Προς το περιεχόμενο

Upgrade από Nikon D3300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, RonaldoG13 είπε

Θα ελεγα οτι η φωτογραφιες ειναι πιο σημαντικες για μενα αλλα καπου καπου μου χρειαζεται και το βιντεο

 

Αυτή τη στιγμή το σύστημα Ζ είναι φτωχό σε φακούς. Αν και μπορείς με τον αντάπτορα να χρησιμοποιήσεις φακούς F mount, δεν ξέρω αν είναι το προτιμότερο.

Θα σου έλεγα να τσεκάρεις και τη Fuji XS 10 και τη Lumix G90 και GX9. Είναι 2 συστήματα mirrorless με σταθεροποίηση στο σώμα, και πλήρη γκάμα native φακών. Οι lumix (σύστημα m43), έχουν μικρότερο αισθητήρα, αλλά λόγω των πολλών λειτουργιών που έχουν τις θεωρώ πολύ καλές, και βασικά είναι το σύστημα που χρησιμοποιώ κυρίως τα τελευταία 7 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εαν το ζητουμενο ειναι η χρησιμοτητα του liveview πρακτικα καμια nikon dslr δεν θα σε βολεψει.

(Οι φακοι af-p ειναι αρκετα καλυτεροι για χρηση liveview αλλα απο οσο θυμαμαι ειναι ολοι "αργοι" ζουμ)

Εαν απο την αλλη η σπαστη οθονη ειναι το ζητουμενο μπορεις να πας σε μεταχειρισμενη d5300 που εχει αρκετα καλυτερο συστημα εστιασεις -οχι στο Liveview ομως- σπαστη οθονη και wifi+ κατι αλλα καλουδια.

Εαν θελεις να παρεις κατι για να το κρατησεις θα πρεπει να κοιταξεις προς fuji, sony η καμια z5.

Σε καθε περιπτωση θα χρειαστεις αλλους φακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 12:36 ΜΜ, DVaderLa είπε

Αυτή τη στιγμή το σύστημα Ζ είναι φτωχό σε φακούς.

Συγκεκριμένα σε ζουμ υπάρχουν

NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S 

NIKKOR Z 14-30mm f/4 S

NIKKOR Z 24-70mm f/4 S

NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S

NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR

και έχουν ανακοινωθεί και 100-400mm και 200-600mm

 

και από prime, σε f/1.8 υπάρχουν σε εστιακές αποστάσεις 20mm, 24mm , 35mm , 50mm , 85mm 

και έχουν ανακοινωθεί και έρχονται σύντομα και 400mm και 600mm . 

 

Δεν υπάρχουν τρίτων κατασκευαστών , αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ φτωχή η γκάμα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Συγκεκριμένα σε ζουμ υπάρχουν

NIKKOR Z 14-24mm f/2.8 S 

NIKKOR Z 14-30mm f/4 S

NIKKOR Z 24-70mm f/4 S

NIKKOR Z 24-70mm f/2.8 S

NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR

και έχουν ανακοινωθεί και 100-400mm και 200-600mm

 

και από prime, σε f/1.8 υπάρχουν σε εστιακές αποστάσεις 20mm, 24mm , 35mm , 50mm , 85mm 

και έχουν ανακοινωθεί και έρχονται σύντομα και 400mm και 600mm . 

 

Δεν υπάρχουν τρίτων κατασκευαστών , αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ φτωχή η γκάμα . 

 

Ναι, αλλά πόσο κοστίζουν; 35αρης 1.8 900 ευρώ και ζουμ f4 στο χιλιάρικο… Πολύ ακριβοί για χομπίστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Ναι, αλλά πόσο κοστίζουν; 35αρης 1.8 900 ευρώ και ζουμ f4 στο χιλιάρικο… Πολύ ακριβοί για χομπίστα.

Στο e-infinity , δεν είναι αυτές οι τιμές που λες. Ο 35ρης έχει 630€ .

Της fuji , δεν είναι φθηνότεροι  . Ο 23ρης ο καλός, που είναι ισοδύναμος με 35αρη σε full frame,  κάνει όσο ο nikon (και δεν είναι full frame).  

