Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

Οι τελειόφοιτοι πάντως που έρχονται για συνέντευξη (σε global εταιρεία πληροφορικής) , με εξαίρεση 1-2 άτομα στους 100, οι γνώσεις που κατέχουν δεν είναι επιπέδου Πανεπιστημίου-Πολυτεχνείου-Κολλέγιου.

Από θεωρία τα πάνε καλά. Αν τους ρωτήσεις τι είναι το interface, ξέρουν να σου απαντήσουν. Αν τους πεις όμως, γράψε μου ένα κομμάτι κώδικα που έχει λογική να χρησιμοποιήσουμε Interface αντί για class, χάνονται..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/1/2022 στις 9:27 ΜΜ, Gingerbread είπε

Βασικά για μενα η φάση είναι ως εξής:

Έχεις τα μόρια; Περνάς σε μια καλή σχολή στο πανεπιστήμιο (ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κτλ). Δεν έχεις τόσο καλά μόρια; Κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Εδώ υπάρχουν λαμπερές εξαιρέσεις ανθρώπων που έχουν γοητευτεί από μια επιστήμη (πχ τα μαθηματικά) και δεν θέλουν τίποτα άλλο. Μετά αρχίζουν συμβιβασμοί με το τι έχει δουλειά και ας πάω παραϊατρικά, μετά ας μπω οριακά κάπου.

Κάπου μεταξύ το ως μπω οριακά κάπου και ας φύγω κοζάνη έρχονται τα ΙΕΚ και τα κολέγια. Και η αλήθεια είναι ότι απευθύνονται σε αυτούς που ούτε αρκετά χρήματα έχουν (να πάνε ιατρική στην Ιταλία) ούτε τόσο καλοί για να σταθούν σε πανεπιστήμια έξω. Οπότε ένας σημαντικός αριθμός είναι σχεδόν ευκατάστατοι που πήγαν σε ιδιωτική σχολή οικονομικών και νομίζουν ότι κάτι έκαναν. Όχι ότι στο ΤΕΙ χρηματοοικονομικής (ναι έγιναν πανεπιστήμια) θα κάνει κάτι καλύτερο.

Υπάρχει πραγματικά κάποιος να ισχυριστεί ότι κάποιος που έλαβε βαθμολογία στις εισαγωγικές εξετάσεις 15/20 είναι ανίκανος να περατώσει τις σπουδές του εν συγκρίσει με κάποιον που έλαβε 20/20 ?  Οι εισαγωγικές εξετάσεις δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένας τρόπος επιλογής επειδή οι υποψήφιοι υπερτερούν αριθμητικώς στις διαθέσιμες θέσεις των ιδρυμάτων. Συνεπώς η βαθμολογία σε αυτές δεν χαρακτηρίζει τις ικανότητες ενός ανθρώπου. Αν λοιπόν θέλει κάποιος να σπουδάσει έναν γνωστικό τομέα και δεν θέλει να διαγωνιστεί για να γίνει δεκτός σε δημόσιο πανεπιστήμιο μπορεί να αιτηθεί σε κάποιο κολέγιο.

 

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 3:56 ΜΜ, filip123go είπε

Δεν είναι κακός για Ελλάδα. Είναι κακός για ναυτιλιακή. Αν και μετα διευκρινίστηκε ότι αυτός ο μισθός ήταν χωρις πτυχιο, οπότε είναι ψιλό-κομπλέ. 


Κατα τα άλλα, δεν πιστεύω ότι έχει σημασία σε ποιο πανεπιστήμιο έχεις πάει... Εχω συνεργαστεί με τόσα άτομα και έχω πάρει συνέντευξη για δουλειά από άλλα τόσα. Υπήρχαν πραγματικά ταλαντούχα άτομα που δεν είχαν καν πτυχίο, και μου έρχονταν και άτομα από πολυτεχνεία που, εκτός απο άσχετοι, ήταν και ξιπασμένοι.! Ο χειρότερος συνδιασμός που μπορεί να υπάρξει. Αλλά  δεν φταίνε τα παιδιά γι'αυτο. Κατα κύριο λόγο πηγάζει από τους καθηγητές.  

