Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τελικα προχώρησα πρώτα σε υποβολή παραπόνου με το έγγραφο το οποίο κατά καιρούς έχει δώσει ο φίλος Korakios (από τη σελίδα τους). Αναμένω απάντηση γραπτώς για να προχωρήσω στα επόμενα βήματα (ΡΑΕ, ΣτΚ). 

Εν ολίγοις, ζήτησα να υπαναχωρήσουν από την χρέωση ποινής πρόωρης αποχώρησης λόγω:

- Αθέτησης προφορικής συμφωνίας για μη χρέωση ΟΤΣ για το πρώτο τετράμηνο.

- Παραπλανητικής ενημέρωσης για το πρόγραμμα Fixed σχετική με τη χρέωσή του και την ημερομηνία ενεργοποίησης.

Σύμφωνα με την εταιρία τα ανωτέρω ήταν μη δεσμευτικές εμπορικές πολιτικές που δικαιούνται να αλλάζουν κατά το δοκούν, παραβλέποντας ότι πρόκειται  για συγκριτικά πλεονεκτήματα που ελήφθησαν υπ' όψιν για την απόφαση εκπροσώπησης της παροχής. 

- Αλλαγής του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ χωρίς να αναφέρεται ότι μπορώ λόγω αυτού να αποχωρήσω χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης.

Αναμένω την απάντησή τους και ενημερώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ τελικα προχώρησα πρώτα σε υποβολή παραπόνου με το έγγραφο το οποίο κατά καιρούς έχει δώσει ο φίλος Korakios (από τη σελίδα τους). Αναμένω απάντηση γραπτώς για να προχωρήσω στα επόμενα βήματα (ΡΑΕ, ΣτΚ). 

Εν ολίγοις, ζήτησα να υπαναχωρήσουν από την χρέωση ποινής πρόωρης αποχώρησης λόγω:

- Αθέτησης προφορικής συμφωνίας για μη χρέωση ΟΤΣ για το πρώτο τετράμηνο.

- Παραπλανητικής ενημέρωσης για το πρόγραμμα Fixed σχετική με τη χρέωσή του και την ημερομηνία ενεργοποίησης.

Σύμφωνα με την εταιρία τα ανωτέρω ήταν μη δεσμευτικές εμπορικές πολιτικές που δικαιούνται να αλλάζουν κατά το δοκούν, παραβλέποντας ότι πρόκειται  για συγκριτικά πλεονεκτήματα που ελήφθησαν υπ' όψιν για την απόφαση εκπροσώπησης της παροχής. 

- Αλλαγής του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας ΟΤΣ χωρίς να αναφέρεται ότι μπορώ λόγω αυτού να αποχωρήσω χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης.

Αναμένω την απάντησή τους και ενημερώνω.

Καλά κρασιά φίλε μου, και εγώ 2 μήνες έχω καταγγελία και ακόμα τίποτα 

Ο @korakios έχει ακόμα πιο παλιά 

Κατά σύμπτωση το Σάββατο έπινα καφέ με έναν φίλο, και είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα 

Αν δείτε την αλληλογραφία θα φρίξετε με τις αοριστίες που του απαντάνε 

Θα την ανέβαζα, αλλά βαριέμαι να κάνω τα απαραίτητα edit γιατί είναι πολύ μακροσκελής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

και εγώ 2 μήνες έχω καταγγελία και ακόμα τίποτα 

δεν κάνεις έναν κόπο να συμπληρώσεις το έντυπο αμφισβήτησης ?

Σε μένα είναι λίγο αόριστο μιας και δεν είχα κάποια άλλη χρέωση , απλά ζήτησα διευκρινήσεις (που δεν έχω πάρει) σχετικά με την αλλαγή χρέωσης και σε υποθετική περίπτωση που αλλάξει αν θα μπορώ να φύγω αζημίως

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγώ τελικα προχώρησα πρώτα σε υποβολή παραπόνου με το έγγραφο το οποίο κατά καιρούς έχει δώσει ο φίλος Korakios (από τη σελίδα τους)

μήπως το έντυπο αμφισβήτησης ήταν το πιο σωστό ?

