Προς το περιεχόμενο

Η Google σύντομα δεν θα επιτρέπει το login σε παλαιότερες Android συσκευές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, adi32 είπε

Μιλάμε τώρα για το αντίστοιχο του zx spectrum. 

Δε νομίζω να υπαρχει κάποιος στον πλανήτη που να έχει τέτοιο κινητό και να λειτουργεί κιόλας 

δεν ξέρω αν υπάρχει κινητό (δεν έχω τόσο παλιό το παλιότερο κινητό που έχω είναι ένα Ericsson 1xx (σαν παντόφλα)

που να μπορεί να συγκριθεί με το Sinclair Spectrum ZX 80 (γιατί τέτοιο μηχάνημα έχω και λειτουργεί 100%)

εγώ πάντως αν ήμουν MICROSOFT δεν θα επέτρεπα κανένα λειτουργικό πλην το τρέχων (Windows 10) να δουλεύει οπότε αναγκαστικά θα αναβάθμιζες τον υπολογιστή σου

και το ίδιο θα έκανα και με το Android τρέχουσα έκδοση όλες τις άλλες θα τις έκανα να μην δουλεύουν οπότε αναγκαστικά θα αναβάθμιζες την κινητή σου συσκευή (ότι κάνει πάνω κάτω η Apple με το IOS)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Ακόμα και σε laptop του 2007 μπορείς να βάλεις Win 10 και να κάνεις τα βασικά. Άντε κάνε το αντίστοιχο σε κινητό του 2007.

Τα κινητά δεν αναβαθμίζονται σε hardware, θα έβαζες win 10 αν δεν είχες βάλει δίσκο ssd στο laptop? Πιθανότατα όχι!!!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, efo355 είπε

Εκτος αυτού στο Celeron μπορείς να του ρίξεις επάνω ένα slax και να αναστηθεί το μηχάνημα. Το κινητό κλειδωμένο από 1000 μεριές.

μα δεν χρειάζεται να λάβει κάτι υπόψην της. Εδώ το μόνο που κάνει είναι να μπανάρει κινητά με συγκεκριμένο λογισμικό.

Εχουν κάνει κάτι αυτά τα κινητά που αντιβαίνουν στους όρους χρήσης;

Το ότι κάτι είναι παλιό δεν είναι δικαιολογία. Android είναι. 

Με την ίδια λογική να σταματήσει και η microsoft το compatibility mode στα win.

Είναι τελείως αντικαταναλωτική η συμπεριφορά της Google και όχι θα μπορούσε να δώσει login και ας μην τρέχουν τα μισά services.

Η Microsoft δεν μπορεί να το κάνει λόγο όγκου πελατών και της έχει γυρίσει πίσω. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της είναι το compatibility mode.
μέχρι το Απρίλιο του 2020 μπαίνουν το 0,2% των χρηστών της. Δηλαδή απο τις 3 δις συσκευές πετάει έξω 6.000.000 "ενεργές" συσκευές που μπαίνουν στις υπηρεσίες της απο λογισμικό που δεν υποστηρίζεται και με κενά ασφαλείας.

έχει λογική αν το έκανε απο android 7, να έχει διαθέσιμο λογισμικό 10ετιας δεν είναι υποχρεωτικό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, εντάξει μερικοί ίσως υπερβάλουν λίγο αλλά μην είστε τόσο χαλαροί. Αν είστε "έλα μωρέ" θα φτάσει η στιγμή που κινητά 5ετίας θα αποκλείονται "ταχα λόγω hardware".

1 hour ago, ikorolis said:

δεν ξέρω αν υπάρχει κινητό (δεν έχω τόσο παλιό το παλιότερο κινητό που έχω είναι ένα Ericsson 1xx (σαν παντόφλα)

που να μπορεί να συγκριθεί με το Sinclair Spectrum ZX 80 (γιατί τέτοιο μηχάνημα έχω και λειτουργεί 100%)

εγώ πάντως αν ήμουν MICROSOFT δεν θα επέτρεπα κανένα λειτουργικό πλην το τρέχων (Windows 10) να δουλεύει οπότε αναγκαστικά θα αναβάθμιζες τον υπολογιστή σου

και το ίδιο θα έκανα και με το Android τρέχουσα έκδοση όλες τις άλλες θα τις έκανα να μην δουλεύουν οπότε αναγκαστικά θα αναβάθμιζες την κινητή σου συσκευή (ότι κάνει πάνω κάτω η Apple με το IOS)

Αδύνατο να γίνει. Εδώ υπάρχει software που τρέχει μόνο σε Windows XP... και μιλάμε για επιχειρήσεις όχι για software για χομπίστες.

