Προς το περιεχόμενο

37 πολιτείες των ΗΠΑ υποβάλλουν αγωγή ενάντια στην Google για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας με το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βιάζεσαι και για τις εντυπώσεις φίλε μου και κανείς λάθος μιας και ακόμα δεν έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει ομοιότητα με τις δυο καταστάσεις… 

αν δεν τιμωρηθεί η Apple τι θα βγεις να πεις????

Eίτε τιμωρήθει είτε δεν τιμωρηθεί, η πρακτική χτυπάει πάνω στα antitrust laws. Στα έβαλα πιο πρίν ποια είναι αυτά.

  • Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers. This stifles competition against the monopolist as the company will be able to buy supplies at potentially lower costs and prevent competitors from manufacturing similar products. 

 

Αν μου εξηγήσεις πως η Apple δεν διαπράττει ακριβώς αυτό, είμαι όλος αυτιά (διαπράττει και τα υπόλοιπα που ανέφερα πρίν, αλλά ας περιοριστούμε στα low hanging fruits). 

Αν αθωωθεί, για να μη το πάω σε ελεγχόμενα δικαστηρία, φαντάζομαι παίζει ρόλο και το μικρό ποσοστό που κατέχει στην αγορά. Αν είχε το 95% ας πούμε προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει έτσι. Η πρακτική βέβαια παραμένει μονοπωλιακή, απλά επειδή επηρεάζει μικρό ποσοστό της αγοράς, δεν θα γίνει κάτι επί αυτού. 

13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Όταν μιλάμε για 60€ εκτυπωτές δεν μου καίγεται καρφί. 'Αλλωστε είχα και άνω των 100€ μοντέλα και δεν έζησε κανένα πέραν των 5 ετών. Σε μένα, που αν δεις μηχάνημα δεκαετίας είναι λες και αγοράστηκε πέρυσι. Ξαφνικά, χωρίς κανένα σοβαρό λόγο, βγάζουν ένα αόριστο μήνυμα error(π.χ. για το ADF που δούλευα σπάνια) και πάπαλα. Με λίγες εκτυπώσεις....Που να τους πληρώσεις και original μελάνια. Ωνάσηδες τους έχεις κάνει.

Αποφεύγεις όμως την ουσία. Γιατί έπεφταν πρόστιμα από την επιτροπή ανταγωνισμού αφού δεν ελέγχεται από μία εταιρεία η αγορά αυτή. Πάρε και κατάλαβε λοιπόν για την Apple.

Τα 'χαμε συζητήσει ξανά αυτά και στο θέμα που πήγε να βάλει χέρι στην epic games να της δίνει προμήθεια("προστασία") για κάθε πώληση στο Epic Games Store. Να μπει σφήνα ανάμεσα στον πελάτη και την Epic, να τον σώσει από το malware φαντάζομαι. :lol:

Εpic vs Apple είναι η φάση the pot calling the kettle black. Η μία χειρότερη από την άλλη :P 

 
Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Τα 'χαμε συζητήσει ξανά αυτά και στο θέμα που πήγε να βάλει χέρι στην epic games να της δίνει προμήθεια("προστασία") για κάθε πώληση στο Epic Games Store. Να μπει σφήνα ανάμεσα στον πελάτη και την Epic, να τον σώσει από το malware φαντάζομαι. :lol:

Ελπιζω να θυμάσαι ότι τελικά αποδείχθηκε ότι ενώ από την αρχή και για χρόνια πλήρωνε το ίδιο πόσο ξαφνικά είπε να επενδύσει σε αποκλειστικότητες, μετά είδε ότι ο κουμπάρας δεν φτάνει και σκέφτηκε το εξής απλό… δεν “βάζω” τις Apple και Google να πληρώσουν αντί για εμένα τα χρέη μου…

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αποφεύγεις όμως την ουσία. Γιατί έπεφταν πρόστιμα από την επιτροπή ανταγωνισμού αφού δεν ελέγχεται από μία εταιρεία η αγορά αυτή. Πάρε και κατάλαβε λοιπόν για την Apple.

Αν θυμάμαι καλά οι κατηγορίες ήταν για δημιουργία τραστ… βέβαια δεν κατάλαβες το point μου αλλά δεν πειράζει… 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Αν αθωωθεί, για να μη το πάω σε ελεγχόμενα δικαστηρία, φαντάζομαι παίζει ρόλο και το μικρό ποσοστό που κατέχει στην αγορά. Αν είχε το 95% ας πούμε προφανώς δεν υπήρχε περίπτωση να περάσει έτσι. Η πρακτική βέβαια παραμένει μονοπωλιακή, απλά επειδή επηρεάζει μικρό ποσοστό της αγοράς, δεν θα γίνει κάτι επί αυτού. 

