Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ αρχας δεν εχω τιποτα εναντιον των κολλεγιων.Πιστευω οτι για καποιον ο οποιος δεν περασε στις πανελληνιες,η περασε σε καποια σχολη μακρια απο το σπιτι του ειναι μια λυση.Απο το σημειο αυτο ομως και περα αρχιζουν αποριες και ερωτηματικα.Κατ αρχας δεν ειναι παραρτηματα των ξενων πανεπιστημιων αλλα  ξεχωριστες ανεξαρτητες επιχειρησεις που εχουν μια συμφωνια φρανσαιζ με καποιο πανεπιστημιο του εξωτερικου.Αυτος ειναι ο λογος που σημερα συνεργαζοντε με το Α και του χρονου με το Β πανεπιστημιο.Αν μπει κανενας στην σελιδα του πανεπιστημιου και γραψει campus δεν θα δει πουθενα  να αναφερεται η ελλαδα.Δευτερο σημειο προβληματισμου ειναι η ποιοτητα.Αν δεις τις απαιτησεις του μητρικου πανεπιστημιου βλεπεις οτι ζηταει ενα minimum ielts απο 6,5 και πανω.Στο αντιστοιχο κολλεγιο στην ελλαδα καμια απαιτηση γλωσικης επαρκειας.Πως μπορει να τελειωσω αγγλικο πανεπιστημιο χωρις να μιλαω αγγλικα?χωρις να διδασκομαι στα αγγλικα?χωρις να δινω εξετασεις στα αγγλικα?Εδω λοιπον σαν εργοδοτης που διαβαζω το βιογραφικο δεν θα προβληματιστω?Γιατι κανενα κολλεγιο δεν  συνεργαζεται με καποιο ξενο πανεπιστημιο που ειναι  εστω στην μεση  της λιστας αξιολογησεων?Πριν καποια χρονια ειχα συναδελφο που τελειωσε ενα τετοιο κολλεγιο και υποτιθεται ειχε αγγλικο πτυχιο.Η κοπελια τα μονα αγγλικα που ηξερε ηταν καλημερα,καλησπερα.Αναγνωριση.Πονεμενη ιστορια,η μονη αναγνωριση που ειναι δυνατη ειναι απο το συμβουλιο επαγγελματικων αναγνωρισεων,κατω απο προυποθεσεις,και σε καμια περιπτωση ακαδημαικη αναγνωριση δηλαδη ξεχαστε δημοσιο.Τα θετικα τωρα.Καλες εγκαταστασεις συνηθως,καθαρο περιβαλλον, δυνατοτητα να συνεχισεις μαστερ στο εξωτερικο (δυσκολα σε τοπ πανεπιστημιο).Εν πασει περιπτωσει ειναι ενα καλο βημα  για να μαθεις  κατι και να αποκτησεις δυνατοτητα συνεχειας των σπουδων με καποιο σεβαστο κοστος .Δεν πιστευω οτι ειναι το ιδιο με δημοσιο ΑΕΙ,ουτε πιστευω οτι καποιος που περασε σε ΑΕΙ θα πει οχι δεν παω προτιμω το α η β κολλεγιο.Εντυπωση μου κανει επισης οτι ποτε δεν κοβεται σε μαθημα  κανενας.Αυτο σημαινει οτι ολοι οι φοιτηταραδες μαζευτηκαν εκει η οτι σαν ιδιωτικο μαγαζι δεν κοβουν κανενα μη τυχον και δυσαρεστηθει.Προφανως συμβαινει το πρωτο !Ταπεινη μου γνωμη περαστε σε καποιο απο τα πολλα δημοσια ΑΕΙ και με τα χρηματα του κολλεγιου καντε μαστερ στο εξωτερικο.Αν επιλεξετε κολλεγιο δωστε σημασια στην αξιολογηση του ξενου πανεπιστημιου που συνεργαζεται.Επικοινωνηστε μαζι τους (με το ξενο πανεπιστημιο)και επιβεβαιωσετε οτι ελεγχουν το προγραμμα σπουδων και επιβεβαιωνουν την ποιοτητα.Αν σας καλυψουν σε αυτα μια χαρα ειναι για αρχη σπουδων.Μην ξεχνατε ποτε οτι βγαινοντας στην αγορα θα συναγωνιστητε εκατονταδες αλλους που  προερχονται απο μεγαλα και γνωστα πανεπιστημια.Ασφαλως το χαρτι μονο δεν μετραει αλλα και το τι αξιζεις εσυ ,ομως η βαρυτητα του χαρτιου ειναι αυτη που θα πεισει τον εργοδοτη να σου δωσει την ευκαιρια να αποδειξεις τι ξερεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ αντικειμενική αποψη εξεφρασε η nitsa21 και εν πολλοίς συμφωνώ.

Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει κάποια απορία... όλοι αυτοί οι φοιτητές μέλη των  κομματικών φοιτητικών παρατάξεων, που δεν πατάνε ποτέ σε μάθημα και που όταν δεν είναι με την ντουντούκα στο χέρι, κολλάνε αφίσες , ή τραμπουκίζουν αλλήλους, <<Πως λαμβάνουν πτυχίο?>> είναι πράγματι τόσο "φοιτηταραδες"?

Αυτό που δεν μου αρέσει στο Ελληνικό Δημόσιο Πανεπιστήμιο είναι η ανομία, η εγκληματικότητα, η βία, η βεβήλωση των εγκαταστάσεων, οι καταλήψεις, οι μικροπωλητές, οι χασισοφυτίες, οι διακινητές ναρκωτικών, οι λαθρομετανάστες . (΄Ολα αυτά που λέω, είναι εύκολο να αποδειχθούν από μια απλή περιήγηση στο διαδίκτυο). (Δεν ξέρω... πράγματι για μερικούς ανθρώπους,  η σαπίλα και η βρώμα  είναι καθημερινό βίωμα που δεν τους κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά για μένα προσωπικώς  ένα τέτοιο περιβάλλον είναι παντελώς εχθρικό και εναντίον των αξιών μου. Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου το γνωρίζω. Αλλά είναι όπως έχει μάθει κανείς).

Αυτά τα φαινόμενα δεν υπάρχουν σε κανένα ιδιωτικό κολλέγιο.

Επεξ/σία από EVMENHS
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημερα! Βλέποντας τις ανακριβιες που σου απαντησαν ανθρωποι που μαλλον δεν εχουν ιδεα τι γινεται στην Ελλαδα σημερα θα σου απαντησω με στοιχεια. Θα μπορουσα να απαντησω σε καθε εναν χωριστα αλλα δεν αξιζει. Λοιπον πηγαινοντας στο Μητροπολιτικο εχεις απευθειας πτυχιο απο δημοσιο πανεπιστημιο της Βρετανιας. Επισεις το πτυχιο σου ειναι αναγνωρισμενο απο τον βρετανικο δοαταπ. Εαν επιλεξεις κλαδο που θελει αγγλικα θα πρεπει να εχεις proficiency. Βεβαιως και σε κοβουν σε μαθηματα οπως επισεις σε παιρνουν τηλεφωνο οταν κανεις απουσιες. Τελειωνεις σε 3 χρονια οταν εισαι συνεπης και σωστη φοιτητρια. Τελειωνοντας λοιπον εχεις ακριβως την ιδια μορφωση με τους πτυχιουχους των α.ε.ι και ισοδυναμο και ισοτιμο πτυχιο απο τον σ.α.ε.π.. Αυτα που γραφω τα ξερω γιατι εχω κορη η οποια τελειωσε ναυτιλιακα στο Μητροπολιτικο το πτυχιο της ηρθε απο το solent saouthampton university. Ως πτυχιουχος τωρα μπορει σε οποιοδηποτε κρατος σε δημοσιο πανεπιστημιο να κανει μεταπτυχιακο εκτος απο την Ελλαδα.θα το πληρωσει αλλα και εδω δεν πληρωνουν τα μεταπρυχιακα;;;; που η διαφορα;;;; Να σου πω επισεις οτι ενα απο τα πανεπιστημια που μπορει να παει ειναι το erasmus. Δεν είναι καλο πανεπιστημιο αυτο;;;; μονο τα ελληνικα ειναι;;;;; το κομπλεξ θα μας φαει σε αυτη τη χωρα. Και το καλυτερο ερχεται αμεσως τωρα. Η κορη μου τελειώνοντας απο μια απλη συνεντευξη βρηκε αμεσως δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρεια εδω με εδρα στο Λονδινο και οταν ειπε οτι εχει πτυχιο απο την βρετανια μετρησε παρα πολυ. Ο μισθος της για αρχη ηταν 200 € πανω απο τον βασικο μισθο που πηρε ανηψια μου που εχει τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο ελληνικο.... θες και αλλα;;;;; μπορω να σου γραψω και αλλα θετικά αν θες. Μην ακους ανοησιες. Ψαξε το λιγο και θα δεις την αληθεια. Παντως οτι σου πουν απο το Μητροπολιτικο ειναι αληθεια.   