Δεν ειμαι γνωστης της επιστημης των υπολογιστων,αλλα διαβαζοντας  το κειμενο σου μου δημιουργεις μια απορια.Μιλας για  ταλαντουχα παιδια.Ταλεντο σημαινει μια εμφυτη αδιδακτη ικανοτητα να κανεις κατι,οπως να ζωγραφισεις η να γραψεις ποιηση χωρις κανεις να σου το μαθει και χωρις να το σπουδασεις.

Σε επιστημονοκη εργασια υπαρχει η γνωση και η  ικανοτητα να εφαρμοσεις την γνωση.Αυτη η ικανοτητα πρακτικης εφαρμογης λεγεται εμπειρια.

Οπως προανεφερα δεν εχω σχεση με υπολογιστες και πολλα μου φαινονται κινεζικα.Εχω ομως την παρακατω απορια.Ειναι  οι υπολογιστες επιστημη η τεχνικη.?

Εαν ειναι επιστημη χρειαζεται το πτυχιο ,γιατι δεν γινεται επιστημονας χωρις σπουδες.
Εαν δεν ειναι επιστημη  αλλα  απλη εφαρμογη εμπειρικων κανονων ,χωρις σπουδες με λιγα χρονια εμπειριας εισαι μια χαρα.

Εσυ τεινεις απο οτι καταλαβα να  χαρακτηρισεις τους εκ του πολυτεχνειου ξιπασμενους και ασχετους.Με την ιδια λογικη καποιος αλλος θα χαρακτηριζε τους εχοντες εμπειρια αλλα οχι πτυχιο σαν ημιμαθεις η αμαθεις  πρακτικαντζες.

Αυτο μου ακουγεται σαν επαγγελματικος ανταγωνισμος των μεν προς τους δε.

Στα αληθεια δεν γνωριζω ποιο απο τα δυο  συμβαινει αλλα το,πιο λογικο μου φαινεται οτι προκειται για επιστημη οπου οπως ολες οι επιστημες χρειαζεται πρακτικη εμπειρια. Η απαξιωση λοιπον των επιστημονων δεν βοηθαει οπως ουτε και η  θεοποιηση των  εχοντων πρακτικη γνωση χωρις θεωρητικο υποβαθρο

Σκεψου εναν γιατρο που μολις αποφοιτησε,πιθανως μια νοσοκομα εμπειρη μπορει να κανει σε αυτη την φαση πιο γρηγορη αλλαγη τραυματος.Ειναι σωστο ομως η νοσοκομα να χαρακτηριζει τους γιατρους αχρηστους και ξιπασμενους?

Σε 2,3 χρονια ο γιατρος θα ξερει οσα η νοσοκομα εκανε  20 χρονια να μαθει πρακτικα.

Φυσικα παιζει ρολο σε ποιο πανεπιστημιο πηγες,και δεν το εντοπιζω στους υπολογιστες γιατι δεν ειναι το κεντρο του επιστημονικου συμπαντος.Υπαρχουν πανεπιστημια που διδασκουν νομπελιστες,σπουδαια μυαλα και πανεπιστημια με μετριοτατο προσωπικο.Υπαρχουν ιδρυματα που πρωραγωνιστουν στην ερευνα και αλλα που ζουν στην δεκαετια του 60.Μας αρεσει δεν μας αρεσει  το χ κολλεγιο δεν ειναι ιδιο με το ΕΜΠ,και το ΕΜΠ δεν ειναι MIT ,ETH,caltech.

Η ισοπεδωση ειναι η παραγωγος της μετριοτητας,και η μετριοτητα η μανα της υπαναπτυξης.

 

35 λεπτά πριν, EVMENHS είπε

Υπάρχει πραγματικά κάποιος να ισχυριστεί ότι κάποιος που έλαβε βαθμολογία στις εισαγωγικές εξετάσεις 15/20 είναι ανίκανος να περατώσει τις σπουδές του εν συγκρίσει με κάποιον που έλαβε 20/20 ?  Οι εισαγωγικές εξετάσεις δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένας τρόπος επιλογής επειδή οι υποψήφιοι υπερτερούν αριθμητικώς τις διαθέσιμες θέσεις των ιδρυμάτων. Συνεπώς η βαθμολογία σε αυτές δεν χαρακτηρίζει τις ικανότητες ενός ανθρώπου. Τώρα στο πρακτικό οικονομικό θέμα, πράγματι τα κολέγια είναι μια λύση για αυτούς που δεν έχουν τους πόρους να σπουδάσουν στο εξωτερικό. Το πως θα εκμεταλλευτεί ο καθένας τις παροχές εκάστου ιδρύματος για μέγιστη απόδοση του είναι ένα άλλο θέμα και σε αυτό έρχονται και άλλοι παράγοντες, εκτός της ατομικής προσπάθειας,  όπως οι ικανότητες των διδασκόντων,  η ευταξία, η καθαριότητα και η χρηστικότητα των εγκαταστάσεων , η πληρότητα του εξοπλισμού κλπ

