Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, valkon είπε

Μια γενική παρατήρηση όσων επέλεγαν να πάνε σε "κολλέγια" .

Όλοι, όλοι ΜΑ όλοι κράζουν τα ελληνικα πανεπιστήμια χωρίς να έχουν περάσει ούτε απέξω. Επέλεξες να δώσεις λεφτά γιατί δεν κατάφερες να περάσεις πανελλήνιες, μαγκιά σου, μην μειώνεις τους άλλους επειδή ξεκάθαρα νιώθεις κατώτερος.

Αυτό το μικρό ραντ, γιατί το είδα και σε αυτό το νήμα από κάποιους.

Μα εδω γραφτηκε οτι τα κολλεγια ειναι καλυτερα απο ΕΜΠ και ΜΙΤ

Μαλλιστα  το ΜΙΤ ειναι σαν ΤΕΙ,!!!!

Ναι και το Harvard college κατι σαν το μητροπολιτικο

Οταν διαβαζεις τετοια κλεινεις τον υπολογιστη και φευγεις

 

 

Επεξ/σία από nitsa21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, marmagia είπε

Ξέρεις τι γίνεται εδώ; Υπό νορμαλ συνθήκες δεν μπαίνω σε συζητήσεις του τύπου ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώση…). Αλλά μερικοί άνθρωποι έχουν ένα τουπέ που ξεκινάει από μια βαθύτατη ημιμάθεια που την έχουν αναγάγει σε δεύτερη φύση. Ενημερωτικά για εσένα δεν είμαι καμίας ηλικίας. Είμαι σε ηλικία που πολλοί συνομήλικοι μου ακομα μένουν στο πατρικό τους, παίρνουν χαρτζιλίκι από τη μαμα και αμπελοφιλοσοφουν περί ΜΙΤ, ΤΕΙ και κολλεγίων. Ωστόσο πρόλαβα σε αυτά τα χρόνια να απόφοιτησω από 4ετες προπτυχιακό, να κάνω Msc στο κορυφαίο πανεπιστήμιο οικονομικών του κόσμου, Mphil στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης και το 3 καλύτερο πανεπιστήμιο του πλανήτη, και να προσθέσω μπροστά από το όνομα μου τον τίτλο Δόκτωρ και μετά να δουλέψω σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.

οποτε δεν ανέχομαι ούτε ανακρίβειες, ούτε ειρωνίες ούτε χαζομαρούλες για το εαν κατανοώ η όχι τον ακαδημαϊκό κόσμο και τον κόσμο των επιχειρήσεων. αυτά απο μένα και δεν ασχολούμαι άλλο. 
αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;

 

 

Συγνώμη κιόλας ρε παίχτη, άλλα έχεις Master of Philosophy απο το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης, υποθέτω (Oxford ή Cambridge) .... and the best thing you could come up with was this ? 🤣

"αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης κάποιος πρέπει να σου πει οτι για να πάρεις το τίτλο Δόκτωρ πρέπει να έχεις PhD, και οχι Mphil .....κάπου οπα, δηλαδή λίγη ντροπή.

Επεξ/σία από niCk_eleCtro
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, niCk_eleCtro said:

 

 

Επίσης κάποιος πρέπει να σου πει οτι για να πάρεις το τίτλο Δόκτωρ πρέπει να έχεις PhD, και οχι Mphil .....κάπου οπα, δηλαδή λίγη ντροπή.

Είσαι αστείος που αντί να πεις λίγο ντροπή σε άκυρα που ακούστηκαν προηγουμένως το γράφεις τώρα. 🤣 καλή προσπάθεια να πεις κάτι. Παρεπιπτόντως,  από που προκυπτει ότι έχω μόνο mphil; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, marmagia είπε

Ξέρεις τι γίνεται εδώ; Υπό νορμαλ συνθήκες δεν μπαίνω σε συζητήσεις του τύπου ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώση…).

Παρ όλ αυτα here you are, πάλι χωρίς κανένα ουσιασστικό επειχείρημα. 

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

Αλλά μερικοί άνθρωποι έχουν ένα τουπέ που ξεκινάει από μια βαθύτατη ημιμάθεια που την έχουν αναγάγει σε δεύτερη φύση.

Do tell, για πες μου, τι δεν γνωρίζω καλα;;

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

Mphil στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης

Dude (girl, whatever I don't judge)  It's Philosophy. When you get it in Mechatronic we can talk again. 

