Προς το περιεχόμενο

Road Trip


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Doped είπε

Δεν νομιζω να μεινω σε χαλαρους γι αυτο σκεφτηκα να παρω το N12.

 

Στην Ιταλία σε γράφουν οι κάμερες για πλάκα για υπέρβαση ορίου και η κλήση σου έρχεται κάνα χρόνο μετά με το ταχυδρομείο οπότε αναγκαστικά θα κάνεις οικονομία στα περισσότερα μέρη που θα περάσεις γιατί δεν ξέρω αν οι Ιταλοί είναι οι μόνοι σχολαστικοί.

Για συνάλλαγμα βγάλε μια revolut η αντίστοιχη finteck κάρτα να ξενοιάσεις αν και πηγαινοντας μέσω Ιταλίας μόνο στην αγγλία θα σου χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, lefkrc είπε

500 ευρώ εννοείς τις βενζίνες μόνο έτσι?? όταν λες 3 μέρες ταξίδι? Μόνο το πήγαινε? Γιατί διαφορετικά μου φαίνονται πολύ λίγες....
Επίσης τονίζω οτι έχουν περάσει κι 6 χρόνια απο το δικο μου ταξίδι, πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει απο τότε.

Εχεις απολυτο δικιο δεν το ειχα σκεφτει.

Θα δω και το εργαλειο που φαινεται και πολυ καλο.

Σιγουρα οτι το Ν12 εχει +6 χρονια πανω του απο καθημερινη χρηση. Αλλα χαλαλι πιστευω οτι μπορει να βγαλει ενα τετοιο ταξιδι.

5 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Στην Ιταλία σε γράφουν οι κάμερες για πλάκα για υπέρβαση ορίου και η κλήση σου έρχεται κάνα χρόνο μετά με το ταχυδρομείο

λεγε! Μετα απο ενα χρονο;

Πως και δεν ερχετεαι με κανενα mail?

6 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

ια συνάλλαγμα βγάλε μια revolut

Εχω ηδη και εψαχνα αν δεχονται και paypal τα μαγαζια.

Επισης σκεφτομουν μην και μου παγωσει η τραπεζα την καρτα αν δει μετακινηση εκτος Ελλαδος.

11 λεπτά πριν, lefkrc είπε

Επίσης υπολόγισε και τα έξοδα του καραβιού από Ηγουμενίτσα για Ιταλία (αν πας από εκεί τελικά) που ανάλογα αν πας σε δίκλινη

Λογικα επειδη θα ειμαστε 2 θα παρουμε δικλυνη.

12 λεπτά πριν, lefkrc είπε

Όσο για τον ρυθμό, θέλουν προσοχή τα όρια έξω, δεν είναι Ελλάδα...

Ενταξει με Ν12 δεν εγινε κανενας σουμαχερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Doped είπε

Λογικα επειδη θα ειμαστε 2 θα παρουμε δικλυνη.

 


Θα τσούξει οικονομικά αλλά χαλάλι γιατί είναι 16 ωρες το Ηγουμενίτσα -Ανκονα αν θυμαμαι καλά.Πόσο μάλλον αν πάς Βενετία που βολέυει αν θες να δεις λιγότερη Ιταλία και να μην περάσεις από Ρώμη.

Πάντως για μένα λίγο κρίμα να κάνεις τόσα χλμ και να μην κάνεις στάσεις(κάπου διάβασα ότι θα το κάνεις σε 3 μέρες) εκτός του ότι είναι σκότωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tcktcktck είπε

Πάντως για μένα λίγο κρίμα να κάνεις τόσα χλμ και να μην κάνεις στάσεις(κάπου διάβασα ότι θα το κάνεις σε 3 μέρες) εκτός του ότι είναι σκότωμα

ισχυει!

μπορει να το κανω 5 αν κολλησω και ΣΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2021 στις 11:08 ΠΜ, Doped είπε

Καλησπερα.

Το εχει σκεφτει ποτε κανεις να κανει road trip με το αμαξι του;

Σκεφτομουν μια διαδρομη τυπου:

Ελλαδα - Ιταλια - Γαλλια - Αγγλια

Αν προλαβαινουμε ακομα γιατι αρχες Οκτωβριου ξερω οτι τελος τα πολλα παρε - δωσε με Αγγλια και δεν θα μπορω να παω χωρις διαβατηριο και (μαλλον? δεν ξερω) με αμαξι που εχει ΕΕ πινακιδες.

θα χρειαστεις

1)Πρασινη καρτα ασφαλισης οχηματος αλλα καλο ειναι να εχεις και ευρωπαικη καρτα ασφαλισης για σενα (ακομα και ο καθε δημοσιος φορεας στο δινει δωρεαν αν το ζητησεις)

2)Πιστοποιητικο εμβολιασμου (εκτος και αν γουσταρεις να κανεις PCR). Στη Γαλλια αγριεψαν τα πραγματα και για τους οδικους ταξιδιωτες πλεον

3)Ιδανικα Πιστωτικη καρτα ή εστω debit maestro. Δεν εχω ιδεα για Ελληνικες τραπεζες και περιορισμους. Paypal δεν εχω δει σε εθνικες οδους Γαλλια Ιταλια. Αντιθετα ισως δυσκολευτεις να πληρωσεις με...μετρητα!

4)Πανευρωπαικη οδικη βοηθεια (να ξερετε εκ των προτερων πιο νουμερο θα καλεσετε σε αυτες τις 3 χωρες). Εκ νομου οι ασφαλιστικες πρεπει να το προσφερουν ως υπηρεσια (option) ενω και οι εταιριες οδικης βοηθειας στη χωρα μας εχουν συμφωνιες με ευρωπαικες.

 

Συμβουλη αν δε βιαζεσαι, να παρετε καραβακι για τη Μαγχη (και πιο τουριστικο και πιο φθηνο).

Αν ταξιδεψετε Σ/Κ να περιμενετε καθυστερησεις μιας και ολοι τοτε ταξιδευουν οδικως και προφανως τις ωρες αιχμης (8-9 το πρωι και 17.00 με 18.00)

Το διαβατηριο οποτε το ειχα παντα βοηθαει σε σχεση με τη ταυτοτητα ιδιως αν πεσεις σε ενα βλαχο Γαλλο αστυνομικο που δεν εχει ξαναδει Ελληνικη ταυτοτητα (μπορει να σε κρατησει καποια ωρα μεχρι να κανουν εξακριβωση).

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2021 στις 3:00 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

αυτο είναι άλλο,είναι ανάλογο των τελών κυκλοφορίας.

Μόνο προσοχή γιατί είναι για όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτως πινακίδας και χώρας προέλευσης, οπότε είναι πιο πολύ αντίστοιχο ενός ποσού φιξ σε στυλ διοδίων. 

Ενώ η έννοια των τελών κυκλοφορίας έχει να κάνει με τη χρήση των δρόμων από αυτοκίνητα που έχουν πινακίδες της χώρας στην οποία εχουν εγγραφεί, η βινιέτα στην Ελβετία, την Αυστρία κι όπου αλλού έχει να κάνει με όλα τα αυτοκίνητα που θα κάνουν χρήση των δρόμων. Τις προαγοράζεις είτε online είτε στα σύνορα με το που μπαίνεις στη χώρα.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...