Αν και διακριτική κολωτούμπα και με μια δόση συνομωσιολογίας έτσι μην μας πουν ανίδεους… ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!

εγω καλύφθηκα… πάω να φάω την σαλάτα μπαρμπασταθης και μετά να θυμηθώ να κάνω μήνυση στην εταιρία γιατί ενώ μου αρέσουν τα λαχανικά από τον κυρ Νίκο αυτή επιμένει να βάζει στις συσκευασίες της μόνο τα δικά της… ειδικά τώρα που έμαθα τι είναι μονοπώλιο θα ξεκινήσω ιερό πόλεμο σε όλες τις χήνες με τα χρυσά αυγά για χάρη όσων κάνουν απλά…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2021 at 16:28, Herald said:
On 09/07/2021 at 15:55, dieksodo said:

 

Μπορείς στο ΣΠΙΤΙ σου να κάνεις ότι θέλεις? Παράνομες δραστηριότητες ας πούμε? Εμπόριο ναρκωτικών / όπλων, παιδοφιλικού περιεχόμενου κλ

Ναι γιατι υπαρχει ΝΟΜΟΣ που λεει πως τα ναρκωτικα ειναι παρανομα αρα και η εμπορια παρανομη. Τα προιοντα της αππλ δεν ειναι παρανομα για να παρεμβει κανεις στο οικοσυστημα της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και διακριτική κολωτούμπα και με μια δόση συνομωσιολογίας έτσι μην μας πουν ανίδεους… ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!

εγω καλύφθηκα… πάω να φάω την σαλάτα μπαρμπασταθης και μετά να θυμηθώ να κάνω μήνυση στην εταιρία γιατί ενώ μου αρέσουν τα λαχανικά από τον κυρ Νίκο αυτή επιμένει να βάζει στις συσκευασίες της μόνο τα δικά της… ειδικά τώρα που έμαθα τι είναι μονοπώλιο θα ξεκινήσω ιερό πόλεμο σε όλες τις χήνες με τα χρυσά αυγά για χάρη όσων κάνουν απλά…

Δεν υπάρχει καμιά κολωτούμπα. Εκ του ορισμού μονοπωλιακές πρακτικές είναι αυτές που ακολουθεί η Apple. Και δεν το λέω εγώ, η ίδια η δικαστής το λέει αν δείς τα πρακτικά. Το αν θα τιμωρηθεί είναι διαφορετικό από αν κάνει breach τα antitrust laws. 

Τώρα η μπαρμπαστάθης δεν ξέρω που κολλάει, μέχρι εκεί φτάνει η σκέψη σου. Αν δεν σαρέσουν τα λαχανικά μπαρμπαστάθης, μπορείς να αγοράσεις από αλλού. Αν δεν σαρέσει το istore δεν μπορείς να αγοράσεις από άλλου.Το οτι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά το ρίχνω στο bias. Δεν νομίζω να είσαι χαζός.

Throughout closing arguments on Monday, the judge signaled she was troubled by monopolistic forces at work in the iOS ecosystem

 

 

3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

Ναι γιατι υπαρχει ΝΟΜΟΣ που λεει πως τα ναρκωτικα ειναι παρανομα αρα και η εμπορια παρανομη. Τα προιοντα της αππλ δεν ειναι παρανομα για να παρεμβει κανεις στο οικοσυστημα της!

Άρα απλά και μόνο επειδή είναι σπίτι σου δεν μπορείς να παρανομείς. Η apple είναι στα δικαστήρια γιατί θεωρούν ότι παρανομεί (μονοπωλιακές πρακτικές). Οπότε το επιχείρημα με το σπίτι σου  είναι εντελώς άκυρο.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2021 at 16:28, Herald said:

εύτηκες λίγο. Το πρόβλημα δεν είναι οτι πουλάει κάτι ξεχωριστό. Το πρόβλημα είναι ότι έχει και το μαχαίρι και το καρπούζι, και γιαυτό προβαίνει σε μονοπωλιακές τακτικές. Η φέτα από μόνη της είναι άσχετο παράδειγμα, γιατί η φέτα είναι σκέτο το μαχαίρι. Λείπει το καρπούζι από την εξίσωση. 

