Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και λίγα λες! 

Εδώ φωτογραφία με τα φιλαράκια λίγο πριν μπούμε για μάθημα:

police-swat-team-at-work-picture-id92273

Συνήθως φέρουμε βαρύτερο οπλισμό αλλά ήταν χαλαρή Παρασκευή. 

Ακριβώς αυτό χρειάζεται Νόμος και Τάξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πούμε κάτι που εδώ οι περισσότεροι δεν το ξέρουν. τα ΚΟΛΕΓΙΑ στην Ελλάδα ΔΕΝ δίνουν δικά τους πτυχία. Λειτουργούνε σαν παραρτήματα ξένων (κρατικών κυρίως) Πανεπιστημίων στην Ελλαδα. Μπορεί να μην δίνεις πανελλαδικές για να μπεις, αλλά αν δεν περάσεις τα μαθήματα στην ωρα τους ξανα κάνεις την χρονιά ή παίρνεις πόδι.

Στο mediterranean college για παράδειγμα στο οποίο ήμουν εγω το πτυχίο έρχεται κατευθείαν απο το εξωτερικό, και αυτο γιατι το πρόγραμμα σπουδών είναι ακριβώς το ιδιο. Δηλαδή είχαμε ιδια μαθήματα, ίδιες εξετάσεις, ίδιες εργασίες, την φοιτητική καρτα απο το αγγλικό πανεπιστήμιο μαζί με τους κωδικούς και το ε-μαιλ απο το αγγλικό πανεπιστήμιο. Ήμασταν γραμμένοι στο μητρώο φοιτητών στην Αγγλία και είχαμε πρόσβαση σε ολες τις online πλατφόρμες του πανεπιστημίου εκεί.

Οι καθηγητές μόνο ηταν διαφορετικοί γιατί εδω σε εμας οι περισσότεροι ηταν Έλληνες αλλά είχαμε επαφή με τους καθηγητές της Αγγλίας μέσω μαιλ. Σαν εξτρα είχαμε 2 μαθήματα Αγγλικών επιπέδου C1-C2 με 3 εξετάσεις στο κάθε μαθήματα τα οποια αν δεν περνούσες δεν μπορούσες να συνεχίσεις στο κολέγιο. Παρόλο που οι εργασίες/ εξετάσεις  και ολα ηταν στα αγγλικά, μεσα στο μάθημα οι καθηγητές μας τα εξηγούσαν και στα Ελληνικά αν θέλαμε.

Προφανώς είχαμε και φοιτητές που έδιναν τις εργασίες στα φροντιστήρια αλλα αυτό συμβαίνει παντού....Γνωστοί μου που ηταν στο ΑΠΘ και το ΕΚΠΑ έχουν δώσει ακόμα και τις πτυχιακές τους σε φροντιστήριο!

Αυτά απο εναν που πήρε το πτυχίο μόνος του, χωρίς αντιγραφές και αγορασμένες εργασίες.....μπορεί να μου βγήκε ο πάτος για κάνω την πτυχιακή μου, αλλα στο τέλος έμαθα αυτα που έπρεπε να μάθω και πήρα:

Bsc (Hons) Computer Science, University of Derby

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν έχουν νόημα αυτές οι συζητήσεις. Στην κυριολεξία εδώ και 6 σελίδες κάθεστε όλοι, τις πετάτε έξω και τις μετράτε ποιος την έχει μεγαλύτερη...

Οι μεν των δημοσίων, γιατί κόπτεστε τόσο; Ελεύθερη αγορά έχουμε, αυτή θα κρίνει την αξία των αποφοίτων ενός κολεγίου.

Οι δε των ιδιωτικών. Προσπαθείτε με την καραμέλα "Το πτυχίο το παίρνουμε από πανεπιστήμιο της Αγγλίας" να δείξετε ότι είστε εκεί στα ίδια επίπεδα με απόφοιτους σχολών ΕΚΠΑ και ΑΠΘ. Ε δεν είστε... Πως να το κάνουμε, δεν γίνεται το μαύρο άσπρο. Ούτε φυσικά σημαίνει ότι το πτυχίο και οι γνώσεις ενός κολεγίου δεν έχουν καμία αξία.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αυτό που γίνεται 6 σελίδες τώρα είναι εντελώς άσκοπο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για μενα η φάση είναι ως εξής:

Έχεις τα μόρια; Περνάς σε μια καλή σχολή στο πανεπιστήμιο (ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κτλ). Δεν έχεις τόσο καλά μόρια; Κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Εδώ υπάρχουν λαμπερές εξαιρέσεις ανθρώπων που έχουν γοητευτεί από μια επιστήμη (πχ τα μαθηματικά) και δεν θέλουν τίποτα άλλο. Μετά αρχίζουν συμβιβασμοί με το τι έχει δουλειά και ας πάω παραϊατρικά, μετά ας μπω οριακά κάπου.

