Προς το περιεχόμενο

Η Valve παρουσιάζει το Steam Deck, τη δική της φορητή παιχνιδοκονσόλα με κόστος €419


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Antiriad είπε

Καλό εργαλείο φαίνεται αλλά ας δούμε πρώτα πως πάει από DRM. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι ότι θα κατεβάζει τα παιχνίδια για PC ή είναι Custom Distribution;   Αν είναι PC μακάρι να είναι Open.

Κανονικό pc είναι. Τα παλικάρια στο βίντεο από πάνω λένε ότι εάν θελεις κανεις απεγκατάσταση τελείως το OS και περνάς windows. Κανεις εγκατάσταση ότι app θελεις και εκτός του steam store εάν επιθυμείς 

4 λεπτά πριν, C1oud είπε

Ποια 1080p??

Δεν πρόσεξε κανένας ότι η ανάλυση της οθόνης είναι 1280x800??

Γιατί τόσο κακή ανάλυση???

Χρειάζεται  πραγματικά πανω από 720p σε 7’  οθόνη, ειδικά εάν τα games έχουν καλή υλοποίηση antialiasing και ανεβασμένα settings στα γραφικά  ? Δεν νομίζω. Ειναι κάπου 2 φορές πιο αδύναμο από ένα Xbox series S, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος τον πείραξε η ανάλυση σε φορητό, άλλος για την οθόνη, για το button layout.

ΝΑΙΓΕΙΑΣΑΣ,στα 419 € μήπως θέλετε να φτιάχνει και φραπέ; Είπα, μήπως!

Πάρτε με 379€ τη κοροϊδία για αναβάθμιση που λέγεται Nintendo Switch Oled. Αλλά αφού ρίξατε και σε  αυτο κράξιμο,δε λέω κάτι άλλο.

  • Like 6
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, KilliK είπε

αναρωτιεμαι αν κλωτσησουν οι publishers και αρχισουν να ζητανε ποσοστα. στην ουσια πουλαει hardware εχοντας ως καροτο τις προυπαρχουσεςς βιβλιοθηκες των πελατων του Steam. κατι αντιστοιχο πηγε να κανει και η Nvidia και πεσανε να την φανε.

Εν τω μεταξύ αν τους τρέξει δικαστικά μια χαρά θα φάνε ακυρο γιατί είναι εντελώς παράνομο να απαγορεύει κάποιος στον αγοραστή τι θα κάνει με αυτό που πλήρωσε. Βέβαια αυτό σημαίνει να τσακωθεί με τους publishers και δεν ξέρω αν θα θελε κατι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, KilliK είπε

αναρωτιεμαι αν κλωτσησουν οι publishers και αρχισουν να ζητανε ποσοστα. στην ουσια πουλαει hardware εχοντας ως καροτο τις προυπαρχουσεςς βιβλιοθηκες των πελατων του Steam. κατι αντιστοιχο πηγε να κανει και η Nvidia και πεσανε να την φανε.

Πολύ ενδιαφέρον όντως,  γιατι ουσιαστικά με αυτο το μαραφετι εάν του περάσεις κανονικά windows,  το gamepass γίνεται τι ; portable ; Μιλάμε δηλαδή για mini portable Xbox; Δεν νομίζω να κυλήσει έτσι απλα αυτό! Θα το παρακολουθήσουμε να δούμε γιατί εδώ κάτι παίζεται. Η θα μιλάμε για flop η για σαχ ματ στο portable gaming !

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 core 8 thread zen2 CPU
2tflop GPU ( RX 560 ) 

φανταζομε απο 8gb ram το βασικο μοντελο
μια χαρα ακουγονται για handheld console/PC

τωρα η αναλυση ειναι μια χαρα για το μεγεθος της
θα τρεχει καλυτερα τα games με καλυτερα fps
και θεωρητικα θα μπορει να τρεχει ολα τα games 

τωρα να δουμε αυτονομια που ειναι βασικα σε ενα φορητο μηχανημα 
και βλεπουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να βγάλουν νέα παιχνίδια με τον αριθμό 3 στον τίτλο κάθονται και βγάζουν τέτοιες πίπες.

