Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Τελικό λογαριασμό από NRG έλαβες;

όχι ακόμα. περιμένω (σήμερα 3 ημέρα από την αλλαγή στην ΔΕΗ-υπογραφή νέας σύμβασης).

Αν κάποιος έφυγε από NRG και πήρε εκκαθαριστικό (χωρίς ρήτρα), ας μας το πεί.

3 ώρες πριν, xraxra είπε

Και που σκέφτεσαι να πάς τώρα? Τα νεα της ΔΕΗ εχουν αυξημένες τιμές. Εχεις καταλήξει κάπου? Εχεις μεγάλες καταναλώσεις?

Πήγα ΔΕΗ. Απλά δεν θα ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα (online-enter) αλλά θα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και τις εξελίξεις. Θα πληρώσω παραπάνω αλλά επειδή το θέμα ενέργεια είναι μεγάλο ίσως να υπάρξουν εξελίξεις σχετικά με τις τιμές από αρχές χρόνου και δεν θέλω να δεσμευτώ ακόμα. Καταναλώσεις ετήσιες 4000η/1800ν.

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, doll είπε

όχι ακόμα. περιμένω (σήμερα 3 ημέρα από την αλλαγή στην ΔΕΗ-υπογραφή νέας σύμβασης).

Αν κάποιος έφυγε από NRG και πήρε εκκαθαριστικό (χωρίς ρήτρα), ας μας το πεί.

Πήγα ΔΕΗ. Απλά δεν θα ενεργοποιήσω κάποιο πρόγραμμα (online-enter) αλλά θα περιμένω τον πρώτο λογαριασμό και τις εξελίξεις. Θα πληρώσω παραπάνω αλλά επειδή το θέμα ενέργεια είναι μεγάλο ίσως να υπάρξουν εξελίξεις σχετικά με τις τιμές από αρχές χρόνου και δεν θέλω να δεσμευτώ ακόμα. Καταναλώσεις ετήσιες 4000η/1800ν.

Αυτόματα δηλαδή η ΔΕΗ που σε κατατάσσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xraxra είπε

Αυτόματα δηλαδή η ΔΕΗ που σε κατατάσσει?

Γ1. Ζήτησα online και μου είπαν ηλεκτρονικά μέσω e-bill. Σε 1 εργάσιμη φάνηκε το ακίνητο ήδη μέσα στο ebill και μπορείς να ενεργοποιήσεις όποιο πρόγραμμα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, doll είπε

Γ1. Ζήτησα online και μου είπαν ηλεκτρονικά μέσω e-bill. Σε 1 εργάσιμη φάνηκε το ακίνητο ήδη μέσα στο ebill και μπορείς να ενεργοποιήσεις όποιο πρόγραμμα θέλεις.

αρα στο Γ11 0,11-30% και ρητρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2021 στις 8:35 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ τελικα προχώρησα πρώτα σε υποβολή παραπόνου με το έγγραφο το οποίο κατά καιρούς έχει δώσει ο φίλος Korakios (από τη σελίδα τους). Αναμένω απάντηση γραπτώς για να προχωρήσω στα επόμενα βήματα (ΡΑΕ, ΣτΚ). 

Εν ολίγοις, ζήτησα να υπαναχωρήσουν από την χρέωση ποινής πρόωρης αποχώρησης λόγω:

- Αθέτησης προφορικής συμφωνίας για μη χρέωση ΟΤΣ για το πρώτο τετράμηνο.

- Παραπλανητικής ενημέρωσης για το πρόγραμμα Fixed σχετική με τη χρέωσή του και την ημερομηνία ενεργοποίησης.

Σύμφωνα με την εταιρία τα ανωτέρω ήταν μη δεσμευτικές εμπορικές πολιτικές που δικαιούνται να αλλάζουν κατά το δοκούν, παραβλέποντας ότι πρόκειται  για συγκριτικά πλεονεκτήματα που ελήφθησαν υπ' όψιν για την απόφαση εκπροσώπησης της παροχής. 

- Αλλαγής του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ χωρίς να αναφέρεται ότι μπορώ λόγω αυτού να αποχωρήσω χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης.

Αναμένω την απάντησή τους και ενημερώνω.

Μετά από τρεις μήνες και κάτι ψηλά έχουμε λευκό καπνό μέσω MyRAE.

