Προς το περιεχόμενο

Lexmark θεμα


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

αγόρασα το Lexmark πολυμηχάνημα ΜΒ2236adwe και παρατηρώ ότι κάποιες επιλογές στην οθόνη και στις ρυθμίσεις του είναι κλειδωμένες. Για παράδειγμα το mail,επιλογή για δίκτυο/θύρες. Καθώς καπάτω πάνω σε κάποια επιλογή  μου ζητάει κάποιο username/password. Διάβασα το manual και δεν είδα να αναφέρει κάτι τέτοιο, ούτε βρήκα default, ούτε μου έβγαλε να δημιουργήσω κάτι όταν το άνοιξα. Το μόνο που έχω κάνει είναι να  βάλω την τελευταία έκδοση firmware.

Έχει δει κάποιος κάτι παρόμοιο? Είναι η πρώτη μου φορά σε lexmark μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανέβασε μια φωτό με το πρόβλημα ακριβώς, να δουμε σε ποιο σημείο ζητάει κωδικό κλπ.

 

https://publications.lexmark.com/publications/lexmark_hardware/MB2236/UG/pdf/Lexmark_MB2236_UserGuide_el.pdf

 

Χρήση του οδηγού ρύθμισης e-mail στον εκτυπωτή

Σημειώσεις: • Πριν χρησιμοποιήσετε τον οδηγό, βεβαιωθείτε ότι το υλικολογισμικό του εκτυπωτή είναι ενημερωμένο.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε “Ενημέρωση υλικολογισμικού” στη σελίδα 46.

Αυτές οι οδηγίες ισχύουν μόνο για ορισμένα μοντέλα εκτυπωτών.

1 Στην αρχική οθόνη, πατήστε Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

2 Πατήστε Ρύθμιση τώρα και πληκτρολογήστε τη διεύθυνση e‑mail σας.

3 Πληκτρολογήστε τον κωδικό πρόσβασης.

Σημειώσεις: • Ανάλογα με τον πάροχο υπηρεσιών e-mail που χρησιμοποιείτε, πληκτρολογήστε τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού σας, τον κωδικό πρόσβασης της εφαρμογής ή τον κωδικό πρόσβασης ελέγχου ταυτότητας. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον κωδικό πρόσβασης, βλ. πάροχοι υπηρεσιών ηλεκτρονικού e‑mailκαι, στη συνέχεια, αναζητήστε την επιλογή Κωδικός πρόσβασης συσκευής. • Εάν η ο πάροχος που χρησιμοποιείτε δεν περιλαμβάνεται στη λίστα, επικοινωνήστε με τον πάροχο και ζητήστε τις ρυθμίσεις για τις επιλογές Πρωτεύουσα πύλη SMTP, Θύρα πρωτεύουσας πύλης SMTP, Χρήση SSL/TLS και Έλεγχος ταυτότητας διακομιστή SMTP. 4 Αγγίξτε την επιλογή OK

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεταχειρισμένο τον πήρες ή καινούργιο ?

εννοώ, πως αν τον πήρες μτχρισμένο, έχει ακόμα κρατημένο κωδικό ADMIN από τους προηγούμενους χρήστες.

στον EWS (Embedded web server // στην IP του από browser στον ΗΥ σου) μπαίνεις κανονικά, έχεις admin δικαιώματα ή απλά βλέπεις ρυθμίζεις κ κάπου (πχ πάνω δεξιά) σου λέει log in Κλπ ?

 

Για να διαγράψετε τη διατηρήσιμη μνήμη ή μεμονωμένες ρυθμίσεις, ρυθμίσεις για τη συσκευή και το δίκτυο, ρυθμίσεις ασφαλείας και ενσωματωμένες λύσεις, κάντε τα εξής:

Από τον πίνακα ελέγχου, μεταβείτε στις επιλογές: Ρυθμίσεις > Συσκευή > Συντήρηση > Διαγραφή εκτός λειτουργίας > Καθαρισμός όλων των πληροφοριών της μη πτητικής μνήμης

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασμένος καινούργιος από πλ@ισιο. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων καθώς και εκκαθάριση μνήμης όπως ανέφερες αλλά τίποτα. 

Στo Web interface Βγάζει log in.  

Όπως έκανα τα παραπάνω όταν ξεκινάω τον οδηγό εκκίνησης το μόνο που μου εμφανίζει να ρυθμίσω είναι το ασύρματο δίκτυο και τίποτα άλλο. 

