Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μοτοσυκλέτας με γνώμονα την μέγιστη οικονομία


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, visualizer είπε

φοβαμαι 🥺😕

Όταν με το καλό σου περάσει, και οδηγήσεις ένα μέτριας κατηγορίας μηχανάκι (έστω των 35-40 ίππων), θα καταλάβεις τον λόγο για τον οποίο οι δικυκλιστές με περισσότερα χρόνια εμπειρίας δεν προτιμούν σαν εργάτες τα "μοτοσυκλετάκια" των 125 κεκ, και έχουν παπιά για δεύτερα μηχανάκια

Καταρχάς όταν έχεις μια μηχανή και καβαλάς άλλη, ασυναίσθητα το μυαλό λειτουργεί συγκριτικά 

Π.χ. εγώ είχα ένα hornet & παπί

Πούλησα το hornet και οδηγούσα μόνο το παπί 

Σε κάποια φάση συνειδητοποιώ ότι πρέπει να πάρω πάλι μηχανή 

Πάω λοιπόν να κάνω ένα test ride ένα bmw 310 GS 

Ε, παρόλο που ήμουν 1 1/2 χρόνο με αποκλειστική χρήση παπιού, όταν ανέβηκα στο BMW μου φάνηκε τάφος 

Φαντάζεσαι γιατί ; 

Το μυαλό αυτόματα συνέκρινε την μοτοσικλέτα που καβάλησα εκείνη τη στιγμή με τη μοτοσυκλέτα που είχα τόσα χρόνια 

Όταν οδηγείς παπί, ξέρεις ότι καβαλάς παπί και όχι μηχανή, άρα προσαρμόζεσαι και λειτουργείς ανάλογα

Η δε ευκολία του παπιού σε σχέση με τα 125αράκια είναι η μέρα με τη νύχτα, ούτε συμπλέκτης, τιμόνι που κόβει για πλάκα, το ανεβάζεις όπου θες, το περνάς από παντού, το παρκάρεις παντού, είναι πολύ πιο ελαφρύ, έχει πολύ μικρότερο μεταξόνιο κλπ κλπ κλπ 

  Υ.Γ. πόσο καιρό έχεις CBF ;

Δεν το βαρέθηκες ; Δεν θες κάτι καλύτερο / μεγαλύτερο ; 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha SRX400

 

to 1o Μου μηχανάκι, παλιάαααααααα (τότε που με 2000 δρχ έβγαζες κ γκόμενα !)

ό,τι θες το κανες μεσα στην πόλη κ κοντινές αποδράσεις.....

όταν έκανα βέβαια Θεσσαλονίκη- Αυλώνα, κούραζε

το Αυλώνα- Θεσσαλονίκη ήταν οκ, είχα άδεια !!! λολ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γνώμονα την οικονομία , και με τσιμπημένη τιμή αγοράς , αν μπει σε δόσεις βγαίνει περίπου τα ίδια όμως αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα , είναι αυτό

Car.gr - Zero DS '21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να παρεμβω κ εγω με την μικρη,πραγματικα,εμπειρια μου στα 2τροχα.Ειχα Aprilia RS50(80αρι φτιαγμενο) του 2003 καλο,χρυσο βεβαια στο σταματα ξεκινα εαν κολλαγες στην κινηση κουραζε.Το εδωσα και πηρα ιδιας γενιας 125αρι,2χρονα ολα αυτα,πολυ πιο δυνατο μηχανακι ρουφηχτρα στη βενζινη αλλα αξιζε γιατι μπορουσες να κανεις και καμια εκδρομουλα πιο ανετος.Δεν κυνηγαγες 650αρια αλλα εκανες αξιοπρεπεστατα διαδρομη με τα 27 αλογα που εβγαζε ο rotax,ΑΛΛΑ,οταν ηθελα για κανα super η για τιποτα ψωνια γενικοτερα επαιρνα απο ενα φιλαρακι μου ενα kymco dink 150.Παρ'ολο που ηταν μικρο πολυ καναπεδατο εργαλειο και με ωραιο πατημα στο δρομο.Που καταληγουμε,εαν θες και για μετακινησεις και για ψωνια πας σε scooter απο 250αρι κ πανω,εαν δεν σε ενδιαφερουν αυτα παρε μια μηχανη,τυπου ktm duke,απο 300κ.εκ. κ πανω και εισαι ενταξει.Σε παπι το μονο που αξιζει αυτη τη στιγμη ειναι το honda gtr αλλα τοσο που κανει ασ'το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Σε παπι το μονο που αξιζει αυτη τη στιγμη ειναι το honda gtr αλλα τοσο που κανει ασ'το.

