Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας γνωριζει πληροφοριες για το μητροπολιτικο κολλεγιο. Αξιζει τα χρηματα του; Επισης με τις αναγνωρισεις τι γινεται; Ειναι ισαξιο πανεπηστημιου το πτυχιο; Εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους περι απατων, περι κοροϊδιας οτι δηθεν σου υποσχονται πολλα και τιποτα δεν σου δινουν στην τελικη παρα μονο να σου παρουν τα λεφτα. Εαν καποιος γνωριζει κατι ιδιαιτερα για τον τομεα λογιστικης που θελω εγω ας μου δωσει τα φωτα του. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Deekay είπε

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας γνωριζει πληροφοριες για το μητροπολιτικο κολλεγιο. Αξιζει τα χρηματα του; Επισης με τις αναγνωρισεις τι γινεται; Ειναι ισαξιο πανεπηστημιου το πτυχιο; Εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους περι απατων, περι κοροϊδιας οτι δηθεν σου υποσχονται πολλα και τιποτα δεν σου δινουν στην τελικη παρα μονο να σου παρουν τα λεφτα. Εαν καποιος γνωριζει κατι ιδιαιτερα για τον τομεα λογιστικης που θελω εγω ας μου δωσει τα φωτα του. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλά έχεις ακούσει. Προσπερνα. 

Αν αλλάξει το πλαίσιο των κολεγίων το ξανασκέφτεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Deekay είπε

Επισης με τις αναγνωρισεις τι γινεται;

Συνοπτικά. Αναγνωρίζεται κανονικά επαγγελματικά, δηλαδή για το δημόσιο πχ ένας απόφοιτος ΕΚΠΑ και ένας από Μητροπολιτικό μπορούν να διεκδικήσουν την ίδια θέση πτυχιούχου. Δεν υπάρχει όμως ακαδημαϊκή αναγνώριση που σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε Ελληνικό πανεπιστήμιο, όπως επίσης θα έχεις θέμα σε διάφορα επιμελητήρια που επίτηδες μπλοκάρουν τους απόφοιτους κολεγίων.

Το αν είναι μούφα, αμφιβάλλω. Ειδικά το συγκεκριμένο που αναφέρεις είναι μεγάλο μέγεθος με παραρτήματα σε πολλές πόλεις την Ελλάδας, χορηγούς, συνεργασίες κτλ. κτλ. Θα μου φαινότανε περίεργο ένα τέτοιο "μαγαζί" να στηριζότανε σε απάτες εδώ και πόσα χρόνια.

Απλά όπως με όλα τα κολέγια πρέπει να ξέρεις τι να περιμένεις. Δηλαδή, ένα πτυχίο από κάτι σχεδόν ανύπαρκτα πανεπιστήμια του εξωτερικού (υπάρχουν 1-2 εξαιρέσεις) και διάφορα εμπόδια που πολύ πιθανό να συναντήσεις αν αποφασίσεις να το αξιοποιήσεις στην Ελλάδα.

Όσο για το αν αξίζει, σχετικό είναι αυτό. Για εμένα καλύτερη επιλογή είναι πάντα να δώσεις πανελλήνιες. Αν πάλι για τον Χ,Υ λόγο δεν μπορείς/θες και είσαι σίγουρος ότι αυτό το επάγγελμα θες να κάνεις, go for it. Χαμηλού επιπέδου τα πτυχία κολεγίων ναι, αλλά για εμένα καλύτερα από τα χαρτιά ΙΕΚ ή πόσο μάλλον από το τίποτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2021 στις 11:50 ΜΜ, Deekay είπε