Κάπου μεταξύ το ως μπω οριακά κάπου και ας φύγω κοζάνη έρχονται τα ΙΕΚ και τα κολέγια. Και η αλήθεια είναι ότι απευθύνονται σε αυτούς που ούτε αρκετά χρήματα έχουν (να πάνε ιατρική στην Ιταλία) ούτε τόσο καλοί για να σταθούν σε πανεπιστήμια έξω. Οπότε ένας σημαντικός αριθμός είναι σχεδόν ευκατάστατοι που πήγαν σε ιδιωτική σχολή οικονομικών και νομίζουν ότι κάτι έκαναν. Όχι ότι στο ΤΕΙ χρηματοοικονομικής (ναι έγιναν πανεπιστήμια) θα κάνει κάτι καλύτερο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2022 στις 9:27 ΜΜ, Gingerbread είπε

Βασικά για μενα η φάση είναι ως εξής:

Έχεις τα μόρια; Περνάς σε μια καλή σχολή στο πανεπιστήμιο (ιατρικές, νομικές, πολυτεχνεία κτλ). Δεν έχεις τόσο καλά μόρια; Κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Εδώ υπάρχουν λαμπερές εξαιρέσεις ανθρώπων που έχουν γοητευτεί από μια επιστήμη (πχ τα μαθηματικά) και δεν θέλουν τίποτα άλλο. Μετά αρχίζουν συμβιβασμοί με το τι έχει δουλειά και ας πάω παραϊατρικά, μετά ας μπω οριακά κάπου.

Κάπου μεταξύ το ως μπω οριακά κάπου και ας φύγω κοζάνη έρχονται τα ΙΕΚ και τα κολέγια. Και η αλήθεια είναι ότι απευθύνονται σε αυτούς που ούτε αρκετά χρήματα έχουν (να πάνε ιατρική στην Ιταλία) ούτε τόσο καλοί για να σταθούν σε πανεπιστήμια έξω. Οπότε ένας σημαντικός αριθμός είναι σχεδόν ευκατάστατοι που πήγαν σε ιδιωτική σχολή οικονομικών και νομίζουν ότι κάτι έκαναν. Όχι ότι στο ΤΕΙ χρηματοοικονομικής (ναι έγιναν πανεπιστήμια) θα κάνει κάτι καλύτερο.

 

Φίλε μου κατέβα απο το συννεφάκι σου......δεν ειναι όνειρο ολου του κόσμου να παει (ιατρική, νομική, πολυτεχνείο).

Προσωπικός μου φίλος έγραψε στις πανελλαδικές 19.100 και πέρασε στο πολυτεχνείο πατρων, οταν κατάλαβε οτι ειναι ενα απέραντο μπ@υρδελο την έκανε με ελαφρά για το εξωτερικό!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

Φίλε μου κατέβα απο το συννεφάκι σου......δεν ειναι όνειρο ολου του κόσμου να παει (ιατρική, νομική, πολυτεχνείο).

Αυτο σιγουρα ισχυει, θα συμφωνησω. Νομιζω ολοι εχουμε γνωστους που εγραψαν απο 18000 μορια και πανω και πηγαν σε σχολες με 3-4000 λιγοτερα, γιατι απλα αυτο τους αρεσε. Συμμαθητης μου εγραψε κοντα 19000 και πηγε στο Φυσικο, που τοτε ειχε βαση καπου στις 15000.

Δεν εχουν ολοι οι "καλοι" μαθητες (18+k μορια) το "ψωνιο" της Ιατρικης και της Νομικης..

Οπως επισης γνωριζω ατομα (2), που ενω εγραψαν 17 και 18 χιλιαδες μορια σε πανελληνιες, δεν τους αρεσε τελικα η σχολη τους, διαγραφηκαν και πηγαν σε κολλεγια.