Της panasonic,  o ζουμ 35-100mm f/2.8 είναι μήπως φθηνός ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Ναι, αλλά πόσο κοστίζουν; 35αρης 1.8 900 ευρώ και ζουμ f4 στο χιλιάρικο… Πολύ ακριβοί για χομπίστα.

 

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο e-infinity , δεν είναι αυτές οι τιμές που λες. Ο 35ρης έχει 630€ .

Της fuji , δεν είναι φθηνότεροι  . Ο 23ρης ο καλός, που είναι ισοδύναμος με 35αρη σε full frame,  κάνει όσο ο nikon (και δεν είναι full frame).  

Της panasonic,  o ζουμ 35-100mm f/2.8 είναι μήπως φθηνός ;

 

 

   Η τέχνη θέλει θυσίες κύριοι , αυτές είναι οι τιμές για την νέα mirrorles τεχνολογία , τι να κάνουμε . Η προσωπική μου άποψη παραμένει , λόγω οικονομικών βεβαίως βεβαίως ....... 🤣🤣🤣 ....... πως δεν αρνούμαι , αλλά αδυνατώ ....... τι να κάνουμε ....... οπότε ποιώ την νήσσα και σφυρίζω κλέφτικα ......... μην σκάτε και πολύ ....... είναι διαχρονικό το ζήτημα ........... θα το βρουν μπροστά τους ....... όλοι οι επόμενοι τεχνολόγοι και φαν ...... και να μετά τα άρθρα ...... πόσο καλές ήταν οι DSLR ....... 🤣🤣🤣 ........ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2021 στις 2:30 ΠΜ, Dr_73 είπε

Στο e-infinity , δεν είναι αυτές οι τιμές που λες. Ο 35ρης έχει 630€ .

Της fuji , δεν είναι φθηνότεροι  . Ο 23ρης ο καλός, που είναι ισοδύναμος με 35αρη σε full frame,  κάνει όσο ο nikon (και δεν είναι full frame).  

Της panasonic,  o ζουμ 35-100mm f/2.8 είναι μήπως φθηνός ;

 

 

Εγώ μιλάω για τιμές σε μαγαζιά ελληνικά με επίσημη εισαγωγή. Στο e-infinity αν χρειαστείς κάτι κλάμα...

Ο 35 - 100 2.8 αν τον συγκρίνεις με τον 70 200 2.8 μια χαρά φτηνός είναι.

Έχει ανακοινώσει η tamron ότι θα βγάλει όλη τη mirrorless σειρά για σύστημα Nikon Z. Πότε όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σχεδόν όλα τα συστήματα mirrorless είναι ακριβά (η τελοσπάντων ακριβότερα σε σχέση με DSLR)  με εξαίρεση της Canon για aps-c και ίσως κάποιους φακούς για m4/3. Ωστόσο ανάλογα με το τι κάνει και χρειάζεται κάποιος υπάρχουν λύσεις  σε manual φακούς ή φακούς εταιρειών όπως η Viltrox που είναι εν γένει φθηνότεροι από τους κλασικούς third party  Tamron, Tokina, Sigma κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Εγώ μιλάω για τιμές σε μαγαζιά ελληνικά με επίσημη εισαγωγή. Στο e-infinity αν χρειαστείς κάτι κλάμα...

Ο 35 - 100 2.8 αν τον συγκρίνεις με τον 70 200 2.8 μια χαρά φτηνός είναι.

Έχει ανακοινώσει η tamron ότι θα βγάλει όλη τη mirrorless σειρά για σύστημα Nikon Z. Πότε όμως;

 

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Γενικά σχεδόν όλα τα συστήματα mirrorless είναι ακριβά (η τελοσπάντων ακριβότερα σε σχέση με DSLR)  με εξαίρεση της Canon για aps-c και ίσως κάποιους φακούς για m4/3. Ωστόσο ανάλογα με το τι κάνει και χρειάζεται κάποιος υπάρχουν λύσεις  σε manual φακούς ή φακούς εταιρειών όπως η Viltrox που είναι εν γένει φθηνότεροι από τους κλασικούς third party  Tamron, Tokina, Sigma κλπ

        Δεν είναι ακριβά τα συστήματα mirrorles , ούτε και φθηνότερα τα συστήματα DSLR . 

