Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μοτοσυκλέτας με γνώμονα την μέγιστη οικονομία


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κακά τα ψέματα όσο και να κράζετε οι μικρές μοτοσυκλέτες σε θέμα ασφάλειας και άνεσης είναι η νύχτα με την μέρα σε σχέση με τα παπιά. Γενικότερα στην Ελλάδα υπάρχει κόλλημα με τα παπάκια , σε πιο προχωρημένες χώρες όπως η Αγγλία στα 125cc με παπάκια βλέπεις μόνο ντελιβεράδες και αυτό για να βάζουν την γιγάντια κούτα πίσω.

Έχω αναλύσει χιλιάδες φορές τα παραπάνω πράγματα που προσφέρει μια μικρή μοτοσυκλέτα σε σχέση με ένα παπί οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/8/2021 στις 10:14 ΜΜ, Βασιλης 123 είπε

Χαίρετε στην παρέα.Λόγο ότι πλέον έχουν περιοριστεί κατά πολύ οι μετακινήσεις μου και πλέον για τα χιλιόμετρα που κάνω δεν αξίζει να συντηρώ αμάξι,ειδικά στην φάση της ζωής μου.Σκέφτηκα λοιπόν να δώσω το αμάξι(το έχω και αγγελία εδώ) και να πάρω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι για αστικές αποστάσεις των 5-10 χιλιομέτρων(επαρχία) ή σπάνια μικρές εξορμήσεις(αν είναι 50άρι εννοείται πως αυτό το ξεχνάω).Έχω χρόνια που έχω βγει από την φάση και πρόσφατα έκανα μια αναζήτηση.Το budget μου είναι 1200 ευρό πάνω κάτω και θα ήθελα να μπορώ να του φορτώσω καμία σακούλα από σούπερ,κανένα μπουφάν και τα λοιπά..Επίσης είδα ότι όλα τα 50αρια σκούτερ πλέον βγαίνουν 4t κλειδωμένα στα 50χλμ/ώρα.Οπότε αυτήν την κατηγορία την απορρίπτω είναι τάφοι εντελώς?Τι έχετε να προτείνεται να πάω σε σκούτερ,παπί τα 50αρια είναι ψόφια και επικίνδυνα?Επίσης είδα κάτι φθηνά καινούργια κινέζικα αξίζουν?Μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο μεταχειρισμένο ή θα πρέπει να ξηλωθώ για καινούργιο(κάτι σε sym,kumco,honda κτλ) Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.(Παλιότερα πριν πολλά χρόνια οδηγούσα honda astrea supra 100)

Ποσα δινεις για το αμαξι κατ ετος και θες να το ξεφορτωθεις?

Εγω παντως με 300cc μηχανη, παιζει να βγαινω και χαμενος σε σχεση με το αμαξι.

 

Επεξ/σία από oletiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα ευχαριστώ έναν-εναν για τις απαντήσεις και το χρόνο που διαθέσατε.Για την παραπάνω ερώτηση:1)Tέλη 240 2)Ασφάλεια 150-200 3)Σερβις ανάλογα τι θα

αλλάξω,πριν ένα χρόνο με πήρε ο μηχανικός 180 για αλλάγη όλων των φίλτρων,λάδια,μπουζί και γενικό check.Πρόσφατα άλλαξα μπαταρία vartra 80 ευρό,σέρβις το a/c 60 ευρο.4)Bενζίνες περίπου 400 ευρο/χρόνοTo θέμα μου είναι πως 2 χρόνια τώρα που έχω το αμάξι έχω κάνει περίπου 7000 χιλιάδες χιλιόμετρα.Με την καραντίνα απλά το έβλεπα παρκαρισμένο.Το αμάξι δεν αντιλέγω είναι πάρα πολύ εξυπηρετικό και αρκετά ασφαλές μέσο μετακίνησης σε σχέση με μηχανάκι.Σίγουρα θα μου χρειαστεί στο μέλλον αλλά προς το παρόν δεν μου χρειάζεται,το πληρώνω για να κάθετε και να με πηγαίνει στο σουπερ άντε και να πετάγομαι σε γρήγορες δουλειές στο κέντρο.

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, visualizer είπε

Κακά τα ψέματα όσο και να κράζετε οι μικρές μοτοσυκλέτες σε θέμα ασφάλειας και άνεσης είναι η νύχτα με την μέρα σε σχέση με τα παπιά. Γενικότερα στην Ελλάδα υπάρχει κόλλημα με τα παπάκια , σε πιο προχωρημένες χώρες όπως η Αγγλία στα 125cc με παπάκια βλέπεις μόνο ντελιβεράδες και αυτό για να βάζουν την γιγάντια κούτα πίσω.