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

και να προσθέσω μπροστά από το όνομα μου τον τίτλο Δόκτωρ

όπως έχω γράψει και σε άλλο post εδώ μέσα, στην Ευρώπη, όποιος έχει λεφτά και θέλει, πάει και γίνεται Doctor. Δεν μου λέει κάτι αυτό. 
Επίσης, έχεις μπρεδευτεί λίγο. Το Mphil είναι level 7. To Doc είναι level 8. Οπότε όπως σε όλα τα υπόλοιπα post σου έτσι και αυτό είναι γεμάτο ανακρίβειες. 

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

και μετά να δουλέψω σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.

Σε τι job description? Philosophy Consultant? Έχω περάσει από 3 πολυεθνικές, έναν φιλόσοφο δεν είδα μέσαι.
Πάλι δεν λες όμως που δουλεύεις τώρα. Και δεν λες και τη θέση σου. Πάλι αερολογίες.

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

οποτε δεν ανέχομαι ούτε ανακρίβειες, ούτε ειρωνίες ούτε χαζομαρούλες για το εαν κατανοώ η όχι τον ακαδημαϊκό κόσμο και τον κόσμο των επιχειρήσεων. 

εαν απαντούσες σωστα και εμπεριστατομένα, δεν θα υπήρχαν ανακρίβειες.

 

9 ώρες πριν, marmagia είπε

αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;

Με αυτό το επιχείρημα με τάπωσες. Πωωωω δεν ξέρω τι να πω τώρα! Εντάξει φαίνεται ότι έχεις και ένα επίπεδο, έχεις και Mphil, δεν είμαστε όλοι ίδιοι εδώ μέσα. 

1 ώρα πριν, marmagia είπε

. Παρεπιπτόντως,  από που προκυπτει ότι έχω μόνο mphil; 

Από αυτά που γράφεις. Για τόσο μορφωμένο άτομο πάντως ένα θέμα με την επικοινωνία (τουλάχιστον τη γραπτή) το έχεις. 
Και την ηληκία σου από αυτά που γράφεις, μια χαρά την υπολόγισα.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Συγνώμη κιόλας ρε παίχτη, άλλα έχεις Master of Philosophy απο το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης, υποθέτω (Oxford ή Cambridge) .... and the best thing you could come up with was this ? 🤣

"αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης κάποιος πρέπει να σου πει οτι για να πάρεις το τίτλο Δόκτωρ πρέπει να έχεις PhD, και οχι Mphil .....κάπου οπα, δηλαδή λίγη ντροπή.

Τελικα καταντας αστειος

3 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Συγνώμη κιόλας ρε παίχτη, άλλα έχεις Master of Philosophy απο το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης, υποθέτω (Oxford ή Cambridge) .... and the best thing you could come up with was this ? 🤣

"αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης κάποιος πρέπει να σου πει οτι για να πάρεις το τίτλο Δόκτωρ πρέπει να έχεις PhD, και οχι Mphil .....κάπου οπα, δηλαδή λίγη ντροπή.

 

Βρε κατακαυμενε ειδικα τα oxbridge mphil ονομαζουν τα master σε πολλους κλαδους,και οχι στην φιλοσοφια.

Αυτο συμβαινει σε αυτα τα δυο  πανεπιστημια .

Γιατι μιλας για πραγματα που δεν ξερεις?

10 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Τελικα καταντας αστειος

 

Βρε κατακαυμενε ειδικα τα oxbridge mphil ονομαζουν τα master σε πολλους κλαδους,και οχι στην φιλοσοφια.

Αυτο συμβαινει σε αυτα τα δυο  πανεπιστημια .

Γιατι μιλας για πραγματα που δεν ξερεις?

Παρεπιπτοντως βαζεις δε βαζεις στραβωμενες φατσουλες ρομπα γινεσαι

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Τελικα καταντας αστειος

Ο άλλος λέει ποιηματάκια για "μελισσουλες και μύγες", αλλά εγώ καταντάω αστείος?

Εδω ο χρήστης marmagia μας λέει οτι έχει Mphil απο το 3 καλύτερο πανεπιστήμιο του πλανήτη, για το οποίο μάλιστα του έδωσαν και τίτλο Δόκτωρ, παρόλα αυτά εσύ εμένα βλέπεις αστείο?

Μάλιστα....τι να πει κάνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση....

Επεξ/σία από niCk_eleCtro
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filip123go είπε

11 ώρες πριν,  marmagia είπε 

και μετά να δουλέψω σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.

Σε τι job description? Philosophy Consultant? Έχω περάσει από 3 πολυεθνικές, έναν φιλόσοφο δεν είδα μέσαι.
Πάλι δεν λες όμως που δουλεύεις τώρα. Και δεν λες και τη θέση σου. Πάλι αερολογίες.
 