Καλησπερα σε ολους. Ηθελα να ρωτησω εαν καποιος απο εσας γνωριζει πληροφοριες για το μητροπολιτικο κολλεγιο. Αξιζει τα χρηματα του; Επισης με τις αναγνωρισεις τι γινεται; Ειναι ισαξιο πανεπηστημιου το πτυχιο; Εχω ακουσει διαφορα κατα καιρους περι απατων, περι κοροϊδιας οτι δηθεν σου υποσχονται πολλα και τιποτα δεν σου δινουν στην τελικη παρα μονο να σου παρουν τα λεφτα. Εαν καποιος γνωριζει κατι ιδιαιτερα για τον τομεα λογιστικης που θελω εγω ας μου δωσει τα φωτα του. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Κοίταξε... ο κόσμος πιστεύει στο Βρετανικό Εκπαιδευτικό Σύστημα και δίνει σημασία στα πτυχία που χορηγεί αυτό. Αν πάρεις πτυχίο Βρετανικού Πανεπιστημίου στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, στην Ευρώπη θα έχεις αναγνώριση. Εδώ στην Ελλάδα, το διοικητικό στέλεχος επιχειρήσεων δεν είναι νομοθετικώς ρυθμιζόμενο επάγγελμα (κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να προσλάβει στην επιχείρηση του ως διευθύνοντα σύμβουλο, διευθυντή ή προϊστάμενο, κάποιον πτυχιούχο, μεταπτυχιακό ή διδάκτορα), συνεπώς δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα αν θέλεις να ακολουθήσεις ελευθέριο επάγγελμα, ως σύμβουλος επιχειρήσεων, υπάρχουν ένα σωρό κωδικοί αριθμοί δραστηριότητας (ΚΑΔ), που μπορείς να επιλέξεις χωρίς να εμπίπτεις στους ΚΑΔ του οικονομολογικού επαγγέλματος ή του λογιστικού επαγγέλματος (τα οποία είναι νομοθετικώς ρυθμιζόμενα) και να εργαστείς νομίμως. Πίστεψε με δεν έχω δει κανένα πελάτη να ζητά πτυχίο από κάποιον επαγγελματία, αλλά στην περίπτωση σου (αν καταφέρεις να αξιωθείς πτυχίο) δεν θα έχεις πρόβλημα να το επιδείξεις.

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, elenipapserres είπε

Δεν αναγνωριζεται το πτυχιο απο αυτου του ειδους τα κολλεγια

Από το οικονομικό επιμελητήριο δεν αναγνωρίζεται, αλλά εναπόκειται στην κρίση εκάστου εργοδότη ποιον θα προσλάβει στην επιχείρηση του, ως προϊστάμενο ή διευθυντή. Το πτυχίο πανεπιστημίου Ηνωμένου Βασιλείου, γενικώς μετράει.

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, EVMENHS είπε

Από το οικονομικό επιμελητήριο δεν αναγνωρίζεται, αλλά εναπόκειται στην κρίση εκάστου εργοδότη ποιον θα προσλάβει στην επιχείρηση του, ως προϊστάμενο ή διευθυντή. Το πτυχίο πανεπιστημίου Ηνωμένου Βασιλείου, γενικώς μετράει.

Δεν ισχύει. Είναι κολλέγιο όχι university

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Από το οικονομικό επιμελητήριο δεν αναγνωρίζεται, αλλά εναπόκειται στην κρίση εκάστου εργοδότη ποιον θα προσλάβει στην επιχείρηση του, ως προϊστάμενο ή διευθυντή. Το πτυχίο πανεπιστημίου Ηνωμένου Βασιλείου, γενικώς μετράει.

Το "συνεργασία με το ΤΑΔΕ Πανεπιστήμιο" μπορεί να σημαίνει ότι απλά έχουν κοινό πρόγραμμα σπουδών ή έρχεται κάνας καθηγητής από UK για ομιλία μια φορά το εξάμηνο. Σε καμία περίπτωση δεν κάνει το ελληνικό κολλέγιο έστω να πλησιάσει το "συνεργαζόμενο" βρετανικό. 

Κάτι σαν το internet ΕΩΣ 24mbps δηλαδή, που τελικά πιάνεις 7. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το "συνεργασία με το ΤΑΔΕ Πανεπιστήμιο" μπορεί να σημαίνει ότι απλά έχουν κοινό πρόγραμμα σπουδών ή έρχεται κάνας καθηγητής από UK για ομιλία μια φορά το εξάμηνο. Σε καμία περίπτωση δεν κάνει το ελληνικό κολλέγιο έστω να πλησιάσει το "συνεργαζόμενο" βρετανικό. 

Κάτι σαν το internet ΕΩΣ 24mbps δηλαδή, που τελικά πιάνεις 7. 

Αυτό το θέμα (όπως και κάθε άλλο σχετικό θέμα) αφορά το Αλλοδαπό πανεπιστήμιο. Άλλωστε αυτό χορηγεί το πτυχίο

18 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν ισχύει. Είναι κολλέγιο όχι university

τι εννοείς ? πτυχίο από πανεπιστήμιο ή γενικώς ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαιδεύσεως (τίτλο bachelor) πχ Αγγλίας δεν λαμβάνει κάποιος που σπούδασε σε συνεργαζόμενο κολέγιο ?

δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιέστε έτσι. το αν θα χορηγήσει bachelor ένα ίδρυμα της Μ Βρετανίας ή όχι σε κολλέγιο Ελλάδας αφορά αποκλειστικώς αυτό. Ή μήπως θα του πείτε εσείς πως θα κρίνει του ιδρύματος της Μεγ Βρετανίας?

Τι να πω... όταν με το καλό διοριστείτε στην επιτροπή αξιολόγησης και ελέγχου ποιότητος, των ιδρυμάτων αυτών κρίνετε και ενεργήστε αναλόγως!

Ή μήπως νομίζετε ότι,  στην εποχή της πληροφορίας, έχετε το μονοπώλιο της γνώσεως ; ή νομίζετε ότι είστε οι μοναδικοί με πτυχία;

Και κάτι σχετικό: τον εργοδότη σας, τον πελάτη σας και τον συνεργάτη σας δεν τους ενδιαφέρουν από ποιο πανεπιστήμιο είναι το πτυχίο που είναι κρεμασμένο στην κορνίζα, ή  τον βαθμό του, αλλά τι πραγματικώς γνωρίζετε να κάνετε και πως μπορείτε να βοηθήσετε την επιχείρηση τους να επιβιώσει, να αναπτυχθεί και να επεκταθεί. Αυτό αποδεικνύεται με συστάσεις, με εργασιακή εμπειρία ή με δοκιμή. Μπείτε για λίγο στην θέση τους, προσποιηθείτε ότι θέλετε να ιδρύσετε ένα γραφείο συμβούλων και σκεφτείτε τα κριτήρια  επιλογής.

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω δει το επιπεδο των μεταπτυχιακων του Μητροπολιτικου, αν υπαρχει το επιπεδο συνεργασιας με το Αγγλικο Πανεπιστημιο που λενε (East London University)  τοτε το ξενο πανεπιστημιο ειναι εντελως της πλακας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Αυτό το θέμα (όπως και κάθε άλλο σχετικό θέμα) αφορά το Αλλοδαπό πανεπιστήμιο. Άλλωστε αυτό χορηγεί το πτυχίο

τι εννοείς ? πτυχίο από πανεπιστήμιο ή γενικώς ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαιδεύσεως (τίτλο bachelor) πχ Αγγλίας δεν λαμβάνει κάποιος που σπούδασε σε συνεργαζόμενο κολέγιο ?

δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιέστε έτσι. το αν θα χορηγήσει bachelor ένα ίδρυμα της Μ Βρετανίας ή όχι σε κολλέγιο Ελλάδας αφορά αποκλειστικώς αυτό. Ή μήπως θα του πείτε εσείς πως θα κρίνει του ιδρύματος της Μεγ Βρετανίας?

Τι να πω... όταν με το καλό διοριστείτε στην επιτροπή αξιολόγησης και ελέγχου ποιότητος, των ιδρυμάτων αυτών κρίνετε και ενεργήστε αναλόγως!

Ή μήπως νομίζετε ότι,  στην εποχή της πληροφορίας, έχετε το μονοπώλιο της γνώσεως ; ή νομίζετε ότι είστε οι μοναδικοί με πτυχία;

Και κάτι σχετικό: τον εργοδότη σας, τον πελάτη σας και τον συνεργάτη σας δεν τους ενδιαφέρουν από ποιο πανεπιστήμιο είναι το πτυχίο που είναι κρεμασμένο στην κορνίζα, ή  τον βαθμό του, αλλά τι πραγματικώς γνωρίζετε να κάνετε και πως μπορείτε να βοηθήσετε την επιχείρηση τους να επιβιώσει, να αναπτυχθεί και να επεκταθεί. Αυτό αποδεικνύεται με συστάσεις, με εργασιακή εμπειρία ή με δοκιμή. Μπείτε για λίγο στην θέση τους, προσποιηθείτε ότι θέλετε να ιδρύσετε ένα γραφείο συμβούλων και σκεφτείτε τα κριτήρια  επιλογής.

