Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

την κρατική επιδότηση της τάξεως 0,02€/kw για την περίοδο που μου αντιστοιχεί βάσει

σε περίπτωση δε που ο λογαριασμός είναι πιστωτικός , παρακαλώ όπως και πιστώσετε το ποσό στο λογαριασμό τραπέζης ταδε με ΙΒΑΝ τάδε που αντιστοιχεί στο όνομα τάδε

Μπα όχι, 76 (ο τελικός) - 41 (ρήτρες) - ~2 (επιδότηση) = 33€ 

χαλάλι τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπα όχι, 76 (ο τελικός) - 41 (ρήτρες) - ~2 (επιδότηση) = 33€ 

χαλάλι τους 

επειδή ρώτησες για ΦΕΚ

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έναρξη προγάμματος 9/10 και ενημέρωση το Νοέμβριο για τροποποίηση που θα γίνει το Μάρτιο;

Υποχρεώνεται ο καταναλωτής είτε να απωλέσει το 6μηνο προστασίας και να φύγει τώρα... είτε να εξαντλήσει το 6μηνο προστασίας και μετά να φάει ρήτρα αναπροσαρμογής και πέναλτυ αποδέσμευσης για 18 μήνες για να πάει αλλού.

Δηλαδή αν θέλει κάποιος να εξαντλήσει το 6μηνο και να φύγει μετά αζημίως, δεν παίζει έτσι; Εκτός κι αν πατήσει στη σύσταση της ΡΑΕ ότι δε προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα. Τα ίδια παντελάκι μου...

έπρεπε να ήταν κανας miner να τους χρέωνε 10000kw και μετά να άφηνε 100€ μπουρμουάρ για αποχώρηση 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

επειδή ρώτησες για ΦΕΚ

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

χαλάλι εννοώ τα 33€ που θα πληρώσω, αλλά για το γαμώτο, βάζω και τα 2 λεπτά της επιδότησης μέσα :P

ορίστε και το κείμενο αμφισβήτησης, αν το χρειαστεί κάποιος:

 

Αναφορά σε κείμενο

Παρακαλώ όπως ακυρώσετε τον τελικό λογαριασμό μου (με ημερομηνία έκδοσης 11/11/2021) και προβείτε στην έκδοση νέου, με 
αφαίρεση της αξίας όλων των χρεώσων αναπροσαρμογής (βλέπε συννημένους λογαριασμούς με ημερομηνίες έκδοσης
16/07/2021 - 21,44€, 13/08/2021 - 17,16€ καθώς και στον τελικό λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 11/11/2021 - 2,79€) καθώς
 και να συμπεριλάβετε την κρατική επιδότηση της τάξεως 0.02€/kWh για την περίοδο που μου αντιστοιχεί βάσει της Α.Π.: οικ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/107323/9730 της 12ης /11/2021 επιστολής του Υπουργού Περιβάλλοντος & Ενέργειας για επικαιροποίηση της
διαδικασίας εφαρμογής της Κρατικής Επιδότησης στους δικαιούχους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας Χαμηλής Τάσης.
Σημειώνεται ότι έχουμε λάβει τηλεφωνική κλήση από εκπρόσωπό σας στις 12/11/2021, ώρα κλήσης **:** σχετικά με τη
λανθασμένη χρέωση των ρητρών αναπροσαρμογής, ενώ σχετική απάντηση έχουμε λάβει και στις 11/11/2021 μέσω του MyRae 
από την εκπρόσωπό σας κυρία *************, σύμφωνα με την οποία ενημερωθήκαμε ότι η  επιβολή χρέωσης 
αναπροσαρμογής πριν την πάροδο τεσσάρων μηνών από τη σύναψη της σύμβασης μας οφείλεται σε συστημικό λάθος, και ως εκ
τούτου θα προχωρήσετε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να αποκαταστήσετε την εν λόγω αστοχία, πιστώνοντας σε επόμενο λογαριασμό μου το ποσό της χρέωσης αναπροσαρμογής που σας επιβλήθηκε κατά το πρώτο τετράμηνο.
Αριθμός αιτήματος προς ΡΑΕ: *******, με ημερομηνία υποβολής την *********.
Σημειώνεται ότι ότι έως ότου να βγει ο σωστός λογαριασμός με βάση τις παραπάνω διορθώσεις δε θα προχωρήσουμε σε 
εξόφληση και κανένας λογαριασμός που εκδόθηκε λανθασμένα δε δύναται να καταστεί ληξιπρόθεσμος.

