Προς το περιεχόμενο

Αξιζει το μητροπολιτικο κολλεγιο;


Deekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2021 στις 2:00 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Σήμερα επικοινώνησα με το Οικονομικο επιμελιτηριο και μου ειπαν οτι οι αποφοιτοι κολλεγιου ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ εχουν το δικαιωμα εγγραφης σε αυτο. Μονο τους χορηγειται η αδεια λογιστη β ταξης οπως χορηγειται και στους αποφοιτους πανεπιστημιων/τει.

δηλαδή εμείς οι νόμιμοι σωθήκαμε....?

Στις 2/11/2021 στις 1:52 ΜΜ, Dark_panel είπε

Ειδες να δυσανασχετω καπου με τα κολλεγια?? Διαβαζεις τι γραφω για να απαντησεις απλα ή για να καταλαβεις?? Εγω απλως αναφερω ποιες "ιδιαιτεροτητες" υπαρχουν εδώ στην Ελλαδα εαν καποιος θελησει να παρει πτυχιο απο ελληνικο κολλεγιο, δεν εκανα κανενα χαρακτηρισμο του στυλ "Καλα τα δημοσια πανεπιστημια, κακα τα ιδιωτικα". Μη βαζεις λογια στο στομα μου που δεν εχω πει. Ισα ισα που κι εγω καποια στιγμη σκεφτομαι το Deree για μαστερ, στο μελλον. 

Απ τη στιγμη ομως που καποιος ρωταει για ιδιωτικο κολλεγιο, οφειλουμε να του αναφερουμε ολες τις παραμετρους κ ας αποφασισει αυτος/η τι θα κανει.

Ζητώ συγχώρεση

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, EVMENHS είπε

δηλαδή εμείς οι νόμιμοι σωθήκαμε....?

αυτο που μου ειπε ειναι οτι το κολλεγιο ΔΕΝ ειναι πανεπιστημιο και τα επιμελιτηρια ζητανε γενικα να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο ή να εχεις κανει μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο

Πχ εγω ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης και εχω μετατυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων. Ειμαι κανονικα εγγραμενος στο Οικονομικο Επιμελητηριο λογω μεταπτυχιακου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Δεν ειναι καθολου ασχετο με αυτο που ειπες και εξηγησα γιατι, μαλλον εσυ δεν εδωσες βαση σε αυτο που ειπα. Επισης, το να φυγει καποιος για μαστερ εξω δεν ειναι βολτα στο παρκο, εε?? Το χετε κανει καραμελα μερικοι, δεν εχουν ολοι τα λεφτα για κατι τετοιο ουτε τις προδιαγραφες για να εξασφαλισουν τρελες υποτροφιες. Και η Ελλαδα μια χαρα σπουδες προσφερει, σε επιπεδο γνωσεων!

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣΤΕΡ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ????????

 

Επεξ/σία από SPY_oo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σπουδάζω σε κολέγιο, το μόνο που με προβληματίζει, μιας και πλέον αναγνωρίζονται ακόμα και για ΑΣΕΠ από ότι μας έχουν πει, είναι οι επιλογές στα μεταπτυχιακά που θα έχουμε.

Με τα δημόσια πανεπιστήμια έχεις περισσότερες επιλογές, εγώ από τι έχω καταλάβει θα πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό σε κολέγιο, που ίσως να μην υπάρχει κολέγιο με αυτό που θέλω ως μεταπτυχιακό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnyV είπε

Μιας και σπουδάζω σε κολέγιο, το μόνο που με προβληματίζει, μιας και πλέον αναγνωρίζονται ακόμα και για ΑΣΕΠ από ότι μας έχουν πει, είναι οι επιλογές στα μεταπτυχιακά που θα έχουμε.

Με τα δημόσια πανεπιστήμια έχεις περισσότερες επιλογές, εγώ από τι έχω καταλάβει θα πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό σε κολέγιο, που ίσως να μην υπάρχει κολέγιο με αυτό που θέλω ως μεταπτυχιακό.

 

Ήθελα να ήξερα ποιος σας τα λεει αυτα. ΟΧΙ δεν αναγνωριζονται απο κανεναν ΑΣΕΠ, απο καμια προκηρυξη. Αλλο οτι σας το λενε αυτοι , αλλο το τι ισχυει. Ελεος δηλαδηλ

Επισης οχι προς το παρον τα πανεπιστημια δεν δεχονται αποφοιτους κολλεγιου στα μεταπτυχιακα τους.