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο ασπρο-μαυρο "ειμαι καλος-παω δημοσιο πανεπιστημιο, ειμαι κακος-παω κολλεγιο".

Επεξ/σία από Dark_panel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Φίλε μου κατέβα απο το συννεφάκι σου......δεν ειναι όνειρο ολου του κόσμου να παει (ιατρική, νομική, πολυτεχνείο).

Προσωπικός μου φίλος έγραψε στις πανελλαδικές 19.100 και πέρασε στο πολυτεχνείο πατρων, οταν κατάλαβε οτι ειναι ενα απέραντο μπ@υρδελο την έκανε με ελαφρά για το εξωτερικό!

Καλά το ότι ένας γνωστός σου το έκανε δε λέει κάτι. Όσοι γράφουν πολλά μόρια πάνε σε πολύ συγκεκριμένες σχολές (η πλειοψηφία) και οι υπόλοιποι σε κάποια σχολή που ήταν όνειρο (πχ φυσικό). Δεν θα πάνε στο ιδιωτικό κολλέγιο. Αυτό εννοούσα. Κατα τ'αλλα όχι εκτός και αν έπρεπε να σπουδάσεις μια δουλειά για να κρατήσεις την δουλειά του πατέρα σου, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον με 19.000 μόρια από τρίτο πεδίο και να πει όχι δε θα γίνω γιατρός ήθελα να γίνω νοσηλευτές. Ή από τεχνολογική (δε θυμάμαι πως τα λένε πια) να πει όχι δε θα πάω πολυτεχνείο ΕΜΠ θα πάω στο ΠΑΔΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

...δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον με 19.000 μόρια από τρίτο πεδίο και να πει όχι δε θα γίνω γιατρός ήθελα να γίνω νοσηλευτές. Ή από τεχνολογική (δε θυμάμαι πως τα λένε πια) να πει όχι δε θα πάω πολυτεχνείο ΕΜΠ θα πάω στο ΠΑΔΑ.

Nοσηλευτης ή ΠΑΔΑ δεν ξερω αν θα πανε, αλλά θα εκπλαγεις πόσα ατομα αριστουχα προτιμανε μια μη δημοφιλη σχολη απο ιατρικες, νομικες κ πολυτεχνεια, μονο κ μονο επειδη θελουν και τοσο αρεσει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο ή μια συγκεκριμενη σχολη..

1-2 παραδειγματα σου εφερα πριν, αν κατσω και σου πω πόσα ατομα ξερω προσωπικα που εγραψαν 18000+ και επελεξαν πιο "χαμηλου βελινεκους" σχολες, θα γραψω 2 σελιδες..απλα μονιμως "διαφημιζονται" μόνο οι αριστουχοι που επιλεγουν ιατρικες και νομικες, χρονια τωρα..δεν "πουλαει" να εχεις γραψει 18500 και να επιλεγεις Φιλολογια γιατι πολυ απλα αυτο σε κ@υλωνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Φίλε μου κατέβα απο το συννεφάκι σου......δεν ειναι όνειρο ολου του κόσμου να παει (ιατρική, νομική, πολυτεχνείο).

Προσωπικός μου φίλος έγραψε στις πανελλαδικές 19.100 και πέρασε στο πολυτεχνείο πατρων, οταν κατάλαβε οτι ειναι ενα απέραντο μπ@υρδελο την έκανε με ελαφρά για το εξωτερικό!

Το οτι σε καποιον δεν αρεσε η πατρα και πηγε εξωτερικο τι σχεση εχει με τα κολλεγια?Εξωτερικο πηγε οχι κολλεγιο

Κανενας δεν ειπε οτι ειναι πεταμενα  λεφτα.Αν περασεις σε επαρχιακη πολη και δεν σε πολυενδιαφερει η σχολη το σκεφτεσαι.Πιθανως τα εξοδα διαβιωσης να ειναι τα ιδια με τα διδακτρα.Επιπροσθετως  ζεις στην πολη σου,εχεις καλες εγκαταστασεις,το ονομα του μητρικου ειναι καλυτερο απο καποιου πρωην ΤΕΙ στο εξωτερικο για να κανεις μαστερ.,τελειωνεις νωριτερα

Εως εκει ομως.Δεν ξερω κανεναν που θα περναγε ΕΚΠΑ,ΕΜΠ,ΑΠΘ και θαλεγε ασε παω κολλεγιο.