Εν ολίγοις:

Για την αθέτηση περιόδου χάριτος τετραμήνου μάλλον έγινε λάθος εκ παραδρομής. (χμμμμ, τελικά δεν ισχύει το "είναι μη δεσμευτική προωθητική ενέργεια"). Θα επιστραφεί τελικά το ποσό της ρήτρας για τους μήνες που χρεώθηκε.

Για τα υπόλοιπα θέματα που αναγράφονται παραπάνω έγιναν όλα σύννομα με τα χ,ω,δ εδάφια παρόλα αυτά όμως καλή τη πίστη θα ανακληθεί το πέναλτι πρόωρης αποχώρησης (αν και δε το πλήρωσα ποτέ). Κοινώς περιμένω πίστωση καθώς είχα αφήσει κάτι ψιλά και προφανώς η ΟΤΣ  που θα επιστραφεί θαναι περισσότερη, τελευταία πράξη της κωμωδίας ελπίζω να είναι η έκδοση του επόμενου λογαριασμού.

Τέλος, καλή τη πίστη και εγώ δηλώνω ότι θα φορτίζω το αυτοκίνητό μου στους φορτιστές τους (δεν έχω ηλεκτρικό -μη δεσμευτική προσφορά από εμένα-)

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μετά από τρεις μήνες και κάτι ψηλά έχουμε λευκό καπνό μέσω MyRAE.

Εν ολίγοις:

Για την αθέτηση περιόδου χάριτος τετραμήνου μάλλον έγινε λάθος εκ παραδρομής. (χμμμμ, τελικά δεν ισχύει το "είναι μη δεσμευτική προωθητική ενέργεια"). Θα επιστραφεί τελικά το ποσό της ρήτρας για τους μήνες που χρεώθηκε.

Για τα υπόλοιπα θέματα που αναγράφονται παραπάνω έγιναν όλα σύννομα με τα χ,ω,δ εδάφια παρόλα αυτά όμως καλή τη πίστη θα ανακληθεί το πέναλτι πρόωρης αποχώρησης (αν και δε το πλήρωσα ποτέ). Κοινώς περιμένω πίστωση καθώς είχα αφήσει κάτι ψιλά και προφανώς η ΟΤΣ  που θα επιστραφεί θαναι περισσότερη, τελευταία πράξη της κωμωδίας ελπίζω να είναι η έκδοση του επόμενου λογαριασμού.

Τέλος, καλή τη πίστη και εγώ δηλώνω ότι θα φορτίζω το αυτοκίνητό μου στους φορτιστές τους (δεν έχω ηλεκτρικό -μη δεσμευτική προσφορά από εμένα-)

πήρε θεση η ΡΑΕ δηλαδή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

πήρε θεση η ΡΑΕ δηλαδή ?

Αυτό μου είναι ασαφές. Δεν βρήκα κάτι από ΡΑΕ σε κείμενο απάντηση παρότρυνση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αντώνης Τ. είπε

Αυτό μου είναι ασαφές. Δεν βρήκα κάτι από ΡΑΕ σε κείμενο απάντηση παρότρυνση κτλ.

α, οκ, το να απαντήσει η NRG και να τα θεωρεί όλα νόμιμα είναι απόλυτα λογικό

αν θες να το συνεχίσεις κάνεις μη αποδοχή απάντησης , γράφεις τι είναι να γράψεις και ζητάς απο ΡΑΕ να επέμβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

α, οκ, το να απαντήσει η NRG και να τα θεωρεί όλα νόμιμα είναι απόλυτα λογικό

αν θες να το συνεχίσεις κάνεις μη αποδοχή απάντησης , γράφεις τι είναι να γράψεις και ζητάς απο ΡΑΕ να επέμβει

σε χάνω ρε συ, γιατί να το συνεχίσω αφού δικαιώνομαι ουσιαστικά. 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

σε χάνω ρε συ, γιατί να το συνεχίσω αφού δικαιώνομαι ουσιαστικά. 🤔

έχεις ένα δίκαιο μιας και δε θυμάμαι καν τι ζητούσες 😁

το fixed το πρόλαβες με 4€ ή στο χρεώσανε  στα 9,90€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχεις ένα δίκαιο μιας και δε θυμάμαι καν τι ζητούσες 😁

το fixed το πρόλαβες με 4€ ή στο χρεώσανε  στα 9,90€ ?

χεχεχε που να θυμάσαι με τόσες περιπτώσεις.