Για να κατανοήσεις λοιπόν το πρόβλημα, δεν είναι ότι το istore είναι κλειστό. Το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία χρησιμοποιεί ένα προιόν που θες να χρησιμοποιήσεις (iphone) για να σε αναγκάσει να χρησιμοποιήσεις ένα προιόν που δεν θες (istore).  Aυτό είναι το νόημα του να υπάρχουν και άλλα stores και εναλλακτικοί τρόποι πληρωμής. Ωστέ να μην αναγκάζεσαι να χρησιμοποείς το store της Apple. 

Μαλλον τα εχεις μπλεξει λιγο στο μυαλουδακι σου. Οταν λες αιφον εσυ μαλλον εννοεις τη συσκευη. Αρα την αποκοβεις απο το λειτουργικο της. Πχ μπορει να θεωρεις μονοπωλειακη πρακτικη οτι σου επιβαλλει να βαλεις ιος. Ενω εσυ μπορει να θες windows. Ομως αιφον κατα την αππλ ειναι ολη η εμπειρια. Αρα ο ορισμος περιλαμβανει και το λειτουργικο. Αρα η υποθεση σου ειναι αυθαιρετη γιατι σκεφτεσαι με ξεπερασμενους ορους. 
 

το ιδιο ισχυει με το παραδειγμα του νεσπρεσσο που ειπες πριν. Πχ η γερραρι σου λεει να χρησιμοποιεις την ταδε βενζινη και ταδε λαδι. Πχ η φερεαρι γχχ οταν σου την πουλανε δεν εχεις δικαιωμα να την βγαλεις απο το μαρανελο. Μπορεις μονο να πας στο εργοστασιο να την οδηγησεις. Ναι ειναι μονοπωλειακες πρακτικες αυτες. Αλλα δεν σου επεβαλλε κανεις να παρεις φερραρι

On 11/07/2021 at 18:08, Herald said:

δεν έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά των αυτοκινήτων γενικά, έχει δεσπόζουσα θέση στην αγορά των Nissan αυτοκινήτων. Χρησιμοποιεί λοιπόν αυτην την θέση για να σου πουλήσει μαζί με το προιόν που θες (αυτοκίνητο) και ένα προιόν που ΔΕΝ θες (ζάντες). 

Για να το πάμε πίσω στην Apple, η Apple είναι η μοναδική εταιρεία από την οποία μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές για iphone. To πρόβλημα δεν είναι μόνο στον τελικο καταναλωτή που αναγκάζεται να αγοράσει από την Apple ( istore) αλλά και από τους προμηθευτές / εταιρείες που αναγκάζονται υποχρεωτικά και α

Μπουρδες. Μια χαρα το κανουν οι εταιριες χρονια τωρα. Πχ η ΗΠ σου επιβαλλει μελανια για εκτυπωτες με 100 οταν βρισκεις με 10 φεικ. Ναι αλλα αν παρεις τα φεικ σου τα κοβει με update. Τι θα κανεις μυνηση γιατι σου απαγορευσε ανταγωνισμο ΣΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ;  αλλωστε οταν σου δινει τον εκτυπωτη συη μιση τιμη γιατι νομιζεις τον εχει τοσο φτηνα. Τα ιδια γινονται και με τις ξυριστικες μηχανες. Γιατι νομιζεις κανουν οσο τα ανταλλακτικα;

On 11/07/2021 at 18:08, Herald said:
On 09/07/2021 at 22:49, dieksodo said:

 

Εξορισμού μόνο αυτή που αποκαλείς αναρχική λογική δουλεύει. Η άλλη  καταρρέει από μόνη της. Αν "ότι δεν επιτρέπεται ρητώς" απαγορεύεται, τότε δεν θα μπορεί να επιτραπεί τίποτα, καθώς απαγορεύεται να επιτραπεί κάτι ρητώς. 

Τι χαζη σοφιστεια ειναι αυτη;

Φυσικα και μπορει να επιτραπει κατι οταν κατατεθει ο σχετικος νομος που το νομιμοποιει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

Μαλλον τα εχεις μπλεξει λιγο στο μυαλουδακι σου. Οταν λες αιφον εσυ μαλλον εννοεις τη συσκευη. Αρα την αποκοβεις απο το λειτουργικο της. Πχ μπορει να θεωρεις μονοπωλειακη πρακτικη οτι σου επιβαλλει να βαλεις ιος. Ενω εσυ μπορει να θες windows. Ομως αιφον κατα την αππλ ειναι ολη η εμπειρια. Αρα ο ορισμος περιλαμβανει και το λειτουργικο. Αρα η υποθεση σου ειναι αυθαιρετη γιατι σκεφτεσαι με ξεπερασμενους ορους. 
 

