Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox έχασε 46 εκατομμύρια χρήστες τα τελευταία 3 χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και θα χάσουν και άλλους όσο.......μπιπ το UI τους στο χειρότερο βαθμό....

17 ώρες πριν, icystack είπε

κρίμα, και με το τελευταίο redesign δεν έχω και πολλές ελπίδες οτι θα φέρει νέους χρήστες...

είναι μεγάλη αλήθεια..... χρειάζεται κάτι καινούριο πραγματικά όπως κάνουμε με το CSS mod 

 

Στις 8/8/2021 στις 12:43 ΜΜ, artshadows είπε

ευχαριστώ πολυ το εβαλα χτες ειναι απίστευτα γρηγορος , τι έχανα τοσο καιρο ....

μια ανοισια....αν το ψάξεις παραπάνω θα καταλάβεις.....

Στις 8/8/2021 στις 1:33 ΜΜ, ΒΟΡΕΙΟS είπε

Υπάρχει ακόμα τούτο ?  😁
χρήστης Opera και Chrome για χρόνια.

ο opera στα παλιά του ήταν κορυφή μετά που τον πήραν οι Κινέζοι δεν..... για κανένα λόγο...

Στις 8/8/2021 στις 3:48 ΜΜ, Dharma108 είπε

Firefox με duck με τα αναλογα add on για μια σχετικη ανωνημη περιηγηση(πολυ σχετικη θα ελεγα).

Edge για οτιδηποτε απλα κολλαει στο FF λογω add on.

Chrome για google search και youtube.

Ελπιζω να μεινει για πολλα ακομα χρονια. Ευχαριστημενος χρηστης.

σιγά μην έχουμε 10 browser για κάθε δουλειά και ο ένας αρκεί...σημασία έχει να ξέρεις πως τον χρειμοποιησεις και με τι....

Στις 8/8/2021 στις 6:36 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Δεν είχα ιδέα τι ήταν το chromium, τώρα που το ανέφερες το κοίταξα και έμαθα για αυτό. Οπότε για να καταλάβω, όλοι αυτοί οι browsers βασίζονται σε ένα λογισμικό ανοιχτού κώδικα που η κάθε εταιρεία το έχει παραμετροποιήσει με βάση τα δικά της κριτήρια/προτιμήσεις και το παρέχει στους χρήστες.

ο Firefox δεν είναι σε μηχανή chromium οι άλλοι ναι

Επεξ/σία από EmptyPromises
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Moνο firefox παντου. Πουθενα chrome κλπ και δεν το αλλαζω με τίποτα. Κινητο και λαπτοπ και αψογος συγχρονισμός ολων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2021 στις 8:50 ΜΜ, nikosgalis είπε

Αφενός δεν χωνεύω την Google, αφετέρου δεν μου αρέσουν τα μονοπώλια και τα μεγαθήρια. Υποστήριζα πάντα τον Firefox από την έκδοση 1.x αλλά σταμάτησα να το κάνω όταν ανέβαζε 100% cpu στον Mac ακόμη και αν δεν τον χρησιμοποιούσα. 
 

Πλέον χρησιμοποιώ τον Brave με την κρυφή ελπίδα να ανακάμψει ο Firefox 

Έχεις δει διαφορά από τον Firefox? Γιατί οι τύποι του brave έχουν ένα ελεϊνό βίντεο για demo της ταχύτητας του και το συγκρίνουν με Chrome & Firefox χωρίς adblocker, με αποτέλεσμα να κερδίζει πάντα (κι αν παρατηρήσεις το βίντεο ο Firefox φορτώνει πάντα πιο γρήγορα τις σελίδες, περιμένοντας τις διαφημίσεις μόνο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2021 στις 8:11 ΠΜ, randomcat είπε

Προσωπικά έχω όλους τους browsers εγκατεστημένους (για development), αλλά χρησιμοποιώ Firefox για καθημερινή χρήση επειδή είναι ικανοποιητικά γρήγορος, έχει ικανοποιητικά extensions, και επειδή μου αρέσει περισσότερο το UX και UI του (bookmarks, ρυθμίσεις κ.λπ.).

Τα ίδια λίγο πολύ και εδώ.

Πάντα έχω εγκατεστημένο και τον Chrome (σπανια τον χρησιμοποιω και μόνο για Google-sites), Opera (portable, για backup αν αντιμετωπιζω κάποιο θέμα σε καποιο site με τον FF) και φυσικα υπάρχει προεγκατεστημένος και ο Edge (να πω την αλήθεια κάποιες φορές μόνο για PDF viewer τον έχω).

Καθημερινά μόνο Firefox και ο πρώτος λόγος είναι καθαρα το UI/UX, οτιδήποτε αλλο και αν εχω δοκιμάσει - και τα τελευταια 10 χρόνια εχω δοκιμάσει πάμπολους browsers -  απλά δεν με βολευει.

Και δεν έχω ούτε τελευταίας γενιάς μηχανήματα, ούτε σουπερ ντούπερ τέρατα (PC με i5-7600, laptop με i5-5300U, κινητά Redmi Note 5 και  Redmi Note 7 κοκ.).

Και όλα αυτά με 6 Add-ons εγκατεστημένα για privacy/security και πάντα "πίσω" απο VPN.

Μέχρι και ο password manager τους μου αρέσει (πάντα για non-critical πραγματα).

