Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2022 στις 6:47 ΜΜ, Gingerbread είπε

Αν και δεν ξεκίνησα να συγκρίνω επιδόσεις πανελληνιων με περάτωση σχολής (αναφέρθηκα στο πως ανάλογα με τα μόρια πας σε συγκεκριμένες σχολές), ναι αυτός του 15 θα δυσκολευτεί. Όλες οι ειδικές κατηγορίες (πχ αθλητές) που μπαίνουν σε υψηλόβαθμες σχολές (ιατρικές, νοσηλευτές) έχουν πολύ δρόμο να φτάσουν αυτούς του19 γιατί δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες στο διάβασμα. Στα κολλέγια, στην παρούσα φάση ότι περίσσεψε υπάρχει. 

΄ουτως η αλλως και οι δυο θα δυσκολευτουν, (ίσως  πιθανότερα να δυσκολευτεί περισσότερο, αυτός που εισηχθη με μικρότερο βαθμό)  αλλά μην ξεχνας ότι η συμμετοχη και η βαθμολογια στις εισαγωγικες εξετασεις αποτελουν ενα στιγμιότυπο, εναν τρόπο επιλογής. Σκεψου το εξης απλο: αν την μια χρονια εξεταστεις και λαβεις 17/20  δεν ειναι βεβαιο  οτι την επομενη χρονια θα λαβεις ιση ή μεγαλυτερη βαθμολογια. (η επίδοση και συνακολούθως η βαθμολογία, εξαρτάται από το πόσο εύκολα ή δύσκολα ζητήματα ετέθησαν την μια χρονιά εν συγκρίσει με την άλλη, ή ακόμα αν σε αυτά τα ζητήματα που ετέθησαν αφιέρωσες περισσότερη προσοχή ή μελέτη  ή όχι, ώστε να είσαι ικανός να απαντήσεις ή να απαντήσεις αρκετά ταχέως , εντος του 3ωρου, ή ακομα σε ποια κατάσταση σωματική (υγείας) ή ψυχική βρίσκεσαι). Αλλά ακόμα και αν λάβεις μεγαλύτερη βαθμολογία, ούτε αυτό αρκεί για να εισαχθείς σε μια σχολή γιατί οι εισαγωγικές εξετάσεις είναι κατ΄ουσίαν διαγωνισμοί και η βάση εισαγωγής κυμαίνεται βάσει του γενικού επιπέδου αλλά και των διατιθεμένων κάθε έτος, θέσεων φοιτητων.

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2022 στις 3:53 ΜΜ, nitsa21 είπε

Και ξαφνικα γιναμε χωρα επιστημονων,τεχνοκρατων και λοιπων εξωτικων φρουτων. Παλια ειχες μια ΑΣΟΕΕ και ενα οικονομικο,τωρα  καμια τριανταρια ειδικοτητες σε καμια εικοσαρια πανεπιστημια με ασαφη αντικειμενα και ακομα πιο ασαφη δικαιωματα.Αυτο λεγεται δημιουργικη ασαφεια..Και σε αυτον τον αχταρμα μπαινουν τα colleges (αγγλιστι μη μας πουν βλαχους) και να ο τσακωμος εαν ειναι ετσι η αλλιως.

Ριχτε μου αρνητικες,η αληθεια ειναι οτι πρεπει να κλεισουν πολλες δημοσιες σχολες (ΑΕΙ) και ταυτοχρονα να γινει στροφη στην σοβαρη επαγγελματικη και τεχνικη εκπαιδευση ετσι ωστε να γινει διεξοδος  αλλα και φυτωριο ικανων τεχνολογων επαγγελματιων.Νεες ειδικοτητες,συγχρονα εργαστηρια,σαφη δικαιωματα,πρακτικη εκπαιδευση.Αυτα χρειαζονται και οχι σχολες που μπαινεις στο λεξικο  για να δεις τι βγαζουν.Χρειαζομαστε πιο πολλους συντηρητες ιατρικων μηχανηματων και λιγοτερους  financial analyst  η μανατζερς που ουτως η αλλιως δεν μανατζαρουν τιποτα