Τα οxbridge οξφορδη ,κειμπριτζ απονεμουν mphil σε πολλλες επιστημες και οχι μονο φιλοσοφια.

Τα oxbridge (οξφορδη ,κειμπριτζ)απονεμουν mphil σε πολλες επιστημες και οχι μονο φιλοσοφια.Αυτο ειναι κατι που γινεται εδω και 1200 χρονια.

Απο ατομο που θεωρει το ΜΙΤ  ΤΕΙ πως να περιμενεις να το ξερει?

Παρεπιπτοντως το ξερω γιατι και εγω αποφοιτος τους ειμαι

Οσο για τα αλλα ουτε απεξω δεν θα περναγες,και εαν βρεθεις εκει θα πληρωσεις και εισοδο για να μπεις στην αυλη τους

13 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

Ο άλλος λέει ποιηματάκια για "μελισσουλες και μύγες", αλλά εγώ καταντάω αστείος?

Εδω ο χρήστης marmagia μας λέει οτι έχει Mphil απο το 3 καλύτερο πανεπιστήμιο του πλανήτη, για το οποίο μάλιστα του έδωσαν και τίτλο Δόκτωρ, παρόλα αυτά εσύ εμένα βλέπεις αστείο?

Μάλιστα....τι να πει κάνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση....

Παρεπιπτόντως,  από που προκυπτει ότι έχω μόνο mphil; ……….

Αυτο γραφει ο ανθρωπος,δηλαδη οτι εκτος του mphil συνεχισε σε phd.

Εδω γραφετε οτι το ΜΙΤ ειναι ΤΕΙ,δεν γνωριζεις οτι τα oxbridge απονεμουν mphil σε ολες τις επιστημες,δεν καταλαβαινεις τι γραφει ο αλλος.

Κατσε  στο κολλεγιακι σου και σταματα να επιβεβαιωνεις την αγνοια σου.

Α και μην ξεχασεις την φατσουλα

 

15 ώρες πριν, filip123go είπε

ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

Μας αρεσει δεν μας αρεσει  το χ κολλεγιο δεν ειναι ιδιο με το ΕΜΠ,και το ΕΜΠ δεν ειναι MIT ,ETH,caltech.

Ποιο είναι το X κολλέγιο; Γιατί υπάρχουν κολλέγια που είναι καλύτερα απο το ΕΜΠ και το MIT.
Επίσης το ΜΙΤ είναι αντίστοιχο ΤΕΙ. Το λέει στο όνομα: Massachusetts Institute of Technology => Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης 

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ

Ναι και το Harward college κατι σαν το μητροπολιτικο ειναι ,και το Berceley  κατι σαν το ζωικης παραγωγης αγρινιου.

 

 

ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

το,πιο λογικο μου φαινεται οτι προκειται για επιστημη οπου οπως ολες οι επιστημες χρειαζεται πρακτικη εμπειρια.

To τι σου φαίνεται εσένα λογικό και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Είναι απλά μια άποψη από ένα random άτομο, που μάλιστα δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη. 
 

Ανατριχιασα.Δεν εχω εγω σχεση με την επιστημη και εχεις εσυ?

o tempora o mores

Λοιπον λες ασχετους και ξιπασμενους τους επιστημονες που σου ερχονται για συνεντευξη.Εχεις μια μετρια μορφωση,προφανως καποιο κολλεγιακι  και θεωρεις απειλη για την θεσουλα σου τους νεους επιστημονες.Προσπαθεις να βγαλεις ξιπασμενους οσους δεν σε γλυφουν και ασχετους τους υπολοιπους γιατι συναισθανεσαι την δικη σου ανεπαρκεια.

Δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο μορφωμενος ανθρωπος που θεωρει το ΜΙΤ σαν ΤΕΙ.

Σου γραφω ευγενικα χωρις καμια προκληση και απαντας σκαιοτατα (για να μην ψαχνεις σε λεξικο σκαιος σημαινει απρεπης,ασχημος)

Οποιον βλεπεις με μεγαλυτερα προσοντα απο εσενα τον μειωνεις σαν προστασια στα δικα σου κομπλεξ και ανασφαλιες

Σε βαλανε σε μια ναυτιλιακη (πιθανολογω) να κανεις τον κομπιουτερα και νομιζεις οτι εγινες καλυτερος απο ολους.Ουτε τροπους εχεις,ουτε γνωσεις ,ουτε μορφωση

Το να πετας αγγλικες λεξεις που και που δεν λεει τιποτα,και ο μπαρμπας  μου που ηταν 20 χρονια λαντζερης στο Σικαγο το ιδιο κανει.

