Προς το περιεχόμενο

Οικονομικά Νέα της Βιομηχανίας


mansa2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
9 minutes ago, Mitroglou7 said:

Μια τέτοια συσκευή τι παραπάνω θα πρόσφερε από ένα Asus ή Steam φορητό? Αυτό δε καταλαβαίνω σε σχέση με αυτά που συζητάτε.

Για εμάς που ξέρουμε τίποτα το ιδιαίτερο.

Για τους υπόλοιπους, θα είχε την σφραγίδα της MS πάνω του. Θα μπορούσε να κατέχει την θέση του μικρού SKU, του SeS δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Malthador said:

Προφανώς και απαιτείται επανασχεδιασμός, ωστόσο μην ξεχνάς ότι μιλάμε για φορητό, δεν υπάρχει ανάγκη για 4Κ αναλύσεις και σούπερ ντούπερ γραφικά.

Το πιο δύσκολο είναι αυτό: πώς θα ξανασυνεργαζόταν η MS με την Nvidia σε μια τέτοια περίπτωση.

Δεν είναι καν το 4Κ το πρόβλημα, ούτε το SeS έχει 4Κ αναλύσεις και σούπερ ντούπερ γραφικά. Οι περιορισμοί των handhelds είναι διαφορετικοί σε σχέση με ένα σταθερό σύστημα. Η ανάλυση από μόνη της δεν είναι ο μεγαλύτερος περιοριστικός παράγοντας. Ειδικά σε θέματα CPU είναι γενιές πίσω. 

Όσο για την nvidia ο πέτσινος δείχνει να θέλει να παίξει μπάλα στα φορητά αλλά η N τον κρατάει πίσω σε αυτό το θέμα (γνωστοί τσίπιδες :P):

https://www.dexerto.com/tech/nvidia-handheld-gpu-rumors-ablaze-after-ceo-allegedly-frustrated-by-nintendo-2723441/

Τώρα για την συνεργασία, θα εξαρτηθεί από το πόσα λεφτά θέλει να ρίξει η MS. Και έτσι όπως έχει πάρει φόρα ο Nudella με τα κοψίματα, δεν νομίζω ότι θα ήταν ρεαλιστικό σενάριο.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Mitroglou7 said:

Μια τέτοια συσκευή τι παραπάνω θα πρόσφερε από ένα Asus ή Steam φορητό? Αυτό δε καταλαβαίνω σε σχέση με αυτά που συζητάτε.

Θεωρω οτι θα το πουλαει φθηνότερα (με μηδενικό εως και αρνητικό κέρδος) και θα το μαρκετάρει (λογικά) καλύτερα από ότι η Asus και η Valve,σκέψου πόσοι θα δουν ότι μπορούν να παίξουν cod on the go πχ, ενώ αυτή τη στιγμή είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι δεν ειναι ενημερωμένοι καν για τα λοιπα handheld.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 minutes ago, Mitroglou7 said:

Μια τέτοια συσκευή τι παραπάνω θα πρόσφερε από ένα Asus ή Steam φορητό? Αυτό δε καταλαβαίνω σε σχέση με αυτά που συζητάτε.

Αν είναι να βγάλει απλά μια Windows συσκευή τότε δεν θα πρόσφερε απολύτως τίποτα παραπάνω σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Το ωραίο θα ήταν μια συσκευή που θα έτρεχε τα παιχνίδια του Xbox και όχι του PC. Έτσι θα ήσουν μέσα στο οικοσύστημα του Game Pass και το brand του Xbox θα διατηρούσε τη δυναμική του.

Όμως κάτι τέτοιο θα απαιτούσε optimizations και ξεχωριστές "handheld" εκδόσεις των παιχνιδιών και άρα περισσότερο χρήμα. Χρήμα που ο Nadella (πλέον αυτός είναι το κεφάλι του Xbox :P) μπορεί να μη προτίθεται να δώσει.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μ'είχε τραβήξει πιο πολύ μια ιδέα που είχε αναφερθεί εδώ με Windows ειδικά αν είχε και τη λογική του Switch με σύνδεση στην tv ώστε να μπορεί να έχει και λίγο καλύτερα specs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Mitroglou7 said:

Προσωπικά μ'είχε τραβήξει πιο πολύ μια ιδέα που είχε αναφερθεί εδώ με Windows ειδικά αν είχε και τη λογική του Switch με σύνδεση στην tv ώστε να μπορεί να έχει και λίγο καλύτερα specs. 

