Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται με ΡΑΕ , αφού πλέον έχεις και τις ρήτρες αναπροσαρμογής (99,99%) θα στις επιστρέψουν , αλλά και το fixed που κακώς το άφησες . Ακόμα και να μη δεχόταν η NRG μέσω ΣτΚ για το fixed , ο ΣτΚ θα δημοσίευε πόρισμα επώνυμα (όχι τα δικά σου στοιχεία αλλά της εταιρίας) , "μη τήρηση 6μηνης δέσμευσης τιμών" το οποίο θα βοηθούσε για ΡΑΕ

Είχα φτάσει στα όρια μου με την όλη υπόθεση για να είμαι ειλικρινής 

Και για την επιδότηση που λες, μιλάμε για 2 λεπτά την κιλοβατώρα, δηλαδή για το Νοέμβριο πες ένα διευρω, δεν αξίζει πραγματικά…

αν μου κόψουν τα λεφτά της ρήτρας που είναι κανα σαραντάρι, έχει νοημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Είχα φτάσει στα όρια μου με την όλη υπόθεση για να είμαι ειλικρινής 

σεβαστό και κατανοητό , η φάση αξίζει μόνο αν το πάρεις χαλαρά , για αρκετούς είναι και ψυχοφθόρο και δεν έχουν όλοι χρόνο να ασχοληθούν

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και για την επιδότηση που λες, μιλάμε για 2 λεπτά την κιλοβατώρα, δηλαδή για το Νοέμβριο πες ένα διευρω, δεν αξίζει πραγματικά…

είχα ζητήσει έκπτωση συνέπειας στη ζενίθ μετά τον τελικό λογαριασμό , ψίχουλα ήταν ,αλλά έτσι για το γαμώτο

Spoiler

το θεϊκό είναι όταν πήρα τηλ να δω πότε θα μπουν ,κατα λάθος σήκωσαν τη γραμμή πιο μπροστά και ακούστηκε να λέει στον (υποθέτω) συνάδερφο στο κέντρο

- ρε, αυτοί νομίζουν οτι θα τους φάμε τα λεφτα

και μετά όταν μίλησε , του είπα ,

-ε, ναι δίκαιο έχουν οι άνθρωποι , εμένα μου φάγατε τη συνέπεια (δαγκώθηκε)  😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με ενημέρωσε φίλος μου , οποίος είχε ξεκινήσει  στις 10/09 το "Smart NRG-46%(0,0619€)" με μηνιαίο σταθ.Πάγιο(2,90€) & NRG Fixed(9,90€) : ο 1ος Λογ. εκδόθηκε: 10 Οκτωβρ. κανονικά . . Ο 2ος Λογ. εκδόθηκε : 11 Νοεμβρ. & είναι ως εξής 

image.png.b8bdd7d251beaf397bfc53818fc70dd9.png

στην 2η Σελίδα , έχει την ΠροΕιδοποίηση : 

image.png.aa122b7fed7ffdeee84bfa4da564ad43.png

*Του είπα ότι , θα πρέπει να αποχωρήσεις εντός 30 ημερών από την Ημέρα ειδοποίησης (11 Νοεμβρ). διότι αργότερα θα χρεωθεί το "Τέλος πρόωρης αποχώρησης" ... Έτσι δεν είναι ρε παιδιά ??  Εάν φύγει τώρα απ' το πρόγραμμα (& πάει π.χ. στο "MyHomeOnline" - "MyHomeEnter") , δεν θα χρεωθεί επιβάρυνση λόγω αποχώρησης , και ας υπολείπονται ακόμη 22 μήνες , απ΄τους 24 μήνες της αρχικής δέσμευσης .. 

*Μήπως τον συμβούλεψα Λάθος ??  ή έτσι είναι το Σωστό ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω μήνυμα , ο φίλος θα αποχωρήσει πρόωρα απ΄την N.R.G. , λόγω ειδοποίησης κατάργησης του NRG Fixed.. {Έναρξη Προγραμμ.: 10/9/'21 ,, εκδόθηκαν 2 μηνιαίοι Λογσμοί ,, ήρθε Ειδοποίηση Κατάργησης FIXED  ,, μένουν υπόλοιπο 22 μήνες δέσμευσης}.   Το Ερώτημα (βοήθειας) είναι το εξής: 

(α') Θα κάνει απλώς Αίτημα στον άλλον Πάροχο (π.χ. e-contract ΔΕΗ) & θα περιμένει την εξέλιξη της διαδικασίας (ΔΕΗ) , ΧΩΡΙΣ να ενημερώσει την NRG για την Πρόωρη Αποχώρησή του ?? ,   ή Μήπως : (β') Πρέπει να στείλει και κάποιο έγγραφο στην NRG , για την πρόθεσή του , να φύγει ?? 

Ποια είναι τα σωστά βήματα , ώστε να αποχωρήσει Αζημίως , χωρίς να χρεωθεί τα Τέλη (ποινή) πρόωρης αποχώρησης , λόγω Λήψης της παρακάτω Ειδοποίησης στο Λογαριασμό ??  Ευχαριστώ !! 

image.png.89f19703020efb1a9331eef970f7f006.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aris22gr είπε

Είναι λογική χρέωση αυτή?

λογικότατη αφου δεν είχες ενεργοποιήσει το fixed το οποίο είναι και το θέμα του νήματος (είδες NRG και είπες να ποστάρεις) , δηλαδή περίμενες να είναι μικρότερη η ρήτρα και είπες κάποια στιγμή θα πέσει ?