Κοίταξε.. η γνώση είναι παραγωγικός συντελεστής και  το καλώς εκπαιδευμένο και επαγγελματικώς καταρτισμένο εμψυχο δυναμικό μια χώρας  είναι παράγων οικονομικής αναπτύξεως. Συνεπώς καλώς και εκπαιδεύονται οι νέοι σε όλους τους τομείς. Η μιζέρια που υπάρχει είναι αποτέλεσμα πολιτικής και αποφάσεων του πολιτικού κατεστημένου το οποίο είναι κρατικοδίαιτο και ισόβιο. (Όταν βλέπουμε πως δεν θα εκλεγούμε αλλάζουμε τον εκλογικό νόμο, μοιράζουμε δημόσιο χρήμα και θέσεις στο δημόσιο και δίνουμε εκλογικά δικαιώματα σε αλλοδαπούς, προσμετράμε τα άκυρα -λευκά και νοθεύουμε το αποτέλεσμα). Πράγματι λείπουν οι υποδομές, αλλά λείπουν γιατί πολύ απλά δεν τις φτιάχνουμε. Μου κάνει εντύπωση πως μια χώρα ένα κράτος σαν την Ελλάδα δεν έχει τις κατάλληλες υποδομές για να πιστοποιήσει αυτοκίνητα, αεροπλάνα, μηχανές κλπ. Επίσης μου κάνει εντύπωση που χώρες-κράτη ίσου ή μικρότερου μεγέθους από την Ελλάδα παράγουν αυτοκίνητα, αεροπλάνα, κινητήρες, συσκευές κλπ

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Κοίταξε.. η γνώση είναι παραγωγικός συντελεστής και  το καλώς εκπαιδευμένο και επαγγελματικώς καταρτισμένο εμψυχο δυναμικό μια χώρας  είναι παράγων οικονομικής αναπτύξεως. Συνεπώς καλώς και εκπαιδεύονται οι νέοι σε όλους τους τομείς. Η μιζέρια που υπάρχει είναι αποτέλεσμα πολιτικής και αποφάσεων του πολιτικού κατεστημένου το οποίο είναι κρατικοδίαιτο και ισόβιο. (Όταν βλέπουμε πως δεν θα εκλεγούμε αλλάζουμε τον εκλογικό νόμο, μοιράζουμε δημόσιο χρήμα και θέσεις στο δημόσιο και δίνουμε εκλογικά δικαιώματα σε αλλοδαπούς, προσμετράμε τα άκυρα -λευκά και νοθεύουμε το αποτέλεσμα). Πράγματι λείπουν οι υποδομές, αλλά λείπουν γιατί πολύ απλά δεν τις φτιάχνουμε. Μου κάνει εντύπωση πως μια χώρα ένα κράτος σαν την Ελλάδα δεν έχει τις κατάλληλες υποδομές για να πιστοποιήσει αυτοκίνητα, αεροπλάνα, μηχανές κλπ. Επίσης μου κάνει εντύπωση που χώρες-κράτη ίσου ή μικρότερου μεγέθους από την Ελλάδα παράγουν αυτοκίνητα, αεροπλάνα, κινητήρες, συσκευές κλπ

Στα περι εκλογικων νομων,μεταναστων παρανομων η μη,κρατικης λειτουργιας κλπ δεν ειναι το φορουμ καταλληλο να το συζητησουμε.

Στα περι σπουδων τωρα.Ασφαλως και ειμαι υπερ των σπουδων.Εκεινο που λεω ειναι οτι χρειαζεται επαναστοχευση και ενδυναμωση της τεχνικης εκπαιδευσης.

Δες την θεωρητικη  κατευθυνση την οποια γνωριζω.Υπαρχουν αρκετες σχολες ΦΠΨ(φιλοσοφια,παιδαγωγικα,ψυχολογια).Τελειωνοντας δεν εχεις αδεια φιλολογου,ουτε δασκαλου και ουτε ψυχολογου.Τι ακριβως βγαινεις?Με τι επαγγελματικα δικαιωματα?

Αλλο παραδειγμα οι μεσογειακες σπουδες.Νεφελωδες αντικειμενο χωρις καμια σαφη η ακομα και ασαφη  αναφορα  στο τι κανεις απο εκει.

Τριτο και  κορυφαιο παραδειγμα ,το τμημα μεθοδολογιας της επιστημης.Ακομα και στον κανονισμο σπουδων δεν υπαρχει το τι βγαινεις απο την σχολη αυτη.

Χιλιαδες παιδια αποφοιτουν απο τις σχολες αυτες χωρις καμια ειδικοτητα και ασφαλως μενουν ανεργα

Την ιδια στιγμη δεν υπαρχουν σχολες για μεσιτες ακινητων,κυβερνητες μικρων σκαφων,οικολογικων καλλιεργειων,μηχανικων αγροτικων μηχανηματων  κλπ

Παντως αυτο δεν εχει σχεση με το θεμα  μας που ειναι τα κολλεγια

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 27/1/2022 στις 3:36 ΜΜ, NickTG είπε

Και λίγα λες! 

Εδώ φωτογραφία με τα φιλαράκια λίγο πριν μπούμε για μάθημα:

police-swat-team-at-work-picture-id92273

Συνήθως φέρουμε βαρύτερο οπλισμό αλλά ήταν χαλαρή Παρασκευή. 

