Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μοτοσυκλέτας με γνώμονα την μέγιστη οικονομία


Βασιλης 123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε στην παρέα.Λόγο ότι πλέον έχουν περιοριστεί κατά πολύ οι μετακινήσεις μου και πλέον για τα χιλιόμετρα που κάνω δεν αξίζει να συντηρώ αμάξι,ειδικά στην φάση της ζωής μου.Σκέφτηκα λοιπόν να δώσω το αμάξι(το έχω και αγγελία εδώ) και να πάρω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι για αστικές αποστάσεις των 5-10 χιλιομέτρων(επαρχία) ή σπάνια μικρές εξορμήσεις(αν είναι 50άρι εννοείται πως αυτό το ξεχνάω).Έχω χρόνια που έχω βγει από την φάση και πρόσφατα έκανα μια αναζήτηση.Το budget μου είναι 1200 ευρό πάνω κάτω και θα ήθελα να μπορώ να του φορτώσω καμία σακούλα από σούπερ,κανένα μπουφάν και τα λοιπά..Επίσης είδα ότι όλα τα 50αρια σκούτερ πλέον βγαίνουν 4t κλειδωμένα στα 50χλμ/ώρα.Οπότε αυτήν την κατηγορία την απορρίπτω είναι τάφοι εντελώς?Τι έχετε να προτείνεται να πάω σε σκούτερ,παπί τα 50αρια είναι ψόφια και επικίνδυνα?Επίσης είδα κάτι φθηνά καινούργια κινέζικα αξίζουν?Μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο μεταχειρισμένο ή θα πρέπει να ξηλωθώ για καινούργιο(κάτι σε sym,kumco,honda κτλ) Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.(Παλιότερα πριν πολλά χρόνια οδηγούσα honda astrea supra 100)

Επεξ/σία από Βασιλης 123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν υπάρχει ούτε ένας λόγος να κοιτάς 50αρι. Ούτε για πλάκα. Ξέχασε το, πες ότι δεν υπάρχουν.

Για μέγιστη οικονομία πας σε παπί. Αν κοιτάς όμως να φορτώσεις και καμια σακούλα όπως λες, εκεί υπερισχύει το σκουτερ. Έχουν και χώρο αποθήκευσης, μπορεί να έχουν και γάντζο να πιάσεις καμια σακούλα, είναι και το πάτωμα (αν είναι επίπεδο) όπου μπορείς να κουβαλήσεις με μεγαλύτερη ευκολία καμια 6αδα νερά... Θα είσαι και προστατευμένος από τα νερά της βροχής.

Υπάρχουν συν και πλην αλλά πρέπει να αποφασίσεις τι είναι σημαντικότερο για εσένα. Για αρχή βεβαιώσου ότι τα γνωρίζεις αυτά για να κάνεις σωστή επιλογή διότι ο καθένας συνήθως προτείνει με βάση τις δικές του ανάγκες.

Στα χρήματα που αναφέρεις μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο καλό.

Κινέζικο με κινέζικο έχει διαφορά. Αν είναι κανένα Τσιν τσον τσουν, σαν αυτά που έφερνε το αλεξ πακ, μείνε μακριά καλύτερα διότι παίζεις ρουλέτα. Τα daytona όμως και που αυτά κινέζικα είναι έχουν αποδειχθεί καλά για τα χρήματα που ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.Πάντως στην περιοχή μου  είδα σε αγγελία από έμπορο χθες, κάτι δίχρονα scooter nrg,runner 50αρια  με τιμή 600-700.Αν και τα περισσότερα θα τα έχουν πιει το αίμα.

Το παπί όντως θυμάμαι και με το supra έκανα φοβερή οικονομία  αλλά μόνο με μπαγκαζιέρα κουβαλούσα κανά πράγμα και αυτό περιορισμένο.Άσε που έτρωγα πάντα τον αέρα,νερά,λάσπες.

