Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με την τελευταία έρευνα του Steam, η Intel ανακτά το χαμένο έδαφος από την AMD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, MariosSo93 είπε

Τι λες ρε μάγκα τώρα κι εσύ. Σε τι είναι παραπάνω η intel σε gaming? Θα σου πω αυτό που είπα και στους άλλους. Δες benchmarks. Όλα τα υπόλοιπα είναι ανυπόστατες ανοησίες και χαζοfanboismoi. Απλά μερικούς τους ετσουξε το zen 3 και για το zen 4 θα χρειαστούν βαζελίνη

Αναφορικά με το market share σύμφωνα με το steam, οι περισσότεροι gamers έχουν να αναβαθμίσουν χρόνια. Η πιο popular κάρτα γραφικών ήταν και είναι η 1060. Όσον αφορά το γενικότερο market share η intel έχει συνεργασίες με εταιρίες χρόνια,όταν ακόμα η amd είχε τους χαζό FX. Προφανώς θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να φτάσει να πάρει η amd μερίδιο από το market, αυτό όμως δε σημαίνει ότι η 5η γενιά ryzen δεν έχει ισοπεδώσει έως και το rocket lake που κυκλοφόρησε 4 μήνες μετά από το zen 3.Η amd έκανε τρελά άλματα μέσα σε 5ετια και η 5η γενιά βγήκε καθαρά για να περάσει την intel και σε single core και σε multi, καθαρό power flex. Δεν στόχευσε ποτέ στο να χτυπήσει το market share ειδικά με το στοκ που είχε αρχές Νοεμβρίου. Όποιος πληρώνει για intel πληρώνει για 14nm δεινόσαυρους.-

τι δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα , θες απλά να έχουμε να λέμε , η AMD έχει καλύψει την διαφορα από την intel όσο αφορά την απόδοση στο gaming , όμως αν πας να φτιάξεις αντίστοιχο σύστημα με 5600x ας πούμε που είναι ο 10600k θα δεις ότι στο σύνολο θα σου βγει ακριβότερο , 100 ευρώ πάνω ο επεξεργαστής για ίδια απόδοση , θα χρειαστείς σίγουρα πιο ακριβή μητρική και πιο σφιχτά timing σε μνήμες που επίσης θα είναι ακριβότερα , οποτε για να το λήξουμε το θέμα άλλες χρονιες πήγαινα στην ιντέλλα για την επιπλέον απόδοση στο gaming , τώρα πάω γιατί μου βγαίνει φθηνότερα το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 9:44 ΠΜ, Dimitris_1981 είπε

Οι Developers λογικα δεν καταλαβαίνουν σοβαρές διαφορές. Τα Benchmark του internet δεν αφορουν τον πραγματικό κόσμο. Ασε που το compile ενος μεγάλου project θα γίνει απο server γιατι ο developer θα παρει ενα μικρο κομμάτι κώδικα να πειράξει καθε φορά. 

Οι artists / youtubers ειναι μια μερίδα που επηρεάζεται αλλα μην ξεχνας οτι πανε κυριως στην apple που εχει ειτε intel ειτε M1. Αυτο απο μονο του προσφέρει optimization στους intel επεξεργαστές σε σχεση με AMD απο τις εταιριες του software.

Machine Learning  σε desktop;  

Τελος τα laptop που ειναι πλεον η μεγαλη αγορά pc προσφέρουν λογω συμφωνιών κυριως intel.

Ο μέσος καταναλωτής δεν ασχολείται με thermals ή 10% performance.

Τελος δεν μπορω να καταλάβω το πάθος μερικών προς την μια ή την αλλη πλευρά. Προσωπικα δεν εχω μετοχές τους οποτε παιδιά παρτε οτι θέλετε. Το 95% θα κανει καλα την δουλειά του και με τους 2.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, καθώς εργάζομαι ως developer τα τελευταία 20+ χρόνια. Μπορεί το τελικό / release build να γίνεται όπως λες σε servers αλλά κατά διαδικασία της ανάπτυξης μιας εφαρμογής είσαι αναγκασμένος να επαναλαμβάνεις τοπικά στο workstation σου χιλιάδες φορές τον κύκλο edit -> build -> debug. Κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζεις στο build μετράει και είναι οι πυρήνες και το storage (βλ. PCIe 4) που κάνουν τη διαφορά.  Γιατί λοιπόν να σταματήσω στους 10 πυρήνες όταν μπορώ με τα ίδια χρήματα να έχω 12 και PCIe 4;

Στον δημιουργικό χώρο υπάρχουν όντως εφαρμογές όπως το Adobe CC που τρέχουν καλύτερα σε intel. Όμως δεν το λες optimization. Μάλλον κώδικα που γράφτηκε το '90 και αδυναμία εκμετάλλευσης των επιπλέον πυρήνων το λες. Βάλε δίπλα-δίπλα για παράδειγμα το Affinity Designer και το Adobe Illustrator και θα καταλάβεις τί εννοώ!

Συμφωνώ ότι ο μέσος καταναλωτής δεν θα ασχοληθεί με thermals ή μικρές στο performance. Είναι όμως προς όφελός του να λειτουργεί ο ανταγωνισμός και να έχει πολλές επιλογές.

Κλείνωντας, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι fanboy της AMD. Δεν είμαι fanboy κανενός. Αντιθέτως με εκνευρίζουν αφάνταστα τα fanboys και οι γενικεύσεις του στυλ "όποιος αγοράζει την Χ μάρκα είναι κορόιδο". Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η παραγωγικότητά και η τσέπη μου και θα αγοράζω από αυτόν που μου πουλάει περισσότερη ισχύ ανά €. Και αυτό που ονειρεύομαι είναι η εποχή που η αρχιτεκτονική x86 θα καταλήξει εκεί που ανήκει: στα μουσεία - για να μην πω στα σκουπίδια. Η Apple έκανε την αρχή με τους M1. Το μέλλον είναι RISC και σύντομα θα καταλάβουμε πόσο πίσω μας κρατούσε η x86 τις τελευταίες 3 δεκαετίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Λιγότερα πλέον, ο 5600Χ έπεσε στα 266.

και πάλι η διαφορα είναι υπολογίσιμη , μιλάμε για 70 ευρώ διαφορα cpu με cpu , βάλε και την λίγο ακριβότερη μητρική και τις μνήμες ώστε να σου τρέξει όπως πρέπει ο 5600x , οποτε γιατί να δόσεις έστω και τα 100-150 ευρώ παραπάνω τζάμπα για ακριβώς το ίδιο σε επιδόσεις σύστημα , θα μπορούσες αυτά τα χρήματα να τα γλιτώσεις αποκεί και να τα βάλεις σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών , τέλος πάντων και εγώ που ήμουνα χρονια οπαδός τις intel στο gaming έχω να πω ότι η AMD πλέον την παίζει στα ισα , ας κατεβάσει και λίγο τις τιμές και όλα καλά  , αλλα πιστεύω ότι όσο η intel φτιάχνει τους επεξεργαστές μονη τις και η AMD τους φτιάχνει σε εργοστάσια τρίτων πάντα θα μπορεί να είναι λίγο πιο κάτω στη τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατι μπορεί να θέλει pci-e 4.0, μπορεί να θέλει upgrade path σε 12/16core χωρίς να αλλάξει μητρική. 

Μειοψηφία βέβαια, ο 10600Κ είναι καλύτερο VFM για τον περισσότερο κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...