Εδω κανω φετος τη παιδαγωγικη επαρκεια τςη ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν δεχτηκαν στη προκηρυξη τους αποφοιτους κολλεγιου και πηραμε και ρωτησαμε για ενα φιλο και ειπαν οχι δεν δεχομαστε.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγνωριζονται τα κολλεγια προς το παρον. Απο τη στιγμη που στις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ, στις προκηρυξεις των πανεπιστημιων για μεταπτυχιακα ΔΕΝ αναφερονται , ΔΕΝ αναγνωριζονται. Παρε αυριο στον ΑΣΕΠ τηλ και ρωτα να δεις τι θα σου πουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

αυτο που μου ειπε ειναι οτι το κολλεγιο ΔΕΝ ειναι πανεπιστημιο και τα επιμελιτηρια ζητανε γενικα να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο ή να εχεις κανει μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο

Πχ εγω ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης και εχω μετατυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων. Ειμαι κανονικα εγγραμενος στο Οικονομικο Επιμελητηριο λογω μεταπτυχιακου

 α! ναι σε αυτό έχεις δίκιο... όντως το ΟΕΕ δέχεται ως μέλη του πτυχιούχους ΑΕΙ ή πτυχιούχους ΤΕΙ κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου. Εγώ ως πτυχιούχος τεχνολογικής εκπαίδευσης είμαι απλώς αδειούχος λογιστής από το ΟΕΕ και εγγεγραμμένος στο Επαγγελματικό επιμελητήριο, όχι μέλος του ΟΕΕ.

1 ώρα πριν, JohnyV είπε

Μιας και σπουδάζω σε κολέγιο, το μόνο που με προβληματίζει, μιας και πλέον αναγνωρίζονται ακόμα και για ΑΣΕΠ από ότι μας έχουν πει, είναι οι επιλογές στα μεταπτυχιακά που θα έχουμε.

Με τα δημόσια πανεπιστήμια έχεις περισσότερες επιλογές, εγώ από τι έχω καταλάβει θα πρέπει να κάνω μεταπτυχιακό σε κολέγιο, που ίσως να μην υπάρχει κολέγιο με αυτό που θέλω ως μεταπτυχιακό.

 

σε ποια σχολή είσαι? (ειδικότητα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Ήθελα να ήξερα ποιος σας τα λεει αυτα. ΟΧΙ δεν αναγνωριζονται απο κανεναν ΑΣΕΠ, απο καμια προκηρυξη. Αλλο οτι σας το λενε αυτοι , αλλο το τι ισχυει. Ελεος δηλαδηλ

Επισης οχι προς το παρον τα πανεπιστημια δεν δεχονται αποφοιτους κολλεγιου στα μεταπτυχιακα τους.

Εδω κανω φετος τη παιδαγωγικη επαρκεια τςη ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν δεχτηκαν στη προκηρυξη τους αποφοιτους κολλεγιου και πηραμε και ρωτησαμε για ενα φιλο και ειπαν οχι δεν δεχομαστε.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναγνωριζονται τα κολλεγια προς το παρον. Απο τη στιγμη που στις προκηρυξεις του ΑΣΕΠ, στις προκηρυξεις των πανεπιστημιων για μεταπτυχιακα ΔΕΝ αναφερονται , ΔΕΝ αναγνωριζονται. Παρε αυριο στον ΑΣΕΠ τηλ και ρωτα να δεις τι θα σου πουν

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! 

1 ώρα πριν, EVMENHS είπε

 α! ναι σε αυτό έχεις δίκιο... όντως το ΟΕΕ δέχεται ως μέλη του πτυχιούχους ΑΕΙ ή πτυχιούχους ΤΕΙ κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου. Εγώ ως πτυχιούχος τεχνολογικής εκπαίδευσης είμαι απλώς αδειούχος λογιστής από το ΟΕΕ και εγγεγραμμένος στο Επαγγελματικό επιμελητήριο, όχι μέλος του ΟΕΕ.

σε ποια σχολή είσαι? (ειδικότητα?)