Κινέζικο scooter βρήκα αυτό:https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35155866-allo?fbclid=IwAR1i0-OpEAICUhwdDQgSNs8jPNyoRWV-PPqEtYW5OthYHAVVswVBXFYb32o

Kινέζικο παπί αυτό:https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/35408652-jianshe-madox-110?fbclid=IwAR1w2k7vU31yhJjzRpmBUfNHdgnhKf03kmWPwgqVvXpch3TNMgxpmWeLVjM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δηλαδή αν καις 2,5 λίτρα αντί για 2 θα βγεις εκτός προυπολογισμού ?

Δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις ένα μηχανάκι που εμπεριστατωμένα να μην βγάζει πολλά προβλήματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, raftako είπε

Πήγαινε χτύπα ένα μεταχειρισμένο cbf 125 και θα πίνεις νερό στο όνομά μου μετά...

Ναι τι ευκολοτερο να μην εχεις χωρο για τα πραγματα αλλα και να εχεις και συμπλεκτη.

Μακραν η χειροτερη επιλογη για ευκολια.

Ενα μεταχειρισμενο σκουτερ 125αρι θα δει.

Αν θελει την απολυτη οικονομια,τοτε παπι.

Τα διχρονα σκουτερ τα ξεχνας,πινουν το πατο τους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 10:14 ΜΜ, Βασιλης 123 είπε

Χαίρετε στην παρέα.Λόγο ότι πλέον έχουν περιοριστεί κατά πολύ οι μετακινήσεις μου και πλέον για τα χιλιόμετρα που κάνω δεν αξίζει να συντηρώ αμάξι,ειδικά στην φάση της ζωής μου.Σκέφτηκα λοιπόν να δώσω το αμάξι(το έχω και αγγελία εδώ) και να πάρω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι για αστικές αποστάσεις των 5-10 χιλιομέτρων(επαρχία) ή σπάνια μικρές εξορμήσεις(αν είναι 50άρι εννοείται πως αυτό το ξεχνάω).Έχω χρόνια που έχω βγει από την φάση και πρόσφατα έκανα μια αναζήτηση.Το budget μου είναι 1200 ευρό πάνω κάτω και θα ήθελα να μπορώ να του φορτώσω καμία σακούλα από σούπερ,κανένα μπουφάν και τα λοιπά..Επίσης είδα ότι όλα τα 50αρια σκούτερ πλέον βγαίνουν 4t κλειδωμένα στα 50χλμ/ώρα.Οπότε αυτήν την κατηγορία την απορρίπτω είναι τάφοι εντελώς?Τι έχετε να προτείνεται να πάω σε σκούτερ,παπί τα 50αρια είναι ψόφια και επικίνδυνα?Επίσης είδα κάτι φθηνά καινούργια κινέζικα αξίζουν?Μπορώ να βρω κάτι αξιόλογο μεταχειρισμένο ή θα πρέπει να ξηλωθώ για καινούργιο(κάτι σε sym,kumco,honda κτλ) Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά.(Παλιότερα πριν πολλά χρόνια οδηγούσα honda astrea supra 100)

Μακρια απο 50ρια γενικοτερα,δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι τετοιο,θα παλευεις να ανεβεις ανηφορα δικαβαλο.

Οσο και αν τα μισω,αυτο που ψαχνεις ενα σκουτερ,εχουν μεγαλο αποθηκευτικο χωρο,σε σχεση με τα πιο πολλα παπια που παιρνουν με το ζορι τα χαρτια και 2 εργαλεια.

Εγω εχω 2 χταποδια και τα πιανω στους πισω μαρσπιεδες,και κουβαλαω οτι θελω στο παπι,αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο.

Αν θες να αφησεις πχ το κρανος σου για να πας για καφε,ειναι οτι πρεπει το σκουτερ.

Μπορεις να δεις κατι σε sym,με την προυποθεση πως κανεις συντηρηση τακτικα.

 

Στις 8/9/2021 στις 1:41 ΜΜ, Dantε είπε

Τα διχρονα σκουτερ τα ξεχνας,πινουν το πατο τους.

Δε νομιζω οτι κυκλοφορει εξω διχρονο σκουτερ που ειναι σε κατασταση που αξιζει να το αγορασει καποιος.