Ναι μπορεις να παρεις μερος α.σ.ε.π αφου υπαρχει εγκριση απο σ.α.ε.π. παρτε τηλεφωνο στον α.σ.ε.π. Μην λετε ανακριβιες 

Στις 1/11/2021 στις 10:06 ΜΜ, Dark_panel είπε

Με τη διαφορά οτι αν θες να κανεις μεταπτυχιακο στην Ελλαδα, με bachelor μεσω του κολλεγιου δε μπορεις, μόνο αν σπουδάσεις Αγγλια στο συνεργαζομενο πανεπιστημιο..και μετα εχεις και τη διαδικασια παλι αναγνωρισης απ το ΔΟΑΤΑΠ..

Λαθος μεγαλο. Κανεις μεταπτυχιακο στα κολεγια ελλαδας και σε ολα τα κρατη σχεδον στα δημοσια πανεπιστημια

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Maroco είπε

Τελειωνεις σε 3 χρονια οταν εισαι συνεπης και σωστη φοιτητρια.

Πως στο καλό χωράνε τα ects σε 3 χρόνια..; Δεν τα αναφέρουν πουθενά στα προγράμματα τους (τουλάχιστον εγώ δεν τα βρήκα). 
Επίσης είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τώρα με το Brexit. Μην παραξενευτείς, εαν ένα πρωί αποφασίσουν στην  ΕΕ ότι τα αγγλικά πτυχία δεν είναι ισάξια. 
Βέβαια στον ιδιωτικό τομέα μικρή σημασία έχουν όλα αυτά. Τελος για ναυτιλιακή εταιρεία (και ειδικά λονδρέζικη) ο μισθός είναι πολύ κακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω ένα πράγμα για να κλείσει εκεί αυτό το θέμα!

Μπήκα να δω τα προαπαιτούμενα για MBA και MSc στην διοίκηση επιχειρήσεων και γράφει το παρακάτω:

"Ενθαρρύνεται η υποβολή αιτήσεων για εισαγωγή στο πρόγραμμα και από υποψηφίους που δε διαθέτουν πρώτο πτυχίο, αλλά έχουν σχετική προϋπηρεσία και αποδεδειγμένες πρότερες γνώσεις στο γνωστικό αντικείμενο."

Άρα οκ, δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει κάτι και παίρνεις μεταπτυχιακό. Λογικότατο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Πως στο καλό χωράνε τα ects σε 3 χρόνια..; Δεν τα αναφέρουν πουθενά στα προγράμματα τους (τουλάχιστον εγώ δεν τα βρήκα). 
Επίσης είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τώρα με το Brexit. Μην παραξενευτείς, εαν ένα πρωί αποφασίσουν στην  ΕΕ ότι τα αγγλικά πτυχία δεν είναι ισάξια. 
Βέβαια στον ιδιωτικό τομέα μικρή σημασία έχουν όλα αυτά. Τελος για ναυτιλιακή εταιρεία (και ειδικά λονδρέζικη) ο μισθός είναι πολύ κακός. 

Λοιπον μολις εκλεισα το τηλεφωνο με τον α.σ.ε.π. ειναι ιαξια ισοδυναμα ισοτιμα και απο τη στιγμη που εχει περασει το πτυχιο σου απο σ.α.ε.π εχεις δικαιωμα συμμετοχης στον α.σ.ε.π. Ετσι οπως λες εσυ λοιπον για το οτι μπορει να δω ξαφνικα τα βρετανικα πτυχια μη αναγνωρισιμα θα σου πω και εγω οτι σε λιγα χρονια τα πανεπιστημια στην ελλαδα θα γινουν ιδιωτικα. Ετσι θα το παμε τωρα;;; επισεις ισως φταιω εγω που δεν εγραψα αναλυτικα για την κορη μου. Τελειωσε τον μαιο πηγε σε συνεντευξη και για αρχη χωρις καν να εχει το πτυχιο στα χερια της την πηραν με εξαμηνη συμβαση για αρχη με αυτα τα λεφτα. Τωρα εγινε αοριστου με μεγαλυτερο μισθο περιμένοντας το πτυχιο.... οταν λοιπον η ανιψια μου την ιδια περιοδο αποφοιτη α.σ.ο.ε πηγε χρηματοοικονομικη εταιρεια πηρε 580 καθαρα ενω η κορη μου 800.... 

2 λεπτά πριν, MarikaPiou είπε

Θα σας πω ένα πράγμα για να κλείσει εκεί αυτό το θέμα!

