Προς το περιεχόμενο

37 πολιτείες των ΗΠΑ υποβάλλουν αγωγή ενάντια στην Google για παραβίαση της αντιμονοπωλιακής νομοθεσίας με το Play Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το υπερβολικά απλή σκέψη το αφήνω ασχολίαστο μιας και ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί τιμωρήθηκε η Microsoft, ή το ακόμα πιο πετυχημένο είναι μονοπώλιο στις ίδιες της της συσκευές…

ΥΓ: τα 1), 2) και 3) σου, δεν το σχολιάζω μιας και όπως αντιληφθήκαμε όλοι μας αλλά διαβάζεις και αλλά καταλαβαίνεις, βέβαια μου γεννιέται μια απορία αφού αυτοί οι νόμοι ισχύουν εδώ και δεκαετίες γιατί κανείς δεν κινήθηκε νομικά εναντίων της και κινήθηκαν ουσιαστικά πέρσι για το 30% προμήθεια…? Την έχουν μηνύσει για πολύ πιο ασήμαντα πράγματα πως για κάτι τόσο σοβαρό την γλύτωνε???

Ναι εγώ άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω 😛 

Πέρυσι γιατί κινήθηκαν για το 30% και δεν το έκαναν τόσα χρόνια?  Βλέπεις που έχεις απλοικές σκέψεις. 

Μπορεί η Rovio να σου πουλήσει την εφαρμογή της "angry birds"? ΟΧΙ, δεν μπορεί, μπορεί μόνο να πουλήσει στην Apple και εσύ να το αγοράσεις από αυτήν με καπέλο. Αυτό λέγεται exclusive supply agreement και είναι μονοπωλιακή πρακτική. Ίσως τα Αγγλικά σου δεν σε βοήθησαν να καταλάβεις, θα σου κάνω ΑΚΡΙΒΗ μετάφραση. 

Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers

Όταν ένας προμηθευτής εμποδίζεται από το να πουλήσει σε άλλους αγοραστές Η rovio (προμηθευτής) εμποδίζεται να πουλήσει σε εσένα (άλλος αγοραστής) το προιόν της (angry birds ios).

Περιμένω τα σπινιαρίσματα πάλι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι εγώ άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω 😛 

Πέρυσι γιατί κινήθηκαν για το 30% και δεν το έκαναν τόσα χρόνια?  Βλέπεις που έχεις απλοικές σκέψεις. 

Μπορεί η Rovio να σου πουλήσει την εφαρμογή της "angry birds"? ΟΧΙ, δεν μπορεί, μπορεί μόνο να πουλήσει στην Apple και εσύ να το αγοράσεις από αυτήν με καπέλο. Αυτό λέγεται exclusive supply agreement και είναι μονοπωλιακή πρακτική. Ίσως τα Αγγλικά σου δεν σε βοήθησαν να καταλάβεις, θα σου κάνω ΑΚΡΙΒΗ μετάφραση. 

Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers

Όταν ένας προμηθευτής εμποδίζεται από το να πουλήσει σε άλλους αγοραστές Η rovio (προμηθευτής) εμποδίζεται να πουλήσει σε εσένα (άλλος αγοραστής) το προιόν της (angry birds ios).

Περιμένω τα σπινιαρίσματα πάλι. 

Σε ποιους άλλους αγοραστές πέραν από αυτούς της Apple εμποδίστηκε? Στους αγοραστές που δεν θέλει η Apple να την αγοραζουν και τους λέει πηγαίνετε στο Android?

Ξέρεις πολλές εταιρείες που να δηλώνουν ξεκάθαρα ποιους θέλουν για πελάτες? Να λένε μας είναι αδιάφορος ο Herald τι θέλει?

Κοιταξε …σε ενοχλεί το φτύσιμο αλλά καλό είναι να το ξεπεράσεις…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Σε ποιους άλλους αγοραστές πέραν από αυτούς της Apple εμποδίστηκε? Στους αγοραστές που δεν θέλει η Apple να την αγοραζουν και τους λέει πηγαίνετε στο Android?

Ξέρεις πολλές εταιρείες που να δηλώνουν ξεκάθαρα ποιους θέλουν για πελάτες? Να λένε μας είναι αδιάφορος ο Herald τι θέλει?

Κοιταξε …σε ενοχλεί το φτύσιμο αλλά καλό είναι να το ξεπεράσεις…

Εσύ μπορείς να αγοράσεις από την Rovio? Όχι, γιατί το απαγορεύει η Apple. Αυτο είναι μονοπωλιακή τακτική. Στο μετέφρεσα ρε φίλε το κείμενο, δεν έχεις δικαιολογια να μην καταλαβαίνεις.