το ιδιο ισχυει με το παραδειγμα του νεσπρεσσο που ειπες πριν. Πχ η γερραρι σου λεει να χρησιμοποιεις την ταδε βενζινη και ταδε λαδι. Πχ η φερεαρι γχχ οταν σου την πουλανε δεν εχεις δικαιωμα να την βγαλεις απο το μαρανελο. Μπορεις μονο να πας στο εργοστασιο να την οδηγησεις. Ναι ειναι μονοπωλειακες πρακτικες αυτες. Αλλα δεν σου επεβαλλε κανεις να παρεις φερραρι

Όλα όσα γράφεις είναι λάθος. Από την εσπρέσσο μέχρι την γερράρι :P 


Ας πιάσουμε την φερράρι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και σε αφήνουν να  βγάλεις την φερράρι από το μαρανέλο. Αυτοκίνητο σου είναι, όπου θες το πάς. Αυτό που δεν αφήνει το ΚΡΑΤΟΣ (και όχι η Φερράρι) είναι τα αυτοκίνητα της φερράρι που δεν είναι αδειοδοτημένα να κυκλοφορούν σε δρόμο. Μοντέλα όπως η 599xx, FXXk κλπα κλπα. Δεν είναι street legal. 

Η φερράρι μπορεί να μου λέει τι λάδι να χρησιμοποιώ αλλά εγώ μπορώ να βάλω ότι λάδι θέλω, και να αγοράσω αυτό το λάδι από όπου θέλω.

Για να πιάσουμε το iPhone τώρα. Προφανώς η Apple σου πουλάει ένα προιόν. Το iPhone που είναι η συσκευή (το hardware) και το λειτουργικό (software). Αυτό πληρώνεις, αυτό αγοράζεις. Το store δεν το πληρώνεις, δεν το αγοράζεις. Στο χώνει όμως η Apple με το ζόρι, αναγκάζοντας σε να αγοράζεις μόνο από εκεί, αφού δεν επιτρέπει σε κανέναν άλλον να σου πουλήσει. Χτυπάει στο 2ο antitrust law. Αυτό που σου εξηγώ τόση ώρα. Μαζί με ένα προιόν που αγοράζεις (iphone) σε υποχρέωνει να αγοράσεις και ένα προιόν που δεν θες (istore)

 

  • Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Herald said:
14 minutes ago, dieksodo said:

 

Άρα απλά και μόνο επειδή είναι σπίτι σου δεν μπορείς να παρανομείς. Η apple είναι στα δικαστήρια γιατί θεωρούν ότι παρανομεί (μονοπωλιακές πρακτικές). Οπότε το επιχείρημα με το σπίτι σου  είναι εντελώς άκυρο.

Και η μικροσοφτ ετρεχε στα δικαστηρια 5 χρονια επι κλιντον για τον εξπλορερ και ο κλιντον εφαγε τα μουτρα του. Οι δικαστες ξερεις δεν ειναι τιποτα αντικειμενικοι και αυτοι εχουν πολιτικη ατζεντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν δεν σαρέσουν τα λαχανικά μπαρμπαστάθης, μπορείς να αγοράσεις από αλλού. Αν δεν σαρέσει το istore δεν μπορείς να αγοράσεις από άλλου.

Πάμε για άλλη μια φορά… αν δεν σου αρέσει το App Store δεν αγοράζεις iOS… 

μα γιατί ρίχνεις τόσο το επίπεδο σου κάνοντας ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Herald said:

Ας πιάσουμε την φερράρι. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και σε αφήνουν να  βγάλεις την φερράρι από το μαρανέλο. Αυτοκίνητο σου είναι, όπου θες το πάς. Αυτό που δεν αφήνει το ΚΡΑΤΟΣ (και όχι η Φερράρι) είναι τα αυτοκίνητα της φερράρι που δεν είναι αδειοδοτημένα να κυκλοφορούν σε δρόμο. Μοντέλα όπως η 599xx, FXXk κλπα κλ

Το ιδιο πραγμα ειπες με αλλα λογια

δε σου αρεσει το παραδειγμα της φερραρι παρε το warcraft. Ο χαρακτηρας που φτιαχνεις δε σου ανηκει. Νοικιαζεις ενα σλοτ στο σερβερ της blizzard. Εχει δικαιωμα να στο παρει αν θελει. 
 

το ιδιο ισχυει με τα μελανια και την hp. Σου απαγορευει να χρησιμοποιησεις αλλων εταιριων. Το ιδιο ισχυει με ενα σωρο πραγματα.αρα.  Μπορει να ειναι για τα λεφτα. Μπορει να ειναι για λογους ασφαλειας. Το θεμα ειναι πως δικο τους ειναι οτι θελουν κανουν. Πχ αλλο εμπορια ναρκωτικων αλλο καπνιζω σπιτι μου. Σπιτι σου ειναι δεν ειναι δημοσιος χωρος

9 minutes ago, Herald said:

Η φερράρι μπορεί να μου λέει τι λάδι να χρησιμοποιώ αλλά εγώ μπορώ να βάλω ότι λάδι θέλω, και να αγοράσω αυτό το λάδι από όπου θέλω.