Μπήκα να δω τα προαπαιτούμενα για MBA και MSc στην διοίκηση επιχειρήσεων και γράφει το παρακάτω:

"Ενθαρρύνεται η υποβολή αιτήσεων για εισαγωγή στο πρόγραμμα και από υποψηφίους που δε διαθέτουν πρώτο πτυχίο, αλλά έχουν σχετική προϋπηρεσία και αποδεδειγμένες πρότερες γνώσεις στο γνωστικό αντικείμενο."

Άρα οκ, δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει κάτι και παίρνεις μεταπτυχιακό. Λογικότατο!

Αυτο που γραφετε δεν το γνωριζω... εγω ξερω για συγκεκριμενους κλαδους οπως ναυτιλιακα....το τι χρειαζεται ο καθε κλαδος πρεπει να το ψαξετε... δεν ειναι ολοι οι κλαδοι το ιδιο ουτε ολα τα κολεγια της Ελλαδας το ιδιο.... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maroco είπε

θα σου πω και εγω οτι σε λιγα χρονια τα πανεπιστημια στην ελλαδα θα γινουν ιδιωτικα.

Ναι οκ, ας γίνουν. Δεν θα υπάρξει θέμα αναγνώρισης στην Ε.Ε. Αυτό προσπαθώ να σου πω. Η Ε.Ε. είναι σε "πόλεμο" με την Αγγλία αυτή τη στιγμή, οπότε είναι λίγο ρευστά τα πράγματα. Στο ξαναλέω, στον ιδιωτικό τομέα μικρή σημασία έχει. Τέλος έτσι όπως είναι τα πράγματα, το να πάει κάποιος ασεπ (και γενικά δημόσιο) δεν το λες και επιτυχία. Αυτό ήταν το όνειρο της προηγούμενης γενιάς. Πλέον το δημόσιο έχει πεθάνει. Η κόρη σου θα κάνει πολύ μεγαλύτερη καριέρα και θα παίρνει πολύ περισσότερα στις ναυτιλιακές απ ότι εαν ήταν Δ.Υ. 

 

11 λεπτά πριν, MarikaPiou είπε

"Ενθαρρύνεται η υποβολή αιτήσεων για εισαγωγή στο πρόγραμμα και από υποψηφίους που δε διαθέτουν πρώτο πτυχίο, αλλά έχουν σχετική προϋπηρεσία και αποδεδειγμένες πρότερες γνώσεις στο γνωστικό αντικείμενο."

Κάτι έχει γίνει λάθος εδώ. Δεν μπορεις να πάρεις μεταπτυχιακό εαν δεν έχεις πτυχίο...
Είναι στο όνομα μετα - πτυχιακό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2021 στις 4:38 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Ήθελα να ήξερα ποιος σας τα λεει αυτα. ΟΧΙ δεν αναγνωριζονται απο κανεναν ΑΣΕΠ, απο καμια προκηρυξη. Αλλο οτι σας το λενε αυτοι , αλλο το τι ισχυει. Ελεος δηλαδηλ

Επισης οχι προς το παρον τα πανεπιστημια δεν δεχονται αποφοιτους κολλεγιου στα μεταπτυχιακα τους.

Εδω κανω φετος τη παιδαγωγικη επαρκεια τςη ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν δεχτηκαν στη προκηρυξη τους αποφοιτους κολλεγιου και πηραμε και ρωτησαμε για ενα φιλο και ειπαν οχι δεν δεχομαστε.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγνωριζονται τα κολλεγια προς το παρον. Απο τη στιγμη που στις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ, στις προκηρυξεις των πανεπιστημιων για μεταπτυχιακα ΔΕΝ αναφερονται , ΔΕΝ αναγνωριζονται. Παρε αυριο στον ΑΣΕΠ τηλ και ρωτα να δεις τι θα σου πουν

Αναγνωριζονται παρε εσυ τον α.σ.ε.π για εγω μολις μιλησα... εφοσον εχουν περασει απο σ.α.ε.π μπορουν να δηλωσουν α.σ.ε.π

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Κάτι έχει γίνει λάθος εδώ. Δεν μπορεις να πάρεις μεταπτυχιακό εαν δεν έχεις πτυχίο...
Είναι στο όνομα μετα - πτυχιακό . 

Ναι, αυτό ακριβώς λέω κ εγώ, κάτι δεν πάει καλά. Κι όμως αναφέρεται μέσα αυτό!! 