Ε καλά η Apple δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά τις υπηρεσίες/development της. Θα λεγα ότι είναι παράδειγμα προς αποφυγή.

 

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Παιδιά, εντάξει μερικοί ίσως υπερβάλουν λίγο αλλά μην είστε τόσο χαλαροί. Αν είστε "έλα μωρέ" θα φτάσει η στιγμή που κινητά 5ετίας θα αποκλείονται "ταχα λόγω hardware".

Αδύνατο να γίνει. Εδώ υπάρχει software που τρέχει μόνο σε Windows XP... και μιλάμε για επιχειρήσεις όχι για software για χομπίστες.

Ε καλά η Apple δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση όσον αφορά τις υπηρεσίες/development της. Θα λεγα ότι είναι παράδειγμα προς αποφυγή. Ότι χειρότερο έχει υπάρξει στην ιστορία του open-source.

 

δεν ξέρω τελικά αν είναι καλό το open source 

ειδικά το android έχει αποδειχθεί λάθος που είναι open source και δεν το έχει κλειδώσει η google όπως κάνει η apple στο δικό της ios.

ότι αφορά τα windows εγώ επιμένω ναι να τα κλειδώσει όλα εκτός windows 10

έτσι θα αναγκαστούν εταιρείες (όπως π.χ. μια ελληνική που δυστυχώς χρησιμοποιούμε εμείς σαν λογιστικό πρόγραμμα το οποίο δούλευε σε windows 7 (με cmd msdos) γιατί τους βόλευε και έπρεπε να τρίξω τα δόντια ότι θα ακυρώσουμε την σύμβαση κτλ...για να βγάλουν νέα έκδοση σε windows 10 (καθαρό γραφικό περιβάλλον) και να βρούμε την υγεία μας...

κάτι τέτοιες εταιρείες φίλε μου ή θα αναπτυχθούν ή θα κλείσουν

δεν με ενδιαφέρει / δεν με νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, ikorolis said:

δεν ξέρω τελικά αν είναι καλό το open source 

ειδικά το android έχει αποδειχθεί λάθος που είναι open source και δεν το έχει κλειδώσει η google όπως κάνει η apple στο δικό της ios.

ότι αφορά τα windows εγώ επιμένω ναι να τα κλειδώσει όλα εκτός windows 10

έτσι θα αναγκαστούν εταιρείες (όπως π.χ. μια ελληνική που δυστυχώς χρησιμοποιούμε εμείς σαν λογιστικό πρόγραμμα το οποίο δούλευε σε windows 7 (με cmd msdos) γιατί τους βόλευε και έπρεπε να τρίξω τα δόντια ότι θα ακυρώσουμε την σύμβαση κτλ...για να βγάλουν νέα έκδοση σε windows 10 (καθαρό γραφικό περιβάλλον) και να βρούμε την υγεία μας...

κάτι τέτοιες εταιρείες φίλε μου ή θα αναπτυχθούν ή θα κλείσουν

δεν με ενδιαφέρει / δεν με νοιάζει.

Ποτέ δεν ήμουν φαν του άσπρο-μαύρο. Και τότε που είχαμε το open-source era δεν ήμουν τόσο φαν του "όλα ανοιχτά". Αλλά και το "όλα κλειστά" είναι λίγο "παραμύθι" που το πουλάνε για τα $.

Δεν μίλησα να ανοίξει το iOS, καλά κάνει και το κρατάει κλειστό. Δικαίωμα της. Από αυτό βγάζει λεφτά. Αλλά γιατί δεν επιτρέπεις το side loading πχ? αν η ασφάλεια σου εξαρτάται από το side loading τότε την &&#$%@#σες.