εγώ γκρινιαξα για την χρέωση της ρήτρας στο δίμηνο αντί για τετράμηνο, για την αναπροσαρμογή και εν τέλει κατάργηση του fixed που μου είχαν πει ότι θα έπρεπε να ενεργοποιήσω από τον τέταρτο μηνα  κ μετά και για το πεναλτι αποχώρησης. στη νυκτερινή ανάρτηση τα γράφω αναλυτικά αλλά μάλλον την προσπεράσες αγουροξυπνημενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

για την αναπροσαρμογή και εν τέλει κατάργηση του fixed

αυτό εννοώ με το

3 ώρες πριν, korakios είπε

αν θες να το συνεχίσεις κάνεις μη αποδοχή απάντησης , γράφεις τι είναι να γράψεις και ζητάς απο ΡΑΕ να επέμβει

στην περίπτωση που (έψαξα λίγο πρόχειρα αλλά δε βρήκα αν)

11 λεπτά πριν, korakios είπε

το fixed το πρόλαβες με 4€ ή στο χρεώσανε  στα 9,90€ ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έφυγα πριν καν ενεργοποιήσω το fixed στην οποία τιμή γιατί με χρέωσαν ρήτρα πριν το τετράμηνο. 

Απλά πάτησα στο με φέρατε σε εσάς με περίοδο χάριτος 4 μηνός και ενεργοποίηση fixed στα 4.40 μετά το πέρας της. τελικά και με χρεωσατε ρήτρα στο δίμηνο την οποία και αναπροσαρμοσατε χωρίς ξεκάθαρα να αναφέρετε ότι μπορώ να αποχωρήσω αζημιως , και αλλάξατε την χρέωση του fixed στα 9.90 την οποία εν τέλει καταργήσατε εντελώς. 

αν έχεις όρεξη σου στέλνω σε πμ το κείμενό μου κ απάντηση τους σε λίγο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!  Στο λογαριασμό που εκδόθηκε 27/11 είχε το γνωστό μήνυμα και σε εμένα  Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 15.02.2022 καταργείται η συνδρομή σας σταθερού τιμολογίου «nrg Fixed». Ως εκ τούτου, από 15.02.2022 οι καταναλώσεις σας θα υπόκεινται σε χρέωση αναπροσαρμογής, σύμφωνα με τον όρο 6.4 των Γενικών Όρων της σύμβασής σας. Υπενθυμίζουμε το δικαίωμά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

Επειδή έχω μπερδευτεί θα ήθελα λίγο τα φώτα σας !

Σύμφωνα με το παραπάνω μήνυμα , μέχρι πότε θα πρέπει να έχω υπογράψει με κάποια άλλη  εταιρεία ώστε να μην έχω χρέωση αναπροσαρμογής ?

2) Όταν ενεργοποιείς το Fixed δεν λέει η αίτηση ότι είναι για ένα 6μηνο . Άρα πως αυτοί το ορίζουν στους 6 μήνες ? αν δεν κάνω λάθος έλεγε για όσο χρονικό διάστημα θέλει ο χρήστης

3) Αν μπορούν αυτοί να αλλάξουν το συμβόλαιο τόσο εύκολα γιατί φτιάχνουμε συμβόλαιο ? ποιος ο λόγος ύπαρξης!  Αν έφευγα εγώ νωρίτερα από την λήξη του συμβολαίου μου θα πλήρωνα ρήτρα  , ενώ τώρα που αλλάζουν αυτοί τούς όρους του συμβολαίου δεν πληρώνουν κάτι ? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει η αντίστοιχη ρήτρα και για αυτούς ?

4) Αν κάνω καταγγελία της σύμβασης τι έχω να κερδίσω εγώ από αυτό ?και τι θα χάσουν αυτοί ? δηλ. ποια θα είναι η ποινή τους? θα τους μαλώσει η ΡΑΕ

5) Και το σημαντικότερο έχει κάποιος να προτείνει κάποια εταιρεία σοβαρή ,να έχει μείνει έστω ευχαριστημένος από την συνεργασία τους.Ώστε να γλυτώσουμε από όλα αυτά ? δεν μπορούμε να ασχολούμαστε ώρες  ώστε να διαβάζουμε τα ψιλά γράμματα από τα  συμβόλαια  και μετά να μην ισχύουν , να κοιτάμε τον λογαριασμό με μεγεθυντικό φακό μήπως και γράψανε κάτι   κ.τ.λ 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...