Σωστα,συμφωνω.Ειναι ενα σκαλοπατι που σου δινει την δυνατοτητα να συνεχισεις.Σε αυτη την βαση συμφωνω απολυτως.

Πραγματι οι πανελληνιες δεν ειναι τελειες.Ειναι ομως αδιαβλητες και λιγο ως πολυ απαραιτητες.

Οι σπουδες του παιδιου εχουν κυριαρχο ρολο στην ζωη της οικογενειας.Θεοποιουνται και καθιστανται  αυτοσκοποςΜας ψωνισαν εξαιρετα οι κυβερνωντες και γεμισαν την ελλαδα σχολες,σχολιτσες και παραρτηματα ανυπαρκτων κεντρικων..Η μαμα ειχε  προβλημα να πει οτι το παιδι  περασε ΤΕΙ  και η καλη μας πολιτεια εκανε το ονειρο της πραξη εν μια νυκτι,εγενηθησαν ΑΤΕΙ.
Οι ιδιοκτητες τεχνικων επαγγελματικων σχολων μπηκαν στο χορο ,,βρηκαν καποια ΑΕΙ της εσπεριας και εγενηθησαν κολλεγια.

Και ξαφνικα γιναμε χωρα επιστημονων,τεχνοκρατων και λοιπων εξωτικων φρουτων. Παλια ειχες μια ΑΣΟΕΕ και ενα οικονομικο,τωρα  καμια τριανταρια ειδικοτητες σε καμια εικοσαρια πανεπιστημια με ασαφη αντικειμενα και ακομα πιο ασαφη δικαιωματα.Αυτο λεγεται δημιουργικη ασαφεια..Και σε αυτον τον αχταρμα μπαινουν τα colleges (αγγλιστι μη μας πουν βλαχους) και να ο τσακωμος εαν ειναι ετσι η αλλιως.

Ριχτε μου αρνητικες,η αληθεια ειναι οτι πρεπει να κλεισουν πολλες δημοσιες σχολες (ΑΕΙ) και ταυτοχρονα να γινει στροφη στην σοβαρη επαγγελματικη και τεχνικη εκπαιδευση ετσι ωστε να γινει διεξοδος  αλλα και φυτωριο ικανων τεχνολογων επαγγελματιων.Νεες ειδικοτητες,συγχρονα εργαστηρια,σαφη δικαιωματα,πρακτικη εκπαιδευση.Αυτα χρειαζονται και οχι σχολες που μπαινεις στο λεξικο  για να δεις τι βγαζουν.Χρειαζομαστε πιο πολλους συντηρητες ιατρικων μηχανηματων και λιγοτερους  financial analyst  η μανατζερς που ουτως η αλλιως δεν μανατζαρουν τιποτα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Εσυ τεινεις απο οτι καταλαβα να  χαρακτηρισεις τους εκ του πολυτεχνειου ξιπασμενους και ασχετους.

Λάθος κατάλαβες. Και εγώ από αυτούς είμαι. Και ναι, πολλοί απο αυτούς έρχονται για interview είναι  ξιπασμενοι και ασχετοι. 

 

46 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Δεν ειμαι γνωστης της επιστημης των υπολογιστων

Τότε καλό θα ήταν  να μην εκφέρεις γνώμη. Πολλοί senior dev και architects (μαζί τους και εγώ , θεωρούν τους εαυτούς τους καλητέχνες. ) Σου αρέσει, καλώς, δεν σου αρέσει, we don't give a shit. 