Το άλλο; αγοράζεις laptop 2500 ευρώ και σε 5 χρόνια δεν παίρνει αναβαθμίσεις OS.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Ποτέ δεν ήμουν φαν του άσπρο-μαύρο. Και τότε που είχαμε το open-source era δεν ήμουν τόσο φαν του "όλα ανοιχτά". Αλλά και το "όλα κλειστά" είναι λίγο "παραμύθι" που το πουλάνε για τα $.

Δεν μίλησα να ανοίξει το iOS, καλά κάνει και το κρατάει κλειστό. Δικαίωμα της. Από αυτό βγάζει λεφτά. Αλλά γιατί δεν επιτρέπεις το side loading πχ? αν η ασφάλεια σου εξαρτάται από το side loading τότε την &&#$%@#σες.

συνήθως δεν υπερασπίζομαι την apple αλλά στο κομμάτι του λειτουργικού της πολύ καλά κάνει και το έχει κλειδωμένο

έτσι θα έπρεπε να κάνει και η google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, ikorolis said:

συνήθως δεν υπερασπίζομαι την apple αλλά στο κομμάτι του λειτουργικού της πολύ καλά κάνει και το έχει κλειδωμένο

έτσι θα έπρεπε να κάνει και η google.

Αυτό σημαίνει ότι θα πάψουν να πουλάνε Android συσκευές samsung, xiaomi και όλες αυτές οι εταιρίες. Μόνο Pixels devices θα έχουμε... θέλεις κάτι τέτοιο;

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Ποτέ δεν ήμουν φαν του άσπρο-μαύρο. Και τότε που είχαμε το open-source era δεν ήμουν τόσο φαν του "όλα ανοιχτά". Αλλά και το "όλα κλειστά" είναι λίγο "παραμύθι" που το πουλάνε για τα $.

Δεν μίλησα να ανοίξει το iOS, καλά κάνει και το κρατάει κλειστό. Δικαίωμα της. Από αυτό βγάζει λεφτά. Αλλά γιατί δεν επιτρέπεις το side loading πχ? αν η ασφάλεια σου εξαρτάται από το side loading τότε την &&#$%@#σες.

Το άλλο; αγοράζεις laptop 2500 ευρώ και σε 5 χρόνια δεν παίρνει αναβαθμίσεις OS.

εντάξει δεν λέει κάτι...

εδώ πολλοί αγοράζουν κινητό 1500 ευρώ - 2000 ευρώ και σε (2) δύο χρόνια η εταιρεία κατασκευής σταματάει τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Αυτό σημαίνει ότι θα πάψουν να πουλάνε Android συσκευές samsung, xiaomi και όλες αυτές οι εταιρίες. Μόνο Pixels devices θα έχουμε... θέλεις κάτι τέτοιο;

δεν είπα αυτό

ούτε θα πάψουν να πουλάνε

αν τηρούν τις προδιαγραφές μια χαρά πουλάνε

αν τώρα έχουν σκουπίδια συσκευές ας τις βάλουν στον πάτο τους...

θα μου πεις γιατί...αφού υπάρχουν τα κορόιδα που πληρώνουν 1500-2000 ευρώ για android συσκευές οι οποίες σε (2) δύο χρόνια σταματούν να παίρνουν αναβαθμίσεις του λειτουργικού από την κατασκευάστρια εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ikorolis said:

εντάξει δεν λέει κάτι...

εδώ πολλοί αγοράζουν κινητό 1500 ευρώ - 2000 ευρώ και σε (2) δύο χρόνια η εταιρεία κατασκευής σταματάει τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού

Για τον "χομπίστα" μπορεί να μην λεει. Αν ο άλλος όμως βγάζει το ψωμί του (πχ ios developer) από αυτό μπορεί να είναι θέμα. Δεν βγάζουν όλοι χιλιάδες $$$ για να ανταπεξέλθουν σε αναβάθμιση hardware αξίας 3κ ευρώ κάθε 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Για τον "χομπίστα" μπορεί να μην λεει. Αν ο άλλος όμως βγάζει το ψωμί του (πχ ios developer) από αυτό μπορεί να είναι θέμα. Δεν βγάζουν όλοι χιλιάδες $$$ για να ανταπεξέλθουν σε αναβάθμιση hardware αξίας 3κ ευρώ κάθε 2-3 χρόνια.