Μα και τα τωρινά handhelds Deck, Ally κλπ μπορούν να συνδεθούν κανονικά στην TV. Και μάλιστα με υποστήριξη HDR και VRR. Δεν είναι μονοπώλιο του Switch αυτή η δυνατότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια φορητή συσκευή μπαίνεις στα χωράφια της Nintendo που είναι ακόμα πιο δύσκολος ο ανταγωνισμός εκεί αν σκεφτούμε πόσο καλά πήγε το switch και ότι αναμένεται switch 2 που η λογική λέει ότι θα πάει τρένο. Γιατί να αγοράσω μια φορητή Xbox συσκευή ενώ μπορώ να παίξω τα παιχνίδια της στο PC ή στην κονσόλα? Το ίδιο ισχύει και για το PlayStation. Ενώ με την Nintendo δεν υπάρχει άλλος τρόπος να παίξω τα παιχνίδια της εκτός από το switch..μια απλή σκέψη κάνω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με μια φορητή συσκευή μπαίνεις στα χωράφια της Nintendo που είναι ακόμα πιο δύσκολος ο ανταγωνισμός εκεί αν σκεφτούμε πόσο καλά πήγε το switch και ότι αναμένεται switch 2 που η λογική λέει ότι θα πάει τρένο. Γιατί να αγοράσω μια φορητή Xbox συσκευή ενώ μπορώ να παίξω τα παιχνίδια της στο PC ή στην κονσόλα? Το ίδιο ισχύει και για το PlayStation. Ενώ με την Nintendo δεν υπάρχει άλλος τρόπος να παίξω τα παιχνίδια της εκτός από το switch..μια απλή σκέψη κάνω.

Γενικά με τα φορητά, όπως γράφουμε και στο θέμα retro Handhelds, υπάρχει ένα καλό. Το ότι αποσπάς τον εαυτό σου απ την προσήλωση σε μόνιτορ/tv και παίζεις ξάπλα σε καναπέ, πολυθρόνα, κρεβάτι κλπ. Όπως και σε ταξίδια, αεροδρόμια, αεροπλάνα, λεωφορεία, τραίνα κ βαπόρια. Ειδικά με Handhelds επιπέδου Deck, Ally, Ayaneo κλπ έχεις έναν κανονικό υπολογιστή που παίζει κ windows όταν συνδέεται σε οθόνη κ εχεις κ φορητή κονσόλα στα χέρια. Ανεκτίμητη δύναμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Μα και τα τωρινά handhelds Deck, Ally κλπ μπορούν να συνδεθούν κανονικά στην TV. Και μάλιστα με υποστήριξη HDR και VRR. Δεν είναι μονοπώλιο του Switch αυτή η δυνατότητα. 

Ναι απλα οντας σκετα handhelds εχουν συγκεκριμενες δυνατοτητες λογω μπαταριας κτλ. Αν υπηρχε τροπος το dock να λειτουργησει σαν expansion τοτε θα ειχε υψηλοτερες δυνατοτητες πιο συγκρισιμες με την εκαστοτε current gen.

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Με μια φορητή συσκευή μπαίνεις στα χωράφια της Nintendo που είναι ακόμα πιο δύσκολος ο ανταγωνισμός εκεί αν σκεφτούμε πόσο καλά πήγε το switch και ότι αναμένεται switch 2 που η λογική λέει ότι θα πάει τρένο. Γιατί να αγοράσω μια φορητή Xbox συσκευή ενώ μπορώ να παίξω τα παιχνίδια της στο PC ή στην κονσόλα? Το ίδιο ισχύει και για το PlayStation. Ενώ με την Nintendo δεν υπάρχει άλλος τρόπος να παίξω τα παιχνίδια της εκτός από το switch..μια απλή σκέψη κάνω.

Απ την αλλη βεβαια τα χωραφια της nintendo φαινεται να εχουν ψωμι συνεπως γιατι οχι.

Η φορητη συσκευη προσωπικα εμενα δε με καιει γιατι δε μου αρεσουν. Ενα xbox ειτε κονσολα η handheld με dock με windows και σοβαρες δυνατοτητες θα ηταν day one αγορα απο εμενα. Ουσιαστικα ενα xbox pc θελω προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, music_lover said:

Γιατί να αγοράσω μια φορητή Xbox συσκευή ενώ μπορώ να παίξω τα παιχνίδια της στο PC ή στην κονσόλα? Το ίδιο ισχύει και για το PlayStation. Ενώ με την Nintendo δεν υπάρχει άλλος τρόπος να παίξω τα παιχνίδια της εκτός από το switch..μια απλή σκέψη κάνω.

Μα το θέμα δεν είναι αν τα παιχνίδια είναι της Sony, της Nintendo ή της MS. Το θέμα είναι αν κάποιος θέλει να παίξει εκτός σπιτιού (χωρίς streaming). Αν όχι τότε προφανώς δεν τον ενδιαφέρουν τα handhelds γενικά. 

 

19 minutes ago, Mitroglou7 said:

Ναι απλα οντας σκετα handhelds εχουν συγκεκριμενες δυνατοτητες λογω μπαταριας κτλ. Αν υπηρχε τροπος το dock να λειτουργησει σαν expansion τοτε θα ειχε υψηλοτερες δυνατοτητες πιο συγκρισιμες με την εκαστοτε current gen.

