτητες (ταχυτητες) του δισκου , μιας και ολες οι συνδεσμολογιες (usb2.0/usb3.0/usb-c/lan) εχουν περιθωριο να τον καλυψουν.

Αν μιλαμε για ssd δισκους , τοτε τους βαζεις σε εξωτερικη θηκη αναλογη και ξηγιεσαι usb3.0/usb3.1/3.2/usb-c και πανω , για να καλυψει τις δυνατοτητες (ταχυτητες) του δισκου.

Η λυση για nas για να παιζεις παιχνιδια δεν ξερω αν ειναι η βελτιστη... μηπως υπαρχει δηλ καποιο lag-αρισμα , μιας και τα δεδομενα πρεπει να τα φερνει πρωτα τοπικα και μετα να τα εκτελει. Δεν ξερω βεβαια αν με δικτυακο mapping , εξαλειφεται το φαινομενο , δεν ξερω πως δουλευει ο μηχανισμος δηλ ή αν υπαρχει καποιος νεος τροπος να γινει , εχω καιρο να ασχοληθω με αυτα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HDD του τίτλου και το "σκληρούς εσωτερικούς" που γράφω στο κείμενο δεν συνεπάγεται μηχανικούς;

Άρα στην ουσία μου λες ότι είτε είναι πάνω στη μητρική του σταθερού με τα sata καλώδια είτε πχ τους βάλω σε μια θήκη και τους ενώσω με usb στο λάπτοπ θα έχουν την ίδια απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίδια απόδοση όχι δεν θα έχουν σε usb2.0

Σε usb3.0 ίσως και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις να έχεις ίδιες επιδόσεις (αν πχ το παιχνίδι δεν ζητάει ανάγνωση και εγγραφή δεδομένων ταυτόχρονα). Τα πρωτόκολλα USB δεν είναι για μέγιστη ταχύτητα στις αμφίδρομες μεταφορές αρχείων.

 

Απο εκει και πέρα, πιθανότατα το παιχνίδι που λες θα χρειαστεί επανεγκατάσταση καθώς γράφονται δεδομένα στη registry των windows (ίσως και αλλού να χρειάζονται κάποια αρχεία)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι είναι το λιγότερο, εγώ κυρίως έχω αρχεία βίντεο/ήχου όπου κάνω το edit μου και μιας και είναι πολλά και μεγάλα θέλω να τα φορτώνω από τον σκληρό. 

Εκεί δεν θέλω να έχω απώλειες σε θέματα ταχύτητας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, teotsigourakos είπε

Το HDD του τίτλου και το "σκληρούς εσωτερικούς" που γράφω στο κείμενο δεν συνεπάγεται μηχανικούς;

Στα ματια μου ολοι HDD ειναι. Απλα καποιοι ειναι μαγνητικοι και καποιοι solid state :) Το τι εχει επικρατησει... δεν θελω να το σχολιασω...τεσπα.

Αρα μιλαμε για μηχανικους. Στους μηχανικους εχουμε :

1. 5400rpm -> ~250 mb/s
2. 7200rpm -> ~350 mb/s

To sata 3 port της μητρικης δινει θεωρητικο μεγιστο τα 600 mb/s .
Το sata 2 port της μητρικης δινει θεωρητικο μεγιστο τα 300 mb/s.
To usb2.0 port δινει θεωρητικο μεγιστο ~53 mb/s.
To usb3.0 port δινει θεωρητικο μεγιστο ~500 mb/s.
To usb3.1 gen1/2 και καπως μπερδεμενες καταστασεις πανε θεωρητικα στο 1.25 και 2.5 gb/s αντιστοιχα.

Aρα στα θεωρητικα μεγιστα , αφαιρεσε κατι για να ειμαστε ρεαλιστες. Συμπερασματα ?

1. Οι 5400rpm μηχανικοι δισκοι καλυπτονται απο ολες τις θυρες εκτος του usb2.0.
2. Οι 7200rpm μηχανικοι δισκοι καλυπτονται απο ολες τις θυρες εκτος του usb2.0 και sata2 port. **
3. Αν μιλαμε για SSD sata , τοτε θες ειτε sata3 port , ειτε usb3.0/usb3.1.
4. Αν μιλαμε για SSD nvme (σε αναλογη εξωτερικη θηκη προφανως) , τοτε θες usb3.1 και πανω.

** Kαι σε sata3 port να συνδεσεις εναν 7200rpm δισκο δεν ειναι σιγουρο οτι θα τελικιασει , γιατι αν υπαρχουν και αλλοι δισκοι πανω , και μοιραζεται το bandwidth τοτε δεν θα επαρκει να το δωσει φουλ σε εναν και να τελικιασει την ταχυτητα του.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, mphxths είπε

Στα ματια μου ολοι HDD ειναι. Απλα καποιοι ειναι μαγνητικοι και καποιοι solid state :) Το τι εχει επικρατησει... δεν θελω να το σχολιασω...τεσπα.

Αρα μιλαμε για μηχανικους. Στους μηχανικους εχουμε :

1. 5400rpm -> ~250 mb/s
2. 7200rpm -> ~350 mb/s

 

Πολύ αισόδοξος είσαι.

Σε παλιούς 7200 μετράω κάπου 100ΜΒ/s, σε νέους άντε 220MB/s. Σε παλιούς 5400 50-60MB/s, σε νέους άντε 100-120.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Πολύ αισόδοξος είσαι.

Σε παλιούς 7200 μετράω κάπου 100ΜΒ/s, σε νέους άντε 220MB/s. Σε παλιούς 5400 50-60MB/s, σε νέους άντε 100-120.

Ε ενταξει τα νουμερα ειναι θεωρητικα μαξιμουμ , καρα-αισιοδοξα :) Σκεψου οτι εξωτ. ssd που εβαλα σε usb3.0 επιασε 350-400κατι mb/s . Που υποτιθεται το port δινει 500 mb/s . Αρα καταλαβαινουμε οτι σε πραγματικες συνθηκες τα νουμερα ειναι πολυ κατω απο τα θεωρητικα.

Για μενα οι μηχανικοι εχουν πεθανει. Μονο για αποθηκευτικο χωρο σε μεγαλες χωρητικοτητες που δεν μας ενδιαφερει και τοσο η ταχυτητα στο σεναριο αυτο... οτιδηποτε αλλο πρεπει να δουλευεται σε ssd... Εχουν αλλαξει πλεον οι αναγκες ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 4:53 ΜΜ, Sheogorath είπε

Πολύ αισόδοξος είσαι.

Σε παλιούς 7200 μετράω κάπου 100ΜΒ/s, σε νέους άντε 220MB/s. Σε παλιούς 5400 50-60MB/s, σε νέους άντε 100-120.

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ, συμφωνώ απόλυτα.

Στις 31/8/2021 στις 7:32 ΜΜ, teotsigourakos είπε

Συνεπώς για 7200rpm μαγνητικούς :P δίσκους που έχω και usb 3.1 θύρες του λάπτοπ είμαι καλυμμένος. Ευχαριστώ!

Εξαρτάται, δεν είναι τόσο απλό. Πρέπει και ο controller της θήκης στην οποία θα βάλεις τον δίσκο, να είναι της προκοπής.

Έπρεπε να αναβαθμίσεις το desktop, τα λαπτοπ δεν κάνουν για τέτοιες δουλειές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...