Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Λογαριασμός που εκδόθηκε πριν 2 μέρες και εμφανίστηκε σημερα στην εφαρμογή, αναφέρει κάτω κάτω αυτό…. Τι είναι; 
 

ΣύLφωνα Lε τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργεια (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενηLερώνουLε ότι από 01/12/2021 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι της σύLβασής σας και ιδίως η ρήτρα αναπροσαρLογής των ισχυουσών χρεώσεων προLήθειας (Lέρος 6 των Γενικών σας Όρων). Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.nrg.gr για να δείτε τους Γενικούς Όρους, ως τροποποιηθέντες ισχύουν. Σας υπενθυLίζουLε το δικαίωLά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

αλλάζει ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

κλασσικά παράνομο μιας και είναι αλλαγή όρων και όχι τιμές προμήθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/12/2021 στις 10:47 ΠΜ, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Λογαριασμός που εκδόθηκε πριν 2 μέρες και εμφανίστηκε σημερα στην εφαρμογή, αναφέρει κάτω κάτω αυτό…. Τι είναι; 
 

ΣύLφωνα Lε τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργεια (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενηLερώνουLε ότι από 01/12/2021 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι της σύLβασής σας και ιδίως η ρήτρα αναπροσαρLογής των ισχυουσών χρεώσεων προLήθειας (Lέρος 6 των Γενικών σας Όρων). Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.nrg.gr για να δείτε τους Γενικούς Όρους, ως τροποποιηθέντες ισχύουν. Σας υπενθυLίζουLε το δικαίωLά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

To αρθρο 21 τι λεει ξερει κανεις? εμενα γραφει για τον Μαρτιο οτι ληγει το fixed στον τελευταιο λογαριασμο. Στην Δεη υπαρχει στα νεα προγραμματα enter και online ρητρα αναπροσαρμογής ? η οχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtok34 είπε

To αρθρο 21 τι λεει ξερει κανεις?

30 ημέρες περιθώριο για αποχώρηση αζημίως

1 ώρα πριν, gtok34 είπε

Στην Δεη υπαρχει στα νεα προγραμματα enter και online ρητρα αναπροσαρμογής ? η οχι? 

οχι

αλλά αν θες να εξαντλήσεις το περιθώριο στην NRG διεκδικώντας το 6μηνο μη μεταβολής τιμών

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/page/1073/?tab=comments#comment-58963316

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια Καλησπέρα .

Επειδή είμαι σε αναζήτηση αλλαγής παροχου, θα ήθελα οποιος/α γνωρίζει τι παιζει με την nrg/fixed. Μου πρότειναν για 1500 kwh/4μηνο τελική τιμή στα 168,90€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον,στον λογαριασμο εναντι Δεκεμβριου ειχα παρει την ειδοποιηση οτι καταργειται το fixed για μενα στις 1/4/2022,οποτε αποφασισα να μεινω εως τοτε.Στον τελευταιο λογαριασμο με εκδοση 6/1 ,παρατήρησα (δυστυχώς μόλις σήμερα) ότι

" Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργεια (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 01/12/2021 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι της σύμβασής σας και ιδίως η ρήτρα αναπροσαρμογής των ισχυουσών χρεώσεων προμήθειας (μέρος 6 των Γενικών σας Όρων)"

,δηλαδή όχι μόνο κατάργηση του fixed αλλά και εκκίνηση νεου προγράμματος ΜΕ ΡΗΤΡΑ ,3 βδομαδες πριν την ειδοποίηση! Σε συνομιλία με την εξυπηρέτηση πελατών(αγενέστατη η "κυρία") μου είπαν ότι καλα βλεπω και οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να ενημερωσουν 6 μηνες νωριτερα,ουτε να κρατησουν το προγραμμα τουλαχιστον 6 μηνες.Καλα εννοειται οτι αυριο εφυγα τρεχοντας για ΔΕΗ,αλλά ήμαρτον,μονο 3 μηνες με κρατησαν δηλαδη στο fixed...