του παραπόνου καλύτερα όταν δεν απαντάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Σε μένα είναι λίγο αόριστο μιας και δεν είχα κάποια άλλη χρέωση , απλά ζήτησα διευκρινήσεις (που δεν έχω πάρει) σχετικά με την αλλαγή χρέωσης και σε υποθετική περίπτωση που αλλάξει αν θα μπορώ να φύγω αζημίως

έχω βαρεθεί τη ζωή μου με αυτή την ιστορία, αν το Σάββατο το πρωί έχω χρόνο θα κάτσω να γράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο δελτίο παραπόνων  απάντησαν -σύντομα- με κονσέρβα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ας επιληφθούν οι υπόλοιποι φορείς. Την ρήτρα αποχώρησης δεν την εξοφλώ.-
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2021 στις 11:08 ΠΜ, korakios είπε

δεν κάνεις έναν κόπο να συμπληρώσεις το έντυπο αμφισβήτησης ?

εεεε sorry προφανως και θα εχετε αναφερθει πολλες φορες σε αυτο το εντυπο αλλα μου εχει ξεφυγει 🙄

Μπορεις korakie να μου πεις που ειναι να το συμπληρωσω κι εγω? .... εν αναμονη ΣτΚ (δεν εχω προσφατη ενημερωση) και ΡΑΕ (η αιτηση μου λεει οτι ειναι στο σταδιο 2 δηλ. επεξεργασια του αιτηματος μου και επιλυση του).

Επεξ/σία από panosmgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosmgr είπε

εεεε sorry προφανως και θα εχετε αναφερθει πολλες φορες σε αυτο το εντυπο αλλα μου εχει ξεφυγει 🙄

Μπορεις korakie να μου πεις που ειναι να το συμπληρωσω κι εγω? (εν αναμονη ΣτΚ και ΡΑΕ).

σε κάθε πάροχο είναι στα "χρήσιμα έγγραφα". Αν δεν έχει την καρτέλα μπορείς να το δεις και στο "εξυπηρέτηση"->"χρήσιμα έγγραφα"

και όχι δεν έχω αναφερθεί πολλές φορές , έπρεπε εξαρχής να το αναφέρω (δεν το γνώριζα και δε χρειαζόταν στην περίπτωσή μου)

αν δεν απαντούν να υποβάλεις και "φόρμα παραπόνου" για την καθυστέρηση απάντησης (είναι και αυτό στα "χρήσιμα έγγραφα"

σε λίγες μέρες εκδίδεται λογαριασμός ίσως τα χρειαστώ και εγώ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

σε κάθε πάροχο είναι στα "χρήσιμα έγγραφα".....

Thank you! 

Ας το κανουμε και αυτο... 😏

Επεξ/σία από panosmgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νωρίς νωρίς πήρα απάντηση απο NRG

1. τα συν (αυτό που ήθελα)

 - ειδοποίηση εγκαίρως σε περίπτωση που αλλάξει η τιμή (το έχω και στο chat , αλλά είναι πλέον δυνατό χαρτί)

- στη σχετική ειδοποίηση περι αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής , έγραφε τότε ο λογαριασμός

Αναφορά σε κείμενο

 ως και οι διατάξεις του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

αυτό είναι και το δικαίωμα αποχώρησης και επειδή δεν το γράφανε αυτολεξεί μου κάνουν παράταση να φύγω αζημίως ως και τέλος Οκτωβρίου :)

 

2. Τα περίεργα

- επειδή είχα το fixed δε θεώρησαν να ειδοποιήσουν εγκαίρως για την αλλαγή ρήτρας