Θα μπορούσαν απλά να είχαν βάλει μια πινακίδα με νέον " Με 6000€ πτυχίο, χωρίς κόπο"

Δηλαδή κάπου λίγο έλεος!

Είχα πολλά χρόνια την απορία, πως σπουδάζουν σε κολλέγια και παίρνουν πτυχίο στην ώρα τους, ώσπου σπούδασε μια φίλη μου (όχι στο συγκεκριμένο). Στην εξεταστική δεν είχε προλάβει να διαβάσει, δεν απάντησε ούτε τις μισές ερωτήσεις, και προς έκπληξή της, όταν έλαβε τα αποτελέσματα είχε περάσει με επιτυχία! Ήταν μεμονωμένο γεγονός; Δεν ξέρω..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πως στο καλό χωράνε τα ects σε 3 χρόνια..; Δεν τα αναφέρουν πουθενά στα προγράμματα τους (τουλάχιστον εγώ δεν τα βρήκα). 
Επίσης είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τώρα με το Brexit. Μην παραξενευτείς, εαν ένα πρωί αποφασίσουν στην  ΕΕ ότι τα αγγλικά πτυχία δεν είναι ισάξια. 
Βέβαια στον ιδιωτικό τομέα μικρή σημασία έχουν όλα αυτά. Τελος για ναυτιλιακή εταιρεία (και ειδικά λονδρέζικη) ο μισθός είναι πολύ κακός. 

Σου απαντω για ασεπ και δημοσιο γιατι εδω μεσα γραφονται ανακριβιες... εχεις απολυτο δικιο για την καριερα και για το τελος του δημοσιου... ουτε το παιδι μου το ενδιαφερει. Αλλα στην ελλαδα ειναι κολλημενοι ακομη με ταμπελες.... δεν πειραζει ας μεινουν με την ταμπελα του πτυχιουχου απο ελληνικο πανεπιστημιο.... η ουσια αλλου ειναι αλλα αντε να το καταλαβουν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Πως στο καλό χωράνε τα ects σε 3 χρόνια..; Δεν τα αναφέρουν πουθενά στα προγράμματα τους (τουλάχιστον εγώ δεν τα βρήκα). 
Επίσης είναι λίγο περίεργα τα πράγματα τώρα με το Brexit. Μην παραξενευτείς, εαν ένα πρωί αποφασίσουν στην  ΕΕ ότι τα αγγλικά πτυχία δεν είναι ισάξια. 
Βέβαια στον ιδιωτικό τομέα μικρή σημασία έχουν όλα αυτά. Τελος για ναυτιλιακή εταιρεία (και ειδικά λονδρέζικη) ο μισθός είναι πολύ κακός. 

Στην Βρετανια και σε αλλες χωρες του εξωτερικου τα bachelor ειναι 3ετους φοιτησης και διαρκειας, επομενως δε θα επρεπε να σε εκπλησσει πως ειναι 3 χρονια και στο Μητροπολιτικο κολλεγιο εφοσον ακολουθειται προγραμμα σπουδων βρετανικου πανεπιστημιου.

Το να παιχτει τωρα τετοιο ζητημα με τα πτυχια απο την Βρετανια το βλεπω εξαιρετικα δυσκολο εως απιθανο, ειναι σαν να λεμε πως καποιος που εχει πτυχιο απο MIT, Harvard, Stanford, Columbia κλπ δεν εχει ισαξιο πτυχιο με καποιον που εχει τελειωσει ευρωπαϊκο πανεπιστημιο. 
Νομιζω καταλαβαινεις οτι δεν ακουγεται και πολυ λογικο αυτο.

Ο μισθος ειναι κακος, αλλα ας μη γελιομαστε, ποιος μισθος δεν ειναι κακος στην Ελλαδα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, merkon είπε

Ο μισθος ειναι κακος, αλλα ας μη γελιομαστε, ποιος μισθος δεν ειναι κακος στην Ελλαδα;

Δεν είναι κακός για Ελλάδα. Είναι κακός για ναυτιλιακή. Αν και μετα διευκρινίστηκε ότι αυτός ο μισθός ήταν χωρις πτυχιο, οπότε είναι ψιλό-κομπλέ. 


Κατα τα άλλα, δεν πιστεύω ότι έχει σημασία σε ποιο πανεπιστήμιο έχεις πάει... Εχω συνεργαστεί με τόσα άτομα και έχω πάρει συνέντευξη για δουλειά από άλλα τόσα. Υπήρχαν πραγματικά ταλαντούχα άτομα που δεν είχαν καν πτυχίο, και μου έρχονταν και άτομα από πολυτεχνεία που, εκτός απο άσχετοι, ήταν και ξιπασμένοι.! Ο χειρότερος συνδιασμός που μπορεί να υπάρξει. Αλλά  δεν φταίνε τα παιδιά γι'αυτο. Κατα κύριο λόγο πηγάζει από τους καθηγητές.  

