Προς το περιεχόμενο

37 πολιτείες των ΗΠΑ υποβάλλουν αγωγή ενάντια στην Google για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας με το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Heraldαπαντησε μου μόνο σε μια ερώτηση… βρες μου μια καταδίκη που να έχει αν όχι τα ίδια, έστω παρόμοια χαρακτηριστικά* και να αποδεικνύει τα λεγόμενα σου… 
 

* για να σε προλάβω της MS με το explorer δεν είναι ίδια υπόθεση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Κοίταξε δεν μπορώ να σε καταλάβω γιατί είμαι ανάπηρος…. μόνο AppStore και μόνο iPhone ξέρω στη ζωή μου. Τίποτα άλλο….Βλέπω το δέντρο ενώ δικάζουν το δάσος….Τι ένα δέντρο , τι ένα δάσος . Tunnel vision… Ωπ …το τραινο έρχεται και θα με πατήσει. Φεύγω τρέχοντας …

Το πρώτο σου πόστ που βγάζει κάπως νόημα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

@Heraldαπαντησε μου μόνο σε μια ερώτηση… βρες μου μια καταδίκη που να έχει αν όχι τα ίδια, έστω παρόμοια χαρακτηριστικά* και να αποδεικνύει τα λεγόμενα σου… 
 

* για να σε προλάβω της MS με το explorer δεν είναι ίδια υπόθεση…

Irrelevant. Για να πάω με τα νερά σου, δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ παρόμοια δίκη. 

Αποδεικνύει αυτό ότι η τακτική της Apple δεν είναι μονοπωλιακή? 

Δε σε καταλαβαίνω. Σου έχω δώσει τον ορισμό της μονοπωλιακής τακτικής και σου έχω εξηγήσει και τι κάνει η Apple. Αν δεν μπορείς να δείς ότι αυτό είναι μονοπωλιακή τακτική τζάμπα του κουράζουμε. Έχεις δίκιο, έχω άδικο, πάμε παρακάτω.

ΥΓ1. Η ερώτηση σου εμπεριέχει 2-3 logical fallacies (είναι η επιτομή του red herring)  αλλά είδες, δεν το έλαβα υπόψιν και απάντησα ;)  

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε αν είναι να καταλαβαίνεις τι λέμε να εκφραζόμαστε έτσι… 😆

Από το αρχίζεται τα logical fallacies καλύτερα να εκφράζεστε έτσι για να είμαι ειλικρινής :P 

Btw, πρός γνώση και συμμόρφωση.

 

Microsoft argued that the merging of Windows and IE was the result of innovation and competition, that the two were now the same product and inextricably linked

Βρε ποιανού τα επιχείρηματα μου θυμίζει 😜 

Μonopoly on Intel based computers ε? Και η MS έχασε οχι επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ (όπως κανει η Apple) την ύπαρξη ανταγωνισμού. Η υπόθεση της Apple είναι χειρότερη από την MS, και η MS έχασε. Προφανώς άλλα τα μεγέθη, την σώζει προς το παρόν το μικρό ποσοστό, αλλά η μονοπωλιακές πρακτικές είναι μονοπωλιακές regardless

The plaintiffs alleged that Microsoft had abused monopoly power on Intel-based personal computers in its handling of operating system and web browser integration. The issue central to the case was whether Microsoft was allowed to bundle its flagship Internet Explorer (IE) web browser software with its Windows operating system

 

Μonopoly on Intel based computers ε? Και η MS έχασε οχι επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ (όπως κανει η Apple) την ύπαρξη ανταγωνισμού. Η υπόθεση της Apple είναι χειρότερη από την MS, και η MS έχασε. Προφανώς άλλα τα μεγέθη, την σώζει προς το παρόν το μικρό ποσοστό, αλλά oi μονοπωλιακές πρακτικές είναι μονοπωλιακές regardless

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Irrelevant. Για να πάω με τα νερά σου, δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ παρόμοια δίκη. 