- επειδή πρόλαβα και έβαλα το fixed στα 4€ , δεν βρίσκουν πρόβλημα ,αλλά εγώ τους έγραψα καθαρά την περίπτωση που ήθελα να το βγάλω συγκεκριμένους μήνες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση τώρα που η χοντρική είναι στα τέρματα). Σε αυτό δεν απάντησαν

 

3. Τα πλην

- αναφέρουν οτι μετά απο 6 μήνες μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα αλλαγής της χρέωσης και θέλει να έχουμε το νου μας (αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα)

 

Γενικότερα

Παραμένει μπερδεμένο το σκηνικό περι αλλαγής ρήτρας . Απο τη μία είναι αλλαγή χρέωσης και απο την άλλη αλλαγή γενικών όρων .

Αναφορά σε κείμενο

  Σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 18 και 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΦΕΚ Β’ 832/2013) σας ενημερώνουμε ότι από 15/05/2021 τροποποιήθηκε η ρήτρα αναπροσαρμογής των ισχυουσών χρεώσεων προμήθειας (όρος 6.4 των Γενικών σας Όρων). Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα www.nrg.gr για να δείτε τη σχετική ρήτρα, ως τροποποιηθείσα ισχύει. Κατά τα λοιπά εξακολουθούν να ισχύουν ως έχουν όλοι οι Γενικοί Όροι της σύμβασής σας, ως και οι διατάξεις του άρθρου 21 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

απο τη στιγμή που δεσμεύτηκε η εταιρία σε ενημέρωση πρώτα ,πριν της αλλαγής τιμής ,προσωπικά είμαι κομπλέ , αλλά δυσκολεύει την κατάσταση για λόγους που θα αναφερθώ πιο κάτω

Η ρήτρα αναπροσαρμογής ,για μένα, απο τη στιγμή που ο υπολογισμός της είναι στους γενικούς όρους , πρέπει σε περίπτωση τροποποίησης να υπάρχει ενημέρωση 60 μέρες πριν

Έτσι όπως το θέτουν είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας με δικαίωμα εφαρμογής αλλαγών τιμής στον παρών λογαριασμό

Και επανέρχομαι στο ποια είναι η δυσκολία , πρέπει να γράψω μια απάντηση που να πάρει θέση ο ΣτΚ, δηλαδή αίτημα ουσιαστικά , αλλά η NRG ήδη ανέφερε οτι θα προηγηθεί ενημέρωση .

Θα αυτοσχεδιάσω μιας και πρέπει να απαντήσω και στο οτι το πρόβλημά μου στη χρέωση του fixed είναι οτι θεωρούν οτι αναπροσαρμόζεται και τώρα πλέον το κατάργησαν κιόλας , κάπως θα το πετάξω σα σπόντα

αυτάαααααααααααα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Νωρίς νωρίς πήρα απάντηση απο NRG

1. τα συν (αυτό που ήθελα)

 - ειδοποίηση εγκαίρως σε περίπτωση που αλλάξει η τιμή (το έχω και στο chat , αλλά είναι πλέον δυνατό χαρτί)

- στη σχετική ειδοποίηση περι αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής , έγραφε τότε ο λογαριασμός

αυτό είναι και το δικαίωμα αποχώρησης και επειδή δεν το γράφανε αυτολεξεί μου κάνουν παράταση να φύγω αζημίως ως και τέλος Οκτωβρίου :)

 

2. Τα περίεργα

- επειδή είχα το fixed δε θεώρησαν να ειδοποιήσουν εγκαίρως για την αλλαγή ρήτρας

- επειδή πρόλαβα και έβαλα το fixed στα 4€ , δεν βρίσκουν πρόβλημα ,αλλά εγώ τους έγραψα καθαρά την περίπτωση που ήθελα να το βγάλω συγκεκριμένους μήνες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση τώρα που η χοντρική είναι στα τέρματα). Σε αυτό δεν απάντησαν

 

3. Τα πλην

- αναφέρουν οτι μετά απο 6 μήνες μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα αλλαγής της χρέωσης και θέλει να έχουμε το νου μας (αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα)

 

Γενικότερα

Παραμένει μπερδεμένο το σκηνικό περι αλλαγής ρήτρας . Απο τη μία είναι αλλαγή χρέωσης και απο την άλλη αλλαγή γενικών όρων .

