Προς το περιεχόμενο

Τα Google Maps ίσως να οδηγούν ορειβάτες σε «δυνητικά θανατηφόρες» διαδρομές


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, eko13 είπε

Αν και στο 90% των περιπτωσεων μας παει απροβληματιστα τρωει κατι σκαλωματα επικινδυνα.

Χθες πχ θελαμε να παμε στην παραλια του Σουνιου, ειμαστε πανω στον δρομο μπροστα απο ενα ξενοδοχειο και βλεπεις μια κατηφορα που κατεβαινει στην παραλια (που ειχε και παρκινγκ). Οοοχι μας στελνει απο τον αλλο δρομο που οδηγει στον Ναο, φτανωντας στον Ναο μας λεει να στριψουμε δεξια και να προχωρησουμε κανα 300ρι μετρα, να παρκαρουμε και να παμε μετα ποδια! Δεξια ειχε μονο παρκινγκ! και μετα βραχια, δρομος πουθενα, κανουμε αναστροφη να παμε απο εκει που βλεπαμε, οχι βαραγε να ξαναπαμε απο εκει... Πηγαμε απο εκει που βλεπαμε, φτασαμε, παρκαραμε και λεει το θεικο "Φτασατε στον προορισμο σας!!" 😂😁😂

Σούνιο πήγα στην παραλία της Αγίας Μαρίνας, έχω βάλει απλά τοποθεσία και προορισμό χωρίς πλοήγηση, υπολογίζω τα χμ (κάπου 37 χμ) με το κοντέρ γιατί ήμουν με το παπί, δεν έχω βάση για το κινητό.Σε κάποια φάση, σταματάω να ελέγξω που βρίσκομαι, μόλις είχα περάσει την παραλία για κάπου 50 μέτρα.

Βούτηξα αλλά δεν μου άρεσε, υπήρχε και 1 οικογένεια με γύφτους.Ανοίγω χάρτες και η επόμενη παραλία ήταν στα 700 μέτρα, πήγα και ήταν πολύ καλύτερα, Νήσος Ντούνη.

Μπορεί αν έβαζα πλοήγηση να με μπέρδευε.Εσύ πήγες πιο κάτω η πιο πρίν;Σε ποιά παραλία; Είδα 1 τύπο που έκανε αναστροφή και έβριζε, εσύ ήσουν; 😅

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, d4mage είπε

Πωωω το χρησιμοποιούσα φουλ ήταν πάρα πάρα πολύ καλό άλλα δυστυχώς χάλασε.

Εβγαζε εναλλακτικές διαδρομές και πιο σύντομες σε σχέση με το Google Maps αλλά πλέον όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Εμένα απλά έχει τύχει να μου βγάζει διαδρομή μέσα στην πόλη να στρίψω σε απαγορευτικό, η  μου την σπάει που μου βγάζει διαδρομή μόνο με διόδια απο σημείο της τοποθεσίας μου.Μόνο αν πχ βάλω άλλο σημείο εκκίνησης ίσως να αλλάξει διαδρομή.

Αυτό το λύνεις εύκολα από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Όταν για παράδειγμα θέλω να αποφύγω να με πάει μέσω Αττικής Οδού, ορίζω στις επιλογές διαδρομής την αποφυγή διοδίων. Ανάλογα με τις συνθήκες και το τι χρειάζεσαι, ενεργοποιείς κι απενεργοποιείς τη συγκεκριμένη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Σούνιο πήγα στην παραλία της Αγίας Μαρίνας, έχω βάλει απλά τοποθεσία και προορισμό χωρίς πλοήγηση, υπολογίζω τα χμ (κάπου 37 χμ) με το κοντέρ γιατί ήμουν με το παπί, δεν έχω βάση για το κινητό.Σε κάποια φάση, σταματάω να ελέγξω που βρίσκομαι, μόλις είχα περάσει την παραλία για κάπου 50 μέτρα.

Βούτηξα αλλά δεν μου άρεσε, υπήρχε και 1 οικογένεια με γύφτους.Ανοίγω χάρτες και η επόμενη παραλία ήταν στα 700 μέτρα, πήγα και ήταν πολύ καλύτερα, Νήσος Ντούνη.

Μπορεί αν έβαζα πλοήγηση να με μπέρδευε.Εσύ πήγες πιο κάτω η πιο πρίν;Σε ποιά παραλία; Είδα 1 τύπο που έκανε αναστροφή και έβριζε, εσύ ήσουν; 😅

Οχι βαζεις παραλια Σουνιου και στην βγαζει κανονικα, αλλα για καποιο λογο η διαδρομη που βγαζει ειναι ανυπαρκτη! Επρεπε να ειχε δυνατοτητα να βαζεις και την δικια σου διαδρομη και να την μαθαινει το προγραμμα ή τουλαχιστον να την ξαναθυμαται το κινητο σου. Πολυ παλια (μπορει και εποχες symbian) ειχα ενα προγραμα που το εκανε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ειχα παρει το νέο αυτοκίνητο, του κουτιού. Πάω κατι γνωστούς αεροδρόμιο, θέλω να πάω και μακαρθουρ και Τέλοσπαντων εκει τριγύρω. 

Με έβαλε μέσα σε ενα κατσικόδρομο φουλ στο χαλίκι 😡 

Παντως για να τα λέμε ολα τις περισσότερες φορές ειναι πολυ καλο. Και το χρησιμοποίησα πολυ για δουλειά, πήγα Ναυπακτο, Λευκάδα, Ηγουμενίτσα, Γιάννενα, Αγρίνιο, Πρεβεζα, Παργα... και κατι κωλοστενα που του εβαζα, μια χαρά τα έβρισκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ολόκληρη υπόγεια διάβαση με mini πάρκο στην δυτική Θεσσαλονίκη που δεν εμφανίζεται στο google maps παρότι έχουν περάσει 3 χρόνια. :lol: 

spacer.png

spacer.png

Πως εμφανίζεται στο google street view: 

spacer.png
Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εντυπωσιακό κομμα΄τι της είδησης δεν είναι η αστοχία των Google Maps.