Αποδεικνύει αυτό ότι η τακτική της Apple δεν είναι μονοπωλιακή? 

Δε σε καταλαβαίνω. Σου έχω δώσει τον ορισμό της μονοπωλιακής τακτικής και σου έχω εξηγήσει και τι κάνει η Apple. Αν δεν μπορείς να δείς ότι αυτό είναι μονοπωλιακή τακτική τζάμπα του κουράζουμε. Έχεις δίκιο, έχω άδικο, πάμε παρακάτω.

ΥΓ1. Η ερώτηση σου εμπεριέχει 2-3 logical fallacies (είναι η επιτομή του red herring)  αλλά είδες, δεν το έλαβα υπόψιν και απάντησα ;)  

Το ένα δέκατο να καταλάβαινες από αυτά τα τσιτάτα που αντιγράφεις και ξεστομίζεις ως κατηγορίες, θα ντρεπόσουνα τόσο που δεν θα ξανα απευθυνόσουν σε κανένα μας…

και ναι αυτό είναι το σημαντικότερο από ότι άλλη βλακεία συζητάμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Irrelevant. Για να πάω με τα νερά σου, δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ παρόμοια δίκη. 

Αποδεικνύει αυτό ότι η τακτική της Apple δεν είναι μονοπωλιακή? 

Δε σε καταλαβαίνω. Σου έχω δώσει τον ορισμό της μονοπωλιακής τακτικής και σου έχω εξηγήσει και τι κάνει η Apple. Αν δεν μπορείς να δείς ότι αυτό είναι μονοπωλιακή τακτική τζάμπα του κουράζουμε. Έχεις δίκιο, έχω άδικο, πάμε παρακάτω.

ΥΓ1. Η ερώτηση σου εμπεριέχει 2-3 logical fallacies (είναι η επιτομή του red herring)  αλλά είδες, δεν το έλαβα υπόψιν και απάντησα ;)  

Από το αρχίζεται τα logical fallacies καλύτερα να εκφράζεστε έτσι για να είμαι ειλικρινής :P 

Btw, πρός γνώση και συμμόρφωση

Microsoft argued that the merging of Windows and IE was the result of innovation and competition, that the two were now the same product and inextricably linked

 

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Το πρώτο σου πόστ που βγάζει κάπως νόημα 😆

Είναι γιατί κατάλαβα ότι έχεις κολλήσει στην μηλιά και δεν βλέπεις τα αλλά δέντρα γύρω. 
Το θέμα είναι για τα αλλά δέντρα αλλά όπως πάντα ένας θα πει για την μηλιά και θα πλακώσει και ο ερετζουμ 32 να φάει το δαγκωμένο μήλο. 
Ειχες δίκιο τελικά Αρειανός σκουλήκι , πρέπει να είσαι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Το ένα δέκατο να καταλάβαινες από αυτά τα τσιτάτα που αντιγράφεις και ξεστομίζεις ως κατηγορίες, θα ντρεπόσουνα τόσο που δεν θα ξανα απευθυνόσουν σε κανένα μας…

και ναι αυτό είναι το σημαντικότερο από ότι άλλη βλακεία συζητάμε!!!!

Καταλαβαίνω τα 10/10. Και λόγω υψηλής νουμοσυνής και λόγω εντρύφησης στο συγκεκριμένο τομέα. To γεγόνος ότι νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνει μια αυθεντία στο συγκεκριμένο subject λέει πολλά για την δικιά σου κατανόηση στο τοπικ "λογική". 

Τα τσιτάτα που αντιγράφω δεν ξέρω ποιά είναι, θες να γίνεις συγκεκριμένος? Τι αντιγράφω?