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maroco είπε

Καλημερα! Βλέποντας τις ανακριβιες που σου απαντησαν ανθρωποι που μαλλον δεν εχουν ιδεα τι γινεται στην Ελλαδα σημερα θα σου απαντησω με στοιχεια. Θα μπορουσα να απαντησω σε καθε εναν χωριστα αλλα δεν αξιζει. Λοιπον πηγαινοντας στο Μητροπολιτικο εχεις απευθειας πτυχιο απο δημοσιο πανεπιστημιο της Βρετανιας. Επισεις το πτυχιο σου ειναι αναγνωρισμενο απο τον βρετανικο δοαταπ. Εαν επιλεξεις κλαδο που θελει αγγλικα θα πρεπει να εχεις proficiency. Βεβαιως και σε κοβουν σε μαθηματα οπως επισεις σε παιρνουν τηλεφωνο οταν κανεις απουσιες. Τελειωνεις σε 3 χρονια οταν εισαι συνεπης και σωστη φοιτητρια. Τελειωνοντας λοιπον εχεις ακριβως την ιδια μορφωση με τους πτυχιουχους των α.ε.ι και ισοδυναμο και ισοτιμο πτυχιο απο τον σ.α.ε.π.. Αυτα που γραφω τα ξερω γιατι εχω κορη η οποια τελειωσε ναυτιλιακα στο Μητροπολιτικο το πτυχιο της ηρθε απο το solent saouthampton university. Ως πτυχιουχος τωρα μπορει σε οποιοδηποτε κρατος σε δημοσιο πανεπιστημιο να κανει μεταπτυχιακο εκτος απο την Ελλαδα.θα το πληρωσει αλλα και εδω δεν πληρωνουν τα μεταπρυχιακα;;;; που η διαφορα;;;; Να σου πω επισεις οτι ενα απο τα πανεπιστημια που μπορει να παει ειναι το erasmus. Δεν είναι καλο πανεπιστημιο αυτο;;;; μονο τα ελληνικα ειναι;;;;; το κομπλεξ θα μας φαει σε αυτη τη χωρα. Και το καλυτερο ερχεται αμεσως τωρα. Η κορη μου τελειώνοντας απο μια απλη συνεντευξη βρηκε αμεσως δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρεια εδω με εδρα στο Λονδινο και οταν ειπε οτι εχει πτυχιο απο την βρετανια μετρησε παρα πολυ. Ο μισθος της για αρχη ηταν 200 € πανω απο τον βασικο μισθο που πηρε ανηψια μου που εχει τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο ελληνικο.... θες και αλλα;;;;; μπορω να σου γραψω και αλλα θετικά αν θες. Μην ακους ανοησιες. Ψαξε το λιγο και θα δεις την αληθεια. Παντως οτι σου πουν απο το Μητροπολιτικο ειναι αληθεια.   

Ναι μπορεις να παρεις μερος α.σ.ε.π αφου υπαρχει εγκριση απο σ.α.ε.π. παρτε τηλεφωνο στον α.σ.ε.π. Μην λετε ανακριβιες 

Λαθος μεγαλο. Κανεις μεταπτυχιακο στα κολεγια ελλαδας και σε ολα τα κρατη σχεδον στα δημοσια πανεπιστημια