απο τη στιγμή που δεσμεύτηκε η εταιρία σε ενημέρωση πρώτα ,πριν της αλλαγής τιμής ,προσωπικά είμαι κομπλέ , αλλά δυσκολεύει την κατάσταση για λόγους που θα αναφερθώ πιο κάτω

Η ρήτρα αναπροσαρμογής ,για μένα, απο τη στιγμή που ο υπολογισμός της είναι στους γενικούς όρους , πρέπει σε περίπτωση τροποποίησης να υπάρχει ενημέρωση 60 μέρες πριν

Έτσι όπως το θέτουν είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας με δικαίωμα εφαρμογής αλλαγών τιμής στον παρών λογαριασμό

Και επανέρχομαι στο ποια είναι η δυσκολία , πρέπει να γράψω μια απάντηση που να πάρει θέση ο ΣτΚ, δηλαδή αίτημα ουσιαστικά , αλλά η NRG ήδη ανέφερε οτι θα προηγηθεί ενημέρωση .

Θα αυτοσχεδιάσω μιας και πρέπει να απαντήσω και στο οτι το πρόβλημά μου στη χρέωση του fixed είναι οτι θεωρούν οτι αναπροσαρμόζεται και τώρα πλέον το κατάργησαν κιόλας , κάπως θα το πετάξω σα σπόντα

αυτάαααααααααααα

Να πάμε Νομική πρώτα μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη με τους... αγαπημένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

Νωρίς νωρίς πήρα απάντηση απο NRG

1. τα συν (αυτό που ήθελα)

 - ειδοποίηση εγκαίρως σε περίπτωση που αλλάξει η τιμή (το έχω και στο chat , αλλά είναι πλέον δυνατό χαρτί)

- στη σχετική ειδοποίηση περι αλλαγής της ρήτρας αναπροσαρμογής , έγραφε τότε ο λογαριασμός

αυτό είναι και το δικαίωμα αποχώρησης και επειδή δεν το γράφανε αυτολεξεί μου κάνουν παράταση να φύγω αζημίως ως και τέλος Οκτωβρίου :)

 

2. Τα περίεργα

- επειδή είχα το fixed δε θεώρησαν να ειδοποιήσουν εγκαίρως για την αλλαγή ρήτρας

- επειδή πρόλαβα και έβαλα το fixed στα 4€ , δεν βρίσκουν πρόβλημα ,αλλά εγώ τους έγραψα καθαρά την περίπτωση που ήθελα να το βγάλω συγκεκριμένους μήνες (βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση τώρα που η χοντρική είναι στα τέρματα). Σε αυτό δεν απάντησαν

 

3. Τα πλην

- αναφέρουν οτι μετά απο 6 μήνες μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα αλλαγής της χρέωσης και θέλει να έχουμε το νου μας (αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα)

 

Γενικότερα

Παραμένει μπερδεμένο το σκηνικό περι αλλαγής ρήτρας . Απο τη μία είναι αλλαγή χρέωσης και απο την άλλη αλλαγή γενικών όρων .

απο τη στιγμή που δεσμεύτηκε η εταιρία σε ενημέρωση πρώτα ,πριν της αλλαγής τιμής ,προσωπικά είμαι κομπλέ , αλλά δυσκολεύει την κατάσταση για λόγους που θα αναφερθώ πιο κάτω

Η ρήτρα αναπροσαρμογής ,για μένα, απο τη στιγμή που ο υπολογισμός της είναι στους γενικούς όρους , πρέπει σε περίπτωση τροποποίησης να υπάρχει ενημέρωση 60 μέρες πριν

Έτσι όπως το θέτουν είναι αλλαγή χρέωσης προμήθειας με δικαίωμα εφαρμογής αλλαγών τιμής στον παρών λογαριασμό

Και επανέρχομαι στο ποια είναι η δυσκολία , πρέπει να γράψω μια απάντηση που να πάρει θέση ο ΣτΚ, δηλαδή αίτημα ουσιαστικά , αλλά η NRG ήδη ανέφερε οτι θα προηγηθεί ενημέρωση .