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 δεν άλλαξε κάποιος όρος στην παραπάνω περίπτωση , εκτός αν του άλλαξαν τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας στο εξάμηνο

Δε χρειάζεται να σπαμάρουμε το παρών , συνέχεια στα αντίστοιχα θέματα, εδώ είναι για την αλλαγή του fixed και την εφαρμογή ρήτρας στη συμφωνημένη περίοδο χάριτος , καμία σχέση δηλαδή με εξέλιξη καταγγελιών

Συγγνώμη,αλλά η κατάργηση του fixed δεν είναι αλλαγή όρων του 24 μηνου συμβολαίου που  υπογράψαμε;Να γράψω καλύτερα στο "ποιον εναλλακτικό πάροχο...";

@ekrepali

quote

"Έναρξη προγάμματος 9/10 και ενημέρωση το Νοέμβριο για τροποποίηση που θα γίνει το Μάρτιο; Ωραία πουστιά.

Υποχρεώνεται ο καταναλωτής είτε να απωλέσει το 6μηνο προστασίας και να φύγει τώρα... είτε να εξαντλήσει το 6μηνο προστασίας και μετά να φάει ρήτρα αναπροσαρμογής και πέναλτυ αποδέσμευσης για 18 μήνες για να πάει αλλού.

Δηλαδή αν θέλει κάποιος να εξαντλήσει το 6μηνο και να φύγει μετά αζημίως, δεν παίζει έτσι; Εκτός κι αν πατήσει στη σύσταση της ΡΑΕ ότι δε προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα. Τα ίδια παντελάκι μου..."

Αυτό κατάλαβα και γω ,μα τότε ποιό εξάμηνο προστασίας;Tι πατέντες είναι αυτές;

Επεξ/σία από lakistsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lakistsiou είπε

Συγγνώμη,αλλά η κατάργηση του fixed δεν είναι αλλαγή όρων του 24 μηνου συμβολαίου που  υπογράψαμε

ας το πάμε απο την αρχή ,

εγώ αναφέρομαι σε αυτό το ποστ

καμία σχέση δεν έχει με κατάργηση του φιξ, για να του το καταργούσαν έπρεπε να το είχε ενεργοποιήσει ,

αν το είχε ενεργοποιήσει και όντως του το κατάργησαν ,έπρεπε να το γράψει

Τώρα , εσύ σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι ? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ας το πάμε απο την αρχή ,

εγώ αναφέρομαι σε αυτό το ποστ

 

Συγγνώμη για την παρανόηση,νόμιζα ότι αναφερόσουν και στο δικό μου ποστ γιατί μας απάντησες μαζί.

Ελεγα για αυτό 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2021 στις 1:29 ΜΜ, AristidisZ είπε

δότηση που λες, μιλάμε για 2 λεπτά τη

Μιλησα μαζι τους ουτε οι υπαλληλοι δεν ειχαν ενημερωθει για το 0,148€! 😆
Εκανα αιτηση για ΔΕΗ Home Online πριν γινει καμια αλλαγη και εκει!

Επεξ/σία από chmichael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chmichael είπε

Νεα τιμη NRG Fixed 4U: Τιμή Προσφοράς 0,148€/kWh + πάγιο

Νταξ, ξεφυγε το πραγμα!

................................