για τυχών καταγγελία στο άλλο θέμα (ποιον εναλλακτικό αντι ΔΕΗ) και αν αλλάξεις ψάξε για τα online/enter που μείνανε . Συνέχεια στα άλλα θέματα ,όχι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικότατη αφου δεν είχες ενεργοποιήσει το fixed το οποίο είναι και το θέμα του νήματος (είδες NRG και είπες να ποστάρεις) , δηλαδή περίμενες να είναι μικρότερη η ρήτρα και είπες κάποια στιγμή θα πέσει ?

για τυχών καταγγελία στο άλλο θέμα (ποιον εναλλακτικό αντι ΔΕΗ) και αν αλλάξεις ψάξε για τα online/enter που μείνανε . Συνέχεια στα άλλα θέματα ,όχι εδώ

Υπέθεσα πως μπορούμε και να σχολιάσουμε και λογαριασμούς με τις χρεώσεις αναπροσαρμογής, αλλά έκατσες και πέταξες και το ειρωνικό σου σχόλιο "είπες και να ποστάρεις". Εντελώς περιττό.

Αντιθέτως θα μπορούσες να με ενημερώσεις στη ουσία, ότι μόνο τα Fixed προγράμματα συμφέρουν με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. :) Αλλά εντάξει δεκτό ότι υπάρχουν "ΕΞΥΠΝΟΙ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, aris22gr είπε

θα μπορούσες να με ενημερώσεις στη ουσία, ότι μόνο τα Fixed προγράμματα συμφέρουν με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. :)

δεν υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής στα Fixed προγράμματα :)

56 λεπτά πριν, lakistsiou είπε

Μα δεν υποτίθεται ότι μέχρι το εξάμηνο ήμασταν "εξασφαλισμένοι" ότι δε θα αλλάξουν οι όροι;Φαρ ουεστ πραγματικά...

δεν άλλαξε κάποιος όρος στην παραπάνω περίπτωση , εκτός αν του άλλαξαν τον τύπο υπολογισμού της ρήτρας στο εξάμηνο

Δε χρειάζεται να σπαμάρουμε το παρών , συνέχεια στα αντίστοιχα θέματα, εδώ είναι για την αλλαγή του fixed και την εφαρμογή ρήτρας στη συμφωνημένη περίοδο χάριτος , καμία σχέση δηλαδή με εξέλιξη καταγγελιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ετοιμάζω το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού, μπορεί να μου πει κάποιος τον αριθμό του ΦΕΚ που λέει για επιδότηση 2 λεπτών / kwh στα σταθερία προγράμματα ; 

@korakios draft για το έντυπο:

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΑΚΥΡΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ  (ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ 11/11/2021) ΚΑΙ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΝΕΟΥ, ΜΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΡΕΩΣΕΩΝ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ (ΒΛΕΠΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ 16/07/21 ΚΑΙ 13/08/21, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ 11/11/21), ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ .
ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΡΑΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΙΣ 11/11/21 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ  *********  *********, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Η ΕΠΙΒΟΛΗ ΧΡΕΩΣΗΣ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΑΡΟΔΟ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΨΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΙΚΟ 
ΛΑΘΟΣ. 
ΑΡΙΘΜΟΣ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΡΑΕ: ******, ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 08/10/2021
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ, ΟΥΤΩΣ 
ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ρε παιδιά ετοιμάζω το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού, μπορεί να μου πει κάποιος τον αριθμό του ΦΕΚ που λέει για επιδότηση 2 λεπτών / kwh στα σταθερία προγράμματα ;

Επιστολή είναι απ'τον υπουργό ενέργειας, δεν έχει καθαρογραφτεί ακόμα σε ΦΕΚ. Σου κάνω copy-paste από Ελίν:

Με την με Α.Π.: οικ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/107323/9730 της 12ης /11/2021 επιστολή του Υπουργού Περιβάλλοντος & Ενέργειας, επικαιροποιείται η διαδικασία εφαρμογής της Κρατικής Επιδότησης στους δικαιούχους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας Χαμηλής Τάσης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ

την κρατική επιδότηση της τάξεως 0,02€/kw για την περίοδο που μου αντιστοιχεί βάσει

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Α.Π.: οικ. ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/107323/9730 της 12ης /11/2021 επιστολή του Υπουργού Περιβάλλοντος & Ενέργειας, επικαιροποιείται η διαδικασία εφαρμογής της Κρατικής Επιδότησης στους δικαιούχους καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας Χαμηλής Τάσης.

σε περίπτωση δε που ο λογαριασμός είναι πιστωτικός , παρακαλώ όπως και πιστώσετε το ποσό στο λογαριασμό τραπέζης ταδε με ΙΒΑΝ τάδε που αντιστοιχεί στο όνομα τάδε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναρξη προγάμματος 9/10 και ενημέρωση το Νοέμβριο για τροποποίηση που θα γίνει το Μάρτιο; Ωραία πουστιά.

Υποχρεώνεται ο καταναλωτής είτε να απωλέσει το 6μηνο προστασίας και να φύγει τώρα... είτε να εξαντλήσει το 6μηνο προστασίας και μετά να φάει ρήτρα αναπροσαρμογής και πέναλτυ αποδέσμευσης για 18 μήνες για να πάει αλλού.

Δηλαδή αν θέλει κάποιος να εξαντλήσει το 6μηνο και να φύγει μετά αζημίως, δεν παίζει έτσι; Εκτός κι αν πατήσει στη σύσταση της ΡΑΕ ότι δε προβλέπεται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα. Τα ίδια παντελάκι μου...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...