Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά Νέα της Βιομηχανίας


mansa2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν θα είσαι κερδισμένος αν σου πουλήσουν ένα μηχανάκι με 500 ευρώ που θα τρέχει όλη την PC βιβλιοθήκη σου;

Εγώ δεν βλέπω την ώρα προσωπικά, ειδικά αν είναι και φορητό.

Και γω κάτι τέτοιο θα το έβρισκα τρομερά ενδιαφέρον.

Βέβαια ο μόνος τρόπος να μπει το steam σε XBOX κονσόλα είναι όντως να εξαγοράσει η MS τη Valve.

Και μένα πάντως αυτές οι εκτιμήσεις μου φαίνονται λίγο off. Το Steam το έχω στο μυαλό μου όσο ισχυρό το PS με αντίστοιχους τζίρους και κερδοφορίες (αν παίρνουν και αυτοί το 30%). Μου ακούγεται εξωφρενικά χαμηλό το 12b με τα νούμερα που έχουν προηγηθεί.

Ίσως έχω κάτι λάθος στο μυαλό μου βέβαια γιατί έχω συνδέσει το pc gaming=steam και το έχω παρατήσει πολλά χρόνια το pc gaming οπότε δε ξέρω τι ποσοστό των παιχνιδιών κυκλοφορεί στο steam και τι στους υπόλοιπους άπειρους launchers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Malthador said:

Δεν θα είσαι κερδισμένος αν σου πουλήσουν ένα μηχανάκι με 500 ευρώ που θα τρέχει όλη την PC βιβλιοθήκη σου;

Δηλαδή μιλάμε για ένα "PC σαλονιού" με console interface που θα τρέχει MS store, Epic Store και Steam store?

Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε και τώρα. Από τεχνικής άποψης, στήνεις PC και παίζεις τη βιβλιοθήκη σου στην TV. 

Τώρα για την τιμή νομίζω ότι είναι αστείο να υποθέτουμε ότι θα είναι 500. Ποιος μας λέει ότι δεν θα είναι και 800? Ειδικά αν μιλάμε για μηχάνημα που θα τρέχει όπως λες όλη τη βιβλιοθήκη PC games (αξιοπρεπώς υποθέτω). Και αν πάρουμε στα σοβαρά τα λεγόμενα της MS περί "biggest generational leap ever" το 500άρι μου μοιάζει όνειρο θερινής νυκτός...

Και όσο αναφορά το φορητό της υπόθεσης, υπάρχουν ήδη σωρηδόν windows μηχανάκια που τρέχουν PC games από όποιο store θέλεις. Αν δεν μιλάμε για φορητό που θα τρέχει Xbox games (όπως πχ Vita) τότε δεν θα προσφέρει τίποτα παραπάνω από αυτά που έχουμε ήδη.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή μιλάμε για ένα "PC σαλονιού" με console interface που θα τρέχει MS store, Epic Store και Steam store?

Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε και τώρα. Από τεχνικής άποψης, στήνεις PC και παίζεις τη βιβλιοθήκη σου στην TV. 

Τώρα για την τιμή νομίζω ότι είναι αστείο να υποθέτουμε ότι θα είναι 500. Ποιος μας λέει ότι δεν θα είναι και 800? Ειδικά αν μιλάμε για μηχάνημα που θα τρέχει όπως λες όλη τη βιβλιοθήκη PC games (αξιοπρεπώς υποθέτω). Και αν πάρουμε στα σοβαρά τα λεγόμενα της MS περί "biggest generational leap ever" το 500άρι μου μοιάζει όνειρο θερινής νυκτός...

Και όσο αναφορά το φορητό της υπόθεσης, υπάρχουν ήδη σωρηδόν windows μηχανάκια που τρέχουν PC games από όποιο store θέλεις. Αν δεν μιλάμε για φορητό που θα τρέχει Xbox games (όπως πχ Vita) τότε δεν θα προσφέρει τίποτα παραπάνω από αυτά που έχουμε ήδη.

Ισχυει οπως ακριβως το λες. Η ελπιδα μου ειναι οτι σε ενα τετοιο μηχανακι μαζικης παραγωγης ισως μπορουν να χωρεσουν μεσα στο 500αρικο specs του 1000αρικου και να αποδιδει και σαν 1500αρικο επειδη οι developers θα optimαρουν τα games τους λογω των υψηλων πωλησεων. 

Οντως ακουγεται σαν ονειρο θερινης νυχτος αλλα δε βλεπω και τι επιλογες εχει σε επιπεδο hardware αυτη τη στιγμη η MS.

Να βγαλει αλλη μια κονσολα vs PS μετα απο μια ακομη χαμενη γενια και λογικα με specs χειροτερα αφου θα κυκλοφορησει συμφωνα με τις φημες ενα χρονο πριν;

Να βγαλει ενα handheld με specs series S που θα κανει τι; Θα παιζει τα first parties χειροτερα απο το PS και θα εχει υποστηριξη third party μικροτερη απο τη Nintendo?

