Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω την nrg save απο Μαιο και βλεπω αδικαιολογητα αυξημενους λογαριασμους.

Για το διμηνο μαιο-ιουν στην nrg με καταναλωση 442kw πληρωσα περιπου 87ε.

Για 564Kw στο 4μηνο 2.7-2.11 μου ζηταει να πληρωσω συνολο 217ε ενω παραλληλα ο γειτονας μου με Δεη για 561kw(με νυχτερινο ρευμα) πληρωσε 172ε!

Στους λογαριασμους αυτου του 4μηνου στην nrg υπαρχει χρεωση αναπροσαρμογης καθε μηνα της ταξεως 20-25ε ενω στους λογαριασμους του μαιου-ιουν δεν υπαρχει.

Δικαιολογειται τετοια αυξηση?

θελω τη βοηθεια σας με απλα λογια γιατι εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gponiris είπε

Δικαιολογειται τετοια αυξηση?

ναι , δεν έχει καμία σχέση με το παρών θέμα , μιας και δεν είχες ενεργοποιήσει το fixed

πόσταρε στο άλλο θέμα και για να σε προλάβω το παράδειγμα με το γείτονα είναι άκυρο τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δεν έχει καμία σχέση με το παρών θέμα , μιας και δεν είχες ενεργοποιήσει το fixed

πόσταρε στο άλλο θέμα και για να σε προλάβω το παράδειγμα με το γείτονα είναι άκυρο τελείως

ευχαριστω κ συγνωμη για το λαθος θεμα.Απλα ειδα την Nrg και δεν ξερω καν τι ειναι το fixed

εγραψα το ιδιο στο θεμα που μου υπεδειξες,μηπως βγαλω καμια ακρη

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2021 στις 12:48 ΠΜ, korakios είπε

Λοιπόν , και κάποια ευχάριστα για όσους χρεώθηκαν ρήτρα πριν το τετράμηνο,  θα επιστραφεί :)

Σε αναμονή για τη διαφορά του Fixed

Πως προέκυψε αυτό ; 

Περιμένω τώρα τον τελικό λογαριασμό, θα μπορέσω να ζητήσω να συμψηφιστεί η επιστροφή της ρήτρας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες απο ποτε μετραει ο μηνας? βλεπω την ειδοποιηση στην εφαρμογη, να περιμενω και τον χαρτι λετε? Μετα απλως κανω αιτηση στο my home σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πως προέκυψε αυτό ; 

απο μια επιστολή που είδα προς ΣτΚ για οσους χρεώθηκαν ρήτρα στο τετράμηνο

44 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Περιμένω τώρα τον τελικό λογαριασμό, θα μπορέσω να ζητήσω να συμψηφιστεί η επιστροφή της ρήτρας ;

αν την είχες ζητήσει , κανονικά θα έπρεπε να είχες email και να ήσουν στους αποδέκτες

επίσης αν δεν κάτσει η διαφορά του fixed ζητάτε την ακρόαση ηχογράφησης συνομιλιών που να αποδεικνύουν οτι είχατε ενημερωθεί για το αν θα μεταβάλλεται ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

αν την είχες ζητήσει , κανονικά θα έπρεπε να είχες email και να ήσουν στους αποδέκτες

επίσης αν δεν κάτσει η διαφορά του fixed ζητάτε την ακρόαση ηχογράφησης συνομιλιών που να αποδεικνύουν οτι είχατε ενημερωθεί για το αν θα μεταβάλλεται ή όχι

Την έχω ζητήσει μέσω ΡΑΕ, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση 

Όταν έκανα την καταγγελία στον ΣΤΚ δεν μου είχαν βάλει ακόμα ρήτρα, ήταν μόνο για την αύξηση του fixed το claim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Όταν έκανα την καταγγελία στον ΣΤΚ δεν μου είχαν βάλει ακόμα ρήτρα, ήταν μόνο για την αύξηση του fixed το claim

δεν έκανες απάντηση στο ΣτΚ ? δε θυμάμαι αν είχες και γραπτώς για το τετράμηνο ,αλλά και για το fixed ζήτα και τηλεφωνικές τυχών συζητήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έκανες απάντηση στο ΣτΚ ? δε θυμάμαι αν είχες και γραπτώς για το τετράμηνο ,αλλά και για το fixed ζήτα και τηλεφωνικές τυχών συζητήσεις

όχι, το παράτησα να σου πω την αλήθεια, καθώς ουσιαστικά θα ήταν νέα υπόθεση, αφού δεν τα είχα πει αυτά στην αρχική μου καταγγελία 

 

περιμένω μέσω ΡΑΕ να δω τι θα μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

όχι, το παράτησα να σου πω την αλήθεια, καθώς ουσιαστικά θα ήταν νέα υπόθεση,

έφτασες στην πηγή , νερό δεν ήπιες 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

κι όμως, μόλις ήρθε απάντηση από ΡΑΕ ότι θα τα πιστώσουν...

αρχίζω και πιστεύω οτι μας παρακολουθούν 😂

για την πίστωση της διαφοράς του fixed ξαναλέω ζητήστε να δώσει η εταιρία τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και γενικότερα ότι συνομιλία υπάρχει ώστε να φανεί ή όχι η ενημέρωση περι μεταβολής της τιμής του fixed  (ΔΕΝ το λέω τυχαία)

λογικά σου ήρθε και πρόταση (αν δεν έχει έρθει ειδοποίηση αποχώρησης αζημίως λόγω κατάργησης του fixed) , για χρέωση 50% της ρήτρας αποχώρησης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αρχίζω και πιστεύω οτι μας παρακολουθούν 😂

για την πίστωση της διαφοράς του fixed ξαναλέω ζητήστε να δώσει η εταιρία τηλεφωνικές ηχογραφήσεις και γενικότερα ότι συνομιλία υπάρχει ώστε να φανεί ή όχι η ενημέρωση περι μεταβολής της τιμής του fixed  (ΔΕΝ το λέω τυχαία)

λογικά σου ήρθε και πρόταση (αν δεν έχει έρθει ειδοποίηση αποχώρησης αζημίως λόγω κατάργησης του fixed) , για χρέωση 50% της ρήτρας αποχώρησης ?

δεν έχω τηλεφωνική επικοινωνία, την αίτηση την είχε κάνει ο κουμπάρος μου που είναι συνεργάτης τους, και δε θέλω να τον μπλέξω 

όχι, δε μου ήρθε κάποια αντιπρόταση, απλά περιμένω τώρα τον τελικό λογαριασμό και θα ζητήσω αφαίρεση της ρήτρας, βάσει της απάντησης που μου έδωσαν στον ΣΤΚ και αφαίρεση των χρεώσεων αναπροσαρμογής βάσει της απάντησης που μου έδωσαν στην ΡΑΕ

Αν συμβούν τα παραπάνω και μου ενεργοποιήσει και η ΔΕΗ το myhomeonline που μου το έχει 3 μέρες υπό εξέταση παρόλο που έχει περάσει η παροχή μου σε αυτούς, θα αρχίσω να κοιτάω μπας και αλλάξω τη μηχανή, τόσα λεφτά θα γλιτώσω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο , αλλά χρήσιμη πληροφορία , αν η εταιρία δε δεχθεί την πρόταση του ΣτΚ , πετά τη μπάλα στη ΡΑΕ,

για το fixed πάντως δεν υπάρχει φως στο τούνελ ακόμα

έχουμε κάποιον εδώ που : έκανε αίτημα στη ΡΑΕ για το fixed , πήρε αρνητική απάντηση , έκανε μη αποδοχή και αναμένει απόφαση της ΡΑΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...