Επεξ/σία από fommof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sv398 είπε

Έχεις δει διαφορά από τον Firefox? Γιατί οι τύποι του brave έχουν ένα ελεϊνό βίντεο για demo της ταχύτητας του και το συγκρίνουν με Chrome & Firefox χωρίς adblocker, με αποτέλεσμα να κερδίζει πάντα (κι αν παρατηρήσεις το βίντεο ο Firefox φορτώνει πάντα πιο γρήγορα τις σελίδες, περιμένοντας τις διαφημίσεις μόνο).

 

Καλά αυτούς μη τους παίρνεις και στα σοβαρά.

Η Brave Software Inc είναι εταιρεία με στόχο το κέρδος κι αυτή και κάνει marketing για αφελείς.

Εδώ ζήτησαν να αφαιρεθεί ο Brave από τα reviews του privacytools.io γιατί δεν τους άρεσαν τα αποτελέσματα...

Απλά έχουν χτίσει ένα στρατό από fanboys που τους δίνουν ένα ψαροκόκκαλο με τα BATs και βρίζουν το κόσμο σε όλο το internet αν πεις τα αυτονόητα για το τι είναι πραγματικά ο Brave.

Privacy focused browser ΔΕΝ είναι όσο κι αν βρίζει ο στρατός τους όποιον το πει.

Και το κλου της βραδιάς.

https://static1.brave.com/

Firefox για πάντα για ένα λόγο, τα containers, που είναι ότι καλύτερο έχει βγει ποτέ σε browser.

Αν πάλι ήθελα chromium based οπωσδήποτε και δεν ήθελα να έχω παρτίδες με τη Google και τον Chrome θα χρησιμοποιούσα chromium woolyss builds.

Τα woolyss builds είναι τα καλύτερα, χωρίς τα "καλούδια" της Google, της Brave Software Inc, της Microsoft, της Opera Software, κλπ.

https://chromium.woolyss.com/

ungoogled, unbraved, unmicrosofted, με δυνατότητα εγκατάστασης widevine αν το θες, δυνατότητα εγκατάστασης extensions με εγκατάσταση ειδικού extension για τη δουλειά αυτή και με υποστήριξη all-codecs+, βασικά είναι ο μόνος chromium based browser που παίζει τα πάντα, μέχρι και HEVC,

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sv398 είπε

Έχεις δει διαφορά από τον Firefox? Γιατί οι τύποι του brave έχουν ένα ελεϊνό βίντεο για demo της ταχύτητας του και το συγκρίνουν με Chrome & Firefox χωρίς adblocker, με αποτέλεσμα να κερδίζει πάντα (κι αν παρατηρήσεις το βίντεο ο Firefox φορτώνει πάντα πιο γρήγορα τις σελίδες, περιμένοντας τις διαφημίσεις μόνο).

 

 

Καιμμια 10αριά χρόνια παρακολουθώ αυτές τις συζητήσεις του τύπου "ο chrome είναι πιο γρήγορος," κλπ. Εγώ ποτέ δεν έχω δει κάποια αισθητή διαφορά που να επηρεάζει πραγματικά την δουλειά μου.. 

Λόγω δουλειάς (web based) έχω μονίμως 3-4 browsers με 20+ tabs ανοικτά ταυτόχρονα. Όταν ο chrome έγινε κυρίαρχος, έπρεπε να έχω και έναν τετοιον browser αλλά χωρίς τα σκουπίδια της Google. Κατέληξα στον Brave αλλά πιο πολύ ήταν θέμα συγκυρίας. Ταυτόχρονα έχω ανοικτά και Opera, Vivaldi και Safari.

Ο αγαπημένος Firefox ανεβαζε CPU 100% (χωρίς να δουλεύω σε αυτόν) και ξεκινούσε ο Mac να αναστενάζει, μέχρι που καταλάβαινα ότι κάτι τρέχει στο background και τον έκλεινα. Δεν ξέρω αν έφταιγε συγκεκριμένη ιστοσελίδα που εκτελούσε javascript αλλά δεν το έψαξα ενδελεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2021 στις 8:39 ΜΜ, endeavour είπε

Firefox και Thunderbird απο την μερα που βγηκαν.

Αν δεν ειχα και θεματα caching σελιδων με τον Firefox (που δεν εχει ο Chrome) θα ημουν 100% ευχαριστημενος.

Ο Thunderbird υπάρχει ακόμα? Υποστηρίζεται κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/8/2021 στις 7:49 ΜΜ, deadsoul είπε

Ο Thunderbird υπάρχει ακόμα? Υποστηρίζεται κανονικά?

Εννοειται. Updates συχνοτατα. Με βολευει για 5 email accounts, ολα σε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

νταξει θα τους ξαναπαρει πισω...

Big changes coming to Chrome may kill ad blockers

Η νιοστή φορά που διαβάζω άρθρο σχετικά με το πώς ο κακός μπαμπούλας Chrome θα μας πάρει τα σπίτια, τις γκόμενες και το adblocker. Τόσα χρόνια δεν έχω δει 1 διαφήμιση εδώ btw.

Εντωμεταξύ το ίδιο το άρθρο λέει πως η αλλαγή αυτή δεν συνεπάγεται οριστική και αμετάκλητη κατάργηση των adblockers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν, είναι και απ' ότι φαίνεται θα συνεχίσει να είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον Chrome. Τους χρησιμοποιώ και τους δύο εδώ και μία δεκαετία σχεδόν, και ο Firefox απλά ΚΟΛΛΑΕΙ πολύ, ειδικά όταν βλέπεις βίντεο στο YouTube. Επίσης έχει γίνει βαρύτερος (!) από τον chrome τρόπον τινά. Α ναι, και ας μην ξεχάσουμε την χαρακτηριστική βολή που του έδωσε η ίδια η CEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...