Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, lazarnik είπε

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. 

Επειδή και εγώ ήμουν στην NRG, τι ακριβώς σου έκανε εντύπωση στις υπηρεσίες τους?

Ερώτηση. Μου ήρθε ο μηνιαίος. θα βγει και ο εκκαθαριστικός των 4 ημέρων αλλά τέλος του μήνα. Επειδή υπάρχει και εγγύηση, τι πρέπει να γίνει?

1. Δεν τον πληρώνω, περιμένω και τον εκκαθαριστικό για να αφαιρεθεί η εγγύηση και πληρώνω το υπόλοιπο?

2. Τον πληρώνω, ο εκκαθαριστικός θα είναι πιστωτικός και ζητάω την επιστροφή? (και περιμένω πότε θα μπουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/11/2021 στις 11:01 ΠΜ, denis1961 είπε

Όσοι έχουν το NRG Fixed , βλέπω ότι καταφθάνουν σιγά-σιγά οι ειδοποιήσεις για την κατάργησή του .. *Εδώ λοιπόν είναι το δίλημμα : (α') Φεύγεις πρόωρα & αζημίως (εντός 30 ημερ/από την Ειδοποίηση) για Online ?? , ή  (β') κάθεσαι μέχρι να κλείσει το 6μηνο του Fixed & μετά βλέπεις τι θα κάνεις ?? (με το σχετικό ρίσκο των διαθέσιμων προγραμμάτων  που θα υπάρχουν τότε) & πληρώνοντας μετά το 6μηνο την  ποινή πρόωρης αποχώρησης ??  .. 

*Εγώ πάντως πρότεινα στην ξαδέρφη μου (που έχει και το Κ.Ο.Τ. Β') να κάνει την (α') επιλογή , άμεσα .. Μου έδειξε τον λογαριασμό που βγήκε σήμερα (περίοδος 20/10 - 19/11 = 31 ημέρ.) ...   & την είπα να επιλέξει το OnLine ..

image.png.5b37c3da67d7f97047599e09c77445e3.png

image.png.de5b2f045be07698fd720320991a2ad2.png

 

Ουπς τωρα το ειδα εχει μηνυμα  fixed μεχρι 15/03/22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την ειδοποίηση περί κατάργησης του fixed έκανα την μετάβαση σε ΔΕΗ enter.

Η nrg ήδη εξέδωσε τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό στον οποίο δεν χρέωσε τέλος πρόωρης αποχώρησης ( το ξέρω ότι είναι προφανές αλλά με την nrg ποτέ δεν ξέρεις).

Δύσκολοι καιροί για εναλλακτικούς παρόχους και επιστροφή σε ασφαλή ενεργειακά λιμάνια , επί του παρόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geopro είπε

Μετά την ειδοποίηση περί κατάργησης του fixed έκανα την μετάβαση σε ΔΕΗ enter.

Η nrg ήδη εξέδωσε τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό στον οποίο δεν χρέωσε τέλος πρόωρης αποχώρησης ( το ξέρω ότι είναι προφανές αλλά με την nrg ποτέ δεν ξέρεις).

Δύσκολοι καιροί για εναλλακτικούς παρόχους και επιστροφή σε ασφαλή ενεργειακά λιμάνια , επί του παρόντος.

Με τις νέες τιμές? Η το ειχες κάνει πριν τις 2.12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 1:03 ΜΜ, geopro είπε

Μετά την ειδοποίηση περί κατάργησης του fixed έκανα την μετάβαση σε ΔΕΗ enter.

Η nrg ήδη εξέδωσε τελικό εκκαθαριστικό λογαριασμό στον οποίο δεν χρέωσε τέλος πρόωρης αποχώρησης ( το ξέρω ότι είναι προφανές αλλά με την nrg ποτέ δεν ξέρεις).

Δύσκολοι καιροί για εναλλακτικούς παρόχους και επιστροφή σε ασφαλή ενεργειακά λιμάνια , επί του παρόντος.

Με τις νέες τιμές? Η το ειχες κάνει πριν τις 2.12?

Τρομερες τιμές δεδομενων των συνθηκών με το nrg fixed. Δυστυχώς τελειώνει. 

5.11 με 5.12 τιμολόγηση για 910 kw πραγματικές.

Αρχική τιμή 0,06265. Και 9,90 το fixed δια 910 kw ,ειναι ακόμα 0,01 περιπου 

Συνολο 0.,074 περιπου.  Αυτες ειναι τιμές.

