Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, jimakos234 είπε

Εχω μια ερωτηση. ειμαι στην διαδικασια μεταβασης απο nrg --> δεη home online, και ειχα ξεχασει ανοιχτη την παγια εντολη, οποτε ο τελευταιος λογαριασμος της nrg εξοφληθηκε αυτοματα. ενδεχεται τωρα να τα κανει μανταρα όλα αυτο?

Το μόνο που θα σε δυσκολέψει είναι αν ήθελες να αμφισβητήσεις τον τελικό λογαριασμό, και πλέον θα πρέπει να σου επιστρέφουν χρήματα εάν πχ πλήρωσες πέναλτυ αποχώρησης 

κατα τα αλλά ούτως ή άλλως η ΔΕΗ σου ζητάει την εξόφληση του προηγούμενου παρόχου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/11/2021 στις 9:56 ΜΜ, aesthe_ είπε

Μετά από πολλά mails πέρα δώθε (κυρίως πέρα) και καταγγελίες σε ΣτΚ, ΡΑΕ και Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή (να σημειώσω ότι η τελευταία ήταν και η πρώτη που κοινοποίησε την καταγγελία στην nrg σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα)

να σε ξαναζαλίσω , είχες κάνει ξεχωριστές καταγγελίες ή κοινοποίηση ?

Σε άλλο φόρουμ με ενημέρωσαν οτι η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή μπορεί και να επιβάλλει πρόστιμο και με ενδιαφέρει γενικότερα ο τρόπος που κινήθηκες

αν θες στείλε και pm ή εδώ , ότι προτιμάς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2021 στις 1:03 ΠΜ, korakios είπε

να σε ξαναζαλίσω , είχες κάνει ξεχωριστές καταγγελίες ή κοινοποίηση ?

Σε άλλο φόρουμ με ενημέρωσαν οτι η Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή μπορεί και να επιβάλλει πρόστιμο και με ενδιαφέρει γενικότερα ο τρόπος που κινήθηκες

αν θες στείλε και pm ή εδώ , ότι προτιμάς :)

Εγώ έκανα την ίδια καταγγελία (στη φόρμα που δίνει η κάθε υπηρεσία) και την έστειλα ξεχωριστά στον καθένα.

Τώρα για πρόστιμα δε γνωρίζω κάτι, πάντως σου λέω ότι η ανταπόκριση της γενικής διεύθυνσης προστασίας καταναλωτή ήταν αμεσοότατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα. Να σας πώ την περίπτωση μου ,και θα ηθελα να μου προτείνετε ,τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο.

Ξεκινήσαμε στην nrg στις 27/5/2021 με το nrg save με τιμες 0,06265 και ημερήσιο και νυχτερινό. Λιγο πριν την καταργηση του nrg fixed γυρω στις 11/9,πρόλαβα και μπηκα στο fixed με 9.90.

Στον τελευταιο λογαριασμό εκδοσης 17/11/2021  ηρθε η ειδοποίηση οτι απο 1/3/2022 σταματάει το fixed. Σε επικοινωνια με το live chat μου είπαν οτι εχω 2 μηνες(παράξενο γιατι νόμιζα 1 μήνα) να φύγω χωρις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης.

Η ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης συμβασης ειναι οτι εχει πολλές κιλοβατώρες νυχτερινές το διάστημα απο 1/11 εως περίπου 10/4 εκάστου ετους.

Βλέπω το πρόγραμμα DEH HOME ENTER ,πηγαινοντας σε κατάστημα,αλλά υπάρχει στο forum διχογνωμια αν κλειδωνω την παλιά τιμή του enter αν πάω εως 30/11 και υπογραψω συμβόλαιο(το παλαιο εχει 0,105 kai 0,078)ενω το κατάστημα επιμένει (και η εξυπηρετηση ΔΕΗ ) οτι η "δουλειά λήγει" οταν η ΔΕΔΔΗΕ  μου αλλάξει τον πάροχο. Τοτε ομως πάμε στο νέο ENTER με πολύ αυξημένες τιμές (0,18 και 0,13 το νυχτερινό)