Γενικα εχει σταματησει η παραγωγη διχρονων,και για μενα πρεπει να απαγορευτουν και αυτα που υπαρχουν,οσο μιλαμε για μηχανακια με πινακιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο cbf μπορείς να του βάλεις μπαγαζιερα μεγάλη . Από οικονομία και αξιοπιστία δεν νομίζω ότι θα βρεις καλύτερο σε αυτά τα χρήματα !

Τα βασικά αρνητικά σε σχέση με αυτά που ζητάς :

Στο κρύο αν δεν ντυθείς κατάλληλα γίνεσαι παγάκι και τα πόδια σου είναι ακατάλυπτα οπότε βαράει αλύπητα ο αέρας .Για βροχή δεν το συζητάμε καθόλου, θέλεις full αδιάβροχο .. τα πόδια γίνονται μούσκεμα. 

Δεν έχει χώρο , αλλά είπαμε ότι λύνεται αυτό.

Έχει συμπλέκτη αλλά πολύ εύκολο .

Μάλλον κάποιο σκουτερακι ειναι καλύτερο για τις ανάγκες σου .

 

 

Επεξ/σία από visualizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2021 στις 10:14 ΜΜ, Βασιλης 123 είπε

 ή σπάνια μικρές εξορμήσεις(αν είναι 50άρι εννοείται πως αυτό το ξεχνάω).

Θα μπορούσες μήπως να εξηγήσεις τι εννοείς με τις μικρές εξορμήσεις? Θα μπεις εθνική? Μιλάμε για 20-30 χλμ ή παραπάνω? Γιατί αν είναι να κάνεις 50-100 χλμ εθνική (έστω και σπάνια) να κοιτούσες και για κάτι παραπάνω απο 125. Όχι πως δε γίνεται. Υπάρχει κόσμος που με 125αρια γυρνάει τον κόσμο. Εγώ με 200αρι έκανα 500χλμ πάνε έλα ταξίδι. Αλλά για να μαστε σοβαροί είναι για λίγες φορές και αυτό αν μπορείς/γουστάρεις την ταλαιπωρία.

Σε κάθε περίπτωση μείνε μακριά από 50αρια. Δεν έχουν νόημα. Τζάμπα θα ζοριστείς. Δε τραβάνε μία ακόμα και για βασικά πράγματα (όπως είπε και πάνω κάποιος ανηφόρες λιγο φορτωμένος). Και στην πραγματικότητα δεν είναι και πολύ πιο οικονομικά από μικρά σκούτερ ή παπιά. Ειδικά αν είσαι μεγαλόσωμος ή τα φορτώνεις/ζορίζεις θα καίνε το ίδιο με τα άλλα πάνω κάτω. Μακριά θα έμενα και απο τα κινέζικα. Ναι μεν ίσως βρεις καινούργιο αλλά με πολύ ρίσκο. Βέβαια κάποια sym ή daytona είναι αξιόπιστα. Αλλά δεν νομίζω να βρεις καινούργια τα συγκεκριμένα στο χιλιάρικο. Kαι εκεί για μεταχειρισμένο πας.

Οπότε προτείνω σκούτερ στην κατηγορία 100-150: Από σκούτερ καλή περίπτωση το honda sh 150. Υπερβολικά οικονομικό. Αρκετή δύναμη. Kαλούτσικος χώρος. Ευκολα κουμπώνεις και ζελατίνα για αέρα + μπαγαζιέρα. Μοσχοπούλησε Ελλάδα. Θα βρεις μεταχειρισμένο σίγουρα και αν ψάξεις σε καλή κατάσταση του 06-08. Tα medley που λεει ο φίλος πιο πάνω είναι εξαφανισμένα από την αγορά και όσα υπάρχουν πολύ πάνω από το μπατζετ σου. Παίζει και το honda pcx 125 αν και κατα κανόνα είναι ΛΙΓΟ πάνω από το μπατζετ σου.Tα παπιά ποτέ δεν τα είδα με καλό μάτι. Καταλαβαίνω φουλ τη χρησιμότητά τους, αλλά σε σχέση με ένα σκουτερ χάνουν στον χώρο και στην άνεση. Αν θες να ανταλλαξεις χώρο και άνεση για περισσότερο φαν ψάξε και παπί αλλά προσοχή στους κάγκουρες που τους πίνουν το αίμα.