 


ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

Φυσικα παιζει ρολο σε ποιο πανεπιστημιο πηγες

Πήγαινε στο καλύτερο Πανεπιστήμιο του πλανήτη, αν δεν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνω στο interview, τη θέση δεν θα την πάρεις. 

 

καποιος που πηγε σε τετοια πανεπιστημια δεν θα κατσει να του παρει συνεντευξη ατομο που θεωρει το ΜΙΤ κατι σαν ΤΕΙ

 

είπε 

Δεν ειμαι γνωστης της επιστημης των υπολογιστων

Τότε καλό θα ήταν  να μην εκφέρεις γνώμη. Πολλοί senior dev και architects (μαζί τους και εγώ , θεωρούν τους εαυτούς τους καλητέχνες. ) Σου αρέσει, καλώς, δεν σου αρέσει, we don't give a shit. 
 

if you (οχι we ,δεν ειστε πολλοι)give a shit θα σου συνιστουσα imodium.

Πριν θεωρησεις τον εαυτο σου <καλητεχνη > ανοιξε ενα λεξικο να δεις πως γραφεται η λεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nitsa21 said:

Τα oxbridge (οξφορδη ,κειμπριτζ)απονεμουν mphil σε πολλες επιστημες και οχι μονο φιλοσοφια.Αυτο ειναι κατι που γινεται εδω και 1200 χρονια.

Απο ατομο που θεωρει το ΜΙΤ  ΤΕΙ πως να περιμενεις να το ξερει?

Παρεπιπτοντως το ξερω γιατι και εγω αποφοιτος τους ειμαι

Οσο για τα αλλα ουτε απεξω δεν θα περναγες,και εαν βρεθεις εκει θα πληρωσεις και εισοδο για να μπεις στην αυλη τους

Παρεπιπτόντως,  από που προκυπτει ότι έχω μόνο mphil; ……….

Αυτο γραφει ο ανθρωπος,δηλαδη οτι εκτος του mphil συνεχισε σε phd.

Εδω γραφετε οτι το ΜΙΤ ειναι ΤΕΙ,δεν γνωριζεις οτι τα oxbridge απονεμουν mphil σε ολες τις επιστημες,δεν καταλαβαινεις τι γραφει ο αλλος.

Κατσε  στο κολλεγιακι σου και σταματα να επιβεβαιωνεις την αγνοια σου.

Α και μην ξεχασεις την φατσουλα

 

 

Το κολέγιο  στην Ελλάδα το τελείωσα το 2016, τώρα είμαι στο UCL. Εκτός αν εννοείς το University College London κολλεγιακι όποτε εκεί πάω πάσο.

 

Ανέφερα εγώ πουθενά οτι το Master of Philosophy ειναι μόνο για φιλοσοφία ?

To Mphil ειναι ένας τύπος μεταπτυχιακού όπως τα MRes, ΜΑ, MSc και λοιπά.

Mphil δίνουν και πανεπιστήμια στην Ελλάδα σε διάφορους κλάδους δεν χρειάζεται να πας οξφορδη ή κειμπριτζ.

Αυτού του τύπου τα μεταπτυχιακά (Mphil) κάνουν focus κυριως στην ερευνα.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μικρο Κουιζ - ένας χρήστης του φόρουμ δηλώνει οτι παρόλο που "ειναι σε ηλικία που πολλοί συνομήλικοι του ακομα μένουν στο πατρικό τους, παίρνουν χαρτζιλίκι από τη μαμα" αυτός έχει τελειώσει το προπτυχιακό 4 χρονιά, μετά έκανε μεταπτυχιακό ενα χρόνο, μετα έκανε άλλο μεταπτυχιακό Mphil 2 χρονιά, μετά έκανε συν ένα διδακτορικό 4-6 χρονιά και μετά κατάφερε να δουλέψει σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.........Ποια ειναι η ηλικία του χρήστη?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nitsa21 είπε

Τα oxbridge (οξφορδη ,κειμπριτζ)απονεμουν mphil σε πολλες επιστημες και οχι μονο φιλοσοφια.Αυτο ειναι κατι που γινεται εδω και 1200 χρονια.

Απο ατομο που θεωρει το ΜΙΤ  ΤΕΙ πως να περιμενεις να το ξερει?