Μια χαρα τα εγραψε και ο gintzerbread και ο blueblade.Οι περιπτωσεις οπου καποιος εμπαινε σε υψηλοβαθμη σχολη και προτιμησε κολλεγιο ειναι ελαχιστοτατες και μαλλον αφορουν περιπτωσεις που περνουσαν σε αλλη πολη.

Ασφαλως καποιος που εγραψε 17 η 18000 μοναδες εχει πολλες επιλογες.Ποιος ο λογος να αφησει ενα δωρεαν ΑΕΙ και να μπει στην περιπετεια με ενα κολλεγιο στο οποιο θα πληρωσει χιλιαδες διδακτρα και πιθανως θα εχει προβληματα αναγνωρισης?Μονο εαν δεν υπαρχει η ειδικοτητα στο ΑΕΙ η  εαν  αλλαξε γνωμη και θελει αλλη κατευθυνση.

Το επιχειρημα του οτι ειναι δημοσια ΑΕΙ τα βρετανικα δεν ισχυει,απλα γιατι στην αγγλια ολα πλην ενος λεγονται ετσι γιατι ειναι ιδιοκτησια ιδρυματων και οχι ιδιωτων επιχειρηματιων.

Καμια προκαταληψη δεν εχω,εκεινο που λεω ειναι οτι με ενοχλει το     
πνευμα των κολλεγιων.Αντι να πουν ειμαστε συνεργαζομενες επιχειρησεις αφηνουν να καταλαβεις(λανθασμενα) οτι ειναι παραρτηματα.Δεν σου λενε οτι το μεν προγραμμα ειναι ιδιο αλλα οι διδασκοντες οχι (πιθανως να ειναι εξισου καλοι αλλα μεχρι προσφατα δεν ηταν υποχρεωτικο να εχουν ουτε καν phd),Σου λενε μπες χωρις πανελληνιες,ας μην ξερεις και καλα αγγλικα εγω σου δινω χαρτι ιδιο με των εξω να μην ξεχωριζει ο αλλος εαν πηγες η οχι στο εξωτερικο.Ακομα και την καλυτερη δουλεια να κανουν ,με αυτην την κουτοπονηρια  χανουν υποληψη.

Πες ρε παιδι μου απλα,απο το να πας ζωικης παραγωγης στην καρδιτσα  καλυτερα ελα σε μας που στην τελικη το μητρικο σου εξασφαλιζει πιο πολλες πιθανοτητες να γινεις δεκτος σε καλο μαστερ εξω Το καταλαβαινω! Αλλα να μου λες οτι περναω κομπιουτερας στο ΕΜΠ αλλα προτιμω κολλεγιο,στην ιδια ειδικοτητα ,ε οχι αυτο δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Αλλα να μου λες οτι περναω κομπιουτερας στο ΕΜΠ αλλα προτιμω κολλεγιο,στην ιδια ειδικοτητα ,ε οχι αυτο δεν υπαρχει

Κι ομως, υπαρχει..αυτο ειναι το αστειο 😂 Και μιλαω για προσωπικες μου γνωριμιες, οχι φιλος φιλου ειπε για φιλο..

Τωρα, τους λογους αυτης της "επιλογης" ασ τους καλυτερα :P 

Τελος παντων, αυτο που εννοω ειναι οτι πλεον τα πραγματα εχουν γινει πιο "ρευστα" σε αυτα τα θεματα απ οσο νομιζουμε εμεις ή απ οσο ισχυε στην εποχη που εμεις διναμε πανελληνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dark_panel είπε

Nοσηλευτης ή ΠΑΔΑ δεν ξερω αν θα πανε, αλλά θα εκπλαγεις πόσα ατομα αριστουχα προτιμανε μια μη δημοφιλη σχολη απο ιατρικες, νομικες κ πολυτεχνεια, μονο κ μονο επειδη θελουν και τοσο αρεσει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο ή μια συγκεκριμενη σχολη..