Οχι. Αν θελει η φερραρι μονταρει το αμαξι και αυτοκαταστρεφεται αν εντοπισει αλλο λαδι

10 minutes ago, Herald said:

Για να πιάσουμε το iPhone τώρα. Προφανώς η Apple σου πουλάει ένα προιόν. Το iPhone που είναι η συσκευή (το hardware) και το λειτουργικό (software). Αυτό πληρώνεις, αυτό αγοράζεις. Το store δεν το πληρώνεις, δεν το αγοράζεις. Στο χώνει όμως η Apple με το ζόρι, αναγκάζοντας σε να αγοράζεις μόνο από εκεί, αφού δεν επιτρέπει σε κανέναν άλλον να σου πουλήσει. Χτυπάει στο 2ο antitrust law. Αυτό που σου εξηγώ τόση ώρα. Μαζί με ένα προιόν που αγοράζεις (iphone) σε υποχρέωνει να αγοράσεις και ένα προιόν που δεν θες (istore)

Παμε παλι γιατι δεν καταλαβες τιποτα

το προιον δεν ειναι το hardware μονο. Παει πακετο hardware software. Η διαφωνια σου εγκειται στο οτι τα ξεχωριζεις αυθαιρετως. Κανεις δεν σου επιβαλλει τιποτα. Μπορεις να μην αγορασεις το προιον

12 minutes ago, Herald said:

Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 

Exept when the 2 products are 1 and the same 

On 11/07/2021 at 19:43, Herald said:

Ο καπιταλισμός δεν ξέρω που κολλάει. Το πρόβλημα είναι ότι μια εταιρεία σε αναγκάζει για να αγοράσεις προιόντα της που θες να αγοράσεις και προιόντα της που δεν θες. Επίσης αναγκάζει / μπλοκάρι τρίτους να πουλήσουν σε εσένα. Δηλαδή εσύ θες να αγοράσεις κάτι (την Χ εφαρμογή), ο developer της Χ

Αναγκαζει; Εχεις καταλαβει οτι ολος σου ο συλλογισμος βεσιζεται σε λαθος ρημα; Σου εβαλε κανες το ποστολι στο κροταφο να παρεις αιφον; Και η μικροσοφτ εχει 90% μονοπωλειο στα λειτουργικα. Και η κοκακολα στα ενεργυ δρινκς. Σου εβαλε πιστολι κανεις;  
 

ο καπιταλισμος κολλαει στο γεγονος πως ολοι οσοι διαμαρτυτονται για αυτα εμμεσως επιζητουν την μονη διαθεσιμη λυση. Να παρεμβει το κρατος και να ευθμισει την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε για άλλη μια φορά… αν δεν σου αρέσει το App Store δεν αγοράζεις iOS… 

μα γιατί ρίχνεις τόσο το επίπεδο σου κάνοντας ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφουμε????

Ε μην τα λές σε μένα, σε αυτούς που γράφουν τα antitrust laws πεστα. Αυτοί διαφωνούν. Αλλιώς το επιχείρημα σου κάνει invalid όλη την κατηγορία που ανέφερα παραπάνω, δηλαδή tying together the sale of two products. 

Εσύ πιστεύεις ότι αν δεν σαρέσει το app store δεν παίρνεις iOS. Υπό όρους, παίζει και να συμφωνώ μαζί σου. Ο νόμος όμως διαφωνεί και με τους 2 μας, το θεωρεί παράνομο. Μην με βάζεις να κάνω quote τα ίδια πράματα κάθε φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/07/2021 at 19:43, Herald said:

Δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν μπορείς να καταλάβεις το πρόβλημα με τα από πάνω. Είναι σαν να αγοράζεις ποτήρια στα οποία επιτρέπεται να βάλεις ποτά αγορασμένα ΜΟΝΟ από συγκεκριμένο μαγαζί. Ε είναι μονοπωλιακό και παράνομο, πέρα από εμετικό, τι να κάνουμε τώρα.

Καθολου εμετικο. Να παρεις ποτηρι απο αλλου

On 11/07/2021 at 19:43, Herald said:

πιτρέπει να βάλεις. 