Παρεπιπτοντως το ξερω γιατι και εγω αποφοιτος τους ειμαι

Οσο για τα αλλα ουτε απεξω δεν θα περναγες,και εαν βρεθεις εκει θα πληρωσεις και εισοδο για να μπεις στην αυλη τους

Παρεπιπτόντως,  από που προκυπτει ότι έχω μόνο mphil; ……….

Αυτο γραφει ο ανθρωπος,δηλαδη οτι εκτος του mphil συνεχισε σε phd.

Εδω γραφετε οτι το ΜΙΤ ειναι ΤΕΙ,δεν γνωριζεις οτι τα oxbridge απονεμουν mphil σε ολες τις επιστημες,δεν καταλαβαινεις τι γραφει ο αλλος.

Κατσε  στο κολλεγιακι σου και σταματα να επιβεβαιωνεις την αγνοια σου.

Α και μην ξεχασεις την φατσουλα

 

 

ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

Μας αρεσει δεν μας αρεσει  το χ κολλεγιο δεν ειναι ιδιο με το ΕΜΠ,και το ΕΜΠ δεν ειναι MIT ,ETH,caltech.

Ποιο είναι το X κολλέγιο; Γιατί υπάρχουν κολλέγια που είναι καλύτερα απο το ΕΜΠ και το MIT.
Επίσης το ΜΙΤ είναι αντίστοιχο ΤΕΙ. Το λέει στο όνομα: Massachusetts Institute of Technology => Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης 

ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟ

Ναι και το Harward college κατι σαν το μητροπολιτικο ειναι ,και το Berceley  κατι σαν το ζωικης παραγωγης αγρινιου.

 

 

ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

το,πιο λογικο μου φαινεται οτι προκειται για επιστημη οπου οπως ολες οι επιστημες χρειαζεται πρακτικη εμπειρια.

To τι σου φαίνεται εσένα λογικό και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Είναι απλά μια άποψη από ένα random άτομο, που μάλιστα δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη. 
 

Ανατριχιασα.Δεν εχω εγω σχεση με την επιστημη και εχεις εσυ?

o tempora o mores

Λοιπον λες ασχετους και ξιπασμενους τους επιστημονες που σου ερχονται για συνεντευξη.Εχεις μια μετρια μορφωση,προφανως καποιο κολλεγιακι  και θεωρεις απειλη για την θεσουλα σου τους νεους επιστημονες.Προσπαθεις να βγαλεις ξιπασμενους οσους δεν σε γλυφουν και ασχετους τους υπολοιπους γιατι συναισθανεσαι την δικη σου ανεπαρκεια.

Δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο μορφωμενος ανθρωπος που θεωρει το ΜΙΤ σαν ΤΕΙ.

Σου γραφω ευγενικα χωρις καμια προκληση και απαντας σκαιοτατα (για να μην ψαχνεις σε λεξικο σκαιος σημαινει απρεπης,ασχημος)

Οποιον βλεπεις με μεγαλυτερα προσοντα απο εσενα τον μειωνεις σαν προστασια στα δικα σου κομπλεξ και ανασφαλιες

Σε βαλανε σε μια ναυτιλιακη (πιθανολογω) να κανεις τον κομπιουτερα και νομιζεις οτι εγινες καλυτερος απο ολους.Ουτε τροπους εχεις,ουτε γνωσεις ,ουτε μορφωση

Το να πετας αγγλικες λεξεις που και που δεν λεει τιποτα,και ο μπαρμπας  μου που ηταν 20 χρονια λαντζερης στο Σικαγο το ιδιο κανει.

 

 

ώρες πριν,  nitsa21 είπε 

Φυσικα παιζει ρολο σε ποιο πανεπιστημιο πηγες

Πήγαινε στο καλύτερο Πανεπιστήμιο του πλανήτη, αν δεν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνω στο interview, τη θέση δεν θα την πάρεις. 

 

καποιος που πηγε σε τετοια πανεπιστημια δεν θα κατσει να του παρει συνεντευξη ατομο που θεωρει το ΜΙΤ κατι σαν ΤΕΙ

 

 

είπε 

Δεν ειμαι γνωστης της επιστημης των υπολογιστων

Τότε καλό θα ήταν  να μην εκφέρεις γνώμη. Πολλοί senior dev και architects (μαζί τους και εγώ , θεωρούν τους εαυτούς τους καλητέχνες. ) Σου αρέσει, καλώς, δεν σου αρέσει, we don't give a shit. 
 

if you (οχι we ,δεν ειστε πολλοι)give a shit θα σου συνιστουσα imodium.

