Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, korakios είπε

λήξη κόκκινου συναγερμού

 

Μας άγχωσε τσάμπα το παλικάρι... Βέβαια δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην NRG. Μπορεί τον επόμενο μήνα να ειδοποιήσει ότι θα καταργήσει το fixed σε αυτούς που το έχουν ενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, TeoNOKIA είπε

Μας άγχωσε τσάμπα το παλικάρι... Βέβαια δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην NRG. Μπορεί τον επόμενο μήνα να ειδοποιήσει ότι θα καταργήσει το fixed σε αυτούς που το έχουν ενεργοποιημένο.

δεν νομίζω, πολύ πιο πιθανο να το αυξήσουν ή να αυξήσουν κανα πάγιο. Ας έρθει (αν έρθει) εκείνη η στιγμή τα ζυγίζουμε και αν μας συμφέρει ακόμα (λογο κατανάλωσης) μένουμε ή φεύγουμε αζημίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lazarnik είπε

δεν νομίζω, πολύ πιο πιθανο να το αυξήσουν ή να αυξήσουν κανα πάγιο. Ας έρθει (αν έρθει) εκείνη η στιγμή τα ζυγίζουμε και αν μας συμφέρει ακόμα (λογο κατανάλωσης) μένουμε ή φεύγουμε αζημίως. 

γιαυτό και να σπαμάρετε το chat (με αποστολή συνομιλίας στο email σας) ,όταν κλείνετε 6μηνο ,αν υπάρχουν αλλαγές στην τιμολόγηση , να μην εφαρμόσουν αναδρομική μηνός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2021 στις 10:02 ΜΜ, panosmgr είπε

Λοιπόοοον... παμε (αν θέλετε) και στα δικά μου τα νεώτερα τώρα:

(Σύνδεση με τα προηγούμενα επεισόδια)

22/6 καταγγελία στον ΣτΚ 

8/7 e-mail στην Nrg για την ενεργοποιηση της ρητρας αναπροσαρμογης (4€-9,9€, κλπ)

14/9 Υπέβαλλα αίτημα στη ΡΑΕ (με λίγο πολύ ανακεφαλαίωση όσο ανέφερα στον ΣτΚ)

Θα πρεπει να πω οτι στα μεσοδιαστηματα εστειλα ουκ ολιγες "υπενθυμισεις" στην NRG για το θεμα μου

 

Σήμερα 11/10/21 μου ηρθε e-mail απο τη ΡΑΕ οτι το αίτημα μου προχωρησε.

Μπηκα στο site της ΡΑΕ και διαβασα επιστολή της NRG (στην ουσια μου κοινοποιουν την απαντηση προς τον ΣτΚ)

Δεν νομιζω οτι έχει νοημα (εκτος κι αν το θεωρειτε σκοπιμο καποιοι για να εχουμε εδω μεσα πληρη εικονα) να παραθεσω ολη την επιστολη.

Σε γενικες γραμμες αποποιουνται καθε ευθυνης (επιχειρηματολογωντας φυσικα) και ΝΑΙ με βαση το γραμμα του νομου ισως και να ειναι πληρως καλυμμενοι. 

Θα σταθω ομως σε 3 σημεια (τα περιγραφω)...

1ο.

Η αρχικη προτροπη τους για ενεργοποιηση της συνδρομης σταθερου τιμολογιου εγινε αποκλειστικα με γνωμονα την καλυτερη εξυπηρετηση των συμφεροντων μου. ΟΜΩΣ (και δυστυχως κατα την NRG) τα δεδομενα της αγορας αλλαξαν αρδην και η αναπροσαρμογη της συνδρομης του nrg fixed ειναι για την εταιρια οχι μονο απολυτως ευλογη αλλα και επιβεβλημενη....

2ο.

Συμπερασματικα μου λεει η εταιρια οτι επρεπε να προχωρησει σε τροποποιηση ορισμενων εκ των προσφερομενων εμπορικων προγραμματων της τροποποιωντας μονο τις προσφορες προμηθειας και οχι τα τιμολογια προμηθειας...

και 3ο.