 

48 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Με την ιδια λογικη καποιος αλλος θα χαρακτηριζε τους εχοντες εμπειρια αλλα οχι πτυχιο σαν ημιμαθεις η αμαθεις  πρακτικαντζες.

Δεν με ενδιαφέρει πως θα χαρακτήριζε τον οποινδήποτε κάποιος άλλος. 

 

49 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Σκεψου εναν γιατρο που μολις αποφοιτησε

Μιλάω για Μηχανικούς πληροφορικής. Τον γιατρό να τον σκεφτεί κάποιος που έχει τελειώσει Ιατρική. 

 

50 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Αυτο μου ακουγεται σαν επαγγελματικος ανταγωνισμος των μεν προς τους δε.

Ναι και; Ο εταιρικός κόσμος έτσι είναι. Deal with it.

 

52 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

το,πιο λογικο μου φαινεται οτι προκειται για επιστημη οπου οπως ολες οι επιστημες χρειαζεται πρακτικη εμπειρια.

To τι σου φαίνεται εσένα λογικό και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Είναι απλά μια άποψη από ένα random άτομο, που μάλιστα δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη. 

 

53 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Φυσικα παιζει ρολο σε ποιο πανεπιστημιο πηγες

Πήγαινε στο καλύτερο Πανεπιστήμιο του πλανήτη, αν δεν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνω στο interview, τη θέση δεν θα την πάρεις. 

 

55 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

και δεν το εντοπιζω στους υπολογιστες γιατι δεν ειναι το κεντρο του επιστημονικου συμπαντος.

Again, εγώ μιλάω για "υπολογιστες" . Το τι εντοπίζεις εσύ, πάλι μικρή σημασία έχει.
Όλο το ποστ σου είναι εικασίες, γενικεύσεις και άστοχες παρομοιώσεις και παραδείγματα. Εγώ μίλησα παρα πολύ συγκεκριμένα. 

 

57 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Υπαρχουν πανεπιστημια που διδασκουν νομπελιστες,σπουδαια μυαλα και πανεπιστημια με μετριοτατο προσωπικο

Αναφορά σε κείμενο

αν δεν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που 8α σου κάνω στο interview, τη θέση δεν θα την πάρεις. 

 

57 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Μας αρεσει δεν μας αρεσει  το χ κολλεγιο δεν ειναι ιδιο με το ΕΜΠ,και το ΕΜΠ δεν ειναι MIT ,ETH,caltech.

Ποιο είναι το X κολλέγιο; Γιατί υπάρχουν κολλέγια που είναι καλύτερα απο το ΕΜΠ και το MIT.
Επίσης το ΜΙΤ είναι αντίστοιχο ΤΕΙ. Το λέει στο όνομα: Massachusetts Institute of Technology => Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης 


Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία από εταιρικό κόσμο καθόλου. Οπότε ή είσαι πολύ μικρός ακόμα, η έχεις ακολουθήσει Ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν θα μπω στον κόπο να σου ξανα-απαντήσω.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, filip123go said:

 

Ποιο είναι το X κολλέγιο; Γιατί υπάρχουν κολλέγια που είναι καλύτερα απο το ΕΜΠ και το MIT.
Επίσης το ΜΙΤ είναι αντίστοιχο ΤΕΙ. Το λέει στο όνομα: Massachusetts Institute of Technology => Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης 
 

Ναι ναι σίγουρα υπάρχουν κολλέγια κλάσεις ανώτερα από το ΜΙΤ. Απορώ γιατί δεν γέμισε η NASA αποφοίτους ιδιωτικών κολλεγίων της Ελλάδας. 
μωρε θέλετε και τα λέτε η σας ξεφεύγουν;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Απορώ γιατί δεν γέμισε η NASA αποφοίτους ιδιωτικών κολλεγίων της Ελλάδας. 

1ον, ποιος μίλησε για ελληνικά κολλέγια
και
2ον , ναι η NASA είναι γεμάτη από επιστήμονες κολλεγίων (Κυρίως αμερικάνικων).

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, filip123go said:

1ον, ποιος μίλησε για ελληνικά κολλέγια
και
2ον , ναι η NASA είναι γεμάτη από επιστήμονες κολλεγίων (Κυρίως αμερικάνικων).

