Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/1/2022 στις 9:38 ΜΜ, nitsa21 είπε

Αγαπητε κυριε

Επιτρεψτε μου να διορθωσω καποια λαθη.Καταρχας δημοσια λεγονται ολα τα πανεπιστημια στην αγγλια εκτος απο ενα,το μπακινχαμ ,γιατι δεν εχουν εταιρικη μορφη αλλα θεωρουνται ιδρυματα.Συνεπως το δημοσιο εκει δεν σημαινει κρατικο.Λετε οτι το αναγνωριζει ο εκει δοαταπ.Λαθος στην αγγλια δεν υπαρχει δοαταπ αλλα μονο το naric το οποιο δινει αδεια αλλα δεν εχει σχεση με τον δοαταπ.Στην Ελλαδα αλλο ακαδημαικη αλλο επαγγελματικη αναγνωριση.Ακαδημαικη δινει αποκλειστικα και μονο ο δοαταπ ο οποιος ξεκαθαρα λεει οτι πτυχια κολλεγιων δεν αναγνωριζει.Επιπροσθετως λετε οτι proficency ζητουν μονο ορισμενα τμηματα.Καλα πως γινεται να σπουδαζεις  σε αγγλικο πανεπιστημιο,να λαμβανεις αγγλικο πτυχιο και να μην ειναι απαραιτητο να ξερεις αγγλικα.Υπαρχουν δηλαδη τμηματα που δεν χρειαζεται?Το ιδιο το πανεπιστημιο εαν πας στην αγγλια ζηταει IELTS ,TOEFL,προσοχη οχι αλλο ,αλλα το ιδιο πανεπιστημιο.Στην Ελλλαδα τιποτα!Στην Ελλαδα εφοσον δεν αναθεωρηθηκε το αρθρο 14 του συνταγματος  για πολλα χρονια δεν θα επιτραπουν ιδιωτικα πανεπιστημια.Στον ιδιωτικο τομεα τωρα εαν η θεση δεν απαιτει νομοθετικα  κατωχυρομενο πτυχιο μια χαρα τους κανει το πτυχιο αυτο.Μπραβο στην κορη σας που βρηκε καλη δουλεια και συγχαρητηρια αλλα αυτο εχει να κανει  περισσοτερο με την προσωπικη της ικανοτητα.Τελος ο σαεπ δεν δινει ισοδυναμια με τα δημοσια ΑΕΙ ,δεν ειναι αρμοδιοτητα του.Απλα δινει αδεια επαγγελματικης ενασχολησης με το αντικειμενο οχι ισοδυναμια με ΑΕΙ,αυτο ειναι αλλο πραγμα..Συγχαρητηρια στην κορη σας  και παρακαλω  να  δειτε τις διορθωσεις που εκανα  με καλη διαθεση.Εαν το αρθρο 14 ειχε αναθεωρηθει το  2017 η  2016 που εγιναν οι αναθεωρησεις το θεμα   θα ειχε ληξει και τα ξενα πανεπιστημια θα μπορουσαν να εχουν παραρτηματα εδω και οχι ανεξαρτητες φρανσαιζ συνεργαζομενες επιχειρησεις με οτι εκπτωσεις στην ποιοτητα σημαινει αυτο.Απο εκει και περα  μια χαρα ειναι το κολλεγιο και ωραιους και καθαρους χωρους εχει και τα μαθηματα γινονται κανονικα και φτηνοτερο ειναι απο το να πας εξω για σπουδες.Μια παρατηρηση μονο που δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο κολλεγιο αλλα ειναι γενικη.Ας προσπαθησουν να επιτυχουν συνεργασιες με πανεπιστημια που βρισκονται εστω στην μεση της λιστας αξιολογησης πανεπιστημιων ακομα και εαν τους κοστιζει παραπανω.

 

Καλημερα! Πως γινεται τοτε να μπορει να δωσει καποιος α.σ.ε.π με αυτο το πτυχιο;;; εννοω απο κολλεγιο συνεργαζομενο με ξενο πανεπιστημιο. Επισεις μου λετε πως το saouthampton university για παραδειγμα δεν ανηκει υψηλα στη λιστα  αξιολογισης; επισεις μου λετε πως το oxford brooks university δεν ειναι σε υψηλη θεση στη λιστα αξιολογησης;;;;; και τοτε πως το παιδι μου μπορει να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus? Και τελος τωρα μολις διαβαζα πως αμεσα θα γινει εθνικη λιστα αναγνωρισμενων ξενων α.ε.ι  οποτε ολα αυτα τα πτυχια θα ενταχθουν ετσι ωστε να γινονται μεταπτυχιακα και στα ελληνικα πανεπιστημια.