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι ισχύει με το «Τέλος Πρόωρης Αποχώρησης» απ΄το N.R.G.(fixed) ?? Έχω το Fixed Από 3/9/21 & στον λογαριασμό που έλαβα χθες, αναφέρει την παρακάτω ειδοποίηση: «Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 15.03.2022 καταργείται η συνδρομή σας σταθερού τιμολογίου «nrg Fixed». Ως εκ τούτου, από 15.03.2022 οι καταναλώσεις σας θα υπόκεινται σε χρέωση αναπροσαρμογής, σύμφωνα με τον όρο 6.4 των Γενικών Όρων της σύμβασής σας. Υπενθυμίζουμε το δικαίωμά σας εκ του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας»..

Άρα έχω περιθώριο 30 μέρες να φύγω σε άλλο πάροχο , χωρίς καμία χρέωση πρόωρης αποχώρησης ??  Αζημίως δηλαδή ?? Είναι σίγουρο αυτό ?? ή μήπως , σε Χρεώνουν Ρήτρες στον Τελικό λογαριασμό , & παλεύεις μετά με τις Επιστολές να τα αντιλογίσουν ??  *Έχει ολοκληρώσει κάποιος αυτό το στάδιο ??

*Δηλ. όσοι κάνουν τώρα Πρόγραμμα με nrg fixed , στον 2ο-3ο Λογαριασμό θα λάβουν ειδοποίηση  ότι σταματάει το fixed  σε 6 μήνες , απ΄την έναρξη του Προγράμματος.. & θα ψάχνονται να αλλάξουν…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

 

Άρα έχω περιθώριο 30 μέρες να φύγω σε άλλο πάροχο , χωρίς καμία χρέωση πρόωρης αποχώρησης ??  Αζημίως δηλαδή ??

Ναι φευγεις αζημιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

Άρα έχω περιθώριο 30 μέρες να φύγω σε άλλο πάροχο , χωρίς καμία χρέωση πρόωρης αποχώρησης ??  Αζημίως δηλαδή ?? Είναι σίγουρο αυτό ?? ή μήπως , σε Χρεώνουν Ρήτρες στον Τελικό λογαριασμό , & παλεύεις μετά με τις Επιστολές να τα αντιλογίσουν ??

το άρθρο 21 αυτό λέει , αζημίως

το τι θα κάνεις και αν και ή και πως ,είναι δικιά σου επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά στο myrae έχω φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει υποχρεωτικά να κλείσω το claim, κάνω κάτι λάθος ; 

Untitled.jpg.f6cc50e2227adabfb9bb788973c14f94.jpg

 

είχα σκοπό να απαντήσω ότι περιμένω τον τελικό σωστό λογαριασμό για να κλείσω το αίτημα, αλλά κατά πως φαίνεται αν πατήσω απόρριψη απάντησης θα κλείσει η υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

ρε παιδιά στο myrae έχω φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει υποχρεωτικά να κλείσω το claim, κάνω κάτι λάθος ; 

Untitled.jpg.f6cc50e2227adabfb9bb788973c14f94.jpg

 

είχα σκοπό να απαντήσω ότι περιμένω τον τελικό σωστό λογαριασμό για να κλείσω το αίτημα, αλλά κατά πως φαίνεται αν πατήσω απόρριψη απάντησης θα κλείσει η υπόθεση...

Πατάς το κόκκινο, προσθέτεις σχόλιο η και pdf και το αίτημα παραμένει ανοιχτό περιμένοντας νέα απάντηση. Το αίτημα κλείνει μόνο αν πατήσεις το πράσινο, η αν μεσολαβήσει η ραε με οριστική απόφαση.

Εκτός και αν νομίζεις ότι αν πατώντας απόρριψη απάντησης η NRG θα το εκλάβει ως μη αποδοχή και μετά θα σου τα χρεώσουν όλα... Οπότε σαυτη τη περίπτωση πατάς το πράσινο και αν μετά δεις τίποτα περίεργο στο λογαριασμό κάνεις νέο αιτημα

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...