Eξαρτάται τι εννοεί κανείς με την έννοια "αξίζει" :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Eξαρτάται τι εννοεί κανείς με την έννοια "αξίζει" :)

 

Εχει δυναμη,ειναι καινουργιο,ειναι οικονομικο(εννοειται εαν δεν εισαι ολη μερα στα κοκκινα),εχει πολυ καλα φρενα+abs,εχει πολυ ωραιο στησιμο και συμπεριφορα στο δρομο που δεν θυμιζει καθολου παπι και σαν κατασκευη φαινεται μηχανακι που αντεχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Εχει δυναμη,ειναι καινουργιο,ειναι οικονομικο(εννοειται εαν δεν εισαι ολη μερα στα κοκκινα),εχει πολυ καλα φρενα+abs,εχει πολυ ωραιο στησιμο και συμπεριφορα στο δρομο που δεν θυμιζει καθολου παπι και σαν κατασκευη φαινεται μηχανακι που αντεχει. 

Είναι ακριβό για παπί, έχει συμπλέκτη, είναι πολύ επικίνδυνο για να στο φάνε…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι ακριβο ειναι,ο συμπλεκτης,για εμενα τουλαχιστον, δεν ειναι κατι που με ενοχλει μιας και οτι μηχανακι ειχα ειχε συμπλεκτη,το να στο φανε συμφωνω εν'μερει γιατι δεν ξερω τιμες απο ανταλλακτικα.Συνηθως οτι μηχανακι/μηχανη ειναι κλεφτρομαγνητης ειναι αυτο που τα μηχανικα του μερη ταιριαζουν σε πολλα αλλα ή ειναι ακριβα. Κυριολεκτικα για το "ψυρισμα" ειναι να μην σου κληρωσει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Αντε να παρεμβω κ εγω με την μικρη,πραγματικα,εμπειρια μου στα 2τροχα.Ειχα Aprilia RS50(80αρι φτιαγμενο) του 2003 καλο,χρυσο βεβαια στο σταματα ξεκινα εαν κολλαγες στην κινηση κουραζε.Το εδωσα και πηρα ιδιας γενιας 125αρι,2χρονα ολα αυτα,πολυ πιο δυνατο μηχανακι ρουφηχτρα στη βενζινη αλλα αξιζε γιατι μπορουσες να κανεις και καμια εκδρομουλα πιο ανετος.Δεν κυνηγαγες 650αρια αλλα εκανες αξιοπρεπεστατα διαδρομη με τα 27 αλογα που εβγαζε ο rotax,ΑΛΛΑ,οταν ηθελα για κανα super η για τιποτα ψωνια γενικοτερα επαιρνα απο ενα φιλαρακι μου ενα kymco dink 150.Παρ'ολο που ηταν μικρο πολυ καναπεδατο εργαλειο και με ωραιο πατημα στο δρομο.Που καταληγουμε,εαν θες και για μετακινησεις και για ψωνια πας σε scooter απο 250αρι κ πανω,εαν δεν σε ενδιαφερουν αυτα παρε μια μηχανη,τυπου ktm duke,απο 300κ.εκ. κ πανω και εισαι ενταξει.Σε παπι το μονο που αξιζει αυτη τη στιγμη ειναι το honda gtr αλλα τοσο που κανει ασ'το.