Λογω της συνεχους ραγδαιας αυξησης του χονδρεμπορικου κοστους η εταιρια τροποποιησε τα διαθεσιμα εμπορικα της προγραμματα και διαθετει πλεον μεταξυ αλλων τα nrg Fixed 4U και nrg Fixed 4Business1. Εφοσον επιθυμω τιμολογηση χωρις της επιβολη χρεωσης αναπροσαρμογης μου λενε οτι εχω τη δυνατοτητα να ενταχθω σε καποιο απο αυτα.....

 

Οι ερωτησεις μου τωρα προς @korakios και λοιπους γνωστες του αντικειμενου

1η) Λογικά ... περιμενω να αντιδρασει ο ΣτΚ; 

2η) Στην τελευταια παραγραφο τι μου λενε? Οτι μπορώ να "μεταφερθω" αζημιως σε καποιο απο τα αλλα προγραμματα χωρις να πληρωσω πεναλντι για το υπολοιπο της συμβασης του Nrg Fixed 40; 

4η) Στη σελιδα του αιτηματος μου στη ΡΑΕ εχω 2 επιλογες. 

           α) Αποδοχη απαντησης και αιτημα προς ολοκληρωση και

           β) Απορριψη Απαντησης και Αποστολη νεου σχολιου.

Εχει νοήμα να κρατησω ανοιχτο το θεμα στην ΡΑΕ? (μηπως με την αποδοχη και ολοκληρωση δειχνω οτι συναινω και συμφωνω με την απαντηση της NRG?)

 

Κανω quote το προηγουμενο post μου για να υπαρχει συνεχεια.... (και να ξερετε τι διαβαζετε... 😏)

Λοιπον... καθ' υποδειξη των εμπειροτερων εδω μεσα, κρατησα ανοιχτο το θεμα στο myrae και παλι καλα γιατι κατι καταφερα να παρω πισω...! (το οποιο  και δικαιουμουν απο την πρωτη στιγμη φυσικα!)

Αφου ανταπαντησα στην απαντηση της NRG περι των αρχικων καταγγελιων μου... ξανα(μανα)ελαβα απαντησα σημερα στην οποια με ενημερωνουν..... ότι η επιβολή χρέωσης αναπροσαρμογής πριν την πάροδο τεσσάρων μηνών από τη σύναψη της σύμβασης μου οφείλεται σε συστημικό λάθος. Ως εκ τούτου θα προχωρήσουν λενε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να αποκαταστήσουν την εν λόγω αστοχία, πιστώνοντας σε επόμενο λογαριασμό μου το ποσό της χρέωσης αναπροσαρμογής που μου επιβλήθηκε κατά το πρώτο τετράμηνο (xx,xx€). 

 

Και επειδη κοινοποιησα την ανταπαντηση μου και στον Στκ θα περιμενω να λαβω και παλι απαντηση στην καταγγελια μου (ω! απαντηση.. 🙄)

 

Αυτα

Φυσικα και εξακολουθω να κραταω ανοιχτο το θεμα στο myrae μεχρι να λαβω τελικες και επισημες απαντησεις

 

 

 

 

Επεξ/σία από panosmgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησε και εμένα η NRG μέσω ΣΤΚ 

Εν ολίγοις δεν αναγνωρίζουν τίποτα, και απλά μου δίνουν δικαίωμα να φύγω ατελώς εντός ενός μήνα από την επιστολή τους 

ΔΕΗ σου ρχομαι 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δεν έχω φτάσει ποτέ σε τέτοιο στάδιο...με το διαδικαστικό κομμάτι τι γίνεται σε ΣτΚ ή ΡΑΕ; Πρέπει να ενημερώνουμε ότι η υπόθεση έχει επιλυθεί (συμβιβασμός); Ή αφήνουμε ανοιχτές τις καταγγελίες και περιμένουμε γραπτό πόρισμα; Μη γυρίσουν και πούνε ότι τα λεγόμενα τους ήταν 'προτάσεις επίλυσης' κι ότι δε συμφωνήσαμε.