3 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Εσυ τι ζορι τραβας ακριβως με τα ελληνικα πανεπιστημια?? Οσα δε φτανει η αλεπου κι εσυ?? Τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν μερικες πολυ αξιολογες σχολες, που ειναι πασιγνωστες στους ακαδημαικους κυκλους των εξω πανεπιστημιων κι εχουν μεγαλη αξια! Και κοπανησου οσο θες εσυ!

Οσο για το πτυχιο των κολλεγιων, ειπαμε κ ξαναειπαμε: για την ωρα, ΔΕΝ αναγνωριζεται ακαδημαϊκα, επαγγελματικα στον ιδιωτικο τομεα μια χαρα το αναγνωριζουν! Ελεος πια, αν δε μπορειτε να καταλαβετε 5 βασικες κουβεντες εδω μεσα!

Κι εγω το διαβασα αυτο με τον ΔΟΑΤΑΠ, σημερα το πρωι βγηκε! Για να δουμε ομως αν θα εχει ισχυ και για τα κολλεγια, μην προτρεχεις! Γιατι αλλο να παρεις πτυχιο του University of East London πχ μεσω ενος κολλεγιου κι αλλο να πας στην Αγγλια να το παρεις! 

Ωραια αφου το διαβασες..... εσυ γιατι λυσσας με το East London??? Γιατι δεν λες για το oxford brooks university? Για το Saouthampton?? Εννοειται πως τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν εξαιρετικες σχολες οπως και χαλια σχολες που βγαινεις οπως μπηκες. Το απολυτο τιποτα. Αλλα δεν μπορεις σε εναν νεο ανθρωπο να λες ανακριβιες οπως αυτα που γραφονται εδω. Αυτο ειναι το προβλημα μου. Επισεις εγω ζορι δεν τραβαω γιατι θα γινουν ετσι οπως τα γραφω. Απο τον σ.α.ε.π γινονται ισοτιμα σε λιγο και απο τον δ.ο.α.τ.α.π. επισεις εξηγησε μου πως γινεται να μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να δινει α.σ.ε.π. ;;;;; πως μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus????? Καταλαβαινεις τωρα γιατι τα γραφω ;;;;; γιατι η Ελλαδα θα αλλαξει σε ολα αυτα αναγκαστικα. Οσοι λοιπον σκοτωνονται με ταμπελες θα κατσουν με αυτες στο τελος. Αυτοι ομως που βλεπουν τι ερχεται θα δουλευουν ..... και μαλιστα αμεσως μετα το περας των σπουδων τους. Απλα πραγματα.

Στις 1/11/2021 στις 12:51 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Επειδη εχω δει το επιπεδο των μεταπτυχιακων του Μητροπολιτικου, αν υπαρχει το επιπεδο συνεργασιας με το Αγγλικο Πανεπιστημιο που λενε (East London University)  τοτε το ξενο πανεπιστημιο ειναι εντελως της πλακας.

Καλα αυτο το ειδες.Το saouthampton university δεν το ειδες;; το oxford brooks δεν το ειδες;;;; τα μισα βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, Maroco είπε

Ωραια αφου το διαβασες..... εσυ γιατι λυσσας με το East London??? Γιατι δεν λες για το oxford brooks university? Για το Saouthampton?? Εννοειται πως τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν εξαιρετικες σχολες οπως και χαλια σχολες που βγαινεις οπως μπηκες. Το απολυτο τιποτα. Αλλα δεν μπορεις σε εναν νεο ανθρωπο να λες ανακριβιες οπως αυτα που γραφονται εδω. Αυτο ειναι το προβλημα μου. Επισεις εγω ζορι δεν τραβαω γιατι θα γινουν ετσι οπως τα γραφω. Απο τον σ.α.ε.π γινονται ισοτιμα σε λιγο και απο τον δ.ο.α.τ.α.π. επισεις εξηγησε μου πως γινεται να μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να δινει α.σ.ε.π. ;;;;; πως μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus????? Καταλαβαινεις τωρα γιατι τα γραφω ;;;;; γιατι η Ελλαδα θα αλλαξει σε ολα αυτα αναγκαστικα. Οσοι λοιπον σκοτωνονται με ταμπελες θα κατσουν με αυτες στο τελος. Αυτοι ομως που βλεπουν τι ερχεται θα δουλευουν ..... και μαλιστα αμεσως μετα το περας των σπουδων τους. Απλα πραγματα.