σε ποσα κολλεγια και ιεκ εχεις φοιτησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικες γραμμες, αν εχεις αλλες εναλλακτικες , οχι δεν αξιζει. Μπλεκεις μεταξυ αλλων και με γραφειοκρατια και το επιπεδο σπουδων ειναι λιγο hit and miss (ισως τυχεις σε κατι καλο αλλα μαλλον σε σαπιλα). Αν εχεις τα χρηματα καλυτερα σπουδασε στο εξωτερικο, τουλαχιστον εκει θα παρεις και διαφορετικες εμπειριες.

Επεξ/σία από epp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2021 στις 12:51 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Επειδη εχω δει το επιπεδο των μεταπτυχιακων του Μητροπολιτικου, αν υπαρχει το επιπεδο συνεργασιας με το Αγγλικο Πανεπιστημιο που λενε (East London University)  τοτε το ξενο πανεπιστημιο ειναι εντελως της πλακας.

Δεν είναι όλα τα πανεπιστημιακά ιδρύματα το ίδιο καλά από διάφορες επόψεις. Και εδώ στην Ελλάδα το ίδιο συμβαίνει, πχ η (πρώην) ΑΣΟΕΕ είναι ένα φημισμένο πανεπιστήμιο υψηλού επιπέδου, που υπερέχει από κάποια άλλα από κάποιες επόψεις. 

Αλλά:

1) η εκπαίδευση, κύριε/α , δεν είναι ένα υλικό αγαθό που το αγοράζεις, ή που σου το τοποθετούν στο κεφάλι σου. Η εκπαίδευση απαιτεί κυρίως την ατομική προσπάθεια του εκπαιδευομένου, "γιατί αν ο φοιτητής αντί για μυαλό έχει φάβα, τι να σου κάνει και ο καθηγητής;>>

2) 1+1=2 και για τον απόφοιτο δημοτικού και για τον απόφοιτο Λυκείου και για τον καθηγητή πανεπιστημίου, το αυτό συμβαίνει  αν συγκρίνουμε το πρόγραμμα σπουδών σχολών του αυτού επιστημονικού τομέα. Δηλαδή λίγο ή πολύ η διδακτέα ύλη είναι καθορισμένη για όλα τα  προγράμματα σπουδών των συναφών σχολών.

3)Εξάλλου στο λογιστικό επάγγελμα αλλά υποθέτω και σε όλα τα τεχνολογικά επαγγέλματα, δεν πάει να είσαι απόφοιτος του Χάρβαρντ, αυτά που λες πρέπει να τα τεκμηριώνεις (με νόμους, ΠΔ, υπουργ αποφάσεις, εγκυκλίους, Γεν έγγρ κλπ), δηλαδή δεν υπάρχουν αυθεντίες.

Και εντελώς καλόπιστα ρωτώ: αν ήσουν ιδρυτής μιας επιχειρήσεως (πχ γραφείο συμβούλων) , θα επαναπαυόσουν μόνο στην υποτιθέμενη αυθεντία του ευγενούς κατόχου πτυχίου φημισμένου πανεπιστημίου που έρχεται ως υποψήφιος  συνεργάτης σου ή θα προσπαθούσες να διερευνήσεις και τι γνωρίζει να κάνει;

Στις 1/11/2021 στις 1:21 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

σε ποσα κολλεγια και ιεκ εχεις φοιτησει?

είμαι  πτυχιούχος τμήματος Λογιστικής ΤΕΙ.

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σωστα μιλας, ειναι περιεργο που το μεγαλυτερο ποσοστο των φοιτητων στα κολλεγια τελειωνει ακριβως στα χρονια που οριζει το προγραμμα σπουδων ή σε καθε περιπτωση νωριτερα απο οτι τελειωνουν οι συναδελφοι τους στα αντιστοιχα τμηματα δημοσιων πανεπιστημιων. Ειναι τοσο καλυτερο το επιπεδο των πρωτων; Γιατι η αγορα εργασιας αλλα δειχνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ιδιωτική σχολή τελειώνεις στα χρόνια που πρέπει γιατί πληρώνεις, εκτός να έχεις λεφτά για πέταμα, αντίθετα στα δημόσια μπορείς(-ούσες) άνετα να πίασεις μια δουλειά καμιά 10αριά χρόνια πχ μποογιατζής και μετά να συνεχίσεις τις σπουδές σου σαν να μην τρέχει τίποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...