Προς το περιεχόμενο

Decentered / Tilted Lenses (Nikon)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς να ξεκινήσω με το ότι είναι αρκετά δύσκολα για έναν ερασιτέχνη να εκτιμήσει εαν ο φακός του έχει κάποιο θέμα εστιάσης λόγω της μετατόπισης ενός κρυστάλλου στο φακό .

 

Λέγοντας το παραπάνω έχει κανείς αντιμετώπισει το συγκεκριμένο πρόβλημα σε φακούς της Νικον ? 

Έχω δοκιμάσει 2 αντίγραφα του Z mount 20mm 1.8 S και στο 1.8 μου δίνουν την εντύπωση πως είναι ελαφρά μετατοπισμένα τα κρύσταλλα από την μια ή την άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να είναι λίγο θολή η φωτογραφία σε εκείνο το σημείο.

Ύπαρχει κάποιος που να έχει στείλει φακό για service στην Nikon Ελλάδος να μας πει εμπειρίες , κόστος και αν καλύπτεται από την εγγύηση ?

 

Ευχαριστώ ,

Φιλικά ,

Βασίλης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Καλή ευκολία σε ότι κάνετε , αυτό που θυμάμαι είναι πως η Canon μου είχε δώσει εγγύηση για κιτ σύστημα μόνο για το σώμα , αλλά όχι και τον φακό , πράγμα που συμπλήρωσα αγοράζοντας πρόσθετη εγγύηση για το σύνολο πλέον .

   Αυτό που θα φανεί σε όλους χρήσιμο είναι να μας δώσετε πληροφορίες για ότι προκύψει , ώστε να είναι γνωστό σε όλους .

  Όσον αφορά την επίσημη αντιπροσωπεία της Nikon , παραμένω απόλυτα ευχαριστημένος , όπου αφού τους έστειλα την μηχανή μου ( με δικά μου έξοδα ) , εντός εγγύησης , με όλα τα απαραίτητα έγγραφα που έπρεπε να την συνοδεύουν και με έγγραφη αναφορά στο ζήτημα , δεν χρειάστηκε καμία περαιτέρω επικοινωνία , ενώ μου την επέστρεψαν με τον όμοιο τρόπο ( και με δικά τους έξοδα ) , σε απόλυτα λογικό χρονικό διάστημα και με το ζήτημα τακτοποιημένο . Θα έλεγα ανεπιφύλακτα , πως γνωρίζουν τι κάνουν .

 Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vill_la είπε

Καταρχάς να ξεκινήσω με το ότι είναι αρκετά δύσκολα για έναν ερασιτέχνη να εκτιμήσει εαν ο φακός του έχει κάποιο θέμα εστιάσης λόγω της μετατόπισης ενός κρυστάλλου στο φακό .

 

Λέγοντας το παραπάνω έχει κανείς αντιμετώπισει το συγκεκριμένο πρόβλημα σε φακούς της Νικον ? 

Έχω δοκιμάσει 2 αντίγραφα του Z mount 20mm 1.8 S και στο 1.8 μου δίνουν την εντύπωση πως είναι ελαφρά μετατοπισμένα τα κρύσταλλα από την μια ή την άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να είναι λίγο θολή η φωτογραφία σε εκείνο το σημείο.

Ύπαρχει κάποιος που να έχει στείλει φακό για service στην Nikon Ελλάδος να μας πει εμπειρίες , κόστος και αν καλύπτεται από την εγγύηση ?

 

Ευχαριστώ ,

Φιλικά ,

Βασίλης

 

Θα ήθελες να μας δείξεις κάποια παραδείγματα εικόνων; Με mirrorless θεωρητικά δε θα πρεπε να υπάρχουν θέματα back/front focusing (συγγνώμη αν δεν κατάλαβα σωστά κι εννοείς κάτι άλλο). Από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου με το σύστημα Ζ οι φακοί ξυρίζουν, ειδικά οι σταθεροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο δύσκολο να ανεβάσω raw αρχεία εδώ και πιθανότατα εάν δεν κάνεις πολύ μεγάλες εκτυπώσεις δεν θα είναι ποτέ θέμα, ανάλογα με το βαθμό που μπορεί να υπάρχει το πρόβλημα.