Αλλά ντ αλλα κουτρουβαλα εισαι, σα να μιλαω σε τοιχο..σου λενε κατι και λες 15 χιλιαδες ασχετα πραγματα..δε διαβαζεις κανείς τι λεει, απλα απαντας ενα ποιημα...παλι καλα που η κορη σου πηγε 3βαθμια κι ανοιξαν οι οριζοντες της τουλαχιστον..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Αλλά ντ αλλα κουτρουβαλα εισαι, σα να μιλαω σε τοιχο..σου λενε κατι και λες 15 χιλιαδες ασχετα πραγματα..δε διαβαζεις κανείς τι λεει, απλα απαντας ενα ποιημα...παλι καλα που η κορη σου πηγε 3βαθμια κι ανοιξαν οι οριζοντες της τουλαχιστον..

Δεν θα συνεχισω γιατι με το επιπεδο του τιποτα βαριεμαι να ααχοληθω... απλα δεν μπορεις να απαντησεις. Τα φιλια μου.

Στις 17/1/2022 στις 9:38 ΜΜ, nitsa21 είπε

Αγαπητε κυριε

Επιτρεψτε μου να διορθωσω καποια λαθη.Καταρχας δημοσια λεγονται ολα τα πανεπιστημια στην αγγλια εκτος απο ενα,το μπακινχαμ ,γιατι δεν εχουν εταιρικη μορφη αλλα θεωρουνται ιδρυματα.Συνεπως το δημοσιο εκει δεν σημαινει κρατικο.Λετε οτι το αναγνωριζει ο εκει δοαταπ.Λαθος στην αγγλια δεν υπαρχει δοαταπ αλλα μονο το naric το οποιο δινει αδεια αλλα δεν εχει σχεση με τον δοαταπ.Στην Ελλαδα αλλο ακαδημαικη αλλο επαγγελματικη αναγνωριση.Ακαδημαικη δινει αποκλειστικα και μονο ο δοαταπ ο οποιος ξεκαθαρα λεει οτι πτυχια κολλεγιων δεν αναγνωριζει.Επιπροσθετως λετε οτι proficency ζητουν μονο ορισμενα τμηματα.Καλα πως γινεται να σπουδαζεις  σε αγγλικο πανεπιστημιο,να λαμβανεις αγγλικο πτυχιο και να μην ειναι απαραιτητο να ξερεις αγγλικα.Υπαρχουν δηλαδη τμηματα που δεν χρειαζεται?Το ιδιο το πανεπιστημιο εαν πας στην αγγλια ζηταει IELTS ,TOEFL,προσοχη οχι αλλο ,αλλα το ιδιο πανεπιστημιο.Στην Ελλλαδα τιποτα!Στην Ελλαδα εφοσον δεν αναθεωρηθηκε το αρθρο 14 του συνταγματος  για πολλα χρονια δεν θα επιτραπουν ιδιωτικα πανεπιστημια.Στον ιδιωτικο τομεα τωρα εαν η θεση δεν απαιτει νομοθετικα  κατωχυρομενο πτυχιο μια χαρα τους κανει το πτυχιο αυτο.Μπραβο στην κορη σας που βρηκε καλη δουλεια και συγχαρητηρια αλλα αυτο εχει να κανει  περισσοτερο με την προσωπικη της ικανοτητα.Τελος ο σαεπ δεν δινει ισοδυναμια με τα δημοσια ΑΕΙ ,δεν ειναι αρμοδιοτητα του.Απλα δινει αδεια επαγγελματικης ενασχολησης με το αντικειμενο οχι ισοδυναμια με ΑΕΙ,αυτο ειναι αλλο πραγμα..Συγχαρητηρια στην κορη σας  και παρακαλω  να  δειτε τις διορθωσεις που εκανα  με καλη διαθεση.Εαν το αρθρο 14 ειχε αναθεωρηθει το  2017 η  2016 που εγιναν οι αναθεωρησεις το θεμα   θα ειχε ληξει και τα ξενα πανεπιστημια θα μπορουσαν να εχουν παραρτηματα εδω και οχι ανεξαρτητες φρανσαιζ συνεργαζομενες επιχειρησεις με οτι εκπτωσεις στην ποιοτητα σημαινει αυτο.Απο εκει και περα  μια χαρα ειναι το κολλεγιο και ωραιους και καθαρους χωρους εχει και τα μαθηματα γινονται κανονικα και φτηνοτερο ειναι απο το να πας εξω για σπουδες.Μια παρατηρηση μονο που δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο κολλεγιο αλλα ειναι γενικη.Ας προσπαθησουν να επιτυχουν συνεργασιες με πανεπιστημια που βρισκονται εστω στην μεση της λιστας αξιολογησης πανεπιστημιων ακομα και εαν τους κοστιζει παραπανω.