1-2 παραδειγματα σου εφερα πριν, αν κατσω και σου πω πόσα ατομα ξερω προσωπικα που εγραψαν 18000+ και επελεξαν πιο "χαμηλου βελινεκους" σχολες, θα γραψω 2 σελιδες..απλα μονιμως "διαφημιζονται" μόνο οι αριστουχοι που επιλεγουν ιατρικες και νομικες, χρονια τωρα..δεν "πουλαει" να εχεις γραψει 18500 και να επιλεγεις Φιλολογια γιατι πολυ απλα αυτο σε κ@υλωνει..

Σε αυτο εχεις δικαιο.Φυσικα μπορει να εχεις γραψει υψηλη βαθμολογια αλλα να γουσταρεις καποια σχολη πιο χαμηλοβαθμη.Καμια αντιρηση σε αυτο,συμβαινει και ειναι και συνηθισμενο.Εκεινο  που λεω  ειναι εαν περνας στην σχολη που σου αρεσει,στην πολη  που θες δεν αφηνεις το δημοσιο ΑΕΙ για να πας σε κολλεγιο στην ιδια ειδικοτητα.Γιατι να το κανεις  αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nitsa21 είπε

Σε αυτο εχεις δικαιο.Φυσικα μπορει να εχεις γραψει υψηλη βαθμολογια αλλα να γουσταρεις καποια σχολη πιο χαμηλοβαθμη.Καμια αντιρηση σε αυτο,συμβαινει και ειναι και συνηθισμενο.Εκεινο  που λεω  ειναι εαν περνας στην σχολη που σου αρεσει,στην πολη  που θες δεν αφηνεις το δημοσιο ΑΕΙ για να πας σε κολλεγιο στην ιδια ειδικοτητα.Γιατι να το κανεις  αυτο?

Μα αν περνας σε δημοσιο, σε ειδικοτητα που γουσταρεις, γιατι να κανεις την οποιαδηποτε αλλη επιλογη? Αυτο εξυπακουεται νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nitsa21 είπε

Σε αυτο εχεις δικαιο.Φυσικα μπορει να εχεις γραψει υψηλη βαθμολογια αλλα να γουσταρεις καποια σχολη πιο χαμηλοβαθμη.Καμια αντιρηση σε αυτο,συμβαινει και ειναι και συνηθισμενο.Εκεινο  που λεω  ειναι εαν περνας στην σχολη που σου αρεσει,στην πολη  που θες δεν αφηνεις το δημοσιο ΑΕΙ για να πας σε κολλεγιο στην ιδια ειδικοτητα.Γιατι να το κανεις  αυτο?

 

Υπάρχουν πολύ λόγοι, εγω δεν το εχω κάνει προσωπικά αλλα το εχουν κάνει φίλοι μου "κομπιουτεράδες" που λες και εσύ. Οταν τον ρώτησα τον άλλον "γιατί έφυγες μετα απο 5 χρόνια απο το πολυτεχνείο και επέλεξες να πας στο αμερικανικο κολεγιο? "

Μου απάντησε οτι τα μαθήματα ηταν τοσο outdated που κάνανε ακόμα μαθήματα προγραμματισμού σε MS-DOS. Έτρωγαν ολόκληρα 6-μηνα σε άσχετα μαθήματα που ειχαν να τα ενημερώσουν απο την δεκαετία του ΄90. Οι καθηγητές κοιμόντουσαν όρθιοι και κανένας δεν τους έλεγχε, και στις εξετάσεις έπεφτε τόσο αντιγραφή που αναρωτιόταν πως άνθρωποι που δεν ήξεραν να γράψουν μια γραμμή κωδικά, περνούσαν με 9-10. Στα μαθήματα που δεν έπεφτε αντιγραφή τα κανόνιζαν οι καθηγητές με τα κόμματα και αυτοί που "έπρεπε" έπαιρναν τα θέματα σπίτι τους από πριν, ενώ ενίοτε έπεφτε και καμιά μιζουλα. Το ποιο αστείο της υπόθεσης ηταν στις πτυχιακές, εκεί οπού όσοι δεν την αγόραζαν, έδιναν μια που είχε δώσει κάποιος πριν μερικά χρονιά, και δεν έμπαινε κανείς στον κόπο να το περάσει στο σύστημα για "plagiarism".  Έλεγχος μηδέν, τάξη μηδεν.......