Αρα τι να κάνω? Με τον φόβο οτι επειδή αν ισχύει οτι ειπε η ΔΕΗ ,οτι μετραει ποτε θα τελειώσει ο ΔΕΔΔΗΕ,θα φάω πολλές κιλοβατωρες με μεγάλη διαφορά τιμής (0,0625 η nrg και 0,13 η ΔΕΗ) και πρακτικά θα φάω χοντρό μανίκι  απο nrg για τις κιλοβατωρες απο 1/3 εως 10/4 kai το ρισκο τι πρόγραμμα θα βρώ τότε.

Καιεπισης τότε 1/3 αν φυγω θα πληρωσω και 4,5 ευρώ ρήτρα αποχώρησης επι περίπου 15 μήνες,αρα 68 ευρώ.

Τι λέτε παιδιά?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xraxra είπε

Τι λέτε παιδιά?

βασικά αφού το έψαξες και γνωρίζεις όλα τα σενάρια (χαίρομαι) , καταλαβαίνεις δε μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάτι γιατί είναι ρίσκο

αν πας σε κατάστημα για enter (εφόσον πλέον δεν παίζει ηλεκτρονικά) , χάνεις και το δικαίωμα υπαναχώρησης

βάλτα κάτω με κομπιουτεράκι να δεις τι κερδίζεις και τι χάνεις ανάλογα την κατανάλωσή σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά αφού το έψαξες και γνωρίζεις όλα τα σενάρια (χαίρομαι) , καταλαβαίνεις δε μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάτι γιατί είναι ρίσκο

αν πας σε κατάστημα για enter (εφόσον πλέον δεν παίζει ηλεκτρονικά) , χάνεις και το δικαίωμα υπαναχώρησης

βάλτα κάτω με κομπιουτεράκι να δεις τι κερδίζεις και τι χάνεις ανάλογα την κατανάλωσή σου

Καλησπέρα. Να συγκρίνω εννοείς το τωρινό της nrg ,με το καινούριο της δεη ENTER? Υπάρχει ο αγνωστος χ ,τι τιμές θα παιζουν απο 1/3/2022 και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία,εγώ ήμουν χαλαρός και περίμενα ειδοποίηση από nrg στον επόμενο λογαριασμό στις 9 Δεκέμβρη και κατόπιν να φύγω αζημίως για ΔΕΗ online ή enter,τσααααακ διαβάζω τα από πάνω μαντάτα...

Εγώ θα κάτσω αναγκαστικά λοιπόν nrg μέχρι τέλος Φεβρουαρίου που τελειώνει το fixed,χάνοντας το δικαίωμα να αποχωρήσω αζημίως και ελπίζοντας σε 3 μήνες να υπάρχει κάτι καλύτερο...-πραγματικά μου ήρθε κεραμύδα.

Μήπως έχουμε εικόνα για το ποσό της ρήτρας αποχώρησης,δηλαδή θα χρεωθώ το πάγιο των 4,5 ευρώ χ τους εναπομείναντες μήνες  ή 4,5+9,90 του fixed που ενεργοποιήθηκαν με την έναρξη του συμβολαίου στις 20/9?

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Ωραία,εγώ ήμουν χαλαρός και περίμενα ειδοποίηση από nrg στον επόμενο λογαριασμό στις 9 Δεκέμβρη και κατόπιν να φύγω αζημίως για ΔΕΗ online ή enter,τσααααακ διαβάζω τα από πάνω μαντάτα...

Εγώ θα κάτσω αναγκαστικά λοιπόν nrg μέχρι τέλος Φεβρουαρίου που τελειώνει το fixed,χάνοντας το δικαίωμα να αποχωρήσω αζημίως και ελπίζοντας σε 3 μήνες να υπάρχει κάτι καλύτερο...-πραγματικά μου ήρθε κεραμύδα.