 

Επισεις το naric τι ειναι;;;; δεν ειναι βρετανικός οργανισμος αναγνωρισης ακαδημαικων προσόντων;;;;;( national academic regognition information center for uk).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maroco είπε

πως μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus?????

Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά το erasmus δεν είναι Πανεπιστήμιο, ούτε κολέγιο. Είναι πρόγραμμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MarikaPiou είπε

Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά το erasmus δεν είναι Πανεπιστήμιο, ούτε κολέγιο. Είναι πρόγραμμα.

Αστειευεστε ετσι;;;; ενοειται πως ειναι πανεπιστημιο στο ροτερνταμ με σπουδαιες και ισχυρες σχολες...αχχαχαχαχαχχαχχαχχααχαχχαχαχχαχα. Αχ να ειστε καλα με κανατε και γελασα..... αχχαχαχαχχαχχαχχαχχαχχαχα αΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maroco είπε

Αστειευεστε ετσι;;;; ενοειται πως ειναι πανεπιστημιο στο ροτερνταμ με σπουδαιες και ισχυρες σχολες...αχχαχαχαχαχχαχχαχχααχαχχαχαχχαχα. Αχ να ειστε καλα με κανατε και γελασα..... αχχαχαχαχχαχχαχχαχχαχχαχα αΧ

Χαίρομαι που σας φτιάχνω την μέρα! Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα ότι υπάρχει Πανεπιστήμιο με αυτό το όνομα.

Συνήθως στην Ελλάδα όταν λέμε "erasmus", εννοούμε το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MarikaPiou είπε

Χαίρομαι που σας φτιάχνω την μέρα! Ομολογώ ότι δεν το γνώριζα ότι υπάρχει Πανεπιστήμιο με αυτό το όνομα.

Συνήθως στην Ελλάδα όταν λέμε "erasmus", εννοούμε το πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. 

Αυτο εδω ειναι: https://www.eur.nl/

Απλα, για να ξεχωριζει απ το προγραμμα Erasmus, συνηθως το λεμε Erasmus Rotterdam.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Maroco είπε

 

Καλα αυτο το ειδες.Το saouthampton university δεν το ειδες;; το oxford brooks δεν το ειδες;;;; τα μισα βλεπεις.

Εσυ μαλλον δεν βλεπεις ουτε τα μισα. Δεν εκανα κριτικη στο πανεπιστημιο του East London, που ουτε ξερω το επιπεδο του. Το Μητροπολιτικο ξερω οτι εχει κακη ποιοτητα σπουδων στο κομματι του IT,  το εχω ακουσει απο αρκετες διαφορετικες πηγες. Αν βαζει το Χ Πανεπιστημιο το brand name του σε ενα πτυχιο με τοσο κακο επιπεδο, προσωπικα δεν θα θεωρησω οτι κατι κανει καλα το Κολλεγιο αλλα οτι κατι κανει άσχημα το Πανεπιστημιο του εξωτερικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maroco είπε

Καλημερα! Πως γινεται τοτε να μπορει να δωσει καποιος α.σ.ε.π με αυτο το πτυχιο;;; εννοω απο κολλεγιο συνεργαζομενο με ξενο πανεπιστημιο. Επισεις μου λετε πως το saouthampton university για παραδειγμα δεν ανηκει υψηλα στη λιστα  αξιολογισης; επισεις μου λετε πως το oxford brooks university δεν ειναι σε υψηλη θεση στη λιστα αξιολογησης;;;;; και τοτε πως το παιδι μου μπορει να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus? Και τελος τωρα μολις διαβαζα πως αμεσα θα γινει εθνικη λιστα αναγνωρισμενων ξενων α.ε.ι  οποτε ολα αυτα τα πτυχια θα ενταχθουν ετσι ωστε να γινονται μεταπτυχιακα και στα ελληνικα πανεπιστημια.