Αποτέλεσμα όλου αυτού? Εκτός απο τους διαβαστερους που παίρνουν το πτυχίο μαθαίνοντας και με την αξία τους, ένα μεγάλο ποσοστό παίρνει πτυχίο μηχανικού μη έχοντας ιδέα του αντικείμενου και πατώντας στην σχολή μια φορά το δίμηνο....Ετσι, απλά επειδή ένα φεγγάρι έγραψε καλά στον "διαγωνισμό για το ποιος ειναι καλύτερος παπαγάλος" - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ, κανένας έκτοτε δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να πάρει πτυχίο.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν, ειναι μερικοί απο τους ΛΟΓΟΥΣ που έφυγε ο άλλος και πήγε στο κολέγιο. Να σημειώσω οτι αυτά συμβαίνουν σε ένα απο τα  μεγαλύτερα πολυτεχνία στην Ελλαδα που ανέφερες και πριν, οχι σε κάποια άκυρη σχολή στη μέση του πουθενά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, niCk_eleCtro είπε

 

Υπάρχουν πολύ λόγοι, εγω δεν το εχω κάνει προσωπικά αλλα το εχουν κάνει φίλοι μου "κομπιουτεράδες" που λες και εσύ. Οταν τον ρώτησα τον άλλον "γιατί έφυγες μετα απο 5 χρόνια απο το πολυτεχνείο και επέλεξες να πας στο αμερικανικο κολεγιο? "

Μου απάντησε οτι τα μαθήματα ηταν τοσο outdated που κάνανε ακόμα μαθήματα προγραμματισμού σε MS-DOS. Έτρωγαν ολόκληρα 6-μηνα σε άσχετα μαθήματα που ειχαν να τα ενημερώσουν απο την δεκαετία του ΄90. Οι καθηγητές κοιμόντουσαν όρθιοι και κανένας δεν τους έλεγχε, και στις εξετάσεις έπεφτε τόσο αντιγραφή που αναρωτιόταν πως άνθρωποι που δεν ήξεραν να γράψουν μια γραμμή κωδικά, περνούσαν με 9-10. Στα μαθήματα που δεν έπεφτε αντιγραφή τα κανόνιζαν οι καθηγητές με τα κόμματα και αυτοί που "έπρεπε" έπαιρναν τα θέματα σπίτι τους από πριν, ενώ ενίοτε έπεφτε και καμιά μιζουλα. Το ποιο αστείο της υπόθεσης ηταν στις πτυχιακές, εκεί οπού όσοι δεν την αγόραζαν, έδιναν μια που είχε δώσει κάποιος πριν μερικά χρονιά, και δεν έμπαινε κανείς στον κόπο να το περάσει στο σύστημα για "plagiarism".  Έλεγχος μηδέν, τάξη μηδεν.......

Αποτέλεσμα όλου αυτού? Εκτός απο τους διαβαστερους που παίρνουν το πτυχίο μαθαίνοντας και με την αξία τους, ένα μεγάλο ποσοστό παίρνει πτυχίο μηχανικού μη έχοντας ιδέα του αντικείμενου και πατώντας στην σχολή μια φορά το δίμηνο....Ετσι, απλά επειδή ένα φεγγάρι έγραψε καλά στον "διαγωνισμό για το ποιος ειναι καλύτερος παπαγάλος" - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ, κανένας έκτοτε δεν μπήκε στον κόπο να ελέγξει αν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να πάρει πτυχίο.

Αυτά τα ολίγα λοιπόν, ειναι μερικοί απο τους ΛΟΓΟΥΣ που έφυγε ο άλλος και πήγε στο κολέγιο. Να σημειώσω οτι αυτά συμβαίνουν σε ένα απο τα  μεγαλύτερα πολυτεχνία στην Ελλαδα που ανέφερες και πριν, οχι σε κάποια άκυρη σχολή στη μέση του πουθενά.

……….Οταν τον ρώτησα τον άλλον "γιατί έφυγες μετα απο 5 χρόνια απο το πολυτεχνείο και επέλεξες να πας στο αμερικανικο κολεγιο? ………

 

Καλα αυτος περιμενε να περασουν 5 χρονια,να παρει πτυχιο δηλαδη ,για να αντιληφθει ποσο χαλια ηταν η σχολη του?