Screenshot_2021-08-19-08-19-45-044_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ζητάει password για μα μπει στις επιλογές αυτές ή μπαίνεις και στις ρυθμίσεις έχει πεδίο για να βάλεις το password?

γιατί όπως το καταλαβαίνω από το manual, όλα αυτά τα password αφορούν υπηρεσίες που δεν προσφέρονται από τον εκτυπωτή άλλα τις χρησιμοποιεί ο εκτυπωτής.
Πχ στο μαιλ πρέπει να βάλεις το password του mail server για να στέλνει mails ο εκτυπωτής. Στο FTP το Password του FTP server για να σώζει τα σκαναρισματα.

Από εκεί και πέρα διάβασε το manual από την σελίδα 129-130 που έχει τις ρυθμίσεις ασφάλειας. Επέλεξε τον δημόσιο τρόπο σύνδεσης. Αν δεν βγάλεις άκρη, εφόσον είναι καινούριος κανε ένα τηλ στο 2106722230  Δευτέρα - Παρασκευή: 09:00 - 16:30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smpt είπε

σου ζητάει password για μα μπει στις επιλογές αυτές ή μπαίνεις και στις ρυθμίσεις έχει πεδίο για να βάλεις το password?

γιατί όπως το καταλαβαίνω από το manual, όλα αυτά τα password αφορούν υπηρεσίες που δεν προσφέρονται από τον εκτυπωτή άλλα τις χρησιμοποιεί ο εκτυπωτής.
Πχ στο μαιλ πρέπει να βάλεις το password του mail server για να στέλνει mails ο εκτυπωτής. Στο FTP το Password του FTP server για να σώζει τα σκαναρισματα.

Από εκεί και πέρα διάβασε το manual από την σελίδα 129-130 που έχει τις ρυθμίσεις ασφάλειας. Επέλεξε τον δημόσιο τρόπο σύνδεσης. Αν δεν βγάλεις άκρη, εφόσον είναι καινούριος κανε ένα τηλ στο 2106722230  Δευτέρα - Παρασκευή: 09:00 - 16:30

Μου ζητάει κωδικό κάθε φορά που πατάω σε κλειδωμένη επιλογή. 

Στο manual αναφέρει το παρακάτω 

 

Device userid

Device password 

Specify the user ID and password to connect to the smtp server. 

 

Δεν γνωρίζω ποιο είναι ούτε το user ID ούτε το password. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/8/2021 στις 2:04 ΜΜ, smpt είπε

πάρε τηλέφωνο  να μην παιδεύεσαι
2106722230  Δευτέρα - Παρασκευή: 09:00 - 16:30

πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου είπαν ότι κάποιος το έχει κλειδώσει. Τους είπα ότι το μηχάνημα αγοράστηκε από το πλαίσιο καινούργιο κτλ και μου είπαν να το στείλω σε αυτούς να το δουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.bae71c6d8f12c136ec2e951693272fb9.png

 

κωδικό για να μπεις ως admin κ όχι σαν επισκέπτης που είσαι τώρα, έβαλες εσύ ή κάποιος άλλος από τον χώρο

αν δεν έβαλε κανείς, με το σβήσιμο / εκκαθάριση της διατηρήσιμης μνήμης θα έπρεπε να χαθεί κ ο κωδικός

αν δε βγει άκρη, πηγαινέ τον να τον δουν

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kthulhou είπε

image.png.bae71c6d8f12c136ec2e951693272fb9.png

 

κωδικό για να μπεις ως admin κ όχι σαν επισκέπτης που είσαι τώρα, έβαλες εσύ ή κάποιος άλλος από τον χώρο

αν δεν έβαλε κανείς, με το σβήσιμο / εκκαθάριση της διατηρήσιμης μνήμης θα έπρεπε να χαθεί κ ο κωδικός

αν δε βγει άκρη, πηγαινέ τον να τον δουν

ευχαριστώ για την απάντηση. κωδικό από την μεριά μου δεν μου ζήτησε. το μηχάνημα το άνοιξα εγώ ο ίδιος από το κουτί του το οποίο ήταν σφραγισμένο. έκανα εκαθθάριση μνήμης, αναβάθμιση firmware αλλα δεν άλλαξε τίποτα. θα το στείλω να το δουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...