Προφανώς όλοι οι φακοί έχουν sample variation και είναι λίγο πιο soft εδώ και εκεί, αλλά όταν έχουν τόσο πολύ ανέβει οι φακοί για το Z σύστημα σε τιμή, περιμένεις να είναι 100% ΟΚ .

Για να πάρεις μια ιδέα για τι εννοώ δες εδώ π.χ. ο αντίστοιχος zoom 14-30 mm F4 :

https://blog.kasson.com/lens-screening-testing/examples/fair-14-30mm-zoom/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vill_la είπε

Καταρχάς να ξεκινήσω με το ότι είναι αρκετά δύσκολα για έναν ερασιτέχνη να εκτιμήσει εαν ο φακός του έχει κάποιο θέμα εστιάσης λόγω της μετατόπισης ενός κρυστάλλου στο φακό .

 

Λέγοντας το παραπάνω έχει κανείς αντιμετώπισει το συγκεκριμένο πρόβλημα σε φακούς της Νικον ? 

Έχω δοκιμάσει 2 αντίγραφα του Z mount 20mm 1.8 S και στο 1.8 μου δίνουν την εντύπωση πως είναι ελαφρά μετατοπισμένα τα κρύσταλλα από την μια ή την άλλη πλευρά με αποτέλεσμα να είναι λίγο θολή η φωτογραφία σε εκείνο το σημείο.

Ύπαρχει κάποιος που να έχει στείλει φακό για service στην Nikon Ελλάδος να μας πει εμπειρίες , κόστος και αν καλύπτεται από την εγγύηση ?

 

Ευχαριστώ ,

Φιλικά ,

Βασίλης

 

Έχεις δοκιμάσει κάποιον τρόπο να το ελέγξεις ; Είτε με star chart 

https://www.lensrentals.com/blog/2012/05/testing-for-a-decentered-lens-an-old-technique-gets-a-makeover/

είτε με τον τρόπο του link που έστειλες παραπάνω ;

Αν το έχεις ήδη κάνει η το κάνεις και δεις κάποιο πρόβλημα το πιθανότερο είναι πως όντως ο φακός να έχει κάποιο κομμάτι ελαφρώς εκτός. 

 

Για το service της Nikon έχω εμπειρία μόνο για φακό samyang που αναλαμβάνουν σαν εταιρεία το service μέσω της εταιρείας που τους εισάγει. 

 

Στην περίπτωση μου ο φακός ήταν εντός εγγύησης και δεν πλήρωσα κάτι. Αν όντως διαπιστωθεί τέτοιο θέμα ναι κανονικά καλύπτεται από την εγγύηση ( εκτός αν υπάρχει πχ κάποιο σημάδι πτώσης που όπως καταλαβαίνω δεν ισχύει για εσένα) καθώς είναι κατασκευαστική ατέλεια και όχι στο βαθμό του copy variation (με την έννοια πως από ένα βαθμό και πάνω δεν κάνει τη δουλειά που σχεδιάστηκε να κάνει σαν φακός). 

Γενικά γρήγορα γίνεται η δουλειά εκεί απ' τη μεριά τους. Αλλά εξαρτάται και από το αν χρειάζεται να φύγει εκτός Ελλάδας. Τουλάχιστον καθώς περίμενα απ' έξω αυτό συζητούσαν οι άλλοι χρήστες Nikon. 

 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν βρίσκεσαι Αθήνα πέρνα μια βόλτα απο τον Άρη Καραμπά στο κέντρο, δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και να σου πει, αλλά μετά τις διακοπές, δηλ τέλος Αυγούστου αρχές Σεπτεμβρίου..(και εμενα τότε μου είπε για ένα θέμα που εχω με εναν φακό να το δούμε) 

Ρώτα και για το θέμα εγγύησης και ολα τα σχετικά.

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...