Το jailbreak δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις,είναι hack. Πρέπει δηλαδή να σπάσεις τα κλειδώματα της εταιρείας για να το κάνεις. Είναι σαν να μου λές δεν χρειάζεται να αγοράσεις κινητό Apple, μπορείς απλά να το κλέψεις. Ναι οκ μπορείς, αλλά χάνε

Καμια σχεση. Η κλοπη ειναι παρανομη γιατι στερεις φυσικο δικαιωμα καποιου αρα καταργηση ελευθεριας. Το jailbreak δεν στερεις κατι απο κανενα περα απο τον εαυτο σου

 

αρα καμια σχεση

21 hours ago, Herald said:

Διαβάζω τι γράφω. Στο android από τα settings, όπως αλλάζεις το brightness της οθόνης ας πούμε, μπορείς να επιτρέψεις το sideloading. Είναι επιλογή που σου δίνει η ίδια η Google. Στo iOS ΔΕΝ γίνεται. Δεν σου δίνει την επίλογή. Στο απαγορεύει. Αυτά, τώρα συνέχισε το trolling μόνος σου, κουράστηκα.

Ακολουθουν μονοπωλειακες πρακτικες

Η φερραρι δεν σου δινει επιλογη πουα χρωματος στα αυτοκινητα της αλλα κοκκινο με το στανιο. 

 

τα μαξ περρυ εχει σοκολατα με κερασια και οχι με σοκολατα με γαυρο. Γιατι δεν επιτρεπει;

Αρα 

 

παμε τωρα στην αππλ

 

πηρα προχτες ρολοι

δεν γινεται enable an den to kaneis pair me iphone to iphone mou prepei na ginei update sto ios14  

ara tha exana to jailbreak mou

αρα

 

για να καταλαβουμε τα βασικα

 

οταν η αππλ σου δινει πχ ΕΝΑ ΧΡΩΜΑ στο λειτουργικο της και δεν εχει επιλογη 40 χρωματων οπως στα windows σου στερει επιλογες. Γιατι; Γιατι στον 21ο αιωνα οι εταιριες εχουν καταλαβει πως ο χρηστης δε θελει πια επιλογες. Θελει να κανει τη δουλεια του. Αρα ειναι χρεος της αππλ να φωναξει ψυχολογους και εικαστικους και να βρουν το σωστο χρωμα. Οχι να αφησουν το πελατη να επιλεξει

6 hours ago, Herald said:

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλει το 30%. Ας χρεώνει και 200%. Απλά δώσε μου την ελευθερία να ψωνίσω από άλλου. Αν το store σου είναι τόσο καλό και οι τιμές που χρεώνεις απόλυτα δικαιολογημενες (όπςω έχει δήλωσει και η ίδια η Apple νομιζω) τότε τι ακριβώς έχεις να φοβηθείς από τον ανταγωνισμό???? Αφού ΟΛΟΙ εσένα θα προτιμήσουν όταν έχεις τόσο καλ

Ρε φιλε εχεις κολλησει και δε λες να ξεκκολησεις. Η αππλ δεν εχει απαγορευσει τιποτα και σε κανεναν. Μπορεις αν θελεις να χρησιμοποιεις μαγαζια τριτων. Το προβλημα ειναι πως η αππλ εχει φτιαξει το συστημα της που ζητα ψηφιακη υπογραφη για να μπει. Αρα ναι επιτρεπει αλλα μαγαζια. Απλως κανεις κλικ τις εφορμογες και δεν φορτωνουν τοσο απλα

5 hours ago, Herald said:

να μην βάλεις πάλι τα Apple glasses. Όταν πληρώνει χρήματα στους developers του τάδε παιχνιδιού (metro exodus ας πούμε) ώστε να πουλάνε το παιχνίδι τους μόνο στο Epic store, τι σου δείχνει εσένα? Εμένα μου δείχνει ότι η ίδια η Epic ξέρει ότι είναι ΓΤΠ το store της και κανείς δεν θα αγόραζε από εκεί το Metro Exodus αν δεν ήταν αναγκασμένος. Όταν έχεις ένα καλό προιόν ο κόσμος σε παρακαλάει να το αγοράσει, δεν τον αναγκάζεις μ

Πολυ ωραια. Το παρανομο που το ειδες; Ολες οι εταιριες τα κανουν αυτα. Και η σονυ και η νιντεντο εχουν μονοπωλειο φιναλ φαντασυ και ζελντα. Ναι τι;

 

 

δηλαδη αν αυριο παει ο κοκακολα και πει στο περιπτρερα παρε τσαμπα ψυγειο αλλα θα πουλας μονο κοκακολες. Δε ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ» κανεις να πας σε ΑΥΤΟ το περιπτρερο

5 hours ago, Herald said:
5 hours ago, AtiX said:

 

Το παράδειγμα της Epic, καμία, μιάς και δεν έχει το μαχαίρι και το καρπούζι. H Εpic έχει το store, αλλά χωρίς την συγκαταθέση του developer (επι πληρωμή ή και όχι) δεν μπορεί να έχει αποκλειστικότητα. 