Επεξ/σία από ViciousCommander
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

4 core 8 thread zen2 CPU
2tflop GPU ( RX 560 ) 

 

Η RX 560 είναι αρχιτεκτονικής GCN ενώ η gpu του μαρεφετιου της steam είναι RDNA2.0. Δεν ισχύουν  μεταξύ τους τα tFlops metrics. Τα 2 tFlops GCN ≠ 2 tFlops rdna 2.0, όπως επίσης δεν έχει  features σαν τα  VRS tier 2.0, Hardware RT, mesh shaders κλπ κλπ.  Θα έλεγα πιο κοντά σε 4tflops GCN θα είναι σε shading performance.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Choutas είπε

Φορτώνεις Windows με Epic, Uplay, Origin + Game Pass for PC και είσαι άρχοντας

αν έστω και με χακεριά παιζει game pass παιχνίδια θα το κηδέψει το xbox

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ShadowSpectre είπε

Ο άλλος τον πείραξε η ανάλυση σε φορητό, άλλος για την οθόνη, για το button layout.

ΝΑΙΓΕΙΑΣΑΣ,στα 419 € μήπως θέλετε να φτιάχνει και φραπέ; Είπα, μήπως!

Πάρτε με 379€ τη κοροϊδία για αναβάθμιση που λέγεται Nintendo Switch Oled. Αλλά αφού ρίξατε και σε  αυτο κράξιμο,δε λέω κάτι άλλο.

Έχεις δει 7αρα οθόνη με τέτοια ανάλυση ?

Τη φορητή κονσόλα την έχεις σε κοντινή απόσταση οπότε θα φαίνονται τα pixels.

To παλιό μου κινητό με 5.5 οθόνη είχε  τέτοια ανάλυση και η διαφορά είναι τεράστια. Δε φαινόταν ωραίο.

Αν εσείς δεν ξέρετε από αναλύσεις καλά, μη λέτε ο "άλλος".

Κινητά κάτω των 100 ευρώ έχουν καλύτερη ανάλυση. Οπότε στα 400 ευρώ θα μπορούσε να έχει καλύτερη ανάλυση.

Αν εσύ ότι σε ότι σου δίνουν λες ναι, δε σου φταινε οι άλλοι που λένε τη γνώμη τους.

Ειμαστε 2021 δεν επιτρέπεται αυτή η ανάλυση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πολύ ενδιαφέρον μου φαίνεται, με windows. 

Άλλες αντίστοιχες επιλογές είναι νομίζω τα gpd win που είναι πιο αδύναμα και 2-3 άλλα μοντέλα που ξεφεύγουν σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, C1oud είπε

Έχεις δει 7αρα οθόνη με τέτοια ανάλυση ?

Τη φορητή κονσόλα την έχεις σε κοντινή απόσταση οπότε θα φαίνονται τα pixels.

To παλιό μου κινητό με 5.5 οθόνη είχε  τέτοια ανάλυση και η διαφορά είναι τεράστια. Δε φαινόταν ωραίο.

Αν εσείς δεν ξέρετε από αναλύσεις καλά, μη λέτε ο "άλλος".

Κινητά κάτω των 100 ευρώ έχουν καλύτερη ανάλυση. Οπότε στα 400 ευρώ θα μπορούσε να έχει καλύτερη ανάλυση.

Αν εσύ ότι σε ότι σου δίνουν λες ναι, δε σου φταινε οι άλλοι που λένε τη γνώμη τους.

Ειμαστε 2021 δεν επιτρέπεται αυτή η ανάλυση.

Ναι,και το Redmi 9A μπορεί να έχει καλύτερη ανάλυση και η οθόνη σου βγάζει μάτι.
Sure,γι αυτό πήρα το Χ1 και το NS χρόνια μετά τη κυκλοφορίας τους.Γιατί ότι μου
σέρβιραν,έλεγα ναι.Ούτε pre-order θα κάνω,ούτε τίποτα.Αν δω ότι αξίζει τα λεφτά του
σε βάθος χρόνου,θα το θεωρήσω σαν επιλογή.Μέχρι τότε,όχι.Πάντα τα φορητά θα έχουν
drawbacks και limitations,ΠΑΝΤΑ!Επίσης είμαστε εν έτει 2021 και ακόμα στις κονσόλες
δεν έχουμε δει καθαρό 4K,πέραν των low spec games και indies.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...