Το θέμα είναι για ελληνικά κολλέγια, η κουβέντα περιστρέφεται μεταξύ άλλων γύρω τους και περαν αυτού στο εξωτερικό κατά κύριο λόγω έχουν πανεπιστήμια όχι κολλέγια. Άσχετα που λόγω της φύσης του εκπαιδευτικού συστήματος των ΗΠΑ απαντάται το όνομα κολλέγιο, δεν είναι το ίδιο με αυτά που συνηθίζεται στον διάλογο που γίνεται τόσα ποστ τώρα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Το θέμα είναι για ελληνικά κολλέγια, η κουβέντα περιστρέφεται μεταξύ άλλων γύρω τους και περαν αυτού στο εξωτερικό κατά κύριο λόγω έχουν πανεπιστήμια όχι κολλέγια.

Στο post στο οποίο απάντησα ανεφέρονται το MIT το ETH και το caltech. Και αυτά στα ελληνικά κολλέγια τα κατατάσεις;
 

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Άσχετα που λόγω της φύσης του εκπαιδευτικού συστήματος των ΗΠΑ απαντάται το όνομα κολλέγιο, δεν είναι το ίδιο με αυτά που συνηθίζεται στον διάλογο που γίνεται τόσα ποστ τώρα  

Εγώ ήμουν ξεκάθαρος και απάντησα σε πολύ συγκεκριμένα πραγματα, τα οποία μάλιστα τα έκανα quote ακριβώς από πάνω. Τώρα το γεγονός ότι εσύ νόμιζες-κατλάβες-πίστεψες-υπέθεσες ότι εγώ εννοώ κάτι άλλο, μικρή σημασία έχει. Το ποστ είναι quote -> ακριβως από κάτω απάντηση. Μάθε να διαβάζεις σωστά και μην προσπαθεις να μου βάλεις λόγια και να γενικεύσεις αυτα που λέω. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, filip123go είπε

Λάθος κατάλαβες. Και εγώ από αυτούς είμαι. Και ναι, πολλοί απο αυτούς έρχονται για interview είναι  ξιπασμενοι και ασχετοι. 

 

Τότε καλό θα ήταν  να μην εκφέρεις γνώμη. Πολλοί senior dev και architects (μαζί τους και εγώ , θεωρούν τους εαυτούς τους καλητέχνες. ) Σου αρέσει, καλώς, δεν σου αρέσει, we don't give a shit. 

 

Δεν με ενδιαφέρει πως θα χαρακτήριζε τον οποινδήποτε κάποιος άλλος. 

 

Μιλάω για Μηχανικούς πληροφορικής. Τον γιατρό να τον σκεφτεί κάποιος που έχει τελειώσει Ιατρική. 

 

Ναι και; Ο εταιρικός κόσμος έτσι είναι. Deal with it.

 

To τι σου φαίνεται εσένα λογικό και τι όχι, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Είναι απλά μια άποψη από ένα random άτομο, που μάλιστα δεν έχει καμία σχέση με την επιστήμη. 

 

Πήγαινε στο καλύτερο Πανεπιστήμιο του πλανήτη, αν δεν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που θα σου κάνω στο interview, τη θέση δεν θα την πάρεις. 

 

Again, εγώ μιλάω για "υπολογιστες" . Το τι εντοπίζεις εσύ, πάλι μικρή σημασία έχει.
Όλο το ποστ σου είναι εικασίες, γενικεύσεις και άστοχες παρομοιώσεις και παραδείγματα. Εγώ μίλησα παρα πολύ συγκεκριμένα. 

 

 

Ποιο είναι το X κολλέγιο; Γιατί υπάρχουν κολλέγια που είναι καλύτερα απο το ΕΜΠ και το MIT.
Επίσης το ΜΙΤ είναι αντίστοιχο ΤΕΙ. Το λέει στο όνομα: Massachusetts Institute of Technology => Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασαχουσέτης 


Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν έχεις εμπειρία από εταιρικό κόσμο καθόλου. Οπότε ή είσαι πολύ μικρός ακόμα, η έχεις ακολουθήσει Ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν θα μπω στον κόπο να σου ξανα-απαντήσω.