Δεν εχεις διαβασει τι ζηταει ο φιλος,ουτε τι συζηταμε τοσες μερες ε;
Και αντε το περναμε αυτο,δινεις συμβουλες για κατι το οποιο δεν εχεις ιδεα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά.Όλες είναι ευπροσδέκτες ακόμα και αυτές που δεν καλύπτουν τα κριτήριά μου.Σημαίνει ότι αφιερώσατε χρόνο.Αυτό που δεν περίμενα βέβαια με τίποτα ήταν να γίνει το θέμα "οπαδικό".Δεν πειράζει όμως  οι διαφωνιές και οι κόντρες είναι μέσα και πολλές φορές καταλήγουν σε κάτι επικοδομητικό.Τώρα στα του θέματος αυτό που κατάφερα και συγκέντρωσα είναι ότι επιλέγω sccoter 200-300cc για να μπορώ να κινούμε και σε μικρές εξωαστικές διαδρομές άνετα και να έχω πιο πολλούς χώρους,αλλιώς 150cc για μέσα στην πόλη.100-125CC είναι "δυσκοίλια" με περιορισμένουν χώρους λόγο μάλλον και τον 16" τροχών.Το παπί το ξεχνάω γιατί μπορεί να κάνω την μέγιστη οικονομία αλλά θυσιάζω όλαα τα άλλα(άνεση,χώρους,προστασία από αέρα και νερά κτλ).Η μηχανή του στυλ όπως βγάζει και η daytona σε 125-300 δεν τα θπολογίζω γιατί είναι εντελώς άλλη κατηγορία.Εγώ το θέλω πρώτα σαν εργαλείο-μέσο και μετά για μοστρα,τρέλα να βγάλω γούστα που λέμε λαικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασιλης 123 είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά.Όλες είναι ευπροσδέκτες ακόμα και αυτές που δεν καλύπτουν τα κριτήριά μου.Σημαίνει ότι αφιερώσατε χρόνο.Αυτό που δεν περίμενα βέβαια με τίποτα ήταν να γίνει το θέμα "οπαδικό".Δεν πειράζει όμως  οι διαφωνιές και οι κόντρες είναι μέσα και πολλές φορές καταλήγουν σε κάτι επικοδομητικό.Τώρα στα του θέματος αυτό που κατάφερα και συγκέντρωσα είναι ότι επιλέγω sccoter 200-300cc για να μπορώ να κινούμε και σε μικρές εξωαστικές διαδρομές άνετα και να έχω πιο πολλούς χώρους,αλλιώς 150cc για μέσα στην πόλη.100-125CC είναι "δυσκοίλια" με περιορισμένουν χώρους λόγο μάλλον και τον 16" τροχών.Το παπί το ξεχνάω γιατί μπορεί να κάνω την μέγιστη οικονομία αλλά θυσιάζω όλαα τα άλλα(άνεση,χώρους,προστασία από αέρα και νερά κτλ).Η μηχανή του στυλ όπως βγάζει και η daytona σε 125-300 δεν τα θπολογίζω γιατί είναι εντελώς άλλη κατηγορία.Εγώ το θέλω πρώτα σαν εργαλείο-μέσο και μετά για μοστρα,τρέλα να βγάλω γούστα που λέμε λαικά.

Η καλύτερη επιλογή είναι αυτή που έκανες. Γενικά για χρήση μέσα στην πόλη αλλά και να μπορείς να βγεις λίγο παραέξω τα 300-350cc scooter είναι ότι καλύτερο.

Το θέμα είναι ότι τα 1200 που έχεις γράψει ότι είναι το budget σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα κυβικά.

Τι μηχανάκια θα κοιτάξεις δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Η καλύτερη επιλογή είναι αυτή που έκανες. Γενικά για χρήση μέσα στην πόλη αλλά και να μπορείς να βγεις λίγο παραέξω τα 300-350cc scooter είναι ότι καλύτερο.

Το θέμα είναι ότι τα 1200 που έχεις γράψει ότι είναι το budget σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα κυβικά.

Τι μηχανάκια θα κοιτάξεις δηλαδή?

Μέχρι 1200 όντως η αγορά είναι αρκετά περιορισμένη.Ισώς κάτι σε:: Sym hd evo 200,Piaggio Beverly 250 . Aλλά γενικά καταλαβαίνω πως σε αυτά τα χρήματα είτε πάω σε ένα scooter 12 χρονών > ,είτε βρίσκω ένα ναι μεν πιο καινούργιο αλλά με πολλά χιλιόμετρα.

Γενικά μου προτείνανε να κοιτάξω Sym joyride,Sym gts evo,Sym Citycom,Kymco Xciting,Kymco People GTI,Piaggio X9 250 EVO,Peugeot Geopolis 250

Τέλος στην επαρχία που μένω δεν υπάρχει και πολύ μεγάλη ποικιλία και οι τιμές είναι αρκετά πιο πάνω σε σύγκριση με άλλες πόλεις.Σκέφτηκα μήπως βρω κανένα αξιόπιστο μαγαζί που να στέλνει με μεταφορική.Έχετε στο νου σας κανένα Αθήνα,Θεσσαλονίκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε σε αυτό το budget μη πας σε 300-350cc. Αυτό που θα βρεις θα είναι 10ετίας με ~100,000χμ. Ή προκαταβολή και δόσεις όπως έγραψε ο απο πάνω, ή πας σε 125-150cc .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...