Πχ στον Στκ υπάρχει αυτό http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_InvestigationProcedure.html

Αν ο καταναλωτής δεν κάνει φιλική διευθέτηση, το επόμενο στάδιο είναι η συνάντηση και μετά το πόρισμα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα ο ΣΤΚ ουσιαστικά την έκλεισε την υπόθεση, δε μου έδωσε δικαίωμα απάντησης

"η διαδικασία ολοκληρώθηκε και η αναφορά σας έχει τεθεί στο αρχείο"

για την ΡΑΕ τρέχω άλλο claim, καθώς όταν έκανα την αναφορά στον ΣΤΚ δεν μου είχαν χρεώσει ΟΤΣ (έκανα την αναφορά στον ΣΤΚ στους 2 1/2 μήνες από την μέρα που πήγα NRG, οπότε δεν είχε εκδοθεί ο 3ος λογαριασμός που περιελάμβανε ρήτρα αναπροσαρμογής), και φυσικά ζητάω επιστροφή αυτών των χρημάτων

τώρα που μιλάμε κάνω την αίτηση για ΔΕΗ, θα περιμένω τον τελικό από NRG, o οποίος βάζω ότι στοίχημα θέλετε ότι θα έχει penalty αποχώρησης :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

εμένα ο ΣΤΚ ουσιαστικά την έκλεισε την υπόθεση, δε μου έδωσε δικαίωμα απάντησης

δε θυμαμαι ακριβώς τι είχε γίνει, ποιο ήταν το αίτημα ?

νομίζω οτι είχες φύγει κιόλας άμεσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

δε θυμαμαι ακριβώς τι είχε γίνει, ποιο ήταν το αίτημα ?

νομίζω οτι είχες φύγει κιόλας άμεσα ?

το αίτημα ήταν διατήρηση του fixed στα 4€ (το ενεργοποίησα κατόπιν στα 10€)

τελικά όχι, δεν έφυγα, είχα κάνει αίτηση για EFA, αλλά την ακύρωσα (θεωρώ ότι οι τιμές που έδιναν ήταν μη βιώσιμες για αυτούς και επειδή σκέφτηκα ότι μπορεί να βαρέσουν κάνα κανόνι - προσωπική εκτίμηση αυτό, το τονίζω, δεν προχώρησα) και περίμενα να βγει η απόφαση του ΣΤΚ για να γυρίσω στην ακατανόμαστη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

το αίτημα ήταν διατήρηση του fixed στα 4€ (το ενεργοποίησα κατόπιν στα 10€)

καλά και σου αρχειοθέτησαν την υπόθεση ?

Δεν είχες επισυνάψει τη σύμβαση και το σημείο που έγραφε τα 4€ , όπως και το οτι δε θα υπέγραφες το συμβόλαιο αν είχε άλλη χρέωση το fixed ?

απίστευτο

Με ΡΑΕ ξανατόνισέ τα , βασικά δεν τήρησε τη διαδικασία ο ΣτΚ στην περίπτωσή σου, έπρεπε πρώτα να απαντήσεις και μετά να πάρει θέση αν δεν υπήρχε συμφωνία .

Προσωπικά θα ξαναέστελνα στο ΣτΚ ρωτώντας γιατί δεν ακολούθησε τη διαδικασία επίλυσης στην υπόθεση με νούμερο τάδε

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επειδή δεν έχω φτάσει ποτέ σε τέτοιο στάδιο...με το διαδικαστικό κομμάτι τι γίνεται σε ΣτΚ ή ΡΑΕ; Πρέπει να ενημερώνουμε ότι η υπόθεση έχει επιλυθεί (συμβιβασμός);

όταν σου απαντήσουν και ικανοποιούνται τα αιτήματά σου , τότε στέλνεις απαντητικό οτι αποδέχεσαι

Μετά ο ΣτΚ κλείνει την υπόθεση (εκτός αν το συνεχίσει μόνος του με ΡΑΕ για πρόστιμα κτλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά και σου αρχειοθέτησαν την υπόθεση ?

Δεν είχες επισυνάψει τη σύμβαση και το σημείο που έγραφε τα 4€ , όπως και το οτι δε θα υπέγραφες το συμβόλαιο αν είχε άλλη χρέωση το fixed ?