City Unity College -- (Business Administration)

-- --

Εγώ, η ιδέα που έχω στο μυαλό μου είναι πως θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο κολλέγιο καθώς γνωρίζω για τα πανεπιστήμια, όμως δεν γνώριζα για τον ΑΣΕΠ. Ξέρω κάτι για την αναγνωρίσει από τον ΑΤΕΕΝ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να το αναγνωρίσω άμα δεν το δέχεται ο ΑΣΕΠ. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JohnyV είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! 

City Unity College -- (Business Administration)

-- --

Εγώ, η ιδέα που έχω στο μυαλό μου είναι πως θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο κολλέγιο καθώς γνωρίζω για τα πανεπιστήμια, όμως δεν γνώριζα για τον ΑΣΕΠ. Ξέρω κάτι για την αναγνωρίσει από τον ΑΤΕΕΝ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να το αναγνωρίσω άμα δεν το δέχεται ο ΑΣΕΠ. :) 

τα κολλεγια δεν εχουν μεταπτυχιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

τα κολλεγια δεν εχουν μεταπτυχιακα

Έχουν αλλά σε συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια. Για να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό σε ελληνικό ΑΕΙ, ούτε κατά διάνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Έχουν αλλά σε συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια. Για να κάνει κάποιος μεταπτυχιακό σε ελληνικό ΑΕΙ, ούτε κατά διάνοια.

Φιλε υπαρχει τετοια ανασφαλεια γραφειοκρατικης προελευσεως και συντεχνιακων σκοπων που θα βρεις 500 εμποδια. ΧΙλιες φορες να πας στο κρατος να το κανεις και μετα ελα πισω. Μια φιλη εκανε μαστερ στο μητροπολιτικο με υποτροφια συνεργαζομενο με πανεπιστημιο της Αγγλιας, εχουν περασει 4 χρονια και ακομα δεν εχει παρει την αναγνωριση. Μπλοκαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Φιλε υπαρχει τετοια ανασφαλεια γραφειοκρατικης προελευσεως και συντεχνιακων σκοπων που θα βρεις 500 εμποδια. ΧΙλιες φορες να πας στο κρατος να το κανεις και μετα ελα πισω. Μια φιλη εκανε μαστερ στο μητροπολιτικο με υποτροφια συνεργαζομενο με πανεπιστημιο της Αγγλιας, εχουν περασει 4 χρονια και ακομα δεν εχει παρει την αναγνωριση. Μπλοκαρει

Συμφωνώ. Είναι γνωστά αυτά. Από την στιγμή που πληρώνεις για να σπουδάσεις είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, οι άλλοι λένε "κορόιδα είμαστε εμείς που δώσαμε πανελλήνιες και περάσαμε και επαρχία κτλ". Είναι περίπλοκο το θέμα και πρέπει να βρεθεί μια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Συμφωνώ. Είναι γνωστά αυτά. Από την στιγμή που πληρώνεις για να σπουδάσεις είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα, οι άλλοι λένε "κορόιδα είμαστε εμείς που δώσαμε πανελλήνιες και περάσαμε και επαρχία κτλ". Είναι περίπλοκο το θέμα και πρέπει να βρεθεί μια λύση.

Μεταξυ μας καπου συμφωνω εδω. Αλλα τελος παντων το θεμα ειναι περιπλοκο.

Εδω ειμαι υπερ το να κανουμε minor πτυχια, και δεν αφηνουν οι υπολοιποι. Μη το ψαχνεις. Μικρη αγορα, φτωχο κρατος, πολλα εμποδια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, JohnyV είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! 

City Unity College -- (Business Administration)

-- --

Εγώ, η ιδέα που έχω στο μυαλό μου είναι πως θα μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε κάποιο κολλέγιο καθώς γνωρίζω για τα πανεπιστήμια, όμως δεν γνώριζα για τον ΑΣΕΠ. Ξέρω κάτι για την αναγνωρίσει από τον ΑΤΕΕΝ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος ο λόγος να το αναγνωρίσω άμα δεν το δέχεται ο ΑΣΕΠ. :) 