        Ο καθένας πρέπει να προσδιορίσει τι ακριβώς χρειάζεται και για ποιόν λόγο και σκοπό . Από εκεί και πέρα , για μένα το πρώτο ζητούμενο είναι τι ακριβώς αντέχει η τσέπη του , αφού είναι ξεκάθαρο πως μιλάμε για ερασιτεχνική χρήση .

       Οτιδήποτε άλλο , ανάγεται στην κατηγορία της διύλισης του κόνωπος και της κατάποσης της καμήλου και το γράφω όχι για να θίξω τους προλαλήσαντες αλλά και οποιονδήποτε άλλο , παρά μόνον για να γίνονται κατανοητά κάποια πράγματα .

      Άλλωστε αυτό είναι και το κυρίως θέμα του νήματος , αν δλδ υπάρχει ουσία και λόγος για την " Αναβάθμιση " κι' αν υπάρχει πραγματική ανάγκη για κάτι τέτοιο .

    Αν λοιπόν το στηρίξουμε σε ξεκάθαρα τεχνικά χαρακτηριστικά , υπάρχει λόγος διότι τα νέα συστήματα έχουν πολλά να προσφέρουν , κάτι αδιαμφισβήτητο και το λέω μετά πλήρους συνειδήσεως , αφού χρησιμοποιώ και νεότερη τεχνολογία αλλά και πολύ μα πολύ παλαιότερη , όπου μπορώ να ξεχωρίσω τις διαφορές .

    Αισθητικά και καλλιτεχνικά , οι διαφορές είναι ανύπαρκτες , αφού κανείς δεν μπορεί να βεβαιώσει κανέναν , πως ένα πιο μοντέρνο σύστημα πρόκειται να του εξασφαλίσει ότι θα βγάλει " Καλύτερες" φωτογραφίες , αφού εδώ εμπλέκονται και άλλα πράγματα πλην των τεχνικών .

   

    

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, babisskg είπε

    Αισθητικά και καλλιτεχνικά , οι διαφορές είναι ανύπαρκτες , αφού κανείς δεν μπορεί να βεβαιώσει κανέναν , πως ένα πιο μοντέρνο σύστημα πρόκειται να του εξασφαλίσει ότι θα βγάλει " Καλύτερες" φωτογραφίες , αφού εδώ εμπλέκονται και άλλα πράγματα πλην των τεχνικών .

Αισθητικά και καλλιτεχνικά δε θα έχει καμία διαφορά και το βεβαιώνω. Ποιοτικά μόνο. Όπως μια Ferrari είναι άχρηστη σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγεί, έτσι και μια σύγχρονη φωτογραφική σε κάποιον που δεν ξέρει να τη χρησιμοποιήσει. Όταν ξέρει όμως, θα επιτύχει καλύτερα αποτελέσματα. Πόσο καλύτερα; Αξίζουν τα χρήματα; Εξαρτάται θα είναι πάντα η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Αισθητικά και καλλιτεχνικά δε θα έχει καμία διαφορά και το βεβαιώνω. Ποιοτικά μόνο. Όπως μια Ferrari είναι άχρηστη σε κάποιον που δεν ξέρει να οδηγεί, έτσι και μια σύγχρονη φωτογραφική σε κάποιον που δεν ξέρει να τη χρησιμοποιήσει. Όταν ξέρει όμως, θα επιτύχει καλύτερα αποτελέσματα. Πόσο καλύτερα; Αξίζουν τα χρήματα; Εξαρτάται θα είναι πάντα η απάντηση.