απίστευτο

Με ΡΑΕ ξανατόνισέ τα , βασικά δεν τήρησε τη διαδικασία ο ΣτΚ στην περίπτωσή σου, έπρεπε πρώτα να απαντήσεις και μετά να πάρει θέση αν δεν υπήρχε συμφωνία .

Προσωπικά θα ξαναέστελνα στο ΣτΚ ρωτώντας γιατί δεν ακολούθησε τη διαδικασία επίλυσης στην υπόθεση με νούμερο τάδε

Φυσικά τα είχα γράψει, αν ψάξεις και στα pm σου θα δεις ότι σου είχα στείλει και το κείμενο, και προφανώς είχα επισυνάψει την σύμβαση 

Η NRG απάντησε ότι το fixed αποτελεί μια "προαιρετική και μη ενεργοποιημένη συνδρομή", και εφόσον δεν τίθεται θέμα "τροποποίησης του τιμολογίου προμηθείας, παρά μόνο επικαιροποίησής της" το αίτημα διατήρησης της συνδρομής στα 4€ δεν γίνεται δεκτό

Στην ΡΑΕ τα έχω γράψει ήδη και θα τα ξαναγράψω, καθώς και θα ζητήσω την επιστροφή των χρεώσεων ρήτρας αναπροσαρμογής

Τώρα πλέον έχω το "πλεονέκτημα" της αποχώρησης, η οποία μάλιστα γίνεται οριακά μετά το πέρας εξαμήνου (συμπληρώθηκε προ 6 ημερών) οπότε θα επιμείνω στην ΡΑΕ για να πάρω τα χρήματα πίσω (δε χάνω κάτι, πλην του χρόνου μου)

Έχεις δίκιο για τον ΣΤΚ, θα τους απαντήσω το απόγευμα από το σπίτι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έχεις δίκιο για τον ΣΤΚ, θα τους απαντήσω το απόγευμα από το σπίτι 

ανάφερε τους και οτι ποτέ δε σε ενημέρωσαν οτι δύναται να αλλάξει η τιμή του fixed ανάλογα την ημερομηνία ενεργοποίησης , καθώς και το ότι μάλιστα έχει καταργηθεί εντελώς .

Μήπως η NRG απάντησε καιρό πριν και ο ΣτΚ άργησε να σου στείλει την απάντηση και το αρχειοθέτησε ? δες ημερομηνίες

Spoiler
7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

 αν ψάξεις και στα pm σου

μαν , σε μια φάση έγινε χαμός με pm και έχασα την μπάλα δυστυχώς και ξεκίνησα διαγραφές :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ανάφερε τους και οτι ποτέ δε σε ενημέρωσαν οτι δύναται να αλλάξει η τιμή του fixed ανάλογα την ημερομηνία ενεργοποίησης , καθώς και το ότι μάλιστα έχει καταργηθεί εντελώς .

Μήπως η NRG απάντησε καιρό πριν και ο ΣτΚ άργησε να σου στείλει την απάντηση και το αρχειοθέτησε ? δες ημερομηνίες

  Απόκρυψη περιεχομένων

μαν , σε μια φάση έγινε χαμός με pm και έχασα την μπάλα δυστυχώς και ξεκίνησα διαγραφές :(

 

Απάντησαν 14/10 και ο ΣΤΚ το πρωτοκόλλησε εχθές, οπότε και μας το έστειλε

Απάντηση στον ΣΤΚ στο mail ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Απάντηση στον ΣΤΚ στο mail ε ;

ναι ,να αναφέρεις "Σε συνέχεια της υπόθεσης με αρ, πρωτοκόλλου τάδε .... "

μακάρι να πάει καλά γιατί η αρχειοθέτηση πριν καν να απαντήσεις ήταν κουλή εντελώς

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,να αναφέρεις "Σε συνέχεια της υπόθεσης με αρ, πρωτοκόλλου τάδε .... "

μακάρι να πάει καλά γιατί η αρχειοθέτηση πριν καν να απαντήσεις ήταν κουλή εντελώς

Κοίτα ΟΚ, τώρα μιλάμε για ψιλά, κάνα 50ρικο όλα μαζί είναι (διαφορά fixed & ρήτρες), δεν θα κάτσω να πεθάνω κιόλας, περισσότερο για το γαμώτο είναι πλέον η φάση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...