Πριν θεωρησεις τον εαυτο σου <καλητεχνη > ανοιξε ενα λεξικο να δεις πως γραφεται η λεξη

For the love of God μάθε θα χρησιμοποιείς τα quotes, μου βγήκαν τα μάτια να προσπαθώ να διαβάσω αυτά που γράφεις.

Αυτό με το MIT -> TEI είναι ένα πολύ ωραίο κολπακι για να δεις πόσο κολλημένος και κομπλεξοκος είναι ο άλλος, πόσο trigger θα γίνει, και το τι θα καταλάβει, για να δεις πόσο σοβαρά θα μπορέσεις να μιλήσεις μαζί του. Feel free to use it. Σε γλυτώνει από πολλές ώρες άσκοπων συζητήσεων. Ως συνήθως, εσύ κατάλαβες αυτά που ήθελες να καταλάβεις, ότι το ΜΙΤ είναι ΤΕΙ. Επίσης, μακάρι να βρεθούν άτομα που είναι 100 φορές καλύτερα σε αυτό που κάνω εγώ, μπας και σταματήσω να δουλεύω για 10. Δουλειά υπάρχει για όλους. Αλλά που τέτοια τύχη. Βλέπεις αυτό που κάνω εγώ θέλει να σκιζεσαι στο διάβασμα κάθε μέρα για το υπόλοιπο της ζωής σου, για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις και ελάχιστοι είναι διατεθειμένοι να το κάνουν αυτό.  Και δυστυχώς αυτοί που έρχονται ούτε τα βασικά δεν ξέρουν. FYI, ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι με master στ Mechatronics. Και δεν έχω σχέση ούτε με κολλέγια, ούτε με ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε όμως είναι πως ένας εργοδότης δεν δίνει δεκάρα για τα πτυχία σου. Ποιος έρθει στη συνέντευξη και απαντήσει καλύτερα στις ερωτήσεις, αυτός θα πάρει τη δουλειά. Είτε είναι από κολλέγιο, είτε από ΙΕΚ είτε έχει βγάλει το δημοτικό.

14 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

Μικρο Κουιζ - ένας χρήστης του φόρουμ δηλώνει οτι παρόλο που "ειναι σε ηλικία που πολλοί συνομήλικοι του ακομα μένουν στο πατρικό τους, παίρνουν χαρτζιλίκι από τη μαμα" αυτός έχει τελειώσει το προπτυχιακό 4 χρονιά, μετά έκανε μεταπτυχιακό ενα χρόνο, μετα έκανε άλλο μεταπτυχιακό Mphil 2 χρονιά, μετά έκανε συν ένα διδακτορικό 4-6 χρονιά και μετά κατάφερε να δουλέψει σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.........Ποια ειναι η ηλικία του χρήστη?

Όλα ταυτόχρονα τα έκανε. 

Εντωμεταξυ αν δεις και τις άλλες αναρτήσεις, είναι φουλ τρολλινγκ οπότε είναι απόλυτη απόλαυση να τους κάνεις trigger (βλέπε master και MIT) και μετά να παίρνεις ποπ κορν και να τους βλέπεις να χτυπιοουνται και να προσπαθούν να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο σε κάποιον άγνωστο, τον οποίο αγνωστο όμως δεν τον ενδιαφέρει η άποψη τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niCk_eleCtro είπε

Οντως πατησα πανω σε λαθος ποστ  για την απαντηση.Τωρα εαν αυτο ειναι δειγμα  ψυχασθενειας δεν ξερω.Μπορει!

Μια λοιπον και εισαι στο ucl  αυτο ηταν που βρηκες να πεις για οσα γραφονται εδω?

Να υποθεσω δηλαδη οτι συμφωνεις με τον συνομιλητη που εγραψε οτι στην αγγλια στα καλα πανεπιστημια πληρωνεις και παιρνεις πτυχιο? (Και το ucl μεσα σε αυτα)

Να υποθεσω οτι συμφωνεις οτι το ΜΙΤ ειναι ΤΕΙ?

Να υποθεσω οτι αν και στην αγγλια δεν ξερεις οτι τα oxbridge δινουν απο το 1100 και 1200 αντιστοιχα mphil σε ολες τις επιστημες και οχι μονο στην φιλοσοφια?

Αυτα εγραφησαν εδω μεσα αλλα δεν ειδα να αντιδρας,παρα ασχολεισαι εαν απο λαθος πατησα την απαντηση σε αλλο ονομα.
Μικρο το κακο μπροστα σε οσα αλλα γραφουν .

Οσο για τον/την συνομιλητη marmagia εγραψε οτι μετα το mphil συνεχισε σε phd,παρολαυτα δεν δισταζεις να γραψεις  οτι το mphil δεν ειναι διδακτορικο.Γιατι σουπε κανενας οτι ειναι?