ΥΓ για το ζήτημα με το cbf. Το cbf είναι πιο καλοστημένο μηχανάκι από τα σκουτερ και τα παπιά των κυβικών του. Πιο διασκεδαστικό σίγουρα στην οδήγηση και καλύτερο για να βγεις μια εθνική. Χάνει στην άνεση και στον χώρο. Οικονομία καυσίμου στα ίδια. Αλλά είναι μια μηχανή εισαγωγής στη μοτοσυκλέτα κατά την γνώμη μου. Περισσότερο από ότι είναι εργάτης της καθημερινότητας. Εγώ θα το παιρνα με την προοπτική να πάρω κάτι μικρό να κάνω τη δουλειά μου αλλά να μάθω και συμπλέκτη για να πάω αργότερα σε κάτι μεγαλύτερο (αυτό έκανα με το πρωτο μηχανακι μου ένα μοτοσυκλετοειδες 200αρι). Αν και μονο αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο στο μέλλον πάρτο. Ή αν αισθητικά θες να καβαλάς κάτι που μοιάζει με μοτοσυκλέτα. Αλλιώς συμφωνώ ότι δεν υπάρχει λόγος να μην πάρεις ένα σκουτερ ή ένα παπί. Γιατί να μπλέξεις με συμπλέκτες κλπ χάνοντας και τον έξτρα χώρο κάτω από τη σέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, visualizer είπε

Στο cbf μπορείς να του βάλεις μπαγαζιερα μεγάλη . Από οικονομία και αξιοπιστία δεν νομίζω ότι θα βρεις καλύτερο σε αυτά τα χρήματα !

 

Ας παρει ινοβα τοτε,τουλαχιστον δε θα τον κοροιδευουν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Μακάρι να απαγορευτούν οι "μηχανές" 125cc για να μην πω και 250cc με συμπλέκτη.

Μακάρι μπας και σταματήσετε..

Για έναν 18χρονο με Α1 που θέλει να μάθει με συμπλέκτη είναι μια χαρά 

Επίσης κάνα ψευτο εντουράκι αν είσαι σε κάνα μέρος με χωματόδρομο (τύπου νησί, άρα να κάνεις μόνο μικρές διαδρομές) είναι καλή λύση 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, εκτός αν μιλάμε για τίποτα 2χρονα 125άρια του παλιού καλού καιρού, που ήταν εντελώς άλλη κατηγορία 

Τώρα μηχανές με 9-10 άλογα, άστο καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για έναν 18χρονο με Α1 που θέλει να μάθει με συμπλέκτη είναι μια χαρά 

Επίσης κάνα ψευτο εντουράκι αν είσαι σε κάνα μέρος με χωματόδρομο (τύπου νησί, άρα να κάνεις μόνο μικρές διαδρομές) είναι καλή λύση 

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα, εκτός αν μιλάμε για τίποτα 2χρονα 125άρια του παλιού καλού καιρού, που ήταν εντελώς άλλη κατηγορία 

Τώρα μηχανές με 9-10 άλογα, άστο καλύτερα...

Για το εντουράκι εννοείται συμφωνώ μαζί σου. Και τα 2χρονα 125αρια σε αυτή την κατηγορία είναι βέβαια και είναι και γαμάτα κιόλας. πχ είχε φίλος Aprilia RX αν θυμάμαι καλά και ήταν γαμάτο.

Κατάλαβες σε τι μηχανές αναφερόμουν εγώ. Είναι ακριβώς αυτά τα παλτά που παίρνουν όσοι κράζουν τα παπιά και τα scooter και στο περιγράφουν λες και οδηγάνε Multistrada.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε τους ρε παιδιά που δεν πήραν παπάκια ή σκούτερ και δεν σας ρώτησαν πιο πριν αν αρέσουν σε εσάς οι μικρές μηχανές! 

Γράψτε μια λίστα με κατηγορίες και κυβικά να ξέρει ο κόσμος τι να αγοράζει! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...