Ωραια αφου το διαβασες..... εσυ γιατι λυσσας με το East London??? Γιατι δεν λες για το oxford brooks university? Για το Saouthampton?? Εννοειται πως τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν εξαιρετικες σχολες οπως και χαλια σχολες που βγαινεις οπως μπηκες. Το απολυτο τιποτα. Αλλα δεν μπορεις σε εναν νεο ανθρωπο να λες ανακριβιες οπως αυτα που γραφονται εδω. Αυτο ειναι το προβλημα μου. Επισεις εγω ζορι δεν τραβαω γιατι θα γινουν ετσι οπως τα γραφω. Απο τον σ.α.ε.π γινονται ισοτιμα σε λιγο και απο τον δ.ο.α.τ.α.π. επισεις εξηγησε μου πως γινεται να μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να δινει α.σ.ε.π. ;;;;; πως μπορει καποιος με αυτο το πτυχιο να κανει μεταπτυχιακο στο erasmus????? Καταλαβαινεις τωρα γιατι τα γραφω ;;;;; γιατι η Ελλαδα θα αλλαξει σε ολα αυτα αναγκαστικα. Οσοι λοιπον σκοτωνονται με ταμπελες θα κατσουν με αυτες στο τελος. Αυτοι ομως που βλεπουν τι ερχεται θα δουλευουν ..... και μαλιστα αμεσως μετα το περας των σπουδων τους. Απλα πραγματα.

Καλα αυτο το ειδες.Το saouthampton university δεν το ειδες;; το oxford brooks δεν το ειδες;;;; τα μισα βλεπεις.

Κυριε μου αλλο το  southampton university και αλλο το solent southampton.Προκειται για διαφορετικα πανεπιστημια που απλα βρισκονται στην ιδια πολη.Το solent βρισκεται μονο σε μια τοπικη καταταξη στην θεση 120 επι συνολου 130.(της βρετανιας)Στις μεγαλες αξιολογησεις δεν υπαρχει καν.Το  δευτερο που αναφερατε oxford brooks  προφανως δεν εχει καμια σχεση με το πανεπιστημιο  της οξφορδης και βρισκεται στην θεση 53 των αγγλικων πανεπιστημιων.Το σαεπ δεν δινει ισοδυναμια πτυχιων μονο επαγγελματικη αναγνωριση δινει,οπως οταν τελειωσεις μια οποιαδηποτε ιδιωτικη σχολη.Μπραβο στην κορη σας αλλα εργασια  βρηκε απο την προσωπικη της ικανοτητα..Οσο για την ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων οπως τα αγγλικα σας  το ξαναλεω απαγορβευεται απο το αρθρο 16 του συνταγματος  και μπορει να αναθεωρηθει μονο εφοσον μια κυβερνηση δηλωσει οτι η επομενη βουλη θαναι αναθεωρητικη και κατοπιν η επομενη να κανει αναθεωρηση,δηλαδη μινιμουν 8 χρονια.Με δεδομενο οτι ολη η αντιπολιτευση αντιτιθεται σε αυτο ειναι αδυνατο να παρει 180 ψηφους.Αρα αναγνωριση τετοια ξεχαστε την.Σημερα  που μιλαμε ο δοαταπ ΜΟΝΟΣ αρμοδιος φορεας του ελληνικου κρατους για αναγνωριση ξενων πτυχιων λεει οτι ΔΕΝ αναγνωριζει πτυχια κολλεγιων. Σας παραθετω αποσπασμα της σελλιδας του δοαταπ

Αναγνωρίζεται τίτλος πανεπιστημίου της αλλοδαπής μετά από σπουδές σε συνεργαζόμενο κολλέγιο/παράρτημα αυτού του πανεπιστημίου στην Ελλάδα;

  • Σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο 3328/2005, άρθρο 4, παρ. β, όλες οι σπουδές πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί αποκλειστικά σε ομοταγή εκπαιδευτικά ιδρύματα της αλλοδαπής. Πτυχία που απονέμονται μετά από πραγματοποίηση σπουδών ή μέρους σπουδών σε παράρτημα εκπαιδευτικού ιδρύματος της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται ακαδημαϊκά, καθώς η αναγνώρισή τους δεν είναι σύμφωνη με τις διατάξεις του άρθρου 16 του συνταγματος
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ ο άνθρωπος θέλει να δικαιολογήσει τα λεφτά που επενδυσε. Αν νιώθει δικαιωμένος με την επιλογή του, good for him. 

