Προς το περιεχόμενο

Η Google σύντομα δεν θα επιτρέπει το login σε παλαιότερες Android συσκευές


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, efo355 είπε

Μάλιστα δηλαδή εγώ που έχω πόρτα στο σπίτι μου 30 ετών να την πετάξω....

Από την μύγα ξύγκι.... Δεν θα πω αυτά που σκέφτομαι γιατί θα  φάω μπαν

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο-Ι

είπαμε, πρέπει να προχωρήσουμε, να μην μείνουμε σε πολύ παλιές εκδόσεις αλλά αυτά τα τεχνάσματα... μια το TLS που αχρηστεύει την συσκευή σου σε αρκετά apps μια αυτό... αφήστε τον κόσμο ήσυχο. Δλδ αν δεν είμαι smartphone user γιατί να αγοράσω 200 ευρώ κινητό για browsing? αφού μπορώ και με το παλιο μου κινητο... ε πως αλλιώς θα ανεβάσουν τα νούμερα του Android... Εγώ ένα θα πω... περιμένω 3ο λειτουργικό και ας γίνω "beta tester".

Ομοίως η ίδια απάντηση με την μύγα και το ξύγκι και για σένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Η πόρτα του σπιτιού σου αναβαθμίζεται κάθε χρόνο;

Θα μπορούσα κάθε χρόνο να αλλάζω κύλινδρο.

Για πες εσύ ποιο το πρόβλημα της google πέρα από το forced obsolescence των συσκευών το να μπορείς να κάνεις ένα απλό log in ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, efo355 είπε

Μάλιστα δηλαδή εγώ που έχω πόρτα στο σπίτι μου 30 ετών να την πετάξω....

Επειδή δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό σου θα σου κάνω μια ερώτηση. Το στρώμα που κοιμάσαι πόσο χρονών είναι πες μου σε παρακαλώ.

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Εχω 7 ετών κινητό. Προφανώς δεν μιλάω για τα πρώτα smartphones με 246/512ΜΒ RAM.

Αντέχει ακόμα στο brwosing...

ΥΓ: Για on the go μιλάω... που tbh και On the go πολλές φορές δεν ανοίγω καν smartphone. Απλά ρε παιδί μου μπορεί να θες να δεις κάποιο σημαντικό email.

Αν έχεις ανάγκη να διαβάζεις "σημαντικά" μειλ στο δρόμο τότε θα πρέπει να αγοράσεις καινούρια συσκευή. Απλή λογική.

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, efo355 είπε

Μάλιστα δηλαδή εγώ που έχω πόρτα στο σπίτι μου 30 ετών να την πετάξω....

Το σωστό σχόλιο θα έπρεπε είναι: Αν έχω πόρτα 30 ετών στο σπίτι πιθανόν να μην λειτουργούσαν λόγω παλαιότητας. 

Τι θέλω να πω με αυτό, προφανώς και η πόρτα θα λειτουργει, ένα κινητο όμως τέτοιας παλαιότητας όχι.

Έχω το πρώτο μου smartphone, ένα ZTE που πρέπει να είναι του 11-12, εμένα μου το έκαναν δώρο το 15-16, μέσα σε 3 έτη μέχρι να πάρω άλλο, στο κινητό δεν μπορούσες να μπεις σε ολοένα και περισσότερες ιστοσελίδες λόγω αγνώστου σφάλματος, αναβάθμιση δεν μπορούσα να κάνω σε τίποτα όσο κι αν προσπάθησα, έλεγε ότι είναι παλιο ότι δεν μπορεί να συνδεθεί. Τελικά όταν πήρα ένα άλλο το 18 όλα κομπλέ, το ZTE σέρνεται και πρακτικά ο μόνος τρόπος χρήσης είναι για κλήσεις και μηνύματα, το επαναχρησιμοποιησα πρόσφατα για να βάλω εκεί μια SIM της μητέρας μου, αλλά πραγματικά για οτιδήποτε άλλο είναι από δύσχρηστο έως άχρηστο. 

Ε μετά από αυτά δεν μου κάνει εντύπωση η απόφαση της Google, πρακτικά δεν νομίζω να επηρεάσει κανέναν γιατί όλοι έχουν αλλάξει τόσο παλιά κινητά και λειτουργικά. Τωρα αν έχουμε έναν στο εκατομμύριο, προφανώς θα πρέπει να αγοράσει κάτι καινούργιο. 

Οπως καταλαβαίνεις το παράδειγμα σου ήταν άστοχο 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, απ οτι καταλαβα το τηλεφωνο δεν αχρηστευεται, login σε Google υπηρεσιες δεν θα μπορεις να κανεις.

Τωρα αν καποιος χρησιμοποιουσε κινητο με android 2.3.7 για gmail, ε, εκει ναι, εχει ενα προβλημα.
 