Παιζει μετα με καταγγελια να γλιτωσω τουλαχιστον τις ρητρες Ιανουαριου που απ'οτι φαίνεται θα χρεωθώ;

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Παιζει μετα με καταγγελια να γλιτωσω τουλαχιστον τις ρητρες Ιανουαριου που απ'οτι φαίνεται θα χρεωθώ;

ναι, φυσικά αναφέρεις και τη συζήτηση (ώρα ημερομηνία , όνομα υπάλληλου)

16 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

και οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να ενημερωσουν 6 μηνες νωριτερα

ισχύει , 60 μέρες πριν είναι το λιγότερο

16 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

ουτε να κρατησουν το προγραμμα τουλαχιστον 6 μηνες

όχι , υποχρεούνται 6 μήνες διατήρησης τιμών

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, φυσικά αναφέρεις και τη συζήτηση (ώρα ημερομηνία , όνομα υπάλληλου)

 

όχι , υποχρεούνται 6 μήνες διατήρησης τιμών

Ωραία,θα τους ξαναπάρω αύριο για να συγκρατησω το ονομα του υπαλληλου.

Αρα καλα θυμόμουν  για το εξαμηνο...μου έλεγε συνεχως οτι δεν ισχυει και απλα επειδη αλλαξαν οι οροι εχω δικαιωμα να φυγω αζημίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ήμουν στην ηρων και μου πρότειναν να έρθω στην εταιρεία το 4u, να το ακυρώσω και να πάω στην δεη? Έχω χίλιες κιλοβατώρες το τετράμηνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλω παιδιά  επειδη το βλέπω  ήδη να έρχεται,ένα λινκ με τα βήματα για καταγγελία σε ΡΑΕ - συνηγορο του καταναλωτη έχουμε;Θελω να καταγγειλω οτι δεν ενημερωθηκα 2 μηνες νωριτερα,οτι δεν κρατησαν το προγραμμα 6 μηνο και οτι μπηκε ρητρα.

Γνωρίζουμε τα άρθρα που αναφέρονται οι  υποχρεώσεις που αθέτησαν;Βασικα αυτο με το 60 μερες ενημερωση ειναι στο αρθρο 30 Παραγραφος 2.Η υποχρέωση διατήρησης τιμών για εξάμηνο;

Εγω θα φυγω αυριο για ΔΕΗ οποτε φανταζομαι  δε θα υπαρχει προβλημα να μην πληρωσω τον επομενο λογαριασμο που θα μου ερθει με ρητρα και να τον αμφισβητησω.

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Γνωρίζουμε τα άρθρα που αναφέρονται οι  υποχρεώσεις που αθέτησαν;

Άρθρο 28
Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας

3β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

Αλλά δεν το αναφέρεις .

5 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

ένα λινκ με τα βήματα για καταγγελία σε ΡΑΕ - συνηγορο του καταναλωτη έχουμε;Θελω να καταγγειλω οτι δεν ενημερωθηκα 2 μηνες νωριτερα,οτι δεν κρατησαν το προγραμμα 6 μηνο και οτι μπηκε ρητρα.

ΣτΚ έντυπο αναφοράς

Υπόψιν ο ΣτΚ δεν μπορεί να επιβάλλει

Η ΡΑΕ μπορεί αλλά για άπραγη την κόβω , σε όλες τις περιπτώσεις υπόψιν οτι θα αργήσει

Στη θέση σου θα έστελνα παράπονο πρώτα ,γιατί για λάθος το κόβω ,

εκτός αν πάει η εταιρία για φούντο γενικότερα 😆

Μέσω ΡΑΕ κάνε λογαριασμό στο https://my.rae.gr/

εκεί 99% παίζει να κολλήσει στο ανέβασμα αρχείων (κλείνεις adblocker/trackers κτλ) και το πολύ ανεβάζεις τα αρχεία σε λινκ που να είναι προσβάσιμα εξηγώντας το τεχνικό πρόβλημα

Σε περίπτωση που απαντήσουν μια απο τα ίδια ,κάνεις απόρριψη απάντησης και ζητάς απο τη ΡΑΕ να παρέμβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρθρο 28
Υποχρέωση σύναψης Σύμβασης Προμήθειας

3β. την ελάχιστη διάρκεια ισχύος των προσφερομένων Τιμολογίων Προμήθειας. Η ελάχιστη αυτή διάρκεια δεν μπορεί να είναι μικρότερη των έξι (6) μηνών.

Αλλά δεν το αναφέρεις .

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ! Αλλά γιατί να μην τους το αναφέρω;(στην nrg εννοω)Η εννοουσες στην καταγγελια;

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Στη θέση σου θα έστελνα παράπονο πρώτα ,γιατί για λάθος το κόβω ,

εκτός αν πάει η εταιρία για φούντο γενικότερα 😆

Δηλαδη λες καλυτερα απο το να παρω τηλεφωνο ; Θελω να τρεξω τις διαδικασιες μη μεινω με τη...ρητρα στο χερι .