Έξω στην αγορά το "πήγα στο Χ ελληνικό κολλέγιο" εκλαμβάνεται κυρίως σαν"δεν μου αρέσει να προσπαθώ" ή "δεν πέρασα με πανελλήνιες εκεί που ήθελα ή και πουθενά". 

Υπάρχουν όμως και εταιρίες που ο κορμός τους είναι απόφοιτοι από ελληνικά κολλέγια! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 3:52 ΜΜ, merkon είπε

Στην Βρετανια και σε αλλες χωρες του εξωτερικου τα bachelor ειναι 3ετους φοιτησης και διαρκειας, επομενως δε θα επρεπε να σε εκπλησσει πως ειναι 3 χρονια και στο Μητροπολιτικο κολλεγιο εφοσον ακολουθειται προγραμμα σπουδων βρετανικου πανεπιστημιου.

Το να παιχτει τωρα τετοιο ζητημα με τα πτυχια απο την Βρετανια το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο εως απιθανο, ειναι σαν να λεμε πως καποιος που εχει πτυχιο απο MIT, Harvard, Stanford, Columbia κλπ δεν εχει ισαξιο πτυχιο με καποιον που εχει τελειωσει ευρωπαϊκο πανεπιστημιο. 
Νομιζω καταλαβαινεις οτι δεν ακουγεται και πολυ λογικο αυτο.

Ο μισθος ειναι κακος, αλλα ας μη γελιομαστε, ποιος μισθος δεν ειναι κακος στην Ελλαδα;