Έχω αναλύσει χιλιάδες φορές τα παραπάνω πράγματα που προσφέρει μια μικρή μοτοσυκλέτα σε σχέση με ένα παπί οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Σε θεμα ασφαλειας και ανεσης καλυτερα?

Τι εχουν δηλαδη παραπανω?Σαπιλες φρενα και αναρτησεις εχουν,ειναι και ποιο βαρια και χειροτερα στην ανεση.

Δεν υπαρχει κολλημε με το παπι στην Ελλαδα.Ειναι αποδεδειγμενα ο πιο φθηνος τροπος μετακινησης.Τι μου συγκρινεις την Αγγλια τωρα?Εχει το ιδιο κλιμα με εμας η Αγγλια?Σε ολες τις μεσογειακες χωρες σχεδον, η κατασταση ειναι σαν εμας.

Η μικρη μοτοσυκλετα ειναι προτιμοτερη σε περιπτωσεις σπανιες σε σχεση με το παπι.Συγκεκριμενα μονο εαν καποιος θελει να ξεκινησει και να μαθει συμπλεκτη.Που και τοτε δε παιρνει 125αρι αλλα 250αρι.

Το 125αρι cbf ειναι ο ορισμος του ταφου και της αχρηστης πολυπλοκοτητας οσο και να μπαινεις σε καθε θεμα και να το γραφεις.Υπαρχει καποιος λογος που δε πετυχαινεις στο δρομο ουτε ενα.Δε μπορει να ειναι ολοι εκει εξω χαζοι και μονο εσυ να εχεις δει το φως το αληθινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα τα έχω πει χιλιάδες φορές και πραγματικά βαριέμαι ..

Όσο και να θέλω να σεβαστώ την άποψη σου όταν λες για πολυπλοκότητα στο cbf γελάνε και οι πέτρες και προφανώς υπάρχει έλλειψη βασικών γνώσεων .

Φαίνεται πως έχεις καβαλήσει μόνο παπί πάντως ξεκάθαρα .

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, visualizer είπε

Όπως είπα τα έχω πει χιλιάδες φορές και πραγματικά βαριέμαι ..

Όσο και να θέλω να σεβαστώ την άποψη σου όταν λες για πολυπλοκότητα στο cbf γελάνε και οι πέτρες και προφανώς υπάρχει έλλειψη βασικών γνώσεων .

Φαίνεται πως έχεις καβαλήσει μόνο παπί πάντως ξεκάθαρα .

Κλαιω.Εχω 6ψηφιο αριθμο χιλιομετρων σε μοτοσυκλετες και οδηγαω 15 χρονια.

Και οταν λεω για αχρηστη πολυπλοκοτητα προφανως μιλαω σε σχεση με ενα παπι.Αν φας τουμπα με ενα παπι ,για πες μου τι θα γινει?Θα το σηκωσεις και θα φυγεις.

Στο cbf αν δε στραβωσει στη καλυτερη το τιμονι,θα φας και ντεποζιτο και κατευθειαν πας κοστος οσο εχει το παπι.Και προφανως ο συμπλεκτης.

Το οτι τα χεις γραψει χιλιες φορες δε σημαινει οτι εχεις δικιο.Τα εχουν γραψει λοιπον αλλες χιλιες φορες,χιλια ατομα αλλα εσυ εκει το βιολι σου.

Πες οτι ειναι προσωπικη αποψη και μεχρι εκει.Σεβαστη και δεκτη.Αλλα δεν ειναι αντικειμενικα σωστη.Σα να βγω να πω οτι το 900 κυβικα που οδηγαω ειναι το καλυτερο για κινηση στο κεντρο της Αθηνας,απλα επειδη το γουσταρω εγω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά please μην γίνει flame το θέμα και κλείσει στα αλήθεια χρειάζομαι βοηθεια.Γενικότερα το γνωρίζω και εγώ πως το μεγάλο θετικό με τα παπιά είναι τα φθηνά και ευκολα αποκτήσιμα ανταλλακτικά.Για πααδειγμα στο σουπρα που οδηγούσα τα πλαστικά είχαν γίνει σουρωτήρι και για να τα αλλάξω μπορούσα ν βρω πλήθος imitation.Θυμάμαι με ειχε κάνει ένα μαγαζί πρόταση 70-80 ευρο για όλα μαζί με περαστικά.Μια σέλα είχα αλλάξει και κόστισε ένα 50αρικο  με περαστικά.Φαντάζομαι οι τιμλες αυτές σε scooter είναι πολύ πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, oletiras said:

Ποσα δινεις για το αμαξι κατ ετος και θες να το ξεφορτωθεις?

