Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα (τροφοδοσίας;) εκτυπωτών Samsung


vaios_lar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω 2 πολυμηχανήματα Samsung (Πλέον hp) αγορασμένα περίπου την ίδια περίοδο που παρουσιάζουν μάλλον το ίδιο πρόβλημα, ένας εκ των οποίων πολύ πιο έντονα.

Τα μηχανήματα είναι τα SL-M2070FW και SL-M2885FW.

 

Τα μηχανήματα παρουσιάζουν ένα θέμα για το οποίο όσο και να έψαξα, δεν κατάφερα να βρω κάτι. Ο πρώτος ειδικά, κάθε μέρα για να δουλέψει ενώ είναι θεωρητικά σε standby (αναμμένο λαμπάκι stand by) πρέπει να τον βγάλω από την πρίζα για 10'' και να τον ξαναβάλω, να περιμένω να συνδεθεί στο wifi, και να εκτυπώσω. Ενώ όση ώρα φαίνεται να είναι σε standby, δεν δέχεται κάποια εντολή για οποιαδήποτε ενέργεια (σαν να είναι εκτός ρεύματος)

Ο δεύτερος, που παρουσιάζει το παραπάνω πρόβλημα αλλά λιγότερο πυκνά, κάνει και αρκετά restart μόνος του χωρίς να συμβαίνει κάτι.

 

Έχει κάποιος κάποια ιδέα στο τι μπορεί να φταίει, και μήπως κάποιο τηλέφωνο από κάποιο service;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα προβλήματα με random restart με ένα πολυμηχανημα hp η λύση που έδιναν όλα τα site (και μου φάνηκε απίστευτα κουλό αλλά δούλεψε) είναι να βγάλω τον εκτυπωτή από πολυμπριζο και να τον βάλω κατευθείαν στην πρίζα στον τοίχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου εχει τυχει ποτε τετοιο προβλημα με αυτα τα μηχανηματα (ή αλλα της ιδιας σειρας), εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ με την παροχη ρευματος; Εχεις δοκιμασει να τα βαλεις σε καμια αλλη πριζα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει να τους βάλω σε άλλη θέση φυσικά, και οτιδήποτε έχει σχέση με το ρεύμα.

Ειδικά ο 2070 έχει αλλάξει 2 γραφεία, και παντού έκανε τα ίδια (μου τον έδωσε η αδερφή μου γιατί την κούρασε)

5 ώρες πριν, Kthulhou είπε

δεν κατάφερα να βρω κάτι από εκεί; Σου δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι bug στα τελευταία firmware της HP. Λυπηρό που το πέρασαν και σε παλιότερα μοντέλα της samsung σε κάποιο firmware. 

Σε κατάσταση stand by δεν αναγνωρίζουν την εντολή που έρχεται για εκτύπωση και πιθανόν να χρειάζεται να τους "ξυπνήσεις" χειροκίνητα με κάποιον τρόπο (συνήθως πατώντας ένα random κουμπί στο πάνελ). Για την ώρα δεν υπάρχει επίσημη λύση.

 

Το έχω γράψει τουλάχιστον 10 φορές εδώ μέσα. Απενεργοποιήστε τις αυτόματες ενημερώσεις firmware που εγκαθίστανται by default στην πρώτη εγκατάσταση. Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην λειτουργία του εκτυπωτή ενώ συνήθως βρίσκονται εκεί για να πετάνε τα παλιά ληγμένα τόνερ εκτός λειτουργίας και να μην αφήνουν να δουλέψουν τα συμβατά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Είναι bug στα τελευταία firmware της HP. Λυπηρό που το πέρασαν και σε παλιότερα μοντέλα της samsung σε κάποιο firmware. 

Σε κατάσταση stand by δεν αναγνωρίζουν την εντολή που έρχεται για εκτύπωση και πιθανόν να χρειάζεται να τους "ξυπνήσεις" χειροκίνητα με κάποιον τρόπο (συνήθως πατώντας ένα random κουμπί στο πάνελ). Για την ώρα δεν υπάρχει επίσημη λύση.

 

Το έχω γράψει τουλάχιστον 10 φορές εδώ μέσα. Απενεργοποιήστε τις αυτόματες ενημερώσεις firmware που εγκαθίστανται by default στην πρώτη εγκατάσταση. Δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στην λειτουργία του εκτυπωτή ενώ συνήθως βρίσκονται εκεί για να πετάνε τα παλιά ληγμένα τόνερ εκτός λειτουργίας και να μην αφήνουν να δουλέψουν τα συμβατά.

 

Αυτό που λές είναι άλλο.

Εμένα και τα 2 μηχανήματα είναι "νεκρά" ενώ είναι συνδεμένα στο ρεύμα και με αναμμένο λαμπάκι. Πρέπει να τα βγάλω από την πρίζα τελείως για να παίξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρρυ τα λινκ της samsung είναι πλέον άκυρα για τους εκτυπωτές

αν ψιλοπιάνουν τα χέρια σου, βρες από το ιντερνετ service manual κ δες τις πλακέτες, κυρίως τροφοδοσίας, είναι πιθανό κάποιος ηλεκτρολυτικός πυκνωτής να έχει φουσκώσει κ απλά να παρουσιάζει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...