       Θα μάθει με τον χρόνο και ο χρόνος που θα αφιερώσει σε ένα σύστημα , όποιο κι' αν είναι αυτό ( στην περίπτωση μας η D3300 που έχει ο νηματοθέτης ) θα του δείξει ποιά είναι τα επόμενα βήματα σε τεχνικό επίπεδο . Φωτογραφίες θα είναι σε θέση να βγάζει έτσι κι' αλλιώς με την ίδια μηχανή . Αν στην διάρκεια κρίνει πως έφτασε η στιγμή για κάτι " Άλλο " , θα γνωρίζει πλέον τι χρειάζεται , αλλά και πόσο από αυτό που χρειάζεται μπορεί και θέλει να πληρώσει .

     Πρέπει να ξεζουμίσει ένα σύστημα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα , τουλάχιστον πενταετίας κι' αν θελήσει κιόλας . Όμως οι πειρασμοί που πέφτουν ενδιάμεσα είναι πολλοί και είναι πάντα του είδους νεότερης γκατζετολογίας .

    Φυσικά ελάχιστοι μιλάνε για φακούς , οι οποίοι είναι κούκος αηδόνι , αλλά περιορίζονται στα σώματα όταν μιλάνε για την πολυπόθητη αναβάθμιση , γι' αυτό άλλωστε έχει γεμίσει ο ντουνιάς με ελαφρότατα μεταχειρισμένες D3300 με τον κιτ φακό 18 - 55 , συν άλλα παραδείγματα . Δύσκολα θα συναντήσεις να δίδεται μεταχειρισμένο σώμα omd em10 mark ii με Zuiko σειράς Pro , διότι οι φακοί είναι πανάκριβοι και ομοίως δύσκολα καμιά Canon 80D με 70 - 200 f4 . 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSC_3219

 

Αυτή η φωτογραφία είναι ένα δείγμα των δυνατοτήτων μιας σύγχρονης μηχανής και φακού. Nikon Z6 + Nikkor Z 35mm f1.8.

Βγαίνει και με παλιότερες μηχανές; Σίγουρα. Θα είναι το ίδιο; Μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2021 στις 8:47 ΠΜ, DVaderLa είπε

Εγώ μιλάω για τιμές σε μαγαζιά ελληνικά με επίσημη εισαγωγή. Στο e-infinity αν χρειαστείς κάτι κλάμα...

Έχω χρειαστεί "κάτι" από einfinity και μόνο κλάμα δεν έριξα. Το μοναδικό κλάμα που έχω ρίξει , είναι από πράγματα αγορασμένα από ελλάδα.

Και αναφέρομαι πάντα σε προσωπικές εμπειρίες, όχι "διάβασα σε ένα φόρουμ" ή "ένας γνωστός, ενός γνωστού μου" .

Και από διάφορες εταιρείες , πχ παλιά canon . 

 Η παρακάτω φωτογραφία, βγήκε με τη D610 και τον 50ρη 1.8afd που βγαίνει από το 1988 (non-d) .

 Ίδιος με το δικό μου (d)  ,  βγαίνει από το 1994.

1023879260_DSC_1159inso.jpg.cfcd962284eff42548c58c15beab3bb3.jpg

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχω χρειαστεί "κάτι" από einfinity και μόνο κλάμα δεν έριξα. Το μοναδικό κλάμα που έχω ρίξει , είναι από πράγματα αγορασμένα από ελλάδα.

Και αναφέρομαι πάντα σε προσωπικές εμπειρίες, όχι "διάβασα σε ένα φόρουμ" ή "ένας γνωστός, ενόως γνωστού μου" .

 

Η εγγύηση της Nikon πια δεν είναι καν Πανευρωπαϊκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εισαι ερασιτεχνης πουλα τα ολα και παρε μια rx 100 m6 η 7 δεν θυμαμαι τωρα .... με εναν φακο 24 - 200 zeiss  σε μεγεθος πακετου απο τσιγαρα θα την εχεις παντα μαζι σου και θα την ευχαριστηθεις οσο δεν παει.

Απλα τα εχει ολα σχεδον αριστο επίπεδο. 

Το μονο που θα χρειαστείς ειναι αλλη μια μπαταρια.........μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...