Συνεχίζεις να επιχειρηματολογείς με ad hominem. Εξορισμού λοιπόν ότι γράφεις είναι λάθος. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι εγώ άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω 😛 

Πέρυσι γιατί κινήθηκαν για το 30% και δεν το έκαναν τόσα χρόνια?  Βλέπεις που έχεις απλοικές σκέψεις. 

Μπορεί η Rovio να σου πουλήσει την εφαρμογή της "angry birds"? ΟΧΙ, δεν μπορεί, μπορεί μόνο να πουλήσει στην Apple και εσύ να το αγοράσεις από αυτήν με καπέλο. Αυτό λέγεται exclusive supply agreement και είναι μονοπωλιακή πρακτική. Ίσως τα Αγγλικά σου δεν σε βοήθησαν να καταλάβεις, θα σου κάνω ΑΚΡΙΒΗ μετάφραση. 

Exclusive Supply Agreements: These occur when a supplier is prevented from selling to different buyers

Όταν ένας προμηθευτής εμποδίζεται από το να πουλήσει σε άλλους αγοραστές Η rovio (προμηθευτής) εμποδίζεται να πουλήσει σε εσένα (άλλος αγοραστής) το προιόν της (angry birds ios).

Περιμένω τα σπινιαρίσματα πάλι. 

Χαίρομαι που από τις τρεις παραβιάσεις πέσαμε στην μια… αλλά εξήγησε μου πως εμποδίζεται η οποιαδήποτε εταιρία από το να πουλήσει το προϊόν της σε εμένα που έχω IPhone? Ποιος νόμος δίνει την δυνατότητα μια εταιρία να μην είναι κυρίαρχη στο προϊόν της αλλά δείχνει σε μια άλλη εταιρία να αλλάξει ακόμα και την φύση των εφαρμογών που θέλει να έχει η πλατφόρμα της… μήπως υποστηρίζεις ότι μια εταιρία θα πρέπει να ανεχθεί μια άλλη εταιρία που φτιάχνει εφαρμογές που βασίζονται στο κλέψιμο των προσωπικών δεδομένων μόνο και μόνο για να μην την χαρακτηρίσουν μονοπώλιο? Εντέλει τι δικαιώματα έχει η εταιρία απέναντι στο δικό της προϊόν? Και από πότε θα πρέπει να βάλει κάποιον συνέταιρο στα προϊόντα της?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Χαίρομαι που από τις τρεις παραβιάσεις πέσαμε στην μια…

Φυσικά και δεν πέσαμε στην μία, και φυσικά και δεν έχει σημασία. Και σε μία να πέσαμε παραμένει μονοπωλιακή τακτική.  Απλά αν δείξω ότι στην μία είσαι λάθος τότε γενικά η θέση σου είναι λάθος, δεν χρειάζεται να γράφω walls of text. 

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

αλλά εξήγησε μου πως εμποδίζεται η οποιαδήποτε εταιρία από το να πουλήσει το προϊόν της σε εμένα που έχω IPhone? 

Στο εξήγησα και πρίν. Θες να αγοράσεις το angry birds από την Rovio. Η Rovio θέλει να στο πουλήσει. Η Apple την εμποδίζει ---> μονοπωλιακή τακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Φυσικά και δεν πέσαμε στην μία, και φυσικά και δεν έχει σημασία. Και σε μία να πέσαμε παραμένει μονοπωλιακή τακτική.  Απλά αν δείξω ότι στην μία είσαι λάθος τότε γενικά η θέση σου είναι λάθος, δεν χρειάζεται να γράφω walls of text. 

Έλα τώρα μπορείς και πολύ καλύτερα… μην ρίχνεις τον ρυθμό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ποιος νόμος δίνει την δυνατότητα μια εταιρία να μην είναι κυρίαρχη στο προϊόν της αλλά δείχνει σε μια άλλη εταιρία να αλλάξει ακόμα και την φύση των εφαρμογών που θέλει να έχει η πλατφόρμα της… μήπως υποστηρίζεις ότι μια εταιρία θα πρέπει να ανεχθεί μια άλλη εταιρία που φτιάχνει εφαρμογές που βασίζονται στο κλέψιμο των προσωπικών δεδομένων μόνο και μόνο για να μην την χαρακτηρίσουν μονοπώλιο? Εντέλει τι δικαιώματα έχει η εταιρία απέναντι στο δικό της προϊόν? Και από πότε θα πρέπει να βάλει κάποιον συνέταιρο στα προϊόντα της?????