Κύριε, παρακαλώ επιτρέψατε μου κάποιες συμβουλές (αν δεν τις θέλετε, απλώς τις απορρίπτετε): Δώστε αξία στις προπτυχιακές σας σπουδές, θέτοντας τις  βάσεις στο επάγγελμα σας, μελετώντας ουσιαστικώς και ρωτώντας τους δασκάλους σας. Έχετε υπόψην σας ότι το κυριότερο πράγμα που μαθαίνει κάποιος στις σπουδές του, είναι ο τρόπος σκέψεως ότι στην ζωή, όλα μαθαίνονται από κάποιον αν τα μελετήσει. Επίσης να γνωρίζετε ότι μετά το πτυχίο χρειάζεται επιπλέον μελέτη (Επαγγελματική Προετοιμασία) όχι πλέον, για να λάβετε βαθμό αλλά για να αναλάβετε επαγγελματικές ευθύνες. Δηλαδή θα ξανανοίξετε τα βιβλία σας, θα ανοίξετε και άλλα, θα κάνετε χρήση και άλλων πηγών πληροφορήσεως και έτσι θα επιτελείτε την εργασία σας. Τέλος να γνωρίζετε πως τα τυπικά προσόντα είναι σημαντικά (1)γιατί λαμβάνεις πληροφορίες που με την εφαρμογή θα γίνουν γνώσεις, 2)ως ένδειξη ότι έχεις την απαιτούμενη θέληση να αρχίζεις και να περαιώνεις κάτι  3) ως ένδειξη αντοχής στην πίεση της εργασίας 4) ως ένδειξη ότι μπορείς να συνεργαστείς με άλλους για έναν σκοπό, όπως πιθανό να κάνετε κατά την εκπόνηση της πτυχιακής εργασίας σας),  Πέραν αυτών, να γνωρίζετε ότι εξ ίσου σημαντική είναι η ικανότητα να <<πωλήσετε>> (να πείσετε ότι πράγματι είστε ικανός να κάνετε αυτά που υπόσχεστε) και αυτό επίσης είναι κάτι που μαθαίνεται.

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2021 στις 2:54 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

αυτο που μου ειπε ειναι οτι το κολλεγιο ΔΕΝ ειναι πανεπιστημιο και τα επιμελιτηρια ζητανε γενικα να εχεις τελειωσει πανεπιστημιο ή να εχεις κανει μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο

Πχ εγω ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης και εχω μετατυχιακο στη διοικηση επιχειρησεων. Ειμαι κανονικα εγγραμενος στο Οικονομικο Επιμελητηριο λογω μεταπτυχιακου

ΜΙΑ ΧΑΡΑ αποκτάς πρόσβαση στην άσκηση του επαγγέλματος σου, έχοντας αντίστοιχη αναγνώριση από ΑΤΕΕΝ!                     Για περισσότερες πληροφορίες,  μπες στο diplomasrecognition.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, aratos69 είπε

ΜΙΑ ΧΑΡΑ αποκτάς πρόσβαση στην άσκηση του επαγγέλματος σου, έχοντας αντίστοιχη αναγνώριση από ΑΤΕΕΝ!                     Για περισσότερες πληροφορίες,  μπες στο diplomasrecognition.gr

 

στο ΠΔ 38/2010, άρθρο 3 "Ορισμοί" αναφέρεται: <<3. Εξομοιώνεται προς τίτλο εκπαίδευσης κάθε τίτλος εκπαίδευσης που χορηγείται από τρίτη χώρα, εφόσον ο κάτοχός του διαθέτει στο συγκεκριμένο επάγγελμα τριετή επαγγελματική πείρα στο έδαφος του κράτους μέλους, το οποίο αναγνώρισε τον εν λόγω τίτλο σύμφωνα με το άρθρο 2 παράγραφος 2 της Οδηγίας 2005/36/ΕΚ, και εφόσον η επαγγελματική αυτή πείρα πιστοποιείται από το εν λόγω κράτος μέλος.>>

μια ερώτηση:

Αν λοιπόν κάποιος σπουδάσει σε Ελληνικό κολέγιο και λάβει πτυχίο από Αμερικάνικο πανεπιστήμιο και αυτό αναγνωριστεί σε κάποιο κράτος μέλος της ΕΕ πχ στην Ιταλία και αποκτήσει 3ετή επαγγελματική εμπειρία στο αυτό κράτος μέλος (πχ στην Ιταλία) μπορεί μετά την διαδικασία <<δοκιμασίας επάρκειας>>  στο Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας (ΑΤΕΕΝ) του Υπουργείου Παιδείας, να λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος πχ οικονομολόγου ή λογιστού ;

Επεξ/σία από EVMENHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...