Θαυμαστε κοσμε επιπεδο αλλα και γνωση

ΜΙΤ,νουμερο ενα πανεπιστημιο στον πλανητη ειναι ΤΕΙ,!!,!,

Συζητηση τελος

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EVMENHS είπε

Υπάρχει πραγματικά κάποιος να ισχυριστεί ότι κάποιος που έλαβε βαθμολογία στις εισαγωγικές εξετάσεις 15/20 είναι ανίκανος να περατώσει τις σπουδές του εν συγκρίσει με κάποιον που έλαβε 20/20 ?  Οι εισαγωγικές εξετάσεις δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένας τρόπος επιλογής επειδή οι υποψήφιοι υπερτερούν αριθμητικώς στις διαθέσιμες θέσεις των ιδρυμάτων. Συνεπώς η βαθμολογία σε αυτές δεν χαρακτηρίζει τις ικανότητες ενός ανθρώπου. Αν λοιπόν θέλει κάποιος να σπουδάσει έναν γνωστικό τομέα και δεν θέλει να διαγωνιστεί για να γίνει δεκτός σε δημόσιο πανεπιστήμιο μπορεί να αιτηθεί σε κάποιο κολέγιο.

 

Αν και δεν ξεκίνησα να συγκρίνω επιδόσεις πανελληνιων με περάτωση σχολής (αναφέρθηκα στο πως ανάλογα με τα μόρια πας σε συγκεκριμένες σχολές), ναι αυτός του 15 θα δυσκολευτεί. Όλες οι ειδικές κατηγορίες (πχ αθλητές) που μπαίνουν σε υψηλόβαθμες σχολές (ιατρικές, νοσηλευτές) έχουν πολύ δρόμο να φτάσουν αυτούς του19 γιατί δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες στο διάβασμα. Στα κολλέγια, στην παρούσα φάση ότι περίσσεψε υπάρχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filip123go said:

Στο post στο οποίο απάντησα ανεφέρονται το MIT το ETH και το caltech. Και αυτά στα ελληνικά κολλέγια τα κατατάσεις;
 

Εγώ ήμουν ξεκάθαρος και απάντησα σε πολύ συγκεκριμένα πραγματα, τα οποία μάλιστα τα έκανα quote ακριβώς από πάνω. Τώρα το γεγονός ότι εσύ νόμιζες-κατλάβες-πίστεψες-υπέθεσες ότι εγώ εννοώ κάτι άλλο, μικρή σημασία έχει. Το ποστ είναι quote -> ακριβως από κάτω απάντηση. Μάθε να διαβάζεις σωστά και μην προσπαθεις να μου βάλεις λόγια και να γενικεύσεις αυτα που λέω. 

Το post, quote ξέquote ήταν εκτός τόπου και χρόνου όπως και να εχει! Είναι απλά αβάσιμο και αστείο ειδικά στο κομμάτι του ΜΙΤ= ΤΕΙ γιατί ομοιάζει το όνομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Το post, quote ξέquote ήταν εκτός τόπου και χρόνου όπως και να εχει! Είναι απλά αβάσιμο και αστείο ειδικά στο κομμάτι του ΜΙΤ= ΤΕΙ γιατί ομοιάζει το όνομα 

To ποστ απαντούσε ακριβώς στις απορίες του μέλους nitsa21 . Η αδυναμία σου να το καταλάβεις αυτό, δεν ανναιρεί τον αρχικό σκοπό του. Και ω, πως ήξερα ότι θα γίνεις trigger με το "ΜΙΤ= ΤΕΙ" το οποίο btw όπως είπα είναι στο όνομα. It's not my opinion, it's a fact. 

Μέχρι τώρα δεν έχεις προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στη συζήτησή μας. Όλο αερολογίες, γενικεύσεις και υποθέσεις είσαι. Κανένα ουσιαστικό επιχείρημα. Το γεγονός ότι είσαι κάποιας ηλικίας δεν σου δίνει το ακαταλόγιστο. Αν έχεις κάποιο ουσιαστικό επειχήρημα, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. 
Αλλιώς, επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι (ειδικά για άτομα τα οποία είναι ανεπίδεκτα μαθήσεως) θα σε παρακαλούσα πολύ να ανατρέξεις στα προηγούμενα ποστ,  να τα διαβάσεις ολόκληρα αυτη τη  φορά και όχι μόνο τα κομμάτια που σε συμφέρουν, και, εαν έχεις πάλι απορίες, πολύ ευχαρίστως να στις λύσω (αν και αυτά που αναφέρω έιναι απολύτως συγκεκριμένα και κατανοητά).