Αγαπητε κυριε

Επιτρεψτε μου να διορθωσω καποια λαθη.Καταρχας δημοσια λεγονται ολα τα πανεπιστημια στην αγγλια εκτος απο ενα,το μπακινχαμ ,γιατι δεν εχουν εταιρικη μορφη αλλα θεωρουνται ιδρυματα.Συνεπως το δημοσιο εκει δεν σημαινει κρατικο.Λετε οτι το αναγνωριζει ο εκει δοαταπ.Λαθος στην αγγλια δεν υπαρχει δοαταπ αλλα μονο το naric το οποιο δινει αδεια αλλα δεν εχει σχεση με τον δοαταπ.Στην Ελλαδα αλλο ακαδημαικη αλλο επαγγελματικη αναγνωριση.Ακαδημαικη δινει αποκλειστικα και μονο ο δοαταπ ο οποιος ξεκαθαρα λεει οτι πτυχια κολλεγιων δεν αναγνωριζει.Επιπροσθετως λετε οτι proficency ζητουν μονο ορισμενα τμηματα.Καλα πως γινεται να σπουδαζεις  σε αγγλικο πανεπιστημιο,να λαμβανεις αγγλικο πτυχιο και να μην ειναι απαραιτητο να ξερεις αγγλικα.Υπαρχουν δηλαδη τμηματα που δεν χρειαζεται?Το ιδιο το πανεπιστημιο εαν πας στην αγγλια ζηταει IELTS ,TOEFL,προσοχη οχι αλλο ,αλλα το ιδιο πανεπιστημιο.Στην Ελλλαδα τιποτα!Στην Ελλαδα εφοσον δεν αναθεωρηθηκε το αρθρο 14 του συνταγματος  για πολλα χρονια δεν θα επιτραπουν ιδιωτικα πανεπιστημια.Στον ιδιωτικο τομεα τωρα εαν η θεση δεν απαιτει νομοθετικα  κατωχυρομενο πτυχιο μια χαρα τους κανει το πτυχιο αυτο.Μπραβο στην κορη σας που βρηκε καλη δουλεια και συγχαρητηρια αλλα αυτο εχει να κανει  περισσοτερο με την προσωπικη της ικανοτητα.Τελος ο σαεπ δεν δινει ισοδυναμια με τα δημοσια ΑΕΙ ,δεν ειναι αρμοδιοτητα του.Απλα δινει αδεια επαγγελματικης ενασχολησης με το αντικειμενο οχι ισοδυναμια με ΑΕΙ,αυτο ειναι αλλο πραγμα..Συγχαρητηρια στην κορη σας  και παρακαλω  να  δειτε τις διορθωσεις που εκανα  με καλη διαθεση.Εαν το αρθρο 14 ειχε αναθεωρηθει το  2017 η  2016 που εγιναν οι αναθεωρησεις το θεμα   θα ειχε ληξει και τα ξενα πανεπιστημια θα μπορουσαν να εχουν παραρτηματα εδω και οχι ανεξαρτητες φρανσαιζ συνεργαζομενες επιχειρησεις με οτι εκπτωσεις στην ποιοτητα σημαινει αυτο.Απο εκει και περα  μια χαρα ειναι το κολλεγιο και ωραιους και καθαρους χωρους εχει και τα μαθηματα γινονται κανονικα και φτηνοτερο ειναι απο το να πας εξω για σπουδες.Μια παρατηρηση μονο που δεν αφορα καποιο συγκεκριμενο κολλεγιο αλλα ειναι γενικη.Ας προσπαθησουν να επιτυχουν συνεργασιες με πανεπιστημια που βρισκονται εστω στην μεση της λιστας αξιολογησης πανεπιστημιων ακομα και εαν τους κοστιζει παραπανω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2022 στις 12:52 ΜΜ, Maroco είπε

Καλημερα! Βλέποντας τις ανακριβιες που σου απαντησαν ανθρωποι που μαλλον δεν εχουν ιδεα τι γινεται στην Ελλαδα σημερα θα σου απαντησω με στοιχεια. Θα μπορουσα να απαντησω σε καθε εναν χωριστα αλλα δεν αξιζει. Λοιπον πηγαινοντας στο Μητροπολιτικο εχεις απευθειας πτυχιο απο δημοσιο πανεπιστημιο της Βρετανιας. Επισεις το πτυχιο σου ειναι αναγνωρισμενο απο τον βρετανικο δοαταπ. Εαν επιλεξεις κλαδο που θελει αγγλικα θα πρεπει να εχεις proficiency. Βεβαιως και σε κοβουν σε μαθηματα οπως επισεις σε παιρνουν τηλεφωνο οταν κανεις απουσιες. Τελειωνεις σε 3 χρονια οταν εισαι συνεπης και σωστη φοιτητρια. Τελειωνοντας λοιπον εχεις ακριβως την ιδια μορφωση με τους πτυχιουχους των α.ε.ι και ισοδυναμο και ισοτιμο πτυχιο απο τον σ.α.ε.π.. Αυτα που γραφω τα ξερω γιατι εχω κορη η οποια τελειωσε ναυτιλιακα στο Μητροπολιτικο το πτυχιο της ηρθε απο το solent saouthampton university. Ως πτυχιουχος τωρα μπορει σε οποιοδηποτε κρατος σε δημοσιο πανεπιστημιο να κανει μεταπτυχιακο εκτος απο την Ελλαδα.θα το πληρωσει αλλα και εδω δεν πληρωνουν τα μεταπρυχιακα;;;; που η διαφορα;;;; Να σου πω επισεις οτι ενα απο τα πανεπιστημια που μπορει να παει ειναι το erasmus. Δεν είναι καλο πανεπιστημιο αυτο;;;; μονο τα ελληνικα ειναι;;;;; το κομπλεξ θα μας φαει σε αυτη τη χωρα. Και το καλυτερο ερχεται αμεσως τωρα. Η κορη μου τελειώνοντας απο μια απλη συνεντευξη βρηκε αμεσως δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρεια εδω με εδρα στο Λονδινο και οταν ειπε οτι εχει πτυχιο απο την βρετανια μετρησε παρα πολυ. Ο μισθος της για αρχη ηταν 200 € πανω απο τον βασικο μισθο που πηρε ανηψια μου που εχει τελειωσει οικονομικα σε πανεπιστημιο ελληνικο.... θες και αλλα;;;;; μπορω να σου γραψω και αλλα θετικά αν θες. Μην ακους ανοησιες. Ψαξε το λιγο και θα δεις την αληθεια. Παντως οτι σου πουν απο το Μητροπολιτικο ειναι αληθεια.   