Υπάρχουν docks με ενσωματωμένες gpu's αλλά αυτές είναι πανάκριβες λύσεις που μπορούν να ξεπεράσουν και την τιμή του ίδιου του φορητού. Υπάρχει μέχρι και επίσημο dock της Asus για το Ally που έχει μέσα μια... 4090! (προφανώς ακόμα θα είσαι cpu-bound ;))

Τρόπος υπάρχει... λεφτά δεν ξέρω αν υπάρχουν :P.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα και στο σπίτι πάντως, όλο μου το gaming μέσα από το Steam Deck περνάει πλέον. Τα PC games locally, τα XBOX/PS5 games μέσω remote play (να δω πότε θα δεήσει η MS να προσθέσει HDR στο streaming της). Μέχρι και το Switch έχω αντικαταστήσει με το Deck. Η τηλεόραση μου δείχνει console content μόνο για couch multiplayer.

Μου είναι πολύ βολικό να κάθομαι στον καναπέ με handheld, ενώ η τηλεόραση παίζει κάτι άλλο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εμένα και στο σπίτι πάντως, όλο μου το gaming μέσα από το Steam Deck περνάει πλέον. Τα PC games locally, τα XBOX/PS5 games μέσω remote play (να δω πότε θα δεήσει η MS να προσθέσει HDR στο streaming της). Μέχρι και το Switch έχω αντικαταστήσει με το Deck. Η τηλεόραση μου δείχνει console content μόνο για couch multiplayer.

Μου είναι πολύ βολικό να κάθομαι στον καναπέ με handheld, ενώ η τηλεόραση παίζει κάτι άλλο.

βρε μαζι σου , καλα κανεις. απλα δεν ξερω αν εχεις την αισθηση για το ποσο niche αγορα ειναι αυτη που  συζητας και δεν ειναι καποια μαγικη λυση που θα σωσει την ms...

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, xavier said:

βρε μαζι σου , καλα κανεις. απλα δεν ξερω αν εχεις την αισθηση για το ποσο niche αγορα ειναι αυτη που  συζητας και δεν ειναι καποια μαγικη λυση που θα σωσει την ms...

Δεν είπα ποτέ ότι αυτό που κάνω εγώ, θα είναι και αυτό που θα σώσει την MS. Είπα ότι χρειάζονται τρία πράγματα, μεταξύ των οποίων και το φορητό XBOX που φημολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, xavier said:

βρε μαζι σου , καλα κανεις. απλα δεν ξερω αν εχεις την αισθηση για το ποσο niche αγορα ειναι αυτη που  συζητας και δεν ειναι καποια μαγικη λυση που θα σωσει την ms...

Από πότε η αγορά handhelds είναι "niche"? 

Game Boy: 118M

GB Advance: 81M

Nintendo DS: 154M

Nintendo 3DS: 75M

Switch: 139M

Ο λόγος που απέτυχαν τα PSP και Vita να πιάσουν αυτά τα νούμερα δεν είναι επειδή η αγορά είναι niche αλλά επειδή η Sony έκανε πολλά λάθη στο πως να προωθήσει σωστά μια φορητή κονσόλα. Αν η MS φροντίσει να μην κάνει τα ίδια λάθη και να παρέχει δυνατή 1st party υποστήριξη, μια χαρά μπορεί να πετύχει. Η αγορά υπάρχει και είναι τεράστια. Αρκεί να πιάσει τους family users και να μην κάνει μόνο focus στο Gears και το Halo.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

luffy, καμια αντίρρηση, αλλα αν καταλαβα καλα δεν μιλαει για παραδοσιακο handheld, μιλαει για ενα steam deck, που απλα θα λεγεται xbox deck. Δεν ξερω ποση μεγαλη ειναι η αγορα για κατι τετοιο. To προβλημα της sony, με τις φορητες , ηταν παρομοιο με αυτο που εχει με το vr , το οτι δεν μπορει να υποστηριξει 2 οικοσυστηματα. Η λυση της νιντεντο  στην πραξη αποδειχτηκε εξαιρετικη, γιατι ξεπερασε ακριβως αυτο το προβλημα με το switch.

το θεμα ειναι οτι αν μιλαμε για μια φορητη που τρεχει windows , πως θα γινει το monetization? Τα λεφτα θα πηγαινουν στο steam.

αν τρεχει xbox, θα μιλαμε για optimized εκδοσεις, ποσες εταιρειες θα μπουν στην διαδικασια να ασχοληθουν με μικρη βαση χρηστων? Οπως πχ ελαχιστες ασχολουνται με το vr. Ποσα χρονια θα της παρει για να γινει Nintendo?

τεσπα, για μενα οπως ξαναγραψα προχθες, το μεγαλυτερο προβλημα της ms, δεν ειναι το hardware. Αυτο που χρειαζεται η ms ειναι παιχνιδια, μεγαλα παιχνιδια, system sellers με σταθεροτητα και συνεπεια να ξανακερδισει την αξιοπιστια της.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...