Προς το περιεχόμενο

Ο Firefox έχασε 46 εκατομμύρια χρήστες τα τελευταία 3 χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ με Νetscape ξεκίνησα τον 0.9 beta κάτι ... αυτόν που έδινε σε δισκέτα η HOL, αφού ψόφησε το γύρισα στον Phoenix και μετά ε ναι τι αλλο τον Firefox από τις αρχές μέχρι τώρα :) Δε πα να είναι λίγο πιο αργος ειναι θέμα αγάπης και συνήθειου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ κυρίως Firefox, και τον Chrome τον έχω απλά και μόνο επειδή παίζει καλύτερα στο google meet, που χρησιμοποιούμε στην εταιρεία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε συγκριτικό με την απόδοση κάθε browser σε κάθε λειτουργικό. Πχ σε linux νομίζω πως ο FF είναι γρηγορότερος, σε android από την άλλη όχι και τόσο, κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, NiKoSmile said:

Εσύ από 2017 έχεις εγγραφές μόνο ~14ΤΒ. Εγώ έχω 1ΤΒ εγγραφές κατά μέσο όρο κάθε μήνα. Τι είναι βαριά καθημερινή χρήση; :P

Χαχαχα καλό, κάτι άλλο την προκαλεί την φθορά μου φαίνεται, άμα γράφεις 1TB τον μήνα αναμφισβήτητα τους αλλάζεις τους ssd σαν τα πουκάμισα ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω firefox και οσες φορες πηγα να γυρισω σε chrome δεν αντεξα...

Πολυ μακραν καλυτερος ο firefox σε ολα... απο addons / plugins / ταχυτητα / ευχρηστια / rendering  / privacy κτλπ

Ασχετως της προωθησης που εχει γινει στο chrome ο firefox ειναι ανωτερος σαν λογισμικο σε ολα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσει να χάνει εκατομμύρια χρήστες λόγω του Edge της Microsoft… ενδέχεται να ενσωματωθεί στην πολυεθνική εάν υπάρχει οικονομικό αντίκρυσμα ανάλογο των προσδοκιών της…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα να χρησιμοποιώ chrome σχεδόν απ όταν ξεκίνησε να υπάρχει. Πρωτύτερα κατέβασα τον firefox. Έκανα την μετάβαση αυτή διότι όταν τον κατέβασα να τον δοκιμάσω είδα ένα σύγχρονο , γρήγορο browser και έπειτα αποκτούσε και αρκετά features τα οποία ήταν χρήσιμα όπως για παράδειγμα ο συγχρονισμός των δεδομένων. Η μανία του firefox να μην προσφέρει όλα αυτά τα features διότι ήταν ενάντια στην ιδεολογία του να τραβήξει σε server έστω και ένα απλό στοιχείο όπως το email . Ευτυχώς που το κατάλαβε όσο ήταν νωρίς. Έτσι το 2014-2015 που δοκίμασα πρώτη φορά κάποια linux έκδοση η οποία φυσικά είχε προεγκατεστημένο μέσα τον firerfox, έμεινα έκπληκτος που πλέον μπορούσα να συγχρονίσω πολύ εύκολα σελιδοδείκτες, extensions και πολλά άλλα.

Αν εξαιρέσουμε τα παλιά μηχανήματα ειδικά αυτά με λίγη RAM στα οποία βάζω πάντα firefox δεν μπορώ να πω ότι εκ πρώτης όψεως υπάρχουν  σημαντικές διαφορές που σε  σχέση με άλλους browsers.
Περισσότερο είναι πλέον θέμα ιδεολογίας. Δεν μου αρέσει η ιδέα ότι όλοι οι browser θα στηρίζονται στο chromium το οποίο συντηρείτε και αλλάζει σύμφωνα με το πως ορίζει η Google.

 

 

23 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

μόνο εγώ χρησιμοποιώ και firefox και chrome; 

 

https://support.mozilla.org/en-US/kb/telemetry-clientid

22 ώρες πριν, Dantε είπε

Οντως εχουν βαλει τηλεμετριες κτλ και στον firefox?Δε το ξερα ομολογω.Θα ψαξω πως απενεργοποιουνται..

Εδώ θα βρεις. Ωστόσο τα δεδομένα που συλλέγει δεν τα θεωρώ και τραγικά. https://support.mozilla.org/en-US/kb/telemetry-clientid

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα, και με το τελευταίο redesign δεν έχω και πολλές ελπίδες οτι θα φέρει νέους χρήστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρηστης chrome απο την εκδοση 3 εκανα το switch σε ff πολυ προσφατα ,μιλαμε για ολικη αλαγη,ff παντου κινητα ,tv box σταθερο κλπ

αντεξα 3 εβδομαδες ,ειναι πιο αργος ,οχι πολυ αλλα ειναι

τον κρατησα μονο σε οτι android εχω οπου δεν υστερει πολυ κ ειναι πιο βολικος απο τον chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...