Ναι μπορεις να παρεις μερος α.σ.ε.π αφου υπαρχει εγκριση απο σ.α.ε.π. παρτε τηλεφωνο στον α.σ.ε.π. Μην λετε ανακριβιες 

Λαθος μεγαλο. Κανεις μεταπτυχιακο στα κολεγια ελλαδας και σε ολα τα κρατη σχεδον στα δημοσια πανεπιστημια

Καλημερα. Μολις διαβασα πως θα γγινει εθνικη λιστα με αναγνωρισμενα ξενα α.ε.ι . Ετσι οποιος εχει πτυχιο μέσω κολεγιου εδω στην ελλαδα απο ξενο πανεπιστημιο θα μπορει να κανει μεταπτυχιακο σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο..... και ερχονται και αλλα καλα. Ετσι γιατι μας πρηζετε με τα δημοσια πανεπιστημια της Ελλαδας

Στις 31/10/2021 στις 7:55 ΜΜ, elenipapserres είπε

Δεν αναγνωριζεται το πτυχιο απο αυτου του ειδους τα κολλεγια

Γιατι το κανετε αυτο;;;;; αφου δεν ξερετε τιποτε πως απαντατε σε καποιον και του κοβετε τα ονειρα την ορεξη;;;;; ελεος ποα με την αμορφωσια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Maroco είπε

Καλημερα. Μολις διαβασα πως θα γγινει εθνικη λιστα με αναγνωρισμενα ξενα α.ε.ι . Ετσι οποιος εχει πτυχιο μέσω κολεγιου εδω στην ελλαδα απο ξενο πανεπιστημιο θα μπορει να κανει μεταπτυχιακο σε ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο..... και ερχονται και αλλα καλα. Ετσι γιατι μας πρηζετε με τα δημοσια πανεπιστημια της Ελλαδας

Γιατι το κανετε αυτο;;;;; αφου δεν ξερετε τιποτε πως απαντατε σε καποιον και του κοβετε τα ονειρα την ορεξη;;;;; ελεος ποα με την αμορφωσια σας

Εσυ τι ζορι τραβας ακριβως με τα ελληνικα πανεπιστημια?? Οσα δε φτανει η αλεπου κι εσυ?? Τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν μερικες πολυ αξιολογες σχολες, που ειναι πασιγνωστες στους ακαδημαικους κυκλους των εξω πανεπιστημιων κι εχουν μεγαλη αξια! Και κοπανησου οσο θες εσυ!

Οσο για το πτυχιο των κολλεγιων, ειπαμε κ ξαναειπαμε: για την ωρα, ΔΕΝ αναγνωριζεται ακαδημαϊκα, επαγγελματικα στον ιδιωτικο τομεα μια χαρα το αναγνωριζουν! Ελεος πια, αν δε μπορειτε να καταλαβετε 5 βασικες κουβεντες εδω μεσα!

Κι εγω το διαβασα αυτο με τον ΔΟΑΤΑΠ, σημερα το πρωι βγηκε! Για να δουμε ομως αν θα εχει ισχυ και για τα κολλεγια, μην προτρεχεις! Γιατι αλλο να παρεις πτυχιο του University of East London πχ μεσω ενος κολλεγιου κι αλλο να πας στην Αγγλια να το παρεις! 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...