Προς το περιεχόμενο

Road Trip


Doped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Το εχει σκεφτει ποτε κανεις να κανει road trip με το αμαξι του;

Σκεφτομουν μια διαδρομη τυπου:

Ελλαδα - Ιταλια - Γαλλια - Αγγλια

Αν προλαβαινουμε ακομα γιατι αρχες Οκτωβριου ξερω οτι τελος τα πολλα παρε - δωσε με Αγγλια και δεν θα μπορω να παω χωρις διαβατηριο και (μαλλον? δεν ξερω) με αμαξι που εχει ΕΕ πινακιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Doped είπε

Καλησπερα.

Το εχει σκεφτει ποτε κανεις να κανει road trip με το αμαξι του;

Σκεφτομουν μια διαδρομη τυπου:

Ελλαδα - Ιταλια - Γαλλια - Αγγλια

Αν προλαβαινουμε ακομα γιατι αρχες Οκτωβριου ξερω οτι τελος τα πολλα παρε - δωσε με Αγγλια και δεν θα μπορω να παω χωρις διαβατηριο και (μαλλον? δεν ξερω) με αμαξι που εχει ΕΕ πινακιδες.

Βγάλε διαβατήριο,μεσα σε όλα τα εξοδα άλλα 90€.Το αμάξι γιατί να μην μπορεί να μπει ΗΒ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Βγάλε διαβατήριο,μεσα σε όλα τα εξοδα άλλα 90€.Το αμάξι γιατί να μην μπορεί να μπει ΗΒ?

Ναι μου το προτειναν και αλλοι αν παω Αγγλια να εχω διαβατηριο.

Δεν γνωριζω καθολου τον νομο για το αν μπορω να το παω το αμαξι Αγγλια.

Αρχικα εκει το τιμονι θα ειναι αναποδα απο τον δρομο οποτε θα μπερδευει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Doped είπε

Ναι μου το προτειναν και αλλοι αν παω Αγγλια να εχω διαβατηριο.

Δεν γνωριζω καθολου τον νομο για το αν μπορω να το παω το αμαξι Αγγλια.

Αρχικα εκει το τιμονι θα ειναι αναποδα απο τον δρομο οποτε θα μπερδευει αρκετα.

Αν πας ναι θέλει διαβατήριο απο 1-10-21 https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen

Το ανάποδο τιμόνι κλπ οκ,είναι μια συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Αν πας ναι θέλει διαβατήριο απο 1-10-21 https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-as-an-eu-eea-or-swiss-citizen

Το ανάποδο τιμόνι κλπ οκ,είναι μια συνήθεια.

ναι αλλωστε δεν θελω να μεινω πολυ. Το πολυ δυο - τρεις μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Επίσης μπορείς να πας Ιταλία και απο εκεί να πας Ισπανία  πάλι με καράβι και απο εκεί να κάνεις το τουρ με το αμάξι.

Καλο και αυτο!

Απλα θελαμε να παμε:

Ιταλια

Maranello (Ferrari)

και μετα Γαλλια

Dieppe (Alpine)

Dorlisheim (Bugatti)

και μετα τελος στην Βρετανια

Oxford (Mini)

 

Ξερετε κανεναν καλο τροπο να υπολογισω τα μεταφορικα εξοδα?

Πχ για βενζινη;

Το ντεποζιτο μου κανει 350χλμ (το πολυ) με 60 ευρω.

Αυτες τις μερες που ειναι ανοιχτοι οι δρομοι ειναι κολλημενη η καταναλωση στο 7.5 (δεν νομιζω να μεινει πολυ εκει).

17 λεπτά πριν, nikwolf είπε

Για να πας Ιταλία, πας πρώτα Ηγουμενίτσα και παίρνεις το πλοίο. Συγγενής έρχεται από Γερμανία με αμάξι κάθε καλοκαίρι με αυτό το τρόπο.

Αυτο σκεφτομουν

Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doped είπε

Καλο και αυτο!

Απλα θελαμε να παμε:

Ιταλια

Maranello (Ferrari)

και μετα Γαλλια

Dieppe (Alpine)

Dorlisheim (Bugatti)

και μετα τελος στην Βρετανια

Oxford (Mini)

 

Ξερετε κανεναν καλο τροπο να υπολογισω τα μεταφορικα εξοδα?

Πχ για βενζινη;

Το ντεποζιτο μου κανει 350χλμ (το πολυ) με 60 ευρω.

Αυτες τις μερες που ειναι ανοιχτοι οι δρομοι ειναι κολλημενη η καταναλωση στο 7.5 (δεν νομιζω να μεινει πολυ εκει).

Για κοίτα το https://www.viamichelin.com/

Πολύ καις.Τι αμάξι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Για κοίτα το https://www.viamichelin.com/

Πολύ καις.Τι αμάξι έχεις;

το ταξιδι θα το κανουμε με R56 N12 Mini.