Η Apple έχει και τα δύο (την συσκευή και το store) και εκεί προκύπτει η μονοπωλιακή πρακτικ


 

μα το σκυπε/ινσομνια/βιμπερ/λοιπες εφαρμογες δεν βγαινουν μονο για αππστορ. Βγαινουν και σε πλαυστορ και για windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο νόμος όμως διαφωνεί και με τους 2 μας, το θεωρεί παράνομο. Μην με βάζεις να κάνω quote τα ίδια πράματα κάθε φορά

Κοιτα τώρα τι παίζει… μετά από τόσα quote μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχεις καταλάβει το εξής απλό, το άρθρο μιλάει για πωλήσεις αν μου βρεις που πουλάει το App Store ή που χρεώνει το iOS ίσως και να βγάλεις μια άκρη… την πρώτη φορά που στο είπα έκανες ότι δεν το κατάλαβες, ελπίζω τώρα να το καταλάβεις και να μην συνεχίζεις να χρησιμοποιείς όρους που δεν καταλαβαίνεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Herald said:

κριμένα για την Apple, πράττει και το 1ο, και το 2ο, και το 4ο.  Πιθανόν και το 3ο όσον αφορά το Apple

 

5 hours ago, Herald said:

 Antitrust laws ---> monopolies ---> types of monopolistic behavior ---> 

  • Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers. This stifles competition against the monopolist as the company will be able to buy supplies at potentially lower costs and prevent competitors from manufacturing similar products. 
  • Tying the Sale of Two Products: When a monopolist has dominance in the market shares of one product but wishes to gain market shares in another product, it can tie sales of the dominant product to the second product. This forces customers for the second product to buy something they may not need or want and is a violation of antitrust laws. 
  • Predatory Pricing: Often hard to prove, and requiring a careful examination on the part of the FTC, predatory pricing can be considered monopolistic if the price cutting firm can cut prices far into the future and has enough market share to recoup its losses down the line.
  • Refusal to Deal: Like any other company, monopolies can choose who they wish to conduct business with. However, if they use their market dominance to prevent competition, this can be considered a violation of antitrust laws. 

 

Συγκεκριμένα για την Apple, πράττει

Ειναι φυσικο της δικαιωμα να θετει και τιμες και προιντα. Το οτι βγαινει ενα κρατος και βαφτιζει κατι παρανομο δεν σημαινει οτι ειναι. Χαρακτηριστικο ειναι το δικαστηριο με μικροσοφτ το 1997 που απεδειξε το βλακωδες αυτων των ισχυρισμων και των αποπανω νομων

4 hours ago, Herald said:

1) Tι λές βρε σύ? Μπορείς να αγοράσεις ΕΣΥ την τάδε εφαρμογή για iOS από τον developer της? ΟΧΙ. Αναγκάζει τον developer να πουλάει μόνο στην Apple. Αυτό είναι το exclusive supply agreement. Του λέει αν θες να πουλάς εφαρμογές για το iOS θα τις πουλάς μόνο σε μένα και εγώ θα τις μεταπουλάω με καπέλο στον πελάτη.

Μαλλον δεν εχεις κατααβει πως δουλευει το αιφονι. Δεν πουλαει το ungry birds στην αππλ κανεις. Κατευθειαν απο την εταιρια το πιρνεις. Απλως η αππλ παιρνει προμηθεια γαι την χρηση των σερβερς. 

4 hours ago, Herald said:

2) Προφανώς και δεν είναι ένα προιόν. Οταν αγοράζεις το iPhone αγοράζεις και το App store? :P Προφανώς όχι. Χώρια αγοράζεις τις εφαρμογές, χώρια την συσκευή. Άρα μιλάμε για 2 προιόντα. Πόσο δε μάλιστα όταν μπορείς να κρατήσεις τις εφαρμογές σου αλλάζο

Ακριβως

Ειναι τοσο απλο. Αν δεν το καταλαβαινεις τοσο συνεχιζεις στο λογικο fallacy 

4 hours ago, Herald said:

μονοπωλιακές τακτικές. "Εντάξει παιδιά, κάτω τα στυλό, μας είπε ο Atix να πούμε ότι είναι ένα προιόν οι ντομάτες και η κεφαλογραβιέρα, οπότε την γλυτώσαμε". Η microsoft δυστηχώς δεν είχε εσένα δικηγόρο όταν τον ήπιε για τον Internet Explorer που έβαζε στα windows. Εμ δεν της έκοψε να ισχυριστεί ότι είναι ένα προιόν :P 

Αυτο ακριβως ειπε και καλως εκανε. Και νικησε τελικα. Τωρα πως το ηπιε οταν 20 χεονια ακομα κυβερνα στα λειτουργικα και ακομα υπαρχει ο εξπλορερ μονο εσυ μπορεις να μας εξηγησεις

3 hours ago, Herald said:

Αγγλικά σου δεν σε βοήθησαν να καταλάβεις, θα σου κάνω ΑΚΡΙΒΗ μετάφραση. 

Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers

Όταν ένας προμηθευτής εμποδίζεται από το να πουλήσει σε άλλους αγοραστές Η rovio

Περιεργο. Δηλαδη μας λες πως τα ungry birds για ανδροιδ ειναι της αππλ; Δηλαδη και η ταινια ungry birds ηταν παραγωγης στουδιο αππλ; Τι μαθαινει κανεις

39 minutes ago, Herald said:

Εσύ πιστεύεις ότι αν δεν σαρέσει το app store δεν παίρνεις iOS. Υπό όρους, παίζει και να συμφωνώ μαζί σου. Ο νόμος όμως διαφωνεί και με τους 2 μας, το θεωρεί παράνομο. Μην με βάζεις να κάνω quote τα ίδια πράματα κάθε φορά

Βλακωδες επιχειρημα

Και ο νομος περι ανταγωνισμου των συχνοτητων απαγορευε στα καναλια τη λειτουργια τους και εκλεισε το μεγκα

 

και λοιπον; Με την ιδια λογικη μου πετας εσυ φειγ βολαν τον νομο

 

ομως ο νομος κατεπεσε στο ΣτΕ και ο παππας τρεχει σε εξεταστικες γιατι προσπαθησε να ελενξει το τοπιο των μεδια!

 

το οτι βγαινει ενας βλακωδης νομος στην ΕσσδΕ ή στις ΗΠΑ δεν σημαινει οτι ειναι σωνει και καλα κακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοιτα τώρα τι παίζει… μετά από τόσα quote μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχεις καταλάβει το εξής απλό, το άρθρο μιλάει για πωλήσεις αν μου βρεις που πουλάει το App Store ή που χρεώνει το iOS ίσως και να βγάλεις μια άκρη… την πρώτη φορά που στο είπα έκανες ότι δεν το κατάλαβες, ελπίζω τώρα να το καταλάβεις και να μην συνεχίζεις να χρησιμοποιείς όρους που δεν καταλαβαίνεις…

Αν και το app για το Play Store βρίσκεται προεγκατεστημένο στις περισσότερες συσκευές Android, τουλάχιστον δεν είναι η μοναδική τοποθεσία από την οποία μπορείτε να προχωρήσετε σε λήψη λογισμικού και εφαρμογών, με τις Amazon και Samsung να λειτουργούν παράλληλα στις συσκευές τους τα δικά τους app stores. Επιπλέον, σε αντίθεση με τις συσκευές της Apple, είναι δυνατό να προχωρήσετε στο side loading εφαρμογών στην συσκευή σας από διάφορες άλλες ιστοσελίδες και app stores, παρακάμπτοντας το Play Store της Google, όσο επισφαλής και αν χαρακτηρίζεται από πολλούς μία τέτοια κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο 2000 χρονια η πελλοπονησος δεν ηταν νησι αλλα ενωμενη. Τα καραβια λοιπον επρεπε να κανουν το γυρο. Υπηρχαν τοτε καποιοι που εβγαζαν στη στερια το κουβαλουσαν και το περναγαν με τα χερια. Γιατι; Γιατι εκει που ειναι σημερα ο ισθμος εκει τοτε υπαρχαν μπουρ@ελα   Εξου και το γνωστο ρητο για το ποιος σερνει καραβι. 
 

ηθικον διδαγμα

αλλο πραγμα το μαστιγιο αλο το καροτο

το να χρησιμοποιει καποιος εηματα τυπου «επιβαλλει» και «αναγκαζει» για πραγματα απολυτως της ελευθερης επιλογης ειναι παρελκυστικο και γινεται επιτηδες για προπαγανδιστικους λογους. 
 

Αυτο αλλωστε ειναι και η βασικη διαφορα απο τα φυσικα μονοπωλεια (καλα) με τα τεχνητα (κακα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...