Καλημερα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ:

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 38 Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας στην Οδηγία 2005/36/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 7ης Σεπτεμβρίου 2005, σχετικά με την αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/fek78a.pdf

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/298-uncategorised/26691-aftoteles-tmima-diethnon-kai-evropaikon-sxeseon

 

Επίσης μιλάμε για  αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας (όπου και αν) και όχι για ακαδημαϊκή αναγνώριση τίτλων του εξωτερικού (ισοτιμία και αντιστοιχία) που απονέμει ο ΔΟΑΤΑΠ.

Νομίζω είναι εύκολα αντιληπτό ότι υπάρχει διαφορά.

Πιστεύω ότι η καλύτερη λύση για όσους θέλουν ν΄αποφύγουν τόσο τις Πανελλαδικές όσο και την εισαγωγή τους σε μια σχολή η οποία βρίσκεται μακριά από τις αρχικές τους επιλογές, είναι να στοχεύσουν ή στο ΕΑΠ ή στην φοίτησή τους σ΄ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού από την πληθώρα που υπάρχουν (και να μην περιοριστούν σε όσα προτείνονται από τα κολέγια). 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, filip123go said:

Παρ όλ αυτα here you are, πάλι χωρίς κανένα ουσιασστικό επειχείρημα. 

 

Do tell, για πες μου, τι δεν γνωρίζω καλα;;

 

Dude (girl, whatever I don't judge)  It's Philosophy. When you get it in Mechatronic we can talk again. 

 

όπως έχω γράψει και σε άλλο post εδώ μέσα, στην Ευρώπη, όποιος έχει λεφτά και θέλει, πάει και γίνεται Doctor. Δεν μου λέει κάτι αυτό. 
Επίσης, έχεις μπρεδευτεί λίγο. Το Mphil είναι level 7. To Doc είναι level 8. Οπότε όπως σε όλα τα υπόλοιπα post σου έτσι και αυτό είναι γεμάτο ανακρίβειες. 

 

Σε τι job description? Philosophy Consultant? Έχω περάσει από 3 πολυεθνικές, έναν φιλόσοφο δεν είδα μέσαι.
Πάλι δεν λες όμως που δουλεύεις τώρα. Και δεν λες και τη θέση σου. Πάλι αερολογίες.

 

εαν απαντούσες σωστα και εμπεριστατομένα, δεν θα υπήρχαν ανακρίβειες.

 

Με αυτό το επιχείρημα με τάπωσες. Πωωωω δεν ξέρω τι να πω τώρα! Εντάξει φαίνεται ότι έχεις και ένα επίπεδο, έχεις και Mphil, δεν είμαστε όλοι ίδιοι εδώ μέσα. 

Από αυτά που γράφεις. Για τόσο μορφωμένο άτομο πάντως ένα θέμα με την επικοινωνία (τουλάχιστον τη γραπτή) το έχεις. 
Και την ηληκία σου από αυτά που γράφεις, μια χαρά την υπολόγισα.

Αυτό ακριβώς το ποστ δείχνει το βαθμό της άγνοιας σου. Δεν είσαι τελικά ημιμαθής, είσαι αμαθής. "Well", αφού την μιλάς τόσο καλά την αγγλική, μήπως να το γυρίσουμε απευθείας στα αγγλικά να νιώσεις πιο άνετα, dude;

Το mphil, ασχετε, δεν είναι πτυχίο φιλοσοφίας, αλλά τόσα ξέρεις τόσα λες. Επίσης, πίστεψε με και να στο χρηματοδοτούσα το διδακτορικό στο ΤΕΙ του ΜΙΤ, σε θέση δεν θα ήσουν να το ολοκληρώσεις και αυτό φαίνεται από πολλές εκφάνσεις των όσων λες. Δεν ασχολούμαι άλλο με ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για τι πραγμα μιλάμε και λόγω της αμάθειας τους ξεφτιλίζονται λέγοντας τέτοια πράγματα. Καλή συνέχεια να έχεις και συνέχισε να ζεις στον μικρόκοσμο της άγνοιας σου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Οντως πατησα πανω σε λαθος ποστ  για την απαντηση.Τωρα εαν αυτο ειναι δειγμα  ψυχασθενειας δεν ξερω.Μπορει!

Μια λοιπον και εισαι στο ucl  αυτο ηταν που βρηκες να πεις για οσα γραφονται εδω?