Ή εχω καταλαβει λαθος  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινή λογική φυσικά είναι ότι αυτό θα συμβεί και τον επόμενο χρόνο και το μεθεπόμενο χρόνο και σιγά-σιγά θα φτάσουμε να μας λένε όλα τα κινητά πενταετίας δεκαετίας Δεν θα είναι προσβάσιμα για χρήση αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι το 2030 τα κινητά του 20 θα είναι άχρηστα κοινώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Κοινή λογική φυσικά είναι ότι αυτό θα συμβεί και τον επόμενο χρόνο και το μεθεπόμενο χρόνο και σιγά-σιγά θα φτάσουμε να μας λένε όλα τα κινητά πενταετίας δεκαετίας Δεν θα είναι προσβάσιμα για χρήση αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι το 2030 τα κινητά του 20 θα είναι άχρηστα κοινώς

 Ναι, αυτό θα γίνει πρακτικά. Ομως, το κινητό του 2020 μάλλον θα σέρνεται το 2030 με τις απαιτήσεις των εφαρμογών και την τεχνολογική εξέλιξη, θα είναι μη χρήσιμο σε πολλά, πάλι θα ισχύει ότι θα το έχει ο ένας στο εκατομμύριο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Επειδή δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό σου θα σου κάνω μια ερώτηση. Το στρώμα που κοιμάσαι πόσο χρονών είναι πες μου σε παρακαλώ.

2 ετών και 1700ευρω. Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, adi32 είπε

Μιλάμε τώρα για το αντίστοιχο του zx spectrum. 

Δε νομίζω να υπαρχει κάποιος στον πλανήτη που να έχει τέτοιο κινητό και να λειτουργεί κιόλας 

γιατί οι spectrum δεν λειτουργούν πια;

έχω e-book reader με 2.1 και λειτουργεί μια χαρά

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το συνειρμό με την πόρτα δεν τον καταλάβατε γιατί απλά δεν έχετε καταλάβει ότι η συσκευή που λέγεται smartphone είναι μια πόρτα προς το διαδίκτυο. 

Εξηγήστε μου περα από τους ειρωνίες γιατί να μην μπορείς να κάνεις log in?

Δεν εξετάζουμε πόσο γρήγορα τρέχει η συσκευή και όλα αυτά. Εξετάζουμε το login.

Κάποιος εδώ παιδιά να μου εξηγήσει γιατί απαγορεύει το LOGIN.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, efo355 είπε

Λοιπόν το συνειρμό με την πόρτα δεν τον καταλάβατε γιατί απλά δεν έχετε καταλάβει ότι η συσκευή που λέγεται smartphone είναι μια πόρτα προς το διαδίκτυο. 

Εξηγήστε μου περα από τους ειρωνίες γιατί να μην μπορείς να κάνεις log in?

Δεν εξετάζουμε πόσο γρήγορα τρέχει η συσκευή και όλα αυτά. Εξετάζουμε το login.

Κάποιος εδώ παιδιά να μου εξηγήσει γιατί απαγορεύει το LOGIN.

 

Δεν το σώζεις φίλε μου…

ΥΓ στα κινητά με 2.3.7 οι εφαρμογές, έχουν σταματήσει προ πολλού να περνούν αναβαθμίσεις με το πιο πιθανό να είναι να μην μπορούν να δείξουν σελίδες… αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί και όχι αν κάνουν login σε account της Google…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, efo355 είπε

Λοιπόν το συνειρμό με την πόρτα δεν τον καταλάβατε γιατί απλά δεν έχετε καταλάβει ότι η συσκευή που λέγεται smartphone είναι μια πόρτα προς το διαδίκτυο. 

Εξηγήστε μου περα από τους ειρωνίες γιατί να μην μπορείς να κάνεις log in?

Δεν εξετάζουμε πόσο γρήγορα τρέχει η συσκευή και όλα αυτά. Εξετάζουμε το login.

Κάποιος εδώ παιδιά να μου εξηγήσει γιατί απαγορεύει το LOGIN.

 

Σου απαντήσαμε ήδη κάμποσοι, διάβασε και το ποστ του AtiX πριν από μένα. 

Είναι σαν να ρωτάς, για ποιον λόγο η τάδε αυτοκινητοβιομηχανία σταμάτησε να παράγει πλέον το ταδε ανταλλακτικό για το σκουριασμενο μου αμάξι που το έχω στο γκαράζ ως αντίκα και δεν μετακινείται πάρα μόνο ανάβει η μπαταρία και το ταδε. Έτσι κι αλλιώς δεν χρησιμοποιείται, οπότε είναι ανούσια η παραγωγή του ανταλλακτικου.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε με αυτά τα κινητά πέραν από κλήσεις και μηνύματα. Και σου μιλαω εγώ από εμπειρία αφού έχω παλιό κινητό που προσπάθησα να δοκιμάσω, όχι με θεωρητικές αμπελοφιλοσοφιες. 

Πάω να κοιτάξω τι anroid έχει το παλιό κινητό μου να δούμε αν είναι σε αυτά που θα γίνει η απαγόρευση η είναι νεότερο. 

Edit: Το κινητό έχει Android 2.2 με kernel 2.6.32.9 perf. Από ZTE Blade v1.00.8. Τι να λέμε.. Μμ

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...