Είναι ότι το ψηλότερο βουνό στα Βρεταννικά νησιά είναι μόλις 1.345 μέτρα. Σοβαρά τώρα ή μηπως έχει γίνει ορθογραφικό;

"Το βουνό Μπεν Νέβις αποτελεί έναν δημοφιλή τουριστικό προορισμό και είναι το υψηλότερο βουνό στις Βρετανικές Νήσους έχοντας ύψος 1.345 μέτρων. Αν και χιλιάδες φτάνουν στην κορυφή του κάθε χρόνο, η αναρρίχηση προς την κορυφή κρύβει πολλούς κινδύνους καθώς έχουν σημειωθεί αρκετοί θάνατοι, ακόμα και φέτος."

 

Τι Highlands λοιόν στην Σκωτία; Τα διαβάζουν σε Χιλή και Ιμαλάϊα και κλαίνε από τα γέλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Highlands λογικά θα εννοούν "ψηλά" προς το βόρειο πόλο. Βέβαια αυτό δε στέκει καθότι ο προσανατολισμός της γής είναι ενδεικτικός και όχι πραγματικό αλλά λογικά αυτό θα είναι.

Όσον αφορά την είδηση, δεν είναι παράξενο να κοιτάς google maps για να δεις μία ορειβατική διαδρομή. Αφού όμως βρεις από εκεί θέσεις,  εικόνες κλπ, μετά κάνεις και ένα googlάρισμα να δεις πληροφορίες. Αυτονόητο είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελβετία έβαλα διαδρομή για σταθμό τελεφερίκ και με οδήγησε σε πάρκινγκ που απείχε περίπου 10 χλμ στην ευθεία, όμως ήταν από την πίσω πλευρά του βουνού. Ήθελε 2 ώρες οδήγηση για να πάω στον προορισμό μου, το τελεφερίκ θα έκλεινε και αναγκαστικά βγήκα εντελώς εκτός προγράμματος. Ο,τι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνητικά πανίβλακας πρέπει να είναι και καθόλου επαγγελματίας ορειβάτης αυτός που θα συμβουλευτεί το google maps για να κάνει μια διαδρομή.

Η θα χαράξει την πορεία μόνος του έστω και με την βοήθεια του google maps είτε θα ζητήσει δορυφορική φωτογραφία υψηλής ανάλυσης. 

Πρώτη φορά ακούω και το θεωρώ ότι ποιο γελοίο έχω ακούσει (γελοίο για εμένα είναι και το άθλημα αλλά οκ αυτές είναι απόψεις) να φορτώνεις google maps και να βάζεις προορισμό για ορειβασία... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Chape είπε

Διάβασα όλο το άρθρο και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που έγραψες όλο αυτό το σεντόνι. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ κανένας δεν κατηγορεί την Google και τους αλγόριθμους της. Απλώς αναφέρουν το πρόβλημα και ότι η συγκεκριμένη διαδρομή είναι επικίνδυνη. Καθώς ίσως μη έμπειροι ορειβατες μπορεί χωρίς να γνωρίζουν τους κινδύνους να επιχειρήσουν να κάνουν αυτή τη διαδρομή.

Αν δεν είναι κατηγορία "Η Google Map ίσως και να στέλνει ορειβάτες σε δυνητικά θανατηφόρες διαδρομές" τότε τι είναι; Απλή παρατήρηση ή να το πούμε και κοπλιμέντο;

Με τα ΙΣΩΣ, τα ΑΝ και τα ΘΑ... άκρη δεν βγαίνει πουθενά αποδεδειγμένο άπειρα χρόνια τώρα.

Οι μη έμπειροι ορειβάτες ας ξεκινήσουν με περίπατο απ'το βουνό δίπλα στο χωριό τους κι ας αφήσουν το The pass of Caradhras για τον Άραγκορν.

Θα μπορούσα να δεχτώ πως η τάδε διαδρομή είναι χειρότερη από μια άλλη γι αυτό μην την επιλέγετε καθώς είναι πιο δύσκολη ή δύσβατη ή για επαγγελματίες ή οτιδήποτε. Όταν όμως στοχοποιείς κάποιον με αποτέλεσμα της ευθύνης το πράγμα αλλάζει. Αν εσύ δεν το βλέπεις δεν με απασχολεί κιόλας άλλα βαρέθηκα να βλέπω και να ακούω αρλούμπες παντού. 

Κάπου ένα φρένο, το 90% σε ότι διαβάζουμε πλέον είναι ηλιθιότητα ακόμα και σε εφημερίδες και site με ταυτότητα και σοβαρότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Techman2 είπε

Μόνο τους ορειβάτες; Στην επαρχία με έχει στείλει να περάσω μέσα από χωματόδρομους για τρακτέρ.

Εσυ γραφεις για επαρχια φιλε μου. Καποια στιγμη εμενα στα Σπατα με εστειλε απο κατι κατσαβραχα που τελικα καταληγανε σε αδιεξοδο (εναν μικρο γκρεμο υψους 2 μετρων). Ακομα και στην ακρη του ο γκουγκλης επεμενε να συνεχισω ευθεια. Οπως καταλαβαινετε εκανα αντιστροφη και ξαναγυρισα τα κατσαβραχα πισω. Ειναι θαυμα πως δεν πηρα τις αναρτησεις του Accent στο χερι.

Η ειρωνεία ειναι οτι στο τελος με ρωτησε αν ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των οδηγιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...