Να υποθεσω δηλαδη οτι συμφωνεις με τον συνομιλητη που εγραψε οτι στην αγγλια στα καλα πανεπιστημια πληρωνεις και παιρνεις πτυχιο? (Και το ucl μεσα σε αυτα)

Να υποθεσω οτι συμφωνεις οτι το ΜΙΤ ειναι ΤΕΙ?

Να υποθεσω οτι αν και στην αγγλια δεν ξερεις οτι τα oxbridge δινουν απο το 1100 και 1200 αντιστοιχα mphil σε ολες τις επιστημες και οχι μονο στην φιλοσοφια?

Αυτα εγραφησαν εδω μεσα αλλα δεν ειδα να αντιδρας,παρα ασχολεισαι εαν απο λαθος πατησα την απαντηση σε αλλο ονομα.
Μικρο το κακο μπροστα σε οσα αλλα γραφουν .

Οσο για τον/την συνομιλητη marmagia εγραψε οτι μετα το mphil συνεχισε σε phd,παρολαυτα δεν δισταζεις να γραψεις  οτι το mphil δεν ειναι διδακτορικο.Γιατι σουπε κανενας οτι ειναι?

Καλημερα

 

 

 

Δεν έχω τον χρόνο, ούτε την διάθεση να διαβάσω ολα τα μηνύματα ενα-ενα που έχουν γραφτεί στο thread. Και μετά να απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά.

Σε εσένα απάντησα συγκεκριμένα γιατί έκανες παράθεση το μήνυμα μου.

Όσο για τον χρήστη "δωκτορ" marmagia, με τα διδακτορικά και μεταπτυχιακά στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, καταλάβαμε πολύ καλά (ελπίζω και εσύ) περί τίνος πρόκειται.

Ένας απόφοιτος πανεπιστημίου, εάν έχει συναναστραφεί έστω και λίγο με ακαδημαϊκούς, μπορεί να καταλάβει σχετικά εύκολα αν ο συνομιλητής του κατέχει διδακτορικό τίτλο ή οχι.

Για να το πω πιο άπλα.....Ένας διδάκτωρ (έστω και ενός μετρίου πανεπιστημίου) δεν κάνει τέτοια λάθη.

Όλα τα άλλα μετά τα προσπερνάω γιατί ειναι ιστορίες για παιδάκια του δημοτικού.

Καληνύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Δεν έχω τον χρόνο, ούτε την διάθεση να διαβάσω ολα τα μηνύματα ενα-ενα που έχουν γραφτεί στο thread. Και μετά να απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά.

Σε εσένα απάντησα συγκεκριμένα γιατί έκανες παράθεση το μήνυμα μου.

Όσο για τον χρήστη "δωκτορ" marmagia, με τα διδακτορικά και μεταπτυχιακά στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, καταλάβαμε πολύ καλά (ελπίζω και εσύ) περί τίνος πρόκειται.

Ένας απόφοιτος πανεπιστημίου, εάν έχει συναναστραφεί έστω και λίγο με ακαδημαϊκούς, μπορεί να καταλάβει σχετικά εύκολα αν ο συνομιλητής του κατέχει διδακτορικό τίτλο ή οχι.

Για να το πω πιο άπλα.....Ένας διδάκτωρ (έστω και ενός μετρίου πανεπιστημίου) δεν κάνει τέτοια λάθη.

Όλα τα άλλα μετά τα προσπερνάω γιατί ειναι ιστορίες για παιδάκια του δημοτικού.

Καληνύχτα!

Και ομως πεφτεις εξω,και μαλλιστα παταγωδως. Στο δευτερο μεταπτυχιακο μου στην αγγλια  ειχα επικοινωνησει με το προσωπο αυτο μεσω μηνυματων στο insomnia προκειμενου να μου δωσει καποιες λεπτομερειες και πληροφοριες που δεν υπαρχουν στις σελιδες τους.

Οταν πηγα εκει διαπιστωσα  ,ιδιοις ομμασι ,οτι προκειται για ατομο με ενα απο τα πιο εντυπωσιακα βιογραφικα που εχω δει.Και  πιστεψε  με εχω δει αρκετα τοσο στα oxbridge  οσο και στο LSE


Μην βιαζεσαι λοιπον να κρινεις διοτι και το δικο σου αρχικο ποστ ηταν επιπεδου δημοτικου (κανε τον κοπο να το ξαναδιαβασεις)πραγμα που προφανως δεν ισχυει,παρολο που τα ελληνικα ειναι η πρωτη σου γλωσσα ενω για αλλους δεν ειναι.

 

Καλημερα

Επεξ/σία από nitsa21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...