Αλήθεια, έτσι απο περιέργεια, για πες μας εαν θέλεις, με τι ασχολείσαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, filip123go said:

To ποστ απαντούσε ακριβώς στις απορίες του μέλους nitsa21 . Η αδυναμία σου να το καταλάβεις αυτό, δεν ανναιρεί τον αρχικό σκοπό του. Και ω, πως ήξερα ότι θα γίνεις trigger με το "ΜΙΤ= ΤΕΙ" το οποίο btw όπως είπα είναι στο όνομα. It's not my opinion, it's a fact. 

Μέχρι τώρα δεν έχεις προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στη συζήτησή μας. Όλο αερολογίες, γενικεύσεις και υποθέσεις είσαι. Κανένα ουσιαστικό επιχείρημα. Το γεγονός ότι είσαι κάποιας ηλικίας δεν σου δίνει το ακαταλόγιστο. Αν έχεις κάποιο ουσιαστικό επειχήρημα, πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε. 
Αλλιώς, επειδή δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι (ειδικά για άτομα τα οποία είναι ανεπίδεκτα μαθήσεως) θα σε παρακαλούσα πολύ να ανατρέξεις στα προηγούμενα ποστ,  να τα διαβάσεις ολόκληρα αυτη τη  φορά και όχι μόνο τα κομμάτια που σε συμφέρουν, και, εαν έχεις πάλι απορίες, πολύ ευχαρίστως να στις λύσω (αν και αυτά που αναφέρω έιναι απολύτως συγκεκριμένα και κατανοητά).

Αλήθεια, έτσι απο περιέργεια, για πες μας εαν θέλεις, με τι ασχολείσαι;

Ξέρεις τι γίνεται εδώ; Υπό νορμαλ συνθήκες δεν μπαίνω σε συζητήσεις του τύπου ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώση…). Αλλά μερικοί άνθρωποι έχουν ένα τουπέ που ξεκινάει από μια βαθύτατη ημιμάθεια που την έχουν αναγάγει σε δεύτερη φύση. Ενημερωτικά για εσένα δεν είμαι καμίας ηλικίας. Είμαι σε ηλικία που πολλοί συνομήλικοι μου ακομα μένουν στο πατρικό τους, παίρνουν χαρτζιλίκι από τη μαμα και αμπελοφιλοσοφουν περί ΜΙΤ, ΤΕΙ και κολλεγίων. Ωστόσο πρόλαβα σε αυτά τα χρόνια να απόφοιτησω από 4ετες προπτυχιακό, να κάνω Msc στο κορυφαίο πανεπιστήμιο οικονομικών του κόσμου, Mphil στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Ευρώπης και το 3 καλύτερο πανεπιστήμιο του πλανήτη, και να προσθέσω μπροστά από το όνομα μου τον τίτλο Δόκτωρ και μετά να δουλέψω σε κορυφαίες πολυεθνικές εταιρίες του εξωτερικού.

οποτε δεν ανέχομαι ούτε ανακρίβειες, ούτε ειρωνίες ούτε χαζομαρούλες για το εαν κατανοώ η όχι τον ακαδημαϊκό κόσμο και τον κόσμο των επιχειρήσεων. 
αυτά απο μένα και δεν ασχολούμαι άλλο. 
αλλωστε έχεις δει ποτέ καμία μέλισσα να πασχίζει να πείσει την μύγα ότι το μέλι είναι καλύτερο απο τα περιττώματα;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενική παρατήρηση όσων επέλεγαν να πάνε σε "κολλέγια" .

Όλοι, όλοι ΜΑ όλοι κράζουν τα ελληνικα πανεπιστήμια χωρίς να έχουν περάσει ούτε απέξω. Επέλεξες να δώσεις λεφτά γιατί δεν κατάφερες να περάσεις πανελλήνιες, μαγκιά σου, μην μειώνεις τους άλλους επειδή ξεκάθαρα νιώθεις κατώτερος.

Αυτό το μικρό ραντ, γιατί το είδα και σε αυτό το νήμα από κάποιους.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...