Βαρύτατο έγκλημα

Αποτροπιασμό και θλίψη για τη δολοφονική επίθεση στον αστυνομικό εξέφρασε ο πρωθυπουργός μετά την επίσκεψη του στον Ερυθρό Σταυρό όπου νοσηλεύεται ο 21χρονος. Με το ίδιο καλάσνικοφ που χρησιμοποιήθηκε κατά κλούβας των ΜΑΤ στις 23 Δεκεμβρίου η επίθεση.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/varytato-egklima
https://www.skai.gr/news/greece/varytato-egklima

(εννοεί 23/12/2009)

όσοι γελούν και επιχαίρουν με το αστείο σου μάλλον είναι τα δικά σας παιδιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, EVMENHS said:

Βαρύτατο έγκλημα

Αποτροπιασμό και θλίψη για τη δολοφονική επίθεση στον αστυνομικό εξέφρασε ο πρωθυπουργός μετά την επίσκεψη του στον Ερυθρό Σταυρό όπου νοσηλεύεται ο 21χρονος. Με το ίδιο καλάσνικοφ που χρησιμοποιήθηκε κατά κλούβας των ΜΑΤ στις 23 Δεκεμβρίου η επίθεση.

Πηγή: https://www.skai.gr/news/greece/varytato-egklima
https://www.skai.gr/news/greece/varytato-egklima

(εννοεί 23/12/2009)

όσοι γελούν και επιχαίρουν με το αστείο σου μάλλον είναι τα δικά σας παιδιά....

Ότι να ναι. 

Άσχετη απάντηση μερικούς μήνες μετά με περιστατικό πριν 13 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ότι να ναι. 

Άσχετη απάντηση μερικούς μήνες μετά με περιστατικό πριν 13 χρόνια. 

Ανομία στου Ζωγράφου - Η πανεπιστημιούπολη είναι κοινόχρηστη απαντά το ΕΚΠΑ

https://www.lifo.gr/now/greece/anomia-stoy-zografoy-i-panepistimioypoli-einai-koinohristi-apanta-ekpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Απογευματινά μαθήματα έχει γενικά;

Κοιτάς να δεις εάν θα μπορείς να διδάξεις; Νομίζω ότι εσένα πρώτος στόχος σου είναι το ίδρυμα που έλεγες στην Κρήτη. Αφού πρώτα τελειώσεις τα μεταπτυχιακά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DrKo είπε

Κοιτάς να δεις εάν θα μπορείς να διδάξεις; Νομίζω ότι εσένα πρώτος στόχος σου είναι το ίδρυμα που έλεγες στην Κρήτη. Αφού πρώτα τελειώσεις τα μεταπτυχιακά σου. 

με μπερδεύεις με κάποιον άλλον (εκείνον που θέλει διδακτορικό και μαστερ και θα γίνει καθηγητής λογικά λες)

Επεξ/σία από Gingerbread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gingerbread είπε

με μπερδεύεις με κάποιον άλλον (εκείνον που θέλει διδακτορικό και μαστερ και θα γίνει καθηγητής λογικά λες)

Δεν σε μπερδεύω εγώ. Μέσα σου έχεις μπερδευτεί και ζεις μαζί του. Ο καθηγητής και ο γιατρός.

Δεν το έκανες καθηγητής ιατρικής, να μην έχεις και διπλό ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DrKo είπε

Δεν σε μπερδεύω εγώ. Μέσα σου έχεις μπερδευτεί και ζεις μαζί του. Ο καθηγητής και ο γιατρός.

Δεν το έκανες καθηγητής ιατρικής, να μην έχεις και διπλό ρόλο;

Κοίτα, όλοι έχουμε τα ψυχολογικά μας και εγώ τα δικά μου, αλλά σαν αυτόν δεν είμαι συγγνώμη κιόλας. Τεσπα μη στο χαλάσω, φαίνεσαι να απολαμβάνεις να γίνεσαι κακός με ανθρώπους, οπότε πάρε την δήθεν ικανοποίηση ότι με ξεσκέπασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrKo είπε

Δεν σε μπερδεύω εγώ. Μέσα σου έχεις μπερδευτεί και ζεις μαζί του. Ο καθηγητής και ο γιατρός.

Δεν το έκανες καθηγητής ιατρικής, να μην έχεις και διπλό ρόλο;

Από το στυλ γραφης δεν φαίνεται να είναι το ιδιο πρόσωπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Κοίτα, όλοι έχουμε τα ψυχολογικά μας και εγώ τα δικά μου, αλλά σαν αυτόν δεν είμαι συγγνώμη κιόλας. Τεσπα μη στο χαλάσω, φαίνεσαι να απολαμβάνεις να γίνεσαι κακός με ανθρώπους, οπότε πάρε την δήθεν ικανοποίηση ότι με ξεσκέπασες.

Το ότι νομίζεις ότι μπορείς να χαλάσεις ή όχι κάτι σε κάποιον, είναι μία ακόμα από τις φαντασιώσεις σου από ότι βλέπω. Αλλά, φαντάζομαι, αυτό θα πηγαίνει παρέα με τα πολλά μεταπτυχιακά :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...