Μόλις τώρα, atheatos είπε

 

Είναι γιατί κατάλαβα ότι έχεις κολλήσει στην μηλιά και δεν βλέπεις τα αλλά δέντρα γύρω. 
Το θέμα είναι για τα αλλά δέντρα αλλά όπως πάντα ένας θα πει για την μηλιά και θα πλακώσει και ο ερετζουμ 32 να φάει το δαγκωμένο μήλο. 
Ειχες δίκιο τελικά Αρειανός σκουλήκι , πρέπει να είσαι…

Το ότι υπάρχουν άλλα δέντρα κάνει την μηλιά αθώα? Θα σου αναφέρω πάλι logical fallacies και θα αρχίσεις την μουρμούρα αλλά τι να σε κάνω, προσβάλλουν την λογική τα επιχειρήματα σου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Μα γιατι κάνει ότι δεν καταλαβαίνεις? Όπως ψάχνεις για να βρεις ζάντες και δεν σου δίνει η εταιρία που αγόρασες το αυτοκίνητο οδηγείς από που θα το αγοράσεις, έτσι και εδώ αν θέλεις θα πρέπει να ψάξεις…

το ότι μια, δυο, πέντε εταιρίες εκεί που πουλάει το αυτοκίνητο σου δίνει και εγχειρίδιο ή σε μια γωνία έχει σταντ με ζάντες δεν σημαίνει ότι ΟΛΕΣ οι εταιρίες είναι υποχρεωμένες να κάνουν το ίδιο…

δεν σχολιάζω καν το “Το πρόβλημα είναι ότι μια εταιρεία σε αναγκάζει για να αγοράσεις προιόντα της που θες να αγοράσεις και προιόντα της που δεν θες.” Το οποίο ούτε ο μεγαλύτερος hater της εταιρίας δεν θα τολμούσε να το πει… ή το καταπληκτικό “Επίσης αναγκάζει / μπλοκάρι τρίτους να πουλήσουν σε εσένα. Δηλαδή εσύ θες να αγοράσεις κάτι (την Χ εφαρμογή), ο developer της Χ εφαρμογής θέλει να στην πουλήσει, η Apple μπαίνει ανάμεσα σας με απλωμένο χέρι και ζητάει λύτρα.”  Το οποίο μάντεψε το κάνουν όλες όσες έχουν store…

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Herald.

Την πρακτική της apple(κλειστό οικοσύστημα) ακολουθούσαν και ακολουθούν οι εταιρείες κατασκευής εκτυπωτών που σε υποχρεώνουν(με διάφορα τεχνητά κωλύματα) να αγοράζεις δικά τους μελάνια. Ξέρεις πόσα πρόστιμα έχουν φάει για τέτοιες πρακτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταλαβαίνω τα 10/10. Και λόγω υψηλής νουμοσυνής και λόγω εντρύφησης στο συγκεκριμένο τομέα. To γεγόνος ότι νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνει μια αυθεντία στο συγκεκριμένο subject λέει πολλά για την δικιά σου κατανόηση στο τοπικ "λογική". 

Τα τσιτάτα που αντιγράφω δεν ξέρω ποιά είναι, θες να γίνεις συγκεκριμένος? Τι αντιγράφω?

Το ότι υπάρχουν άλλα δέντρα κάνει την μηλιά αθώα? Θα σου αναφέρω πάλι logical fallacies και θα αρχίσεις την μουρμούρα αλλά τι να σε κάνω, προσβάλλουν την λογική τα επιχειρήματα σου :P 

Δεν πειράζει μόνο με προσβολή της λογικής μπορεί να κάνει κάποιος διάλογο μαζί σου. ..😁

Δεν διαφώνησε κανείς για το τι κάνει το μήλο άλλωστε για αυτό είναι αυτό που είναι . Αλλά κάποιοι έχουν πρόβλημα με τα wannabe μήλα , που όμως δεν είναι μήλα και εκεί έγκειται το πρόβλημα, στο συγκεκριμένο θέμα. Αν η Apple αποφασίσει να πουλήσει iPhone με λογισμικό android γιατί της το επιβάλει ο νόμος δεν θα λέγεται iPhone…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Herald.