Εγω παντως με 300cc μηχανη, παιζει να βγαινω και χαμενος σε σχεση με το αμαξι.

 

Με τι μηχανή 300 κυβικά και τι αμάξι βγαίνει ακριβότερη η μηχανή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 5:28 ΜΜ, visualizer είπε

 

Έχω αναλύσει χιλιάδες φορές τα παραπάνω πράγματα που προσφέρει μια μικρή μοτοσυκλέτα σε σχέση με ένα παπί οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Δε λες να καταλαβεις οτι εχουν διαφορετικη χρηση αυτα τα 2.
Το οτι τα εχεις αναλυσει χιλιαδες φορες,δε σημαινει οτι ειναι και σωστα.
Και απο οτι βλεπω,μια χαρα μπαινεις στον κοπο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Piaggio Vespa και όλα τα άλλα εξαφανίζονται.

Έχω κλείσει αισίως 21 χρόνια με τη δική μου, 150cc, 66.000 χλμ. καθημερινή χρήση, και συνεχίζουμε. Αν ποτέ την αλλάξω, εννοείται μόνο Vespa.

Αυτόματη έτσι; Όχι η πολύ παλιά με το συμπλέκτη.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Δε λες να καταλαβεις οτι εχουν διαφορετικη χρηση αυτα τα 2.
Το οτι τα εχεις αναλυσει χιλιαδες φορες,δε σημαινει οτι ειναι και σωστα.
Και απο οτι βλεπω,μια χαρα μπαινεις στον κοπο.

 

 

Δεν έχουν καμία χρήση οι "μηχανές" με συμπλέκτη 125-250cc, τι να κάνουμε τώρα, πρέπει να το δεχθούμε με το ζόρι για να μην πληγωθεί ο εγωισμός τους. Μια χαρά έχει μηχανές με συμπέκτη 300 και 400cc να μάθεις να οδηγάς αν φοβάσαι για παραπάνω κυβικά.

Το θέμα είναι επιλογή μοτο με γνώμονα τη μέγιστη οικονομία και πρέπει να επιχειρηματολογήσουμε κιόλας γιατί προτείνουμε παπί.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας παίρνει ό,τι γουστάρει. Το θέμα είναι να βοηθήσεις κάποιον να πάρει αυτό που τον εξυπηρετεί και όχι αυτό που αρέσει στον καθένα. Κι εγώ σιχαίνομαι τα σκουτερ αλλά απ ότι φαίνεται, το σκουτερ είναι αυτό που ταιριάζει στον ts. Δεν είναι και το πιο οικονομικό (σε σχέση με παπί) αλλά καλύπτει και τα υπόλοιπα κριτήρια που έχει θέσει. Οπότε θα του έλεγα να πάρει σκουτερ.

Όσο για τα μικρά μοτσυκλετάκια.... Κι εγώ είχα αγοράσει κάποτε ένα και δε το μετάνιωσα καθόλου. Οι λόγοι που το έκανα:

  • Δεν είχα το ποσό να αγοράσω κάτι μεγαλύτερο και δεν ήθελα μεταχ.
  • Ηθελα κάτι οικονομικό σε συντήρηση και σε κατανάλωση
  • Οπωσδήποτε για κάποιους λόγους, ήθελα μεγαλύτερη αυτονομία από τα 150 του παπιού. Οπότε γι αυτό και μόνο το παπί απορίφθηκε.
  • Ηθελα συμπλέκτη γιατί μετά θα αγόραζα μεγαλύτερη μηχανή (πράγμα που έκανα)
  • δε γουστάρω τα παπιά, μου θυμίζουν παιδιά του γυμνασίου και λυκείου. Παρόλο αυτά αναγνωρίζω την αξία τους, αλλά όχι για τη δική μου δουλειά. θα τα πρότεινα όμως σε όποιον κρίνω ότι τον καλύπτουν

οπότε μην είστε απόλυτοι. όλα έχουν το κοινό τους. αρκεί να γίνει σωστή επιλογή.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...