Μήπως έχουμε εικόνα για το ποσό της ρήτρας αποχώρησης,δηλαδή θα χρεωθώ το πάγιο των 4,5 ευρώ χ τους εναπομείναντες μήνες  ή 4,5+9,90 του fixed που ενεργοποιήθηκαν με την έναρξη του συμβολαίου στις 20/9?

Νομίζω 4,5 ευρώ για κάθε μήνα που υπολέιπεται απο την ημερομηνία που θα το σπάσεις εως την λήξη του 24μηνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JDimi είπε

Μέτα την ειδοποίηση για κατάργηση του fixed απλά φεύγουμε αζημιως σωστά; δεν χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια; 

δεν χρειάζεται

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΠΣ!!!! Υπογράψαμε στην ΔΕΗ (λόγω των γνωστών προβλημάτων στην nrg με το fixed) για το enter στις 24/11/2021 μέσω courier και ενημερωθήκαμε στις 29/11/2021 ότι "έχουν παραλάβει τα δικαιολογητικά και θα ενημερώθουμε για τα περαιτέρω. Και τώρα είδα για τις αλλαγές στο enter στην ΔΕΗ. Δεν έχουμε λάβει κανένα μήνυμα για ενεργοποίηση της παροχής στην ΔΕΗ μέχρι σήμερα.  Εφόσον θελήσουν να τιμολογηθούμε με τις νέες χρεώσεις, υπάρχει η δυνατότητα υπαναχώρησης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Στο σπίτι που είχα fix 40%save μου ήρθε και εμένα στον λογαριασμό από  01.01.2022 ότι καταργείται.

Δεν το είχα δει καν!. Τι κάνουμε ρε παίδες? Εχει καταργηθεί τα προγράμματα της ΔΕΗ με τις παλιές.

1. Αρα πάμε στο νέο on line?

2. και πότε γίνεται η αίτηση για να μην έχουμε ρήτρα? μπορούμε και τώρα να αρχίσουμε τι διαδικασίες χωρίς την ρήτρα?

3. ποιά είναι η διαδικασία?

Τι να πούμε..... πρέπει όλη την ημέρα να ασχολήσε με αυτά τελικά....

Επεξ/σία από doll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doll είπε

Στο σπίτι που είχα fix 40%save μου ήρθε και εμένα στον λογαριασμό από  01.01.2022 ότι καταργείται.

ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού ?

5 λεπτά πριν, doll είπε

Δεν το είχα δει καν!.

μήπως , λέω τώρα θπόθεση κάνω , το είχε και σε προηγούμενο ? για δες

5 λεπτά πριν, doll είπε

1. Αρα πάμε στο νέο on line?

κατεβάζεις το excel της υπογραφής μου

6 λεπτά πριν, doll είπε

2. και πότε γίνεται η αίτηση για να μην έχουμε ρήτρα? μπορούμε και τώρα να αρχίσουμε τι διαδικασίες χωρίς την ρήτρα?

και τώρα

6 λεπτά πριν, doll είπε

3. ποιά είναι η διαδικασία?

δεν υπάρχει

6 λεπτά πριν, doll είπε

Τι να πούμε..... πρέπει όλη την ημέρα να ασχολήσε με αυτά τελικά....

απλά να τσεκάρεις το λογαριασμό , τις χρεώσεις και σημειώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

1. ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού ?

2. μήπως , λέω τώρα θπόθεση κάνω , το είχε και σε προηγούμενο ? για δες

3. κατεβάζεις το excel της υπογραφής μου

1. NRG 18-3-2021

2. όχι, στον λογαριασμό του Νοεμβρίου το είχε μόνο και όχι ποιό πριν.

3. το κατέβασα. To νέο ONline βγαίνει και ιδια τιμή βγαίνει και το enter..... Λογικά σε αυτά.

 

Αρα αρχίζω με αίτηση μεταφοράς? Υπάρχει κάποιο έντυπο? ή πάω ΔΕΗ κατευθείαν και αρχίζω από εκεί?

@korakiosεσύ τι έκανες με την NRG? έφυγες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...