Την πρακτική της apple(κλειστό οικοσύστημα) ακολουθούσαν και ακολουθούν οι εταιρείες κατασκευής εκτυπωτών που σε υποχρεώνουν(με διάφορα τεχνητά κωλύματα) να αγοράζεις δικά τους μελάνια. Ξέρεις πόσα πρόστιμα έχουν φάει για τέτοιες πρακτικές;

H συζήτηση μου θυμίζει το 100/110 = 110/100. Τέτοιο επίπεδο 😛 

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Δεν πειράζει μόνο με προσβολή της λογικής μπορεί να κάνει κάποιος διάλογο μαζί σου. ..😁

Δεν διαφώνησε κανείς για το τι κάνει το μήλο άλλωστε για αυτό είναι αυτό που είναι . Αλλά κάποιοι έχουν πρόβλημα με τα wannabe μήλα , που όμως δεν είναι μήλα και εκεί έγκειται το πρόβλημα, στο συγκεκριμένο θέμα. Αν η Apple αποφασίσει να πουλήσει iPhone με λογισμικό android γιατί της το επιβάλει ο νόμος δεν θα λέγεται iPhone…

Mα πως δεν διαφώνησε, ο atix 5 σελίδες διαφωνεί. Αμα δεν διαφωνούσε κανείς δεν θα συζητάγαμε 10 σελίδες τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Herald.

Την πρακτική της apple(κλειστό οικοσύστημα) ακολουθούσαν και ακολουθούν οι εταιρείες κατασκευής εκτυπωτών που σε υποχρεώνουν(με διάφορα τεχνητά κωλύματα) να αγοράζεις δικά τους μελάνια. Ξέρεις πόσα πρόστιμα έχουν φάει για τέτοιες πρακτικές;

Μην ξεχνάς ότι αντέγραψε την Xerox….

3 λεπτά πριν, Herald είπε

H συζήτηση μου θυμίζει το 100/110 = 110/100. Τέτοιο επίπεδο 😛 

Mα πως δεν διαφώνησε, ο atix 5 σελίδες διαφωνεί. Αμα δεν διαφωνούσε κανείς δεν θα συζητάγαμε 10 σελίδες τώρα

Είπαμε …κάποιος πρέπει να γράψει για την μηλιά σε άσχετο τοπικ για να τραφούν τα μηλοσκουληκα….

3 λεπτά πριν, Herald είπε

H συζήτηση μου θυμίζει το 100/110 = 110/100. Τέτοιο επίπεδο 😛 

Mα πως δεν διαφώνησε, ο atix 5 σελίδες διαφωνεί. Αμα δεν διαφωνούσε κανείς δεν θα συζητάγαμε 10 σελίδες τώρα

Είπαμε …κάποιος πρέπει να γράψει για την μηλιά σε άσχετο τοπικ για να τραφούν τα μηλοσκουληκα….

3 λεπτά πριν, Herald είπε

H συζήτηση μου θυμίζει το 100/110 = 110/100. Τέτοιο επίπεδο 😛 

Mα πως δεν διαφώνησε, ο atix 5 σελίδες διαφωνεί. Αμα δεν διαφωνούσε κανείς δεν θα συζητάγαμε 10 σελίδες τώρα

Είπαμε …κάποιος πρέπει να γράψει για την μηλιά σε άσχετο τοπικ για να τραφούν τα μηλοσκουληκα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο Herald.

Την πρακτική της apple(κλειστό οικοσύστημα) ακολουθούσαν και ακολουθούν οι εταιρείες κατασκευής εκτυπωτών που σε υποχρεώνουν(με διάφορα τεχνητά κωλύματα) να αγοράζεις δικά τους μελάνια. Ξέρεις πόσα πρόστιμα έχουν φάει για τέτοιες πρακτικές;