Ετσι οπως μου τα λεγε η συμπαθέστατη (ουτε καν) κυρία φωνάζοντας στο αυτί μου,ότι οι τιμες του ρευματος και και ...

Αρα αν πάρω αυριο απαντηση τηλεφωνικα ότι δεν έχει γίνει κάποιο λάθος,έχει νόημα να στείλω και γραπτό παράπονο;

Αρα ο ΣτΚ δε θα βοηθησει πουθενα και παω μονο μεσω ΡΑΕ; 

Χιλια ευχαριστω και πάλι!

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Δηλαδη λες καλυτερα απο το να παρω τηλεφωνο ;

πάντα , τα γραπτά μένουν

9 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Αλλά γιατί να μην τους το αναφέρω;(στην nrg εννοω)Η εννοουσες στην καταγγελια;

στην καταγγελία ,αφήνεις στις αρχές τους νόμους

αλλά και σε τηλ , σιγά μην ξέρει ο/η υπάλληλος τι ισχύει , εδώ λέγανε στο τηλ σε κάποιους οτι θα πληρώσουν ρήτρα αποχώρησης παρόλο την ειδοποίηση αποχώρησης αζημίως

12 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Αρα ο ΣτΚ δε θα βοηθησει πουθενα και παω μονο μεσω ΡΑΕ; 

ο ΣτΚ απλά βγάζει πόρισμα , χρήσιμο αν πας δικαστικά . Δυστυχώς μόνο ΡΑΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ πραγματικά.Θα υποβάλλω ηλεκτρονικά λοιπόν το παράπονο για να υπάρχει σίγουρα γραπτά και να είμαι καλυμμένος για τη ΡΑΕ.Θα πρέπει να περιμενω δυστυχως ομως για την απάντηση της nrg .Και στο έντυπο,πάλι υπάλληλος δε θα απαντήσει;Mαλλον θα την κανω ετσι και αλλιως το αργοτερο Δευτερα και ελπιζω να συνεννοηθουμε να μη χρεωθουν ρητρες για αυτο το μηνα(οπως και θα πρεπε δηλαδη,τρελαινομαι που μας βαζουν σε τετοιες διαδικασιες αγχους για τα αυτονοητα).Εχω 1000 κβ το μηνα καταναλωση και θα με ξυρισουν αν μου βαλουν ρητρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κι εμένα μου ηρθε αυτή η ειδοποίηση, νομίζω ότι δεν ισχύει ότι θα σου πειράξουν το fixed ή θα βάλουν ρήτρα. Απλά άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού στη ρήτρα. Το μήνυμα στους λογαριασμούς πάει σε όλους. 
 

Μακαρι πάντως να είναι έτσι όπως τα λέω! 
Σε εμένα είχε έρθει ο λογαριασμός του προηγούμενου μήνα ότι το fixed μου θα καταργηθεί στις 15/3/2022. 
Υπόψιν είμαι πελάτης τους από 30/8/2021. Ούτε εμένα έχει παρέλθει το 6μηνο. Κ νομίζω ότι ειναι γενικό για την αλλαγή υπολογισμού της ρήτρας. 
 

Καλα το τηλεφωνικό τους δεν παίζεται… Καλύτερα ρωτα έναν τοίχο!

Το κείμενο που αναφέρεται στον λογαριασμό είναι το συγκεκριμένο. Εγώ πιστεύω αν είχε κάποια ενέργεια για εμάς θα είχαμε χρεωθεί και σε αυτόν τον λογαριασμό ο οποίος εκδόθηκε τέλος του χρόνου σε εμένα.

Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργεια (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 01/12/2021 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι της σύμβασής σας και ιδίως η ρήτρα αναπροσαρμογής των ισχυουσών χρεώσεων προμήθειας (μέρος 6 των Γενικών σας Όρων). Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.nrg.gr για να δείτε τους Γενικούς Όρους, ως τροποποιηθέντες ισχύουν. Σας υπενθυμίζουμε το δικαίωμά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Μετα από έναν πρόχειρο έλεγχο που εκανα στη σύμβαση μου, η οποία είναι αυτή  https://ibb.co/xGk1dzD η διαφορά με τους νέους όρους οι οποίοι ειναι αυτοί https://ibb.co/sK2Ln0m  φαίνεται ότι άλλαξε η τιμή της ρήτρας υπολογισμού τους από 0,011 σε 0,018. 

Το 6μηνο όπως αναφέρει κι εδώ https://ibb.co/0YHwBm1 διατηρείται. 
 

Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με. 

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...