Αυτά που γράφεις ουδεμία σχέση έχουν με το θέμα. 

Η Apple στο store της μπορεί να κάνει ότι θέλει. Αυτό που είναι μονοπωλιακή τακτική είναι να μην αφήνει τους άλλους να κάνουν ότι θέλουν. Εσυ θες να αγοράσεις από την Rovio και η Rovio να σου πουλήσει, αλλά δεν αφήνει η Apple. Χρησιμοποιώντας την λογική σου, τι δικαιώματα έχει η Rovio απέναντι στο δικό της προιόν? Και από πότε μπήκε η Apple συνέταιρος στα προιόντα της Rovio? 

Εσύ βέβαια επειδή φοράς γυαλιά έχεις πάρει το μέρος της Apple, χωρίς να αντιλαμβάνεσαι ότι το επιχείρημα δουλεύει και τούμπαλιν. Η Rovio ας έχει συνέταιρο με το ζόρι, δεν έγινε και τίποτα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Εσύ μπορείς να αγοράσεις από την Rovio? Όχι, γιατί το απαγορεύει η Apple. Αυτο είναι μονοπωλιακή τακτική. Στο μετέφρεσα ρε φίλε το κείμενο, δεν έχεις δικαιολογια να μην καταλαβαίνεις.

Συνεχίζεις να επιχειρηματολογείς με ad hominem. Εξορισμού λοιπόν ότι γράφεις είναι λάθος. 

Δεν μπορώ να αγοράσω από το AppStore σωστά. To ad hominem ομως ,κάνει αυτό που γράφεις εσυ ,εξόρισμου λάθος…

Δεν πειράζει, θα πάω να κρυφτό τώρα στην σπηλιά μου από το λάθος που έκανα…. Πως με τάπωσες έτσι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Δεν μπορώ να αγοράσω από το AppStore σωστά. To ad hominem ομως ,κάνει αυτό που γράφεις εσυ ,εξόρισμου λάθος…

Δεν πειράζει, θα πάω να κρυφτό τώρα στην σπηλιά μου από το λάθος που έκανα…. Πως με τάπωσες έτσι…

Δεν σου είπε κανείς ότι δεν μπορείς να αγόρασεις από το Appstore. Σου είπα ότι δεν μπορείς να αγόρασεις από την Rovio γιατί μια τρίτη εταιρεία (Apple) δεν της επιτρέπει να σου πουλήσει. Είναι ο ορισμός της μονοπωλιακής τακτικής, δεν ξέρω γιατί κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε. Και λέω κάνετε, γιατί αποκλείεται να μην το καταλαβαίνετε. Είναι οφθαλμοφανές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Δεν μπορώ να αγοράσω από το AppStore σωστά. To ad hominem ομως ,κάνει αυτό που γράφεις εσυ ,εξόρισμου λάθος…

Δεν πειράζει, θα πάω να κρυφτό τώρα στην σπηλιά μου από το λάθος που έκανα…. Πως με τάπωσες έτσι…

Δεν είσαι χθεσινός απλά αναφέρω ότι με όσους συνομιλεί και τα βρει σκούρα ή ad hominem θα τους κατηγορήσει ότι κάνουν ή για trolling ή ότι άλλο έχει διαβάσει ή των έχουν κατηγορήσει ότι κάνει… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δεν σου είπε κανείς ότι δεν μπορείς να αγόρασεις από το Appstore. Σου είπα ότι δεν μπορείς να αγόρασεις από την Rovio γιατί μια τρίτη εταιρεία (Apple) δεν της επιτρέπει να σου πουλήσει. Είναι ο ορισμός της μονοπωλιακής τακτικής, δεν ξέρω γιατί κάνετε οτι δεν καταλαβαίνετε. Και λέω κάνετε, γιατί αποκλείεται να μην το καταλαβαίνετε. Είναι οφθαλμοφανές 

Είναι οφθαλμοφανές….

το ad hominem?