Νομίζω το έχουμε ξανά συζητήσει και παλιότερα…

παμε στη ουσία… και που έπεσαν πρόστιμα άλλαξε τίποτα στην αγορά? Όχι απεναντίας ακρίβυναν οι τιμές των μελανιών αναγκάζοντας τους καταναλωτές να αγοράζουν τα φθηνότερα αναγομωμένα ή ρέπλικες με αποτέλεσμα οι περισσότεροι εκτυπωτές να χαλάσουν, να χαρακτηριστούν και ως εκτός εγγύησης από της κακή ποιότητας μελάνια… διπλή ζημιά λοιπών για τον καταναλωτή…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Νομίζω το έχουμε ξανά συζητήσει και παλιότερα…

παμε στη ουσία… και που έπεσαν πρόστιμα άλλαξε τίποτα στην αγορά? Όχι απεναντίας ακρίβυναν οι τιμές των μελανιών αναγκάζοντας τους καταναλωτές να αγοράζουν τα φθηνότερα αναγομωμένα ή ρέπλικες με αποτέλεσμα οι περισσότεροι εκτυπωτές να χαλάσουν, να χαρακτηριστούν και ως εκτός εγγύησης από της κακή ποιότητας μελάνια… διπλή ζημιά λοιπών για τον καταναλωτή…

Όταν μιλάμε για 60€ εκτυπωτές δεν μου καίγεται καρφί. 'Αλλωστε είχα και άνω των 100€ μοντέλα και δεν έζησε κανένα πέραν των 5 ετών. Σε μένα, που αν δεις μηχάνημα δεκαετίας είναι λες και αγοράστηκε πέρυσι. Ξαφνικά, χωρίς κανένα σοβαρό λόγο, βγάζουν ένα αόριστο μήνυμα error(π.χ. για το ADF που δούλευα σπάνια) και πάπαλα. Με λίγες εκτυπώσεις....Που να τους πληρώσεις και original μελάνια. Ωνάσηδες τους έχεις κάνει.

Αποφεύγεις όμως την ουσία. Γιατί έπεφταν πρόστιμα από την επιτροπή ανταγωνισμού αφού δεν ελέγχεται από μία εταιρεία η αγορά αυτή. Πάρε και κατάλαβε λοιπόν για την Apple.

Τα 'χαμε συζητήσει ξανά αυτά και στο θέμα που πήγε να βάλει χέρι στην epic games να της δίνει προμήθεια("προστασία") για κάθε πώληση στο Epic Games Store. Να μπει σφήνα ανάμεσα στον πελάτη και την Epic, να τον σώσει από το malware φαντάζομαι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Νομίζω το έχουμε ξανά συζητήσει και παλιότερα…

παμε στη ουσία… και που έπεσαν πρόστιμα άλλαξε τίποτα στην αγορά? Όχι απεναντίας ακρίβυναν οι τιμές των μελανιών αναγκάζοντας τους καταναλωτές να αγοράζουν τα φθηνότερα αναγομωμένα ή ρέπλικες με αποτέλεσμα οι περισσότεροι εκτυπωτές να χαλάσουν, να χαρακτηριστούν και ως εκτός εγγύησης από της κακή ποιότητας μελάνια… διπλή ζημιά λοιπών για τον καταναλωτή…

Μετα από 9 σελίδες παραδέχτηκες ότι είναι μονοπωλιακή τακτική, οτι απαγορεύεται από το νόμο, ότι έχουν πέσει πρόστιμα σε ανάλογες καταστάσεις, αλλά τώρα "δεν έχει σημασία γιατί δεν κερδίζει ο καταναλωτής". ΠΡΟΟΔΟΣ κύριοι 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μετα από 9 σελίδες παραδέχτηκες ότι είναι μονοπωλιακή τακτική, οτι απαγορεύεται από το νόμο, ότι έχουν πέσει πρόστιμα σε ανάλογες καταστάσεις, αλλά τώρα "δεν έχει σημασία γιατί δεν κερδίζει ο καταναλωτής". ΠΡΟΟΔΟΣ κύριοι 😛 

Βιάζεσαι και για τις εντυπώσεις φίλε μου και κανείς λάθος μιας και ακόμα δεν έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει ομοιότητα με τις δυο καταστάσεις… 

αν δεν τιμωρηθεί η Apple τι θα βγεις να πεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...