Παρουσιαζεις μια εικονα με καθηγητες να ροχαλιζουν στην εδρα,καποιον με σφυρακι να κανει πλειστηριασμο θεματων,νονους της μαφιας να πουλανε πτυχια,αχρηστα μαθηματα ,προγραμμα σπουδων  για πεταμα κλπ

Εγω νομικαριος ειμαι και δεν ξερω για πολυτεχνεια.Σε μας ομως οχι δεν ηταν ετσι οπως τα παρουσιαζεις  ουτε κατα διανοια.Διδασκεσαι περιπου 48 μαθηματα με υλη απο 500 εως 900 σελλιδες το μαθημα.Και δεν μπορεις να αντιγραψεις ουτε να παπαγαλισεις (πως να παπαγαλισεις τετοια υλη.)

Οι πανελληνιες δεν ειναι ιδανικες αλλα ειναι προτιμωτερες απο το τιποτα σαν κριτηριο εισαγωγης.

 

Ασφαλως εχω ακουσει και εχω δει αρνητικα,οχι ομως αυτην την εικονα που  παρουσιαζεις,και σιγουρα οχι σε αυτην την εκταση.

Επι της ουσιας σε οσα εχω γραψει για τα αρνητικα των κολλεγιων δεν απαντας σε κανενα παρολο που ειναι σαφη και συγκεκριμενα.

Τα ελληνικα ΑΕΙ εχουν πολλα αρνητικα  αλλα παρεχουν ενα μινιμουμ ποιοτητας που διασφαλιζει οτι για να παρεις πτυχιο ολο και κατι εμαθες.Αντιθετα αυτο δεν ισχυει στην βρετανια.Υπαρχουν πανεπιστημια που σου δινουν το πτυχιο στην εγγραφη για να μην παιδευεσαι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, niCk_eleCtro said:

Μου απάντησε οτι τα μαθήματα ηταν τοσο outdated που κάνανε ακόμα μαθήματα προγραμματισμού σε MS-DOS. Έτρωγαν ολόκληρα 6-μηνα σε άσχετα μαθήματα που ειχαν να τα ενημερώσουν απο την δεκαετία του ΄90. Οι καθηγητές κοιμόντουσαν όρθιοι και κανένας δεν τους έλεγχε, και στις εξετάσεις έπεφτε τόσο αντιγραφή που αναρωτιόταν πως άνθρωποι που δεν ήξεραν να γράψουν μια γραμμή κωδικά, περνούσαν με 9-10. Στα μαθήματα που δεν έπεφτε αντιγραφή τα κανόνιζαν οι καθηγητές με τα κόμματα και αυτοί που "έπρεπε" έπαιρναν τα θέματα σπίτι τους από πριν, ενώ ενίοτε έπεφτε και καμιά μιζουλα. Το ποιο αστείο της υπόθεσης ηταν στις πτυχιακές, εκεί οπού όσοι δεν την αγόραζαν, έδιναν μια που είχε δώσει κάποιος πριν μερικά χρονιά, και δεν έμπαινε κανείς στον κόπο να το περάσει στο σύστημα για "plagiarism".  Έλεγχος μηδέν, τάξη μηδεν.......

Γενικότερα στην καθημερινότητα και ειδικότερα σε ζητήματα που αφορούν εκπαίδευση  έχω την στάση ότι δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάς την προσπάθεια κανενός. Αλλά μερικά πράγματα ξεφεύγουν. 
και ερωτώ, με κάθε σεβασμό, έχετε περάσει από ελληνικό πανεπιστήμιο και λέτε τέτοια πράγματα; Όχι δεν είναι ο κανόνας και όχι ξεκάθαρα δεν υπάρχει "μιζουλα για να περάσει κάποιος το μάθημα". Όλοι έχουμε κάποιο αστικό μύθο που ακούσαμε, αλλά περαν αυτού δεν είναι ο κανόνας.

οκ αντιλαμβάνομαι κάποιος να θέλει να τονίσει την αξία της επένδυσης του (μην ξεχνάμε και σε τι τοπικ είμαστε), αλλά μην λέμε και ότι μας κατέβει γιατί εκτειθεμεθα. Φυσικά υπάρχουν στραβά αλλά οι υπερβολές ποτέ δεν οφελησαν κανέναν

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...