Φιλε μου η ενστασεις ειναι αλλου.Γραφεις οτι οταν ακολουθουν το ιδιο προγραμμα  εχουν το ιδιο πτυχιο.Ακριβως!Προγραμμα σημαινει ιδιες απαιτησεις εισαγωγης,ιδιοι καθηγητες,ιδια διδασκαλια,ιδιες εξετασεις.Εδω απαιτησεις εισαγωγης δεν υπαρχουν,οι καθηγητες ειναι αλλοι,η διδασκαλια γινεται σε αλλη γλωσσα  αρα που ειναι το ιδιο προγραμμα?Μπορω εγω να γραφτω στο χ κολλεγιο και στο 2ο ετος να μεταφερθω χωρις κανενα προαπαιτουμενο στο μητρικο?Αυτο σημαινει ιδιο προγραμμα.Για να λυσω την απορια Οχι δεν μπορεις!Πανεπιστημια εξωτερικου τωρα.Αναφερεις τα κορυφαια αμερικανικα,μαζι με αυτα ομως υπαρχουν και χιλιαδες αλλα που σου δινουν το πτυχιο με την εγγραφη για να μην παιδευεσαι.Δεν μπορει να υπαρχει γενικη αναγνωριση ολων.Το ερωτημα μου ειναι γιατι τα κολλεγια δεν κανουν συμφωνιες με πανεπιστημια που βρισκονται εστω στην μεση της λιστας αξιολογησης?Προσωπικα για μενα η απαντηση ειναι προφανης!Δεν εχω τιποτα εναντιον των κολλεγιων,το ξαναγραψα,μια χαρα ειναι εαν δεν περασεις σε καποιο ΑΕΙ! Και μαθηματα δεν χανεις και καθαρα ειναι και νοικοκυρεμενα ειναι και τιμιο ειναι να παιρνουν διδακτρα γιαυτες τις υπηρεσιες.Διαφωνω ομως στις εκπτωσεις ποιοτητας,Μεχρι προτινος δεν ηταν απαραιτητο ολοι οι διδασκοντες να εχουν phd ,εαν αυτο εχει αλλαξει δεν το ξερω!Θαπρεπε ναχουν προαπαιτουμενα εισαγωγης ιδια με το ξενο και οχι να γραφουν τον καθε ενα χωρις κριτηρια,θαπρεπε να διδασκουν στην γλωσσα του πανεπιστημιου αυστηρα διοτι δεν νοειται σπουδαζω σε βρετανικο ΑΕΙ,παιρνω βρετανικο πτυχιο αλλα δεν ξερω αγγλικα!Και τελος  να μαζεψουν λιγο τις διαφημισεις σε ποιο πραγματικο επιπεδο.Εχω δει βεβαια μεσα στις δεκαδες καλλεγια και 2,3 που συνεργαζονται με οντως γνωστα πανεπιστημια αλλα αυτα ειναι εξαιρετικα λιγα εγω ειδα μονο 2 η 3..Μακαρι αυτες οι παθογενειες να ξεπεραστουν και τα κολλεγια οντως να παιξουν σωστα τον ρολο τους.Εγω θα εβλεπα το κολλεγιο σαν μια ευκαιρια σκαλοπατι να αποκτησω batchelor εδω με χαμηλοτερο κοστος απο το να παω εξω ,και απαραιτητα να κανω μαστερ εκει ,αφου ομως πρωτα εξακριβωσω με το μητρικο τι ειδους σχεση εχουν και αφου ελεγξω στις καταταξεις την θεση του πανεπιστημιου.Προσωπικα θεωρω απαραιτητο αυτο το τελευταιο γιατι ευρωπη και αμερικη δεν ειναι σαν την ελλαδα οπου ολα τα δημοσια ΑΕΙ εχουν ενα μινιμουμ στανταρτ ποιοτηταςΤελειωνοντας θα προτιμουσα μια διαφημιση που λεει σου παρεχω τιμια εκπαιδευση με δυνατοτητες να συνεχισεις ,παρα να μου λενε κατσε εδω να σου δωσω ιδιο πτυχιο με εξω και να παραμυθιαζεις τον κοσμο οτι σπουδασες εξωτερικο και μην μπαινεις στην φασαρια να μαθεις και αγγλικα.Αυτο το λεω γιατι ο πυρηνας των διαφημισεων δεν ειναι ποσο καλη εκπαιδευση παρεχω αλλα οτι σου δινω ενα πτυχιο που δεν θα το ξεχωρισεις απο το εξω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επισημάνω πως ο ΔΟΑΤΑΠ αφορά μόνο όσους έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό και όχι τους αποφοίτους των κολλεγίων. Αρμόδιο για την αναγνώριση των πτυχίων των κολλεγίων είναι το Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (πρώην Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων) και εφόσον αναγνωριστεί το πτυχίο κάποιου από αυτό (να σημειωθεί πως χορηγείται επαγγελματική, αλλά όχι ακαδημαϊκή αναγνώριση), τότε δικαιούται να λάβει μέρος σε πολλές προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, αλλά υποχρεωτικά με βαθμό πτυχίου 5 και αυτό συμβαίνει διότι δεν αναγνωρίζεται ο βαθμός πτυχίου των αποφοίτων των κολλεγίων.
Επίσης, ακόμα και μετά την αναγνώριση, εξακολουθούν οι απόφοιτοι κολλεγίων να μην μπορούν να λάβουν θέσεις που απαιτούν "αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα" (όπως καθηγητών, ερευνητών ή ειδικού επιστημονικού προσωπικού), ωστόσο μπορούν κανονικά να μπουν σε θέσεις διοικητικές, πληροφορικής κ.ά. (εξαρτάται από το τι σπούδασε ο καθένας). Αυτά όσον αφορά την πρόσληψη Δημόσιο.

Επεξ/σία από pluss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2021 at 12:50, EVMENHS said:

Αυτό που δεν μου αρέσει στο Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο είναι η ανομία, η εγκληματικότητα, η βία, η βεβήλωση των εγκαταστάσεων, οι καταλήψεις, οι μικροπωλητές, οι χασισοφυτίες, οι διακινητές ναρκωτικών, οι λαθρομετανάστες .

Και λίγα λες! 

Εδώ φωτογραφία με τα φιλαράκια λίγο πριν μπούμε για μάθημα:

police-swat-team-at-work-picture-id92273

Συνήθως φέρουμε βαρύτερο οπλισμό αλλά ήταν χαλαρή Παρασκευή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...