Πάρε ένα να έχεις…Ισως αν έγραφες στα Ελληνικά με καθαρά λόγια χωρίς γρίφους και αποκλεισμούς σκέψης να σε καταλαβαίναμε. Περιορίζεις τις λέξεις στο μυαλό σου αλλά χωρίς να γνωρίζεις ότι αυτές οι λέξεις σε ξεπερνάνε. Δεν μπορείς να κανείς διάλογο. Καταγωγή από Ινδία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν είσαι χθεσινός απλά αναφέρω ότι με όσους συνομιλεί και τα βρει σκούρα ή ad hominem θα τους κατηγορήσει ότι κάνουν ή για trolling ή ότι άλλο έχει διαβάσει ή των έχουν κατηγορήσει ότι κάνει… 

Όταν σε οποιοδήποτε επιχειρήμα γράψεις "Ο herald κάνει αυτό" τότε λυπάμαι αλλά αυτόματα το καθιστά ad hominem. Δεν τα λέω εγώ, οι κανόνες της λογικής. Το ξέρω ότι δεν έχεις συνηθίσει να σε καρφώνει ο άλλος στον τοίχο όταν είσαι εξολογισμού παράλογος, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είμαι εγώ. 

Όσο για το ότι τα βρήκα σκούρα, έχεις εν μέρη δίκιο. Προφανώς και τα βρίσκω σκούρα να συζητήσω με κάποιον που δεν αποδέχεται να συζητήσει με τους κανόνες λογικής. Είναι σαν να παίζεις σκάκι με κάποιον που δεν σέβεται τους κανόνες του παιχνιδιου. Ναι θα τα βρείς σκούρα, αλλά όχι επειδή είναι καλός στο σκάκι ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν είσαι χθεσινός απλά αναφέρω ότι με όσους συνομιλεί και τα βρει σκούρα ή ad hominem θα τους κατηγορήσει ότι κάνουν ή για trolling ή ότι άλλο έχει διαβάσει ή των έχουν κατηγορήσει ότι κάνει… 

Άσε να παίξουμε λίγο…να γελάσουμε. Το πολυ πολυ να γίνουμε ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Είναι οφθαλμοφανές….

το ad hominem?

Πάρε ένα να έχεις…Ισως αν έγραφες στα Ελληνικά με καθαρά λόγια χωρίς γρίφους και αποκλεισμούς σκέψης να σε καταλαβαίναμε. Περιορίζεις τις λέξεις στο μυαλό σου αλλά χωρίς να γνωρίζεις ότι αυτές οι λέξεις σε ξεπερνάνε. Δεν μπορείς να κανείς διάλογο. Καταγωγή από Ινδία?

Συνεχίζεις με τα ad hominems. Μπορεί να κατάγομαι και από την Σελήνη, τα επιχειρήματα μου και τα επιχειρήματα σου είναι σωστά ή λάθος ανεξάρτητα από το που κατάγομαι. Όταν λοιπόν μπλεκεις τα Ελληνικά μου και την καταγωγή μου, αυτόματα κάνεις σφάλμα λογικής και τα επιχειρήματα σου είναι λάθος.

Και στα Ελληνιστί

 

πιχείρημα «ενάντια στο άτομο» και λογική πλάνη[2], η οποία συνίσταται στην ανταπάντηση σε κάποιο επιχείρημα μέσω άμεσης προσβολής προς το πρόσωπο που το διετύπωσε σαν αυτό να αποτελούσε έγκυρη βάση για την απόρριψη του επιχειρήματος ως εσφαλμένου και δίχως ουσιαστική κατάδειξη των ελαττωμάτων του επιχειρήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Συνεχίζεις με τα ad hominems. Μπορεί να κατάγομαι και από την Σελήνη, τα επιχειρήματα μου και τα επιχειρήματα σου είναι σωστά ή λάθος ανεξάρτητα από το που κατάγομαι. Όταν λοιπόν μπλεκεις τα Ελληνικά μου και την καταγωγή μου, αυτόματα κάνεις σφάλμα λογικής και τα επιχειρήματα σου είναι λάθος.

Και στα Ελληνιστί

 

πιχείρημα «ενάντια στο άτομο» και λογική πλάνη[2], η οποία συνίσταται στην ανταπάντηση σε κάποιο επιχείρημα μέσω άμεσης προσβολής προς το πρόσωπο που το διετύπωσε σαν αυτό να αποτελούσε έγκυρη βάση για την απόρριψη του επιχειρήματος ως εσφαλμένου και δίχως ουσιαστική κατάδειξη των ελαττωμάτων του επιχειρήματος

Κοίταξε δεν μπορώ να σε καταλάβω γιατί είμαι ανάπηρος…. μόνο AppStore και μόνο iPhone ξέρω στη ζωή μου. Τίποτα άλλο….Βλέπω το δέντρο ενώ δικάζουν το δάσος….Τι ένα δέντρο , τι ένα δάσος . Tunnel vision… Ωπ …το τραινο έρχεται και θα με πατήσει. Φεύγω τρέχοντας …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...