Θα αυτοσχεδιάσω μιας και πρέπει να απαντήσω και στο οτι το πρόβλημά μου στη χρέωση του fixed είναι οτι θεωρούν οτι αναπροσαρμόζεται και τώρα πλέον το κατάργησαν κιόλας , κάπως θα το πετάξω σα σπόντα

αυτάαααααααααααα

Θα φύγεις τελικά; Για το fix σου ανέφεραν κατάργηση ή αύξηση τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ppmarkos είπε

Θα φύγεις τελικά;

99,9% ναι θα φύγω . Φοβάμαι  στο 6μηνο της αρχικής σύμβασης είτε θα αλλάξουν kw πάγιο , ή στο 6μηνο του fixed θα αλλάξουν τιμή ή θα το καταργήσουν (προσωπική εκτίμηση , ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα κάνουν)

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Για το fix σου ανέφεραν κατάργηση ή αύξηση τιμής;

στην επιστολή μέσω ΣτΚ όχι , μόνο οτι θα έχω ειδοποίηση σε οποιαδήποτε αλλαγή (είμαι σίγουρος στο λογαριασμό που θα έχω ήδη χρεωθεί τυχών αυξήσεις 😁)

σε chat το ίδιο

Κλασσικά θα ποστάρω σε τυχών νεότερα, αν και δύσκολο να υπάρξει εξέλιξη αφού απο πλευράς μου έχει κλείσει . Δεν μπορώ να ζητήσω κάτι άλλο δηλαδή

Σύντομα βγαίνει και ο επόμενος λογαριασμός , αυτόν περιμένω ωστε αν είναι ότι να'ναι να τον ενσωματώσω στην απάντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον πρώτο λογαριασμό περιμένω. Με το χέρι τον γράφουν; Από τις 19 έχω δώσει μέτρηση. Ήταν μέχρι τις 21. Παρεπιπτόντως οι κάρτες ενεργοποιήθηκαν. Σήμερα δοκίμασα σε shell άλλο και πέρασαν. 
 

Απο την έκδοση του λογαριασμου πόσες μέρες έχεις περιθώριο μέχρι τη λήξη του; Στην έκδοση ενημερώνεσαι άμεσα μέσω email sms? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Στην έκδοση ενημερώνεσαι άμεσα μέσω email sms?

ναι , άμεσα , μια φορά όμως δε μπορούσα να τον κατεβάσω και μου τον έστειλαν άμεσα μέσω chat

10 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Κι εγώ τον πρώτο λογαριασμό περιμένω. Με το χέρι τον γράφουν; Από τις 19 έχω δώσει μέτρηση. Ήταν μέχρι τις 21.

μέσα στην εβδομάδα θα έρθει , μην αγχώνεσαι , έτσι κι αλλιώς για 6 μήνες απο τη στιγμή της εκπροσώπησης δεν μπορούν να αλλάξουν κάτι

11 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Παρεπιπτόντως οι κάρτες ενεργοποιήθηκαν. Σήμερα δοκίμασα σε shell άλλο και πέρασαν. 

όλα καλά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 12:27 ΜΜ, korakios είπε

Νωρίς νωρίς πήρα απάντηση απο NRG

 

Ναι, αλλά τελικά η απάντηση ποια είναι, εγώ εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω 

Με βάση την αλλαγή του fixed, έχεις δικαίωμα να φύγεις αζημίως ή όχι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...