Γενικα εχουν να παρουν αρκετα δυσκολες αποφασεις και μια πιθανη εξαγορα της Valve φαινεται να τους λυνει τα περισσοτερα θεματα αν θελουν να συνεχισουν να βγαζουν hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Mitroglou7 said:

Και μένα πάντως αυτές οι εκτιμήσεις μου φαίνονται λίγο off. Το Steam το έχω στο μυαλό μου όσο ισχυρό το PS με αντίστοιχους τζίρους και κερδοφορίες (αν παίρνουν και αυτοί το 30%). Μου ακούγεται εξωφρενικά χαμηλό το 12b με τα νούμερα που έχουν προηγηθεί.

Ίσως έχω κάτι λάθος στο μυαλό μου βέβαια γιατί έχω συνδέσει το pc gaming=steam και το έχω παρατήσει πολλά χρόνια το pc gaming οπότε δε ξέρω τι ποσοστό των παιχνιδιών κυκλοφορεί στο steam και τι στους υπόλοιπους άπειρους launchers.

Άψογη πάσα η σύγκριση Valve με PS. Για να τα βάλουμε σε perspective, μιας και για την Sony έχουμε νούμερα:

Η χρηματιστηριακή αξία της Sony είναι $100b πάνω κάτω και το νούμερο αυτό αφορά ολόκληρη την Sony, όχι μόνο το κομμάτι του Playstation. Το οποίο κομμάτι του Playstation έχει έσοδα από πωλήσεις H/W, από in-house S/W και από το μπουγιουρντί που κόβει στους 3rd-party publishers. Με όλα αυτά υπόψιν και εντελώς μπακαλίστικα κάπου εκεί βλέπω να αξίζει και στη Sony το digital store της, γύρω στα 10-15 δις.

57 minutes ago, D.Luffy said:

Τώρα για την τιμή νομίζω ότι είναι αστείο να υποθέτουμε ότι θα είναι 500. Ποιος μας λέει ότι δεν θα είναι και 800?

Τώρα, σήμερα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, το SeX κάνει 500 ευρώ. Το SeX δεν υπάρχει λόγος να μην μπορεί να τρέξει x64 εφαρμογές, πρακτικά είναι πανεύκολο (τεχνικά Windows 10 τρέχει ούτως ή άλλως) και είναι ένα μηχανάκι που τρέχει όλους τους σύγχρονους τίτλους. Και το επόμενο ΧΒΟΧ σε 2-3 χρόνια που θα βγει, πάλι στο πεντακοσάρικο το βλέπω.

Θες να σου αναλύσω τι θα κέρδιζες από ένα μηχάνημα που θα έτρεχε x64 εφαρμογές σχεδιασμένες για PC;

1 hour ago, D.Luffy said:

Και όσο αναφορά το φορητό της υπόθεσης, υπάρχουν ήδη σωρηδόν windows μηχανάκια που τρέχουν PC games από όποιο store θέλεις. Αν δεν μιλάμε για φορητό που θα τρέχει Xbox games (όπως πχ Vita) τότε δεν θα προσφέρει τίποτα παραπάνω από αυτά που έχουμε ήδη.

Αυτά που έχουμε ήδη είναι για εμάς που είμαστε niche κοινό. Μόνο το Steam Deck υφίσταται, το οποίο έχει πουλήσει 3m χωρίς να πουλιέται πουθενά. Ένα φορητό που θα γράφει ΧΒΟΧ επάνω του και που θα πουλιέται παντού, άνετα το δεκαπλασιάζει αυτό το νούμερο.

------------

Τελοσπάντων, έτσι όπως το βλέπω εγώ, θα ήθελα ένα μηχανάκι που να μπορούσε να τρέχει ΧΒΟΧ games παράλληλα με x64 apps (με Steam κλπ). Έτσι παίρνουμε τα καλύτερα κι από τους δύο κόσμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα, για να καταλαβαινουμε για τι πραγμα μιλαμε.

ο τζιρος ολοκληρης της activision με 13000 ατομα προσωπικο ειναι 7,5 δις.

Η νιντεντο π.χ. ειναι και αυτη κοντα στα 12δις τζιρο με 7000 ατομα.

Και μιλαμε για τις πιο επικερδης εταιρειες στον χωρο.

ε ο τζιρος της valve με τα 1000 ατομα προσωπικο ειναι 13δις.

Για μια εταιρεια που ρεαλιστικα δεν παραγει τιποτα και λειτουργει με μηδαμινο κοστος. Δεν ξερω σε ποιον ανηκει η valve πλεον, προσωπικα νομιζω οτι ο gabe εξακολουθει να εχει τον απολυτο ελεγχο, αλλα οποιος και αν ειναι δεν μου φαινεται να εχει καποιον λογο να πουλησει, με το revenues στο pc gaming να ανεβαινει και το μεριδιο της αγορας που κατεχει το steam να το κανει το σημαντικοτερο παιχτη.