Δυστυχώς τελειώνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xraxra είπε

Αρχική τιμή 0,06265. Και 9,90 το fixed δια 910 kw ,ειναι ακόμα 0,01 περιπου 

Συνολο 0.,074 περιπου.  Αυτες ειναι τιμές.

Δυστυχώς τελειώνουν. 

Στη δική μου την περίπτωση το nrg fixed καταργείται στις 15/1/2022 οπότε η ΔΕΗ ήταν μονόδρομος.

Παραμένω αγκυροβολημένος σε ασφαλή λιμένα μέχρι να περάσει η ενεργειακή θύελλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνδεση στο πατρικο δεν προλαβα το fixed και τωρα η nrg μου προτεινε το παρακατω:

Ειδικά για το είδος του τιμολογίου σας Γ1, σας προσφέρουμε το πρόγραμμα nrg Fixed 4U με τους κάτωθι ειδικούς όρους: 

•                  Σταθερή τιμή 0,185€/kWh, ανεξάρτητα με την κατανάλωσή σας, η οποία διαμορφώνεται στα                                       0,148€/kWh με 20% έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής
•                  Σταθερό μηνιαίο πάγιο 1,50€/μήνα
•                  Συνδρομής Fixed αναλόγως συνολικής κατανάλωσης. Συγκεκριμένα, για μηνιαία κατανάλωση:

Έως 250KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 9,90€.
Από 250 KWh/μήνα έως 375KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 14,90€.
>375KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 19,90€.

•                  Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής
•                  Η προσφορά ισχύει με 24μηνη δέσμευση
•                  Μηδενική Εγγύηση με Πάγια Εντολή

Τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την nrg την εχω σχεδόν 1 χρονο πληρώνω τίποτα που θα παω στην ΔΕΗ ή φεύγω αζημίως?

Επεξ/σία από sysyfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sysyfos είπε

Για συνδεση στο πατρικο δεν προλαβα το fixed και τωρα η nrg μου προτεινε το παρακατω:

Ειδικά για το είδος του τιμολογίου σας Γ1, σας προσφέρουμε το πρόγραμμα nrg Fixed 4U με τους κάτωθι ειδικούς όρους: 

•                  Σταθερή τιμή 0,185€/kWh, ανεξάρτητα με την κατανάλωσή σας, η οποία διαμορφώνεται στα                                       0,148€/kWh με 20% έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής
•                  Σταθερό μηνιαίο πάγιο 1,50€/μήνα
•                  Συνδρομής Fixed αναλόγως συνολικής κατανάλωσης. Συγκεκριμένα, για μηνιαία κατανάλωση:

Έως 250KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 9,90€.
Από 250 KWh/μήνα έως 375KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 14,90€.
>375KWh/μήνα, η μηνιαία συνδρομή ανέρχεται στα 19,90€.

•                  Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής
•                  Η προσφορά ισχύει με 24μηνη δέσμευση
•                  Μηδενική Εγγύηση με Πάγια Εντολή

Τι κανουμε?

To σταυρό μας με τις "προσφορές" που διαβάζουμε. Από που να το πρωτοπιάσει κανείς. Από το σταθερό πάγιο με την κυμαινόμενη συνδρομή? Από την 24μηνη δέσμευση μην χάσεις την τιμάρα αυτή και μείνεις στην απέξω αν σε κανα χρόνο ομαλοποιηθεί η κατάσταση και αρχίσουν πάλι τα προγράμματα με τα 0,10 λεπτα ώστε να πληρώνει όποιος μπει στο παραπάνω σαν @@κ@ς 0,20-0,30 μέχρι να τελειώσει η σύμβαση?

11 ώρες πριν, korakios είπε

τι εννοείς?

Μάλλον το πέναλτι.

Αν είχες 24μηνη δέσμευση θα πληρώσεις, ναι, κάποιο πόσο που αναγράφεται στη σύμβαση που υπέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Λογαριασμός που εκδόθηκε πριν 2 μέρες και εμφανίστηκε σημερα στην εφαρμογή, αναφέρει κάτω κάτω αυτό…. Τι είναι; 
 

ΣύLφωνα Lε τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργεια (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενηLερώνουLε ότι από 01/12/2021 τροποποιούνται οι Γενικοί Όροι της σύLβασής σας και ιδίως η ρήτρα αναπροσαρLογής των ισχυουσών χρεώσεων προLήθειας (Lέρος 6 των Γενικών σας Όρων). Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.nrg.gr για να δείτε τους Γενικούς Όρους, ως τροποποιηθέντες ισχύουν. Σας υπενθυLίζουLε το δικαίωLά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα ΠροLήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...