άρα μάλλον ξέρω πολλούς "χομπίστες" τελικά καθώς όλοι αλλάζουν κινητά αξίας...

σκέψου ότι εκεί που δουλεύω είμαι ο μόνος που έχω "ταβάνι" για αγορά κινητού και φέτος θα προβώ στην τελευταία αγορά κινητού (δεν θα ξανά ασχοληθώ)

Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB + Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB

τα οποία θα αντικαταστήσουν τα Xiaomi Redmi Note 8 Pro 4GB/64GB - Xiaomi Redmi Note 9 Pro 6GB/128GB - Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι βλακειες των εταιρειων για να πουλανε κινητα λες και εχουν γμερομηνια ληξης. Αν ειναι ποτε δυνατον ενα τηλεφωνο που πριν 5 χρονια δουλευε ξαφνικ να χανει αυτες τις δυνατοτητες. Ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι ολοι τις ιδιες 10-15 εφαρμογες χρησιμοποιουν. Το ερωτημα ειναι γιατι να αναβαθμισει κανεις το κινητο η την εφαρμογη απο τη στιγμη που το κινητο εχει εκ των πραγματων ενα οριο στην ισχυ του. Οι νεες αναβαθμισεις ειναι παντα για τα νεα κινητα. Δεν εξελισσεται η τεχνολογια τοσο γρηγορα μην τρελαθουμε οι εταιρειες το τραβανε προς τα κει αλλα προσωπικα δεν βλεπω σε καμια απο τις κλασικες εφαρμογες τοσο μεγαλη διαφορα απ οτι ηταν πριν 5 χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gzisis69 είπε

Αυτα ειναι βλακειες των εταιρειων για να πουλανε κινητα λες και εχουν γμερομηνια ληξης. Αν ειναι ποτε δυνατον ενα τηλεφωνο που πριν 5 χρονια δουλευε ξαφνικ να χανει αυτες τις δυνατοτητες. Ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι ολοι τις ιδιες 10-15 εφαρμογες χρησιμοποιουν. Το ερωτημα ειναι γιατι να αναβαθμισει κανεις το κινητο η την εφαρμογη απο τη στιγμη που το κινητο εχει εκ των πραγματων ενα οριο στην ισχυ του. Οι νεες αναβαθμισεις ειναι παντα για τα νεα κινητα. Δεν εξελισσεται η τεχνολογια τοσο γρηγορα μην τρελαθουμε οι εταιρειες το τραβανε προς τα κει αλλα προσωπικα δεν βλεπω σε καμια απο τις κλασικες εφαρμογες τοσο μεγαλη διαφορα απ οτι ηταν πριν 5 χρονια

Με κινητά πριν δέκα - δώδεκα χρόνια βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω κανένα κινητό με android  2.3.7 με μάξιμουμ 1 GB RAM  και 4 GB ROM να μπορεί να υποστηρίξει τις σημερινές εφαρμογες της Google.  Άν εχει ξεμείνει κάποιο και ακόμη δουλεύει, σίγουρα είναι στα χέρια κάποιου ηλικιωμένου που το χρησιμοποιεί αποκλειστικά για κλήσεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gzisis69 είπε

Αυτα ειναι βλακειες των εταιρειων για να πουλανε κινητα λες και εχουν γμερομηνια ληξης. Αν ειναι ποτε δυνατον ενα τηλεφωνο που πριν 5 χρονια δουλευε ξαφνικ να χανει αυτες τις δυνατοτητες. Ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι ολοι τις ιδιες 10-15 εφαρμογες χρησιμοποιουν. Το ερωτημα ειναι γιατι να αναβαθμισει κανεις το κινητο η την εφαρμογη απο τη στιγμη που το κινητο εχει εκ των πραγματων ενα οριο στην ισχυ του. Οι νεες αναβαθμισεις ειναι παντα για τα νεα κινητα. Δεν εξελισσεται η τεχνολογια τοσο γρηγορα μην τρελαθουμε οι εταιρειες το τραβανε προς τα κει αλλα προσωπικα δεν βλεπω σε καμια απο τις κλασικες εφαρμογες τοσο μεγαλη διαφορα απ οτι ηταν πριν 5 χρονια

Κινητό που πάει γυμνάσιο πλέον τι περιμένεις να κάνει;Να πάει και φαντάρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...