απο εκει και περα το προβλημα δεν ειναι τα χρηματα, η ms εχει ολα τα χρηματα του κοσμου, να κανει οτι θελει. απλα για μενα μια τετοια κινηση δεν εχει λογο να την δεχτει ο gabe και δεν θα την αφησουν οι ρυθμιστικες αρχες.

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Malthador είπε

Άψογη πάσα η σύγκριση Valve με PS. Για να τα βάλουμε σε perspective, μιας και για την Sony έχουμε νούμερα:

Η χρηματιστηριακή αξία της Sony είναι $100b πάνω κάτω και το νούμερο αυτό αφορά ολόκληρη την Sony, όχι μόνο το κομμάτι του Playstation. Το οποίο κομμάτι του Playstation έχει έσοδα από πωλήσεις H/W, από in-house S/W και από το μπουγιουρντί που κόβει στους 3rd-party publishers. Με όλα αυτά υπόψιν και εντελώς μπακαλίστικα κάπου εκεί βλέπω να αξίζει και στη Sony το digital store της, γύρω στα 10-15 δις.

Δε γνωρίζω πώς κοστολογείται μια εταιρία αυτού του μεγέθους να είμαι ειλικρινής. Συνεχίζουν αυτά τα 10-15 δις να μου φαίνονται εξωφρενικά λίγα όταν πχ μια Bethesday κόστισε 7 δις. Να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι με ζορίζει χρησιμοποιώντας τη Bethesda.

  • Βγάζει η Bethesda πριν την εξαγορά της ένα game που πουλάει στο XBOX 3εκ. κομμάτια. Από αυτά το 1εκ. πάει στη τσέπη της Microsoft (παίρνω σαν δεδομένο για χάρη ευκολίας ότι όλα πουλήθηκαν digital). Δίνει η Microsoft τα λεφτά που δίνει ώστε να βάλει χέρι και στα άλλα 2εκ. συν ό,τι κερδίσει από τις άλλες πλατφόρμες που θα βγαίνουν τα παιχνίδια της Bethesda
  • Βγαίνει το GTA 6 και πουλάει για πλάκα 10εκ. κομμάτια στο Xbox. Η MS χωρίς να κάνει ΤΙΠΟΤΑ βάζει χέρι στα 3εκ. με 0€ κόστος
  • Βάλε τώρα στην εξίσωση και άλλα παιχνίδια τύπου FIFA, NBA, Fortnite κτλ που έχουν άπειρο κόσμο microtransactions κτλ.

Είναι δυνατόν ένα τέτοιο store να κοστολογείται όσο 1,5 Bethesda? Σε αυτό κολλάω. Και ναι οκ έκανα διάφορες αυθαίρετες παραδοχές στο παραπάνω παράδειγμα, αγνόησα exclusivity, gamepass κ.α. αλλά το point μου νομίζω είναι ξεκάθαρο

Ξαναλέω ότι είναι υπεραπλουστευμένο το παραπάνω και δεν έχω τις γνώσεις για να κοστολογήσω τέτοιες εταιρίες αλλά νομίζω ότι έχει λογική αυτό που λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, SabotazNic said:

Απο την ωρα που οπως λες εχει παθητικο ειδοσημα, και λογικα χαμηλα λειτουργικα μιας και λειτουργει ως store, και εκανε ετησιο τζιρο 13b, τοτε πολλα παραπανω απο τα μονο 8b. 

Χαμηλά λειτουργικά; Πόσο χαμηλά θεωρούνται τα 100+ εκατομμύρια $ / μήνα; Δεν βρήκα επίσημα στοιχεία όσο έψαξα, αλλά ότι βρήκα κινείται πάνω από τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το είπε κι άλλος. Δεν έχει public stock η valve. Για αυτό και οι εκτιμήσεις που βλέπετε στο google.

Για να εξαγοραστεί πρέπει να μπει κάποιος ως investor με την έγκριση του μεγαλομετοχου. Δεν ξέρω πόσα θα είναι αρκετά για τον gabe, όλα έχουν μια τιμή αλλά με καθαρά  κέρδη τόσα δις, δεν πρόκειται να εξαγοραστεί για 7 και 8 και 10 δις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλες εποχές θα μπορούσε να ήταν βόμβα μεγατόνων. Σήμερα δεν έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία:

 

Και μια είδηση σχετική με την Sega:

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Θυμάμαι να διαβάζω ότι το slim είχε κατασκευαστικές αστοχίες για να βγάζει κέρδος η Sony. Λάθος θα θυμάμαι μάλλον 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, xavier said:

οταν τα έλεγα κοιροδεύατε.

image.png

Ισχύουν ακριβώς τα ίδια που έλεγα τρεις μήνες πριν:

On 26/02/2024 at 19:16, Malthador said:

Τα πινακάκια που έδωσες αποδεικνύουν αυτό που λέω εγώ: ενώ οι πωλήσεις αυξάνονται, τα κέρδη πέφτουν. Για αυτό υπάρχει αυτή η εικόνα στην αγορά και γίνονται συνεχώς απολύσεις.

Η εξίσωση δεν βγαίνει πλέον σε καμία εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...