Σκεφτομουν να παρουμε το R56 N18 Mini αλλα σιγουρα θα ανεβει η καταναλωση (και η πιθανοτητα να μας γραφουν :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε και μια Πράσινη Κάρτα ασφάλισης για το αυτοκίνητο.  Τη ζητάς από την ασφαλιστική 

https://www.insurancemarket.gr/ασφαλεια-αυτοκινητου/πρασινη-καρτα-εξωτερικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, george1807 είπε

Βγάλε και μια Πράσινη Κάρτα ασφάλισης για το αυτοκίνητο.  Τη ζητάς από την ασφαλιστική 

https://www.insurancemarket.gr/ασφαλεια-αυτοκινητου/πρασινη-καρτα-εξωτερικο

Ευχαριστω πολυ!

Διαβασα ηδη:

https://gr.skyscanner.com/news/tips/tips-για-ένα-αξέχαστο-road-trip

Σε ορισμένες χώρες στην Ευρώπη (π.χ. Αυστρία, Βουλγαρία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ρουμανία, Ελβετία, Σλοβακία, Σλοβενία) τα αυτοκίνητα μπορούν να μετακινούνται στους αυτοκινητοδρόμους μόνο εφόσον διαθέτουν βινιέτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doped είπε

Ευχαριστω πολυ!

Διαβασα ηδη:

https://gr.skyscanner.com/news/tips/tips-για-ένα-αξέχαστο-road-trip

Σε ορισμένες χώρες στην Ευρώπη (π.χ. Αυστρία, Βουλγαρία, Τσεχία, Ουγγαρία, Ρουμανία, Ελβετία, Σλοβακία, Σλοβενία) τα αυτοκίνητα μπορούν να μετακινούνται στους αυτοκινητοδρόμους μόνο εφόσον διαθέτουν βινιέτα

 

αυτο είναι άλλο,είναι ανάλογο των τελών κυκλοφορίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doped είπε

το ταξιδι θα το κανουμε με R56 N12 Mini.

Σκεφτομουν να παρουμε το R56 N18 Mini αλλα σιγουρα θα ανεβει η καταναλωση (και η πιθανοτητα να μας γραφουν :P )

Έκανα παρόμοιας λογικής ταξίδι (Επέστρεφα Ελλάδα και το συνδύασα με road trip) με αφετηρία Παρίσι και κατάληξη Αθήνα.

Το viamichelin είναι πολύ αξιόπιστο και βοήθησε τρομερά:

Στουτγάρδη (Mercedes και Porsche)

Μόναχο (BMW)

Μπολόνια διαμονή για Ferrari - Lamborghini - Pagani (ειναι όλα σε απόσταση μισή με μια ώρα μεταξύ τους, είναι και η Ducati σε πολύ κοντινή απόσταση).
  Προσοχή, η Pagani τότε δεν είχε ακόμα το Μουσείο και έπρεπε να κλείσεις για κάνεις τουρ στο εργοστάσιο.
  Εγώ δεν το ήξερα (ούτε το έψαξα :( ) και   έφαγα άκυρο απέξω....βέβαια πετύχαμε ενα Huayra να βγαίνει για τεστ drive και μας πέσανε τα σαγόνια...
  Και μια LaFerrari έξω από το Μαρανελο...

Στην συνέχεια Βενετία - Τεργέστη - Ντουμπρόβνικ και Μαυροβούνιο - Αλβανία για να μπω Ελλάδα στο τέλος.
Στο πήγαινε (σε διαφορετικό χρόνο, όχι σαν μέρος του rodatrip) είχα πάει απο Πάτρα - Ανκόνα και στην επιστροφή ήθελα να δω κάτι διαφορετικό.
Δεν το συστήνω αυτό, στα πλαίσια ενός roadtrip για κανένα φούστη λόγο!

Το αμάξι ήταν 207 RC (έχει το ίδιο μοτέρ με το N14 R56 Mini αλλά 5άρι κιβώτιο) 2 άτομα και φορτωμένο μέχρι τον ουρανό (μετακόμιζα πίσω :P ).

Μέση κατανάλωση ταξιδίου 7.3 στο trip, κινούμενος χαλαρά και τηρώντας όλα τα (αυστηρά) όρια.
Μόνο όταν μπήκα στην Autoban προς Μόναχο, δεν άντεξα και 200αρισα (πάλι με περνάγανε μανιασμένα κάτι station A6...) μέχρι που είδα live τον δείκτη της βενζίνης να πέφτει και μαζεύτηκα στα 160....

Το ταξίδι έγινε το 2015 οπότε με άλλες τιμές βενζίνης πανευρωπαϊκά (η Αυστρία π.χ. τοτε ειχε 1 ευρω το λιτρο , η Ιταλία 1,50+, Η Κροατία δεν είχε ευρώ οπότε χρεώθηκα και συνάλλαγμα), αλλά ενδεικτικά για 3500 χμ, χάλασα 350 - 380 ευρώ βενζίνη και 250 - 300 σε διόδια και βινιέτες.

Η βινιέτα στην Αυστρία π.χ. δεν είναι τίποτα, από το βενζινάδικο την αγοράζεις. Η Γερμανία δεν έχει διόδια. Η Γαλλία και η Ιταλία έχουν και ακριβά αλλά τουλάχιστον παίρνεις χαρτάκι μπαίνοντας και πληρώνεις βγαίνοντας, όσα χμ έκανες.

Τώρα για το αν θα πάρεις το Ν12 ή Ν18.....Άποψη μου, αν το Ν18 στον αυτοκινητόδρομο, σε χαλαρούς ρυθμούς εντός ορίων, κρατιέται κάτω από 8lt/100, μη το σκέφτεσαι καν!

 

Επεξ/σία από lefkrc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, lefkrc είπε

σε χαλαρούς ρυθμούς εντός ορίων, κρατιέται κάτω από 8lt/100, μη το σκέφτεσαι καν!

Δεν νομιζω να μεινω σε χαλαρους γι αυτο σκεφτηκα να παρω το N12.

Απο θεμα χωρου τα R56, R56 LCI ειναι ιδια οποτε και παλι θα εχουμε δυο βαλιτσες (3 μερες ταξιδι ποσα πραγματα να παρουμε) και κανενα τσαντακι για πορτοφολια κλπ.

Γενικα λοιπον απο αυτα που λες, θελουμε μεσα στο νερο 500 για να παμε και να ερθουμε. Αν σκεφτουμε οτι θελουμε να παμε και Αγγλια πες +200 για εισητηρια του τραινου απο Γαλλια - Αγγλια + εξτρα βενζινες.

 

Επισης θα παω με φιλο αν ειναι για να κανουμε την πλακα μας και ειπαμε αφου εχω τοσα χρονια το αμαξι να το παω πισω στο σπιτι του να το δει (που πλεον δεν το παιρνει η BMW πισω ουτε για 1000 ευρω. ). Το αμαξι αλλωστε το εχω για καθημερινο και πριν το ταξιδι θελει μερικα πραγματακια (ειχα και ενα αλλο thread που ειχα πει καποιες αλλαγες που ηθελα):

  • αναρτησεις (ειναι τρομακτικα μαλακες και κανει νερα οταν κανεις αποτομες στροφες)
  • λαδια - νερα κλπ
  • φρενα (τσιριζουν σαν τρελα μετα το τελευταιο σερβις της BMW)
  • service (ολοι με εχουν τρομαξει με το μοτερακι αυτο αλλα μια χαρα μου κανει εμενα τις βολτες του)
  • dashcam (ποτε δεν ξερεις)
Επεξ/σία από Doped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Doped είπε

Δεν νομιζω να μεινω σε χαλαρους γι αυτο σκεφτηκα να παρω το N12.

Απο θεμα χωρου τα R56, R56 LCI ειναι ιδια οποτε και παλι θα εχουμε δυο βαλιτσες (3 μερες ταξιδι ποσα πραγματα να παρουμε) και κανενα τσαντακι για πορτοφολια κλπ.

Γενικα λοιπον απο αυτα που λες, θελουμε μεσα στο νερο 500 για να παμε και να ερθουμε. Αν σκεφτουμε οτι θελουμε να παμε και Αγγλια πες +200 για εισητηρια του τραινου απο Γαλλια - Αγγλια + εξτρα βενζινες.

500 ευρώ εννοείς τις βενζίνες μόνο έτσι?? όταν λες 3 μέρες ταξίδι? Μόνο το πήγαινε? Γιατί διαφορετικά μου φαίνονται πολύ λίγες....
Επίσης τονίζω οτι έχουν περάσει κι 6 χρόνια απο το δικο μου ταξίδι, πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει απο τότε.

Νομίζω πάντως το viamichelin έχει ένα εργαλειάκι υπολογισμού που λαμβάνει υπόψιν και τις τρέχουσες τιμές για να είσαι πιο κοντά.

Επίσης υπολόγισε και τα έξοδα του καραβιού από Ηγουμενίτσα για Ιταλία (αν πας από εκεί τελικά) που ανάλογα αν πας σε δίκλινη ή 4κλινη καμπίνα αλλάζει το κόστος αρκετά...

Όσο για τον ρυθμό, θέλουν προσοχή τα όρια έξω